PDA

Zobacz pełną wersję : Przy jakiej przysłonie ....



heniobe
12.01.10, 19:01
Czy zadał sobie ktoś trudu zestawienia obiektywów ZD pod kątem najkorzystniejszej liczby przysłony w danym obiektywie. Gdzieś wyczytałem, że np. dla 9-18 najlepsza przysłona to f:5,6 a dla 70-300 f:8. Czy to prawda i czy dla innych obiektywów robiono takie porównania. pozdrawiam hb.

RadioErewan
12.01.10, 19:05
Czy zadał sobie ktoś trudu zestawienia obiektywów ZD pod kątem najkorzystniejszej liczby przysłony w danym obiektywie. Gdzieś wyczytałem, że np. dla 9-18 najlepsza przysłona to f:5,6 a dla 70-300 f:8. Czy to prawda i czy dla innych obiektywów robiono takie porównania. pozdrawiam hb.

Jak kiedyś się w pomiary bawiłem, to w Olkach nie miała znaczenia przysłona. Zbyt mocny filtr AA powodował, że oprócz 14-42 na szerokim końcu, obiektywy wypełniały matrycę od najszerszej dziury.
Możliwe, że dziś jest inaczej (gęstsze matryce/inne filtry AA). Popatrz na wykresy MTF, albo odczyty z symulatora na DPR. W naszym nowym leksykonie tez są wykresy MTF, a w Olypedii to nawet więcej.

Pozdrawiam

grizz
12.01.10, 19:06
Teoretycznie w 4/3 jest to przy f4-5,6

Zerknij sobie na testy np. na optycznych http://optyczne.pl/116.4-Test_obiektywu-Olympus_Zuiko_Digital_ED_12-60_mm_f_2.8-4.0_SWD_Rozdzielczo%C5%9B%C4%87_obrazu.html

czy w naszej olypedii http://www.olympusclub.pl/olypedia/index.php?title=Olympus_Zuiko_Digital_ED_50mm_1:2. 0_Makro

RadioErewan
12.01.10, 19:08
A tu masz trochę o MTF http://www.fototv.pl/artykuly/sprzet-fotograficzny/mtf.html

heniobe
12.01.10, 20:04
Dzięki.

MichalS
13.01.10, 23:36
Dla ZD50/2.0 robiłem kila razy serie zdjęć na kolejnych przysłonach właśnie w celu znalezienia "najostrzejszej" przysłony. Z subiektywnej oceny zdjęć (bez użycia programów) wyszło mi f5,6. Jak pokazują testy najwyższe MTF jest dla f4,0.

Podobnie próbowałem dla ZD12-60, ale w przypadku tego szkła ta "najostrzejsza" przysłona zależy od ogniskowej.

PawelG
15.01.10, 00:43
Jak wspomnieli wyżej fachowcy - najlepiej przeglądnąć porządnie zrobione testy z wykresami. Z popularnych (czyli tańszych) szkieł na wspomnianym optyczne.pl były testy 14-42, 70-300, 35macro i 50macro. Na fotopolis.pl 40-150, a na fotografuj.pl 18-180 i 70-300. Można ogólne stwierdzić, że rozdzielczość jest najwyższa w okolicach "środka przedziału" dostępnych przysłon - dla w/w 8-11. Z kolei aberracja zwykle maleje z przymykaniem przysłony, choć najszybciej na początku. To samo dotyczy winietowania - przymykanie więcej niż 1-2 działki powyżej minimalnego otworu jest najczęściej już niezauważalne. Ale z dużymi przysłonami wiążą się kolejne problemy - maleje znowu rozdzielczość na skutek dyfrakcji na małym otworze przysłony, no i co oczywiste konieczna jest dłuższa ekspozycja i/lub wyższa czułość a z tymi znów wiąże się utrata ostrości. Kolejna sprawa to głębia ostrości. Tak więc pytanie o "najkorzystniejszą liczbę przysłony w danym obiektywie" jest trochę bez sensu, chyba, że bierzemy pod uwagę jeden tylko parametr - tyle, że to znowu jest bez sensu. To jest uwikłane równanie parametryczne z wieloma zmiennymi :-) matematycznie rzecz ujmując. Można je rozwiązać metodą kolejnych przybliżeń a to przychodzi z doświadczeniem. To co napisałem to ogólne rozważania, a każde szkiełko ma swoje "widzimisie", a każde ujęcie wymaga indywidualnego podejścia. Byle nie dumać za długo tylko pstrykać i mieć z tego radochę.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Aha zapomniałem: na stronach Olka też znajdziesz przyzwoite charakterystyki szkieł.

Rafał Czarny
15.01.10, 09:49
Wszystkie szkła ZD od Olka z jakimi miałem do czynienia są wystarczająca dla mnie ostre od pełnej dziury. Nawet kity są ostre.

damnian
15.01.10, 14:46
W większości jak nie w całym zestawieniu kitów C, N Olka czy inne od ok 18 do 70 mm F5.6 generuje najostrzejsze obrazy, o słoikach typu 70- 300 będzie to ok F9 do F11 :)

epicure
15.01.10, 15:21
...w słoikach typu 70- 300 będzie to ok F9 do F11 :)

Bardzo wątpię. F/9 to już za dużo, nie mówiąc o f/11. Jeśli obiektyw w 4/3 nie jest ostry na f/5,6, to na wyższych wartościach przysłony już raczej nie będzie ostrzejszy.

marwis
15.01.10, 15:23
dla mnie 18-180 i 14-42 trzeba trochę przymknąć ok. 5,6-8 w zależności od ogniskowej
9-18 jest ostre od pełnego otworu

damnian
15.01.10, 15:25
Bardzo wątpię. F/9 to już za dużo, nie mówiąc o f/11. Jeśli obiektyw w 4/3 nie jest ostry na f/5,6, to na wyższych wartościach przysłony już raczej nie będzie ostrzejszy.
Dlatego rozdzieliłem ów pojecia bo obiektywy tele zachwoują sie troche inaczej i podziałka gdy obiektyw generuje najostrzejsze obrazy jest przesunięta właśnie do granic F9-11. Jest tu mowa oczywiście o najtańszych alternatywach :)

dinx6
15.01.10, 16:02
Zależy od szkła, ale zwykle gdzieś między 5.6 a 8 leży optymalny punkt dla zminimalizowania wad optycznych wynikających z małego i dużego otworu przysłony.

luna2002
15.01.10, 16:02
W dużym uproszczeniu, wygląda to tak, że obiektywy dają najostrzejszy obraz przy domknięciu o dwie, trzy działki przysłony w stosunku do pełnej dziury.

PawelG
15.01.10, 22:00
@luna2002 uogólniasz, choć w wielu wypadkach się zgadza z tymi 2-3 działkami. Są takie które musisz przymknąć nawet o 5 działek i takie, które są najostrzejsze przy pełnym otworze. Do tego wszystko zmienienia się z ogniskową (przy zoomach) a maksimum ostrości w centrum uzyskujesz zwykle przy słabszym przymknięciu, a na brzegu przy 1-2 działki mocniejszym. Poza tym ostrość to nie wszystko!

Iwo
15.01.10, 22:08
Ja w 14-54mm nie zauważyłem różnicy.
Czasem jak jest dużo światła przymykam te kilka działek zgodnie z wykresem w testach,
gdzie jest niby najlepsza rozdzielczość, ale nie wiem, czy potrzebnie.

galka91
15.01.10, 22:25
Ja w 14-54mm nie zauważyłem różnicy.
Czasem jak jest dużo światła przymykam te kilka działek zgodnie z wykresem w testach,
gdzie jest niby najlepsza rozdzielczość, ale nie wiem, czy potrzebnie.
Ja wychodzę z takiego stwierdzenia:
Wykresy swoją drogą a to co widzę swoją tzn jeżeli nie widzę różnicy w ostrości to po co mam przymykać, bo tak każą wykresy? A minimalna zmiana przy oglądaniu w 100% to prawie nic. Z drugiej strony nigdy nie drukowałem nic większego jak a3.

merti
19.01.10, 01:08
Jeśli dobrze zrozumiałem to bodajże f5.6 jest nominalną wartością obiektywów ZD link (http://www.frogge.de/pepper/photography2/lens_comparison.html)

jozinzbazin
16.02.10, 23:39
Wszystko rozumiem,akceptuję,bo nie mam innego wyjścia. Natomiast zastanawiam się tylko, po co komu wartości 1,2, 1,4, 1,8, jeśli do pełnej satysfakcji i tak dość mocno przymykamy. Gdy kiedyś pytałem o jakieś tele ze światłem 5,6, jeden z kolegów napisał,że z takim obiektywem będzie świniobicie,a nie "polowanie" na zwierza,a teraz słyszę, że optimum dla Zuiko to właśnie tyle. Zgłupłem już całkiem.

epicure
16.02.10, 23:47
...po co komu wartości 1,2, 1,4, 1,8, jeśli do pełnej satysfakcji i tak dość mocno przymykamy.

Niektórzy dla pełnej satysfakcji przymykają, inni otwierają. Wszystko zależy od tego, czy Twoim fetyszem jest hiperfokalna, czy papierowa GO ;)