PDA

Zobacz pełną wersję : Zuiko 14-54 vs 14-42 Kit



rav00000
21.01.10, 10:23
Witam.

Moje pytanie brzmi następująco: jakiego wzrostu w szybkości działania AF można się spodziewać przy zmianie obiektywu Kitowego na 14-54. Chodzi głównie o focenie w słabych warunkach oświetleniowych np. w mieszkaniu. Obiektyw Kitowy nie radzi sobie z tym całkowicie( łapie ostrość nawet 5 sec, czasami wcale nie łapie:/). Brata aparat w telefonie SE 901 jest dużo szybszy i trafia celniej niż mój E-510 z założonym 14-42.

Miałem okazję testować nikona d80 z obiektywem kitowym i ze stałka 50mm i jest mega szybki w porównaniu z Olkiem a przy tym szumy są zdecydowanie mniejsze. Wiadomo kolory i balans bieli w Nikonie czasami wymagają poprawy, ale szybkość i celność AF nadrabia tutaj niesamowicie.

lachon69
21.01.10, 10:29
Ostrzyj po kontrastowych punktach i na niskich iso. Nie będziesz miał problemu ani szybkością AF, ani z szumami...

Rafał Czarny
21.01.10, 10:30
Miałem okazję testować nikona d80 z obiektywem kitowym i ze stałka 50mm i jest mega szybki w porównaniu z Olkiem a przy tym szumy są zdecydowanie mniejsze. Wiadomo kolory i balans bieli w Nikonie czasami wymagają poprawy, ale szybkość i celność AF nadrabia tutaj niesamowicie.

Masz zepsuty aparat albo obiektyw. Mam E400 z kitem i w kiepskich warunkach radzi sobie przyzwoicie. Nie jest oczywiście demonem szybkości, ale daje radę.

Jeśli jest bardzo ciemno to pewnie się gubi, ale po co wtedy autofokus jak i tak nie można zrobić zdjęcia bez lampy. Bo za ciemno. Jeśli robisz z lampą to masz lampkę wspomagającą i zestaw działa.

Masz coś zepsute, albo nieumiejętnie używasz zestawu.

nyny
21.01.10, 10:31
Powiem tak.
Testowalem na E520 i na E3 oba obiektywy (bo oba posiadam).
O ile przy dobrym swietle zasadniczo niezauwazalna jest roznica w szybkosci af, ale jak juz nie jest tak dobrze ze swiatlem to sie robi przepasc.
Po prostu zapiernicza wtedt 14-54 w porownaniu z kitem jak bolid F1.
No i swiatlo jakim dysponuje 14-54 jest niedoprzecenienia:)
Jednym slowem nie ma co porownywac.

Rafał Czarny
21.01.10, 10:32
Ostrzyj po kontrastowych punktach i na niskich iso. Nie będziesz miał problemu ani szybkością AF, ani z szumami...

Co ma ISO do autofokusa?

lachon69
21.01.10, 10:38
Czytaj obydwa zdania i ze zrozumieniem. Autofokus to ostrzenie po kontraście, niskie iso to niskie szumy na które autor też zwrócił uwagę...:)

nyny
21.01.10, 10:45
Zapomnialem dodac ze z celnoscia AF na zadnym z obiektywow nie mialem problemow.

rav00000
21.01.10, 13:53
konkretne odpowiedź nyny :) takiej oczekiwałem.

co do opinii Czarny Rafał to właśnie chodzi o bardzo słabe warunki oświetleniowe. Aparat mam na 100% sprawny, wspomaganie AF lampa to całkowity bezsens jak dla mnie. Fotografowany obiekt poruszy się 5 razy zanim ustawisz ostrość błyskając przy tym spawarką. Ostrze oczywiście po punktach kontrastowych bo inaczej ostrości w słabych warunkach nie idzie złapać.

Jako że nie stać mnie na 14-54 raczej rozmyślam nad zmianą systemu na nikonowski. d80 idzie kupić już za 1300 PLN także tragedii nie ma

chyba że mnie jakoś przekonacie aby zostać przy E-systemie :)

Pozdrawiam

epicure
21.01.10, 13:59
Jako że nie stać mnie na 14-54 raczej rozmyślam nad zmianą systemu na nikonowski. d80 idzie kupić już za 1300 PLN także tragedii nie ma

Jak będziesz używał D80 z ciemnym kitem, to na szybkości ustawiania ostrości przy słabym oświetlenie nic nie zyskasz, a przynajmniej stosunkowo niewiele w porównaniu do zakupu ZD 14-54. No chyba, że od razu jakieś jasne szkło sobie sprawisz, tylko bądź tu mądry i znajdź u Nikona jasnego zooma.

kubi
21.01.10, 14:02
chyba że mnie jakoś przekonacie aby zostać przy E-systemie :)

Pozdrawiam

A czy już czasem nie zdecydowałeś się na zmianę systemu? Bo na giełdzie widzę Twoje ogłoszenie :wink:

S4INT
21.01.10, 14:11
D80 ma taką fajną lampkę wspomagająca AF - odpowiednik spawarki, ale działający. Po ciemku nawet ustawisz ostrość, co prawda na niezbyt daleki dystans, ale jest.

A co do lampy zewnętrznej - to Olympusowa chyba też wyświetla siatke wspomagającą AF ?

rav00000
21.01.10, 14:25
Zgadza się jestem wstępnie zdecydowany na zmianę systemu. Na początek Nikon d80 + 50 1,8D koszt jakieś 1700 PLN (używki) do zdjęć w pomieszczeniach daje radę bardzo fajnie. Potem do tego jakaś lampka SB-600 lub Nissin i reszta gratów.

Gdybym miał Gotówkę to zostawiłbym E-510 + 40-150 3,5 -4,5 do fotek na powietrzu bo bardzo fajny to tandem do tego typu zdjęć.

A do pomieszczeń Nikon + stałki + lampka

To byłby zestaw idealny tylko 2 systemy trzymać to trochę przesada. :)

BartB
21.01.10, 14:25
Po co wydawać 1300 na nikona, skoro można za mniej kupić FL-36R albo metza AF-1? Sensor lampy pomoże w ustawieniu ostrości i po kłopocie. No i dodatkowo masz zewnętrzną lampę :D

rav00000
21.01.10, 14:29
O dokupieniu FL-36R też myślałem tylko czy faktycznie dzięki niej szybkość AF wzrośnie ?? Chętnie bym pożyczył taka lampkę od kogoś z okolicy na jeden dzionek.

Bodzip
21.01.10, 14:33
Zauważyłem ciekawą sprawę. W E-400 była oczywiście spawarka. Wszyscy znamy jej zalety - serią po oczach :)
Ostatnio kupiłem E-30, z przyzwyczajenia wyłączyłem wspomaganie AF.
No nic - kiedyś były ciężkie warunki (ciemno i kit) a Metz miał rozładowane baterie, więc włączyłem wspomaganie i tu miła niespodzianka. NIe wiem czy właściciele E-30 - tek to potwierdzą, ale wbudowana lampa błysnęła 3 x delikatnie w sporych odstępach (a nie serią jak w poprzednim modelu) i AF złapał ostrość.
Muszę to jeszcze obadać, bo nie wiem czy to poprawiono, czy tylko przypadek. Ale powiem, że jestem miło zaskoczony.

S4INT
21.01.10, 14:33
Na początek Nikon d80 + 50 1,8D koszt jakieś 1700 PLN (używki) do zdjęć w pomieszczeniach daje radę bardzo fajnie.

A do pomieszczeń Nikon + stałki + lampka



Skoro do pomieszczeń to proponowałbym jednak 35 1.8, a nie 50. Po pierwsze, jest szerszy co we wnetrzach ma naprawde spore znaczenie, po drugie, ostry od pełnej dziury, spokojnie można jechać na f1.8 albo f2 - z 50 gorzej. Albo przebierasz sztuki (co przy używkach jest mało realne), albo masz ostrość od 2.5...
No i imo do Dx bardziej uniwersalna ogniskowa.

BartB
21.01.10, 14:41
O dokupieniu FL-36R też myślałem tylko czy faktycznie dzięki niej szybkość AF wzrośnie ?? Chętnie bym pożyczył taka lampkę od kogoś z okolicy na jeden dzionek.

Wzrośnie, naprawdę wzrośnie. Raz, że nie ma spawarki tylko delkatny, czerwony wzorek, a dwa - dużo większa szybkość.
Co prawda mam metza, nie eFeLkę, ale nie sądzę, żeby była różnica.

Jedna sprawa - istotna jest minimalna odległość korpusu od mierzonego przedmiotu. W metzu jest to ok. 1,5 metra. Ale jeśli nie chcesz robić makro w ciemnościach, to nie powinno być problemu ;)

rav00000
21.01.10, 14:42
Dzięki za wszystkie rady. Może ktoś jeszcze wypowie się na temat zewnętrznej lampy FL-36R i jej wpływu na działanie AF w słabych warunkach oświetleniowych używając kitowego szkła 14-42. Czy faktycznie lampa wspomaga ustawianie ostrości ? Zawsze myślałem że ostrość ustawiana jest przez obiektyw (czujnik za nim)

epicure
21.01.10, 14:45
Zawsze myślałem że ostrość ustawiana jest przez obiektyw (czujnik za nim)

No bo tak jest. Tylko lampa rzuca czerwone światełko, które oświetla miejsce, w którym chcesz złapać ostrość. Przez to czujnik AF reaguje dużo szybciej.

Bodzip
21.01.10, 14:45
Jedna sprawa - istotna jest minimalna odległość korpusu od mierzonego przedmiotu. W metzu jest to ok. 1,5 metra. Ale jeśli nie chcesz robić makro w ciemnościach, to nie powinno być problemu ;)

to jest znany błąd paralaksy w modelu 48, w 58 już tego nie ma

BartB
21.01.10, 14:45
Ostatnio kupiłem E-30, z przyzwyczajenia wyłączyłem wspomaganie AF.
No nic - kiedyś były ciężkie warunki (ciemno i kit) a Metz miał rozładowane baterie, więc włączyłem wspomaganie i tu miła niespodzianka. NIe wiem czy właściciele E-30 - tek to potwierdzą, ale wbudowana lampa błysnęła 3 x delikatnie w sporych odstępach (a nie serią jak w poprzednim modelu) i AF złapał ostrość.

E-30 generalnie ma sporo lepszy autofocus niż E-xxx (może z wyjątkiem E-620). Nie tesotwałem spawarki za częto, posiłkowałem się moim metzem, ale na przykład po podpięciu 70-300 i zabawie w niezbyt jasno oświetlonym pokoju łapałem ostrość błyskawicznie. Poprzednio na E-520 albo nie mogłem złapać ostrości w ogóle albo po wielu jazdach w te i we wte soczewek.

nyny
21.01.10, 14:51
Flki wspomagaja AF.
U mnie najpierw na pozyczonej 36 potem na mojej 50 nieco szybciej dziala kit, natomiast 14-54 tez jakby lepiej lapal. Dodam ze 14-54 i tak jest wg mnie niezauwazalnie wolniejszy niz 12-60 demon szybkosci af swego czasu;).
Mialem podpietego 12-60 (kolega z pracy ma ten obiektyw) no i szybkosc wdawala mi sie porownywalna z 14-54, ale za to ciszej pracowal swd no i na dole szerzej jest zauwazalnie, pewnie stad ta roznica w cenie:)

marek7001
21.01.10, 14:52
Witam.
Posiadam aktualnie E-450 z kitem 14-42 oraz 14-54II.
Różnica jest duża na korzyść 14-54, aparat ostrzy duuużo szybciej a i spawarka działa krótko. Oczywiście cały czas mówimy o kiepskich warunkach oświetleniowych.

BartB
21.01.10, 14:57
to jest znany błąd paralaksy w modelu 48, w 58 już tego nie ma

Ale za pieniądze potrzebne na 58 kolega rav odejdzie z 4/3 do :nikonbe: a nie o to chodzi :D

rav00000
21.01.10, 15:05
Pytanie brzmi czy warto wydać 500 Pln na uzywaną FL-36 żeby AF działał nieco szybciej ? Co w tym przypadku znaczy NIECO szybciej ? Może jakiś szybki teścik ktoś byłby w stanie zrobić ? Głównie chodzi mi o FL-36R bo używanego Metza dorwać jest bardzo ciężko i jeszcze ta minimalna odległość 1,5 m od obiektu mnie odstrasza w przypadku 46- Metza. :/

arhtus
21.01.10, 15:06
Siemka
Posiadam obydwa tytułowe szkła 14-54 to wg mnie genialne szkiełko pomijając budowę do tej mam największe zastrzeżenia. Jest bardzo szybki i baaardzo ostry. Nie mniej 14-42 to wg mnie też ŚWIETNE szkło. Swoje kupiłem za 209zł całkowicie nowe (w sklepie) jako część zestawu "wypadowego" do E420 i jestem z niego baardzo zadowolony (moim zdaniem rewelacyjny stosunek jakości do ceny)

AF w 14-54 jest sporo szybszy w kiepskich warunkach ale tańszy też daje radę. Jeśli ostrzymy na coś kontrastowego to jest niczego sobie. Nie jest to demon prędkości ale jest całkiem sprawny i pewny.

Osobiście brałbym 14-54 wyjdzie taniej niż wspomniany zestaw z d80.
d80 to fajny sprzęt, ale też nie ma szału jeśli chodzi o wyższe ISO,
a zoom wg mnie (jeśli nie chodzi o portrety) jest bardziej przyjazny we wnętrzach, zwłaszcza taki zoom jak 14-54

epicure
21.01.10, 15:07
AF będzie działał wyraźnie szybciej. Pomijając już nawet fakt, że bez wspomagania w ciemnym pomieszczeniu AF w ogóle nie działa w wielu przypadkach.

nyny
21.01.10, 15:12
rav00000: skad jestes wogole bo jak okolice bydgoszczy to chetnie udostepnie sprzet do sprawdzenia.

damnian
21.01.10, 15:12
Jak będziesz używał D80 z ciemnym kitem, to na szybkości ustawiania ostrości przy słabym oświetlenie nic nie zyskasz, a przynajmniej stosunkowo niewiele w porównaniu do zakupu ZD 14-54. No chyba, że od razu jakieś jasne szkło sobie sprawisz, tylko bądź tu mądry i znajdź u Nikona jasnego zooma. Tutaj chodzi tylko i wyłącznie o świecącą żaróweczkę w ciemności która bagatela jako taka pierdoła a potrafi życie ułatwić

Rinho
21.01.10, 15:16
Pytanie brzmi czy warto wydać 500 Pln na uzywaną FL-36 żeby AF działał nieco szybciej ? Co w tym przypadku znaczy NIECO szybciej ? Może jakiś szybki teścik ktoś byłby w stanie zrobić ? Głównie chodzi mi o FL-36R bo używanego Metza dorwać jest bardzo ciężko i jeszcze ta minimalna odległość 1,5 m od obiektu mnie odstrasza w przypadku 46- Metza. :/

AF wspomagany lampką z FL-36 działa zauważanie szybciej.
Jak nie zapomnę wieczorem to spróbuję zrobić kilka eksperymentów i spróbować określić różnicę - o pomiarach raczej nie ma co marzyć, to i tak zbyt krótkie czasy :wink:.

rav00000
21.01.10, 15:24
kolego nyny ja jestem ze Świecia. I wydaje mi się że się znamy z innych for (VKP, i innych związanych z CA) jednak mogę się mylić.

nyny
21.01.10, 15:28
kolego nyny ja jestem ze Świecia. I wydaje mi się że się znamy z innych for (VKP, i innych związanych z CA) jednak mogę się mylić.

No to sie nie mylisz;)
Wiec propozycja jak najbardziej realna do zrobienia;)
pozdro

rav00000
21.01.10, 15:36
Generalnie to chyba zaryzykuję i kupię FL-36R. Jak nadal będę niezadowolony z działania AF to całość poleci na sprzedaż i przesiądę się na nikona.

RadioErewan
21.01.10, 15:42
Ja tylko w kwestii lampki doświetlającej do Nikona. To strasznie daje po oczach. Zawsze to wyłączam, bo płoszy modeli. Może i to jest trochę lepsze rozwiązanie od spawarki, ale moim zdaniem oba są do bani.

Pozdrawiam

Candela
21.01.10, 19:29
Mam FL35r i w gorszych warunkach auto fokus działa dużo lepiej no i nie ma wtedy efektu spawarki. Jak kupisz fl-kę to w pomieszczeniach spokojnie dasz radę.
Pozdrawiam

kornik50000
21.01.10, 21:36
Zabrzmiało z tą przesiadką jak grozba:) . Ja fotografuje koncerty znajomym kapelom (hc ,grind) bardzo szybka akcja się dzieje na takim gigu. Dzięki lampie(metz) aparat o wiele szybciej łapie ostrość niż bez samej lampy. Bardzo często na tych koncertach jest tak ciemno ze kiedyś zapomniałem włączyć lampy to af łapał ostrość ok 5s i tak nie wcelował. Lampa naprawdę wiele zmieni:)

Ggrzesiek
21.01.10, 22:47
Mówiąc szczerze, odkąd mam Metza 48 AF-1, nie wyobrażam sobie wykonywania zdjęć w pomieszczeniach bez użycia lampy zewnętrznej.
Moim zdaniem to obowiązkowy zakup w każdym systemie, nawet przy używalnych kosmicznych czułościach.

dawid503
28.04.10, 11:28
rav00000 (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=11114)
i jak lampa poprawiła szybkość łapania ostrości?

Darekw1967
28.04.10, 15:23
Generalnie to chyba zaryzykuję i kupię FL-36R. Jak nadal będę niezadowolony z działania AF to całość poleci na sprzedaż i przesiądę się na nikona.

Powinno Ci zdecydowanie poprawic trafienia i szybkosc AF.

Jak masz w FL36 ustawione wspomaganie lampa AF to nawet jak zgasisz swiatlo w pokoju to Ci sie ustawi AF ;)