PDA

Zobacz pełną wersję : Obiektyw od aparatu dalmierzowego do e-520



vicia
21.01.10, 14:04
Wiam serdecznie
Od jakiegos czasu jestem szczesliwym posiadaczem olka ale zaczynam juz powoli odczowac ograniczenia kitowych szkielek. Niestety nie stac mnie na nowy jesnieszy obiektyw (mysle o robieniu portretow), wiec pomyslalem o jakims manualnym szkle. Widze ze na allegro ze kilkadziesiat zeta mozna kupic obiektyw, dokupic przejsciwke i mozna zaczac fotografowac. Wtedy przypomnialo mi sie ze u ojca lezy stary Kiev 4 z obiektywem jupiter 8 (50mm, F 2). Wiem ze ojciec o niego dbal wiec mialbym szkielko z "pewnego zrodla". Tylko ze gdzies mi sie obilo o uszy, ze obiektywy z aparatow dalmierzowych nie nadaja sie do podpiecia do cyfry, bedzie problem z ostrzeniem czy cos w ten desen.
Nie byl by to jakis wielki problem bo wtedy zaryzykuje i wezme cos z allegro, ale szkoda by bylo, bo ten jupiter mialby dla mnie wartosc sentymentalna, w koncu moj ojciec go urzywal a teraz syn by nim robbil zdjecia, moze tez udalo by sie wtedy tatusia namowic na oswojenie z cyfra, jakby zobaczyl swoj obiektyw podpiety do mojego olka.
Z gory dziekuje za wszystkie rady i uwagi.

marwis
21.01.10, 15:17
1. niektórzy uważają, że wszystkie starsze obiektywy słabo nadają się do aparatów cyfrowych ze względu na rozdzielczość
2. w sensie fizycznym ze względu na odległość od tylnej soczewki do matrycy/filmu obiektywy z systemów dalmierzowych nie nadają się do lustrzanek (zarówno cyfrowych jak i analogowych) - nie będą ostrzyć na większe odległości (tak jakby były pierścienie makro założone)
3. obiektywy dalmierzowe ludzie z powodzeniem podpinają do aparatów micro4/3, potrzebna jest odpowiednia przejściowka
4. Kiev 4 ma bagnet dalmierzowy Contaxa - wydaje mi się, że takich przejściówek nie ma
5. dość fajnie można pobawić się e520 z obiektywami M42 (od Zenitów), efekty ciekawe, dużo jest o tym na forum

vicia
21.01.10, 20:17
dzieki za odpowiedz i podpowiedz.
Ja znalazlem na allegro adaptery contax/olympus43, ale jesli taki obiektyw mialby mi sluzyc tylko do zdjec makro, to nie bede sie silil, poszukam jakiegos fajnego szkla z gwintem m42, na poczatek nie za drogiego, zeby wogole zobaczyc czy taka zabawa mi pasuje.
Mam jeszcze pytanie o same adaptery, bo sa 2 rodzaje jeden zwykly a drugi z chipem, ktory sygnalizuje ustawienie ostrosci, czy warto dokladac pieniazki na ten bajer. Dzis usłyszałem tez opinie znajomego, ktory mowil mi ze moj olek ma maly wizjer i ciezko bedzie mi dobrze ustawic ostrosc, co o tym myslicie?

czmielek
21.01.10, 20:42
dzieki za odpowiedz i podpowiedz.
Ja znalazlem na allegro adaptery contax/olympus43, ale jesli taki obiektyw mialby mi sluzyc tylko do zdjec makro, to nie bede sie silil, poszukam jakiegos fajnego szkla z gwintem m42, na poczatek nie za drogiego, zeby wogole zobaczyc czy taka zabawa mi pasuje.
Mam jeszcze pytanie o same adaptery, bo sa 2 rodzaje jeden zwykly a drugi z chipem, ktory sygnalizuje ustawienie ostrosci, czy warto dokladac pieniazki na ten bajer. Dzis usłyszałem tez opinie znajomego, ktory mowil mi ze moj olek ma maly wizjer i ciezko bedzie mi dobrze ustawic ostrosc, co o tym myslicie?

Ten adapter na allegro to pewnie redukcja z innego mocowania niż dalmierz czyli z lustrzankowego mocowania Contax/Yashica. Niewtajemniczonych moze mylic nazwa contax. Jest to zupełnie inna bajka szkieł i nie mają one nic wspólnego z dalmierzami. Dodam tylko ze obecnie znane mi adaptery i dzięki którym można stosować stare szkła analogowych systemów pod 4/3 to:
1. M42
2. Olympus OM
3. Pentax P/K
4. Contax Ysahca
5. Minolta MD
6. Praktica PB
7. Exakta Exa
8. M39 - UWAGA szkła nie ostrzą na nieskończoność (z wyjatkiem kilku egzemplarzy wyprodukowanych do zenita 3M)

Wszystkie (oprócz pkt.8) po zastosowaniu odp. przejściówki ostrzą na nieskończoność i nie powodują utraty jakości gdyż nie maja zamontowanych żadnych soczewek.

Raven_Design
21.01.10, 20:49
Mam jeszcze pytanie o same adaptery, bo sa 2 rodzaje jeden zwykly a drugi z chipem, ktory sygnalizuje ustawienie ostrosci, czy warto dokladac pieniazki na ten bajer. Dzis usłyszałem tez opinie znajomego, ktory mowil mi ze moj olek ma maly wizjer i ciezko bedzie mi dobrze ustawic ostrosc, co o tym myslicie?

Potwierdzenie ostrości masz z adapterem posiadającym chip. Czy warto? - Zależy. Jeżeli jesteś zdecydowany pobawić się analogowymi obiektywami na dłużej to myślę, że warto. Z pewnością ułatwi to właściwe ostrzenie. Ale i bez tego "bajeru" również można sobie z powodzeniem dać radę. Wizjer jaki jest, taki jest. Wygodne ustawianie ostrości zapewniają też specjalne matówki.

marwis
21.01.10, 21:38
Ten adapter na allegro to pewnie redukcja z innego mocowania niż dalmierz czyli z lustrzankowego mocowania Contax/Yashica. Niewtajemniczonych moze mylic nazwa contax. Jest to zupełnie inna bajka szkieł i nie mają one nic wspólnego z dalmierzami.
dokładnie tak... nie kupuj.

HrabiaMiod
21.01.10, 22:03
Możesz za to do Kieva włożyć film i spróbować zabawy ;)

A zabawę z manualami polecam, przy odrobinie wytrwałości i samozaparcia można uzyskać świetne efekty - za 100-200zł możesz kupić szkło, które z AFem kosztowałoby grube tysiące. Poprzeglądaj forum, jest sporo informacji, sampli itd. Na początek polecam Zuiko 50/1.8 (jakieś 120zł) i redukcję OM-4/3

vicia
22.01.10, 14:44
dzieki serdeczne za wszystkie rady, dzieki wam nie wpadlem na mine z tym obiektywem od kieva. Narazie przegladam allegro i tak im wiecej szukam tym wiecej mam pytan i watpliwosci. Gdyby sie znalazl ktos chetny i jeszcze pomogl nowemu, to bede wdzieczny.
po 1, wybor systemu czy szukac obiektywu z olkowego systemu OM, czy moze m42? jakie sa wasze doswiadczenia i opinie na ten temat?
po 2, Jesli juz wybiore system to powraca problem adapterow. Mysle ze zakupilbym jednak wersje z chipem, tylko sa rozne firmy i rozni producenci, kazdy pisze ze jest najlepszy a inni bee (jak to na allegro). Roznice sa okolo 50 zl, wiec moze wy macie kogos spradzonego od kogo kupiliscie i jestescie zadowoleni?
Narazie to tyle, ocywiscie jak uporam sie z powyszymi problemami (szczegilnie pkt 1) to zaczne sie zastanawiac nak konkretnymi modelmi szkiel, i wtedy tez pewnie bede was prosil o pomoc, ale to pozniej :wink:
Jeszcze raz dziekuje za dodtychczasowa pomoc i za nastepne rady.
Z olimpusowym pozdrowieniem
vicia

Raven_Design
22.01.10, 15:43
dzieki serdeczne za wszystkie rady, dzieki wam nie wpadlem na mine z tym obiektywem od kieva. Narazie przegladam allegro i tak im wiecej szukam tym wiecej mam pytan i watpliwosci. Gdyby sie znalazl ktos chetny i jeszcze pomogl nowemu, to bede wdzieczny.
po 1, wybor systemu czy szukac obiektywu z olkowego systemu OM, czy moze m42? jakie sa wasze doswiadczenia i opinie na ten temat?
po

Obiektywy z bagnetem OM są droższe i mniej ich jest na rynku.
Przeważnie będą jakościowo sporo lepsze niż tanie m42. Są też jeśniejsze.
Wspomniana "pięćdziesiątka" zasługuje na uwagę.

czmielek
22.01.10, 15:56
Na początek polecam M42. Tanie szkła, ale za to tez dużo przeciętniaków. Na + najtanszy adapter. Jeśli chcesz tanio i dobrze to rozważ Praktice PB (adapter ok 70zł i bardzo dobre tanie (tańsze niz M42) szkła Zaissa o kapitalnej jakości. Na minus utrudnione mocowanie szkieł do adaptera (śruby). Tanie są też szkła Minolty MD i Contax/Yashici. Adaptery w polsce do tych systemów są drogie ale na ebayu za 50zł dostaniesz. Szkła tańsze niż pod M42. Jakość optyki świetna i ciężko trafić na złom. Sam mam kilka szkieł Contax Yashici do sprzedania. Wiec jak już coś wybierzesz to daj znać. Pomogę doradzę.


Co do chipa. Ja na poczatek bym brał adapter bez. Chip można zawsze dokupić i domontować. 1 z naszych użytkowników "ENTER" sprzedaje świetne sprawdzone chipy które z łatwościa zamontujesz sam na dowolny adapter i wyjdzie ci sporo taniej niż na allegro.

Maguro
22.01.10, 16:19
Witam,
jestem nowy na forum więc wypada się przedstawić , jestem Maguro i pozdrawiam wszystkich Olympusowych Maniaków :esystem:
Koniec o głupotach i zajmijmy się sprawą....
Dokładnie miesiąc temu miałem ten sam problem z podjęciem decyzji co do manualnego szkiełka. Przeczytałem wszystkie wątki jakie znalazłem na forum i zdecydowałem się na Olympus Zuiko om-system 50mm/1.8 z adapterem potwierdzającym ostrość zainstalowanym w e-520.
Wrażenia bardzo ciekawe :twisted:
-Jeżeli chodzi o potwierdzenie ostrości to się przydaje ponieważ e-520 ma stosunkowo mały wizjer i nie widać tego aż tak dokładnie.
-Jest to obiektyw nadający się tylko do portretów...
-Jasność idealna (radze focić od przysłony 2.8 )
-Wykonanie samego obiektywu to perełka pierścienie chodzą jak szwajcarski zegarek , przynajmniej w moim tak jest.

Reasumując : Jeżeli nie masz za dużo kasy to bierz manuala i ciesz się zabawą.Jeżeli masz więcej kasy to weź z potwierdzeniem ostrości.
Pamiętaj o tym że jak ci się nie spodoba to zawsze możesz go sprzedać , a te obiektywy nie tracą na wartości!!!
Pozdraiwam.