Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Używany sprzęt z USA a cło.



MeWash
8.01.10, 21:54
W sklepie bhphotovideo.com bywają używane obiektywy w dosyć dobrych cenach nawet z kosztami przesyłki do Polski.
Gnębi mnie jednak sprawa cła. Czy ktoś się orientuje jak wygląda to w przypadku używanych rzeczy ale kupionych w sklepie? Nie wiem czy na fakturze/dokumencie nadania będzie informacja, że to sprzęt używany. Czy jeśli będzie taka informacja to czy UC będzie brał to pod uwagę czy trzeba będzie tak czy siak opłacić cło a dopiero potem domagać się jego zwrotu?
A może źle myślę i jest tak, że jak cokolwiek kupujemy poza EU to od pewnych kwot zakupu cło i tak się należy? I pewnie jeszcze jakiś podatek?

zeman2
8.01.10, 22:07
wygląda to tak, że niezależnie od tego czy cos jest używane czy nowe to:

jeśli jest to opisane jako podarunek a wartość jest określona na mniej niż 60 $ ( niech mnie ktos poprawi jeśli sie mylę) wtedy teoretycznie ani cło ( to jest betka) , ani podatek ( tu juz poważna sprawa kwotowo) nie powinny być naliczone.

Natomiast wszelkie zakupy sklepowe, z określoną zadeklarowana wartością powyżej pewnej kwoty ( patrz wyżej) obciążone będą wg odpowiednich taryf celnych , oraz zostanie doliczony podatek ( akcyza).

Z praktyki - paczki morskie żadziej wpadają w ręce panów celników, paczki lotnicze 99% !

Jeśli cosik powiedziałem nie tak można to sprawdzić dzwoniąc do urzędu celnego - jest jakies rozporządzenie o nr 166 regulujące te sprawy.

Pozdrawiam

Koriolan
8.01.10, 22:53
a praktycznie- kupiłem latem 2008 na eBayu w USA używany 50-200.
Paczka lotnicza. Wartość zadeklarowana.
Cła i VAT nie płaciłem.

MeWash
8.01.10, 23:56
Przeszukiwałem fora i znalazłem takie coś na cyberfoto. Wkleję tu, bo może ktoś w przyszłości będzie szukał.


Warunki zwolnienia od należności celnych przesyłek wysyłanych osobom fizycznym przez inne osoby fizyczne określają art. 29 - 31 rozporządzenia Rady (EWG) Nr 918/83 z dnia 28 marca 1983 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnie celnych. Tekst rozporządzenia jest dostepny na naszej stronie http://www.mofnet.gov.pl/sluzba_celn...l=425&id=33810 (http://www.mofnet.gov.pl/sluzba_celna/dokument.php?dzial=425&id=33810) .

Zwolnione od należności celnych przywozowych są towary o charakterze niehandlowym o łącznej wartości do 45 EURO. Ponadto warunkiem zwolnienia od należności celnych jest: - aby przesyłka miała charakter okazjonalny; - zawierała towary przeznaczone wyłącznie na użytek odbiorcy lub jego rodziny, które ze wzgledu na swój charakter lub ilość nie posiadają żadnego przeznaczenia handlowego; - była wysyłana przez nadawce odbiorcy bez jakiegokolwiek rodzaju opłat. Wartość pojedyczych przedmiotw nie może być dzielona.

Zgodnie z art. 52 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i uslug (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłce wysyłanej z terytorium państwa trzeciego przez osobę fizyczną i przeznaczonej dla osoby fizycznej przebywającej na terytorium kraju, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki: 1) ilość i rodzaj towarów nie wskazują na ich przeznaczenie handlowe; 2) odbiorca nie jest obowiązany do uiszczenia opłat na rzecz nadawcy w związku z otrzymaniem przesyłki; 3) przesyłki mają charakter okazjonalny. Zwolnienia od podatku stosuje się, jeżeli wartość przesyłki nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 45 euro.

Dla towarów umieszczonych w tych przesyłkach o wartości powyżej 45 EURO do 350 EURO stosuje się stawkę celną ryczałtową 3,5%. Stawka ryczałtowa nie jest stosowana, o ile przed jej zastosowaniem osoba uprawniona zażąda stosowania stawki celnej określonej dla kodu CN ( i Taric ) przywożonego towaru. Podatek VAT- 22%.

Udzielenie informacji o stawkach celnych określonych we Wspólnotowej Taryfie Celnej wymaga ustalenia kodu CN ( i Taric ) przywożonego towaru, to zaś wymaga szczegółowych informacji o jego parametrach.

Informacje o stawkach celnych i podatkowych są zamieszczone w Przeglądarce Taryfowej Systemu Zintegrowananej Taryfy Celnej ISZTAR 2 na naszej stronie http://isztar.mf.gov.pl:7080/taryfa_celna/web/main_PL Poprzez przeglądanie taryfy można wyszukać właściwy towar, aplikacja wyświetla opis towarów - należy ustalić hierarchicznie 10 cyfrowy kod TARIC ( zaczynając od działu, czterocyfrowej pozycji, poprzez podpozycje - sześcio i ośmiocyfrowe ) i wpisać kraj pochodzenia towaru. Dokonując klasyfikacji uwzględniać należy uwagi do sekcji, działów, pozycji i podpozycji taryfy celnej.

Stawka celna dla aparatów fotograficznych klasyfikowanych w pozycji 9006 taryfy celnej w zależności od kodu taric wynosi 3,2 lub 4,2%, podatek VAT - 22%.

Podstawą obliczenia należności celnych przywozowych jest wartość celna obejmujaca oprócz wartosci towaru również koszty jego transportu i ubezpieczenia. Zgodnie z art. 165 rozporządzenia Komisji ( EWG ) nr 2454/93 ( tekst dostępny na naszej stronie http://www.mf.gov.pl/sluzba_celna/do...l=425&id=33791 (http://www.mf.gov.pl/sluzba_celna/dokument.php?dzial=425&id=33791) ), wszelkie opłaty pocztowe, którym podlegają towary przesyłane pocztą do miejsca przeznaczenia są w całości włączane do wartości celnej tych towarów.

Podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest wartość celna powiększona o należne cło.

Informacje o kursach walut wymienialnych stosowanych dla celów ustalania wartości celnej są zamieszczone naszej stronie w zakładce kursy walut.

Szczegółowe warunki i tryb dokonywania zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym ( dokonywanym przez operatora publicznego ) określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 sierpnia 2004 r. opublikowane w Dz. U. nr 184, poz. 1900. Tekst rozporządzenia wraz z załącznikami jest dostępny na naszej stronie http://www.mf.gov.pl/_files_/sluzba_...4_poz_1900.pdf (http://www.mf.gov.pl/_files_/sluzba_celna/akty_prawne/przepisy_celne/krajowe/dz_u_2004_nr_184_poz_1900.pdf) .

Zgodnie z § 7. 1. Przesyłki pocztowe wprowadzone na obszar celny Wspólnoty i przeznaczone dla osób fizycznych, przedstawiane są przez urzędy pocztowe organom celnym wraz z deklaracjami celnymi CN 22 lub CN 23.

W przypadku gdy przesyłka pocztowa zawiera towary podlegające należnościom celnym przywozowym lub podatkowym a ich wartość nie przekracza 1000 EURO, funkcjonariusz celny wystawia "Dokument potwierdzający dokonanie zgloszenia celnego - obrót pocztowy ( przywóz ) " w trzech egzemplarzach. Karty 2 i 3 wraz z przesyłką pocztową przekazywane są osobie przedstawiającej towar, w celu doręczenia odbiorcy. Odbiorca przyjmując przesyłkę wpisuje w polu C jeżeli jest osobą fizyczną - numer NIP lub PESEL oraz wypełnia pole F karty 3 w którym potwierdza uiszczenie należności.

Z poważaniem

Bożena Zagórska

Informacja celna MF

Jak sprawdzałem wychodzi tak, że dla obiektywu do ceny zakupu i kosztów przesyłki doliczamy 6,7% cła i wtedy od całości 22% VAT'u - jeśli chodzi o USA.

zeman2
9.01.10, 01:19
a praktycznie- kupiłem latem 2008 na eBayu w USA używany 50-200.
Paczka lotnicza. Wartość zadeklarowana.
Cła i VAT nie płaciłem.

No właśnie, praktycznie z uwagi na bardzo dobry przelicznik dolara/złoty i ogromną ilość ( zwłaszcza sprzętu rtv i agd) zakupów po roku 2008 zaostrzono kontrole celne...

Koriolan
9.01.10, 01:25
zapłaciłem $700 z przesyłką, obciążenie na karcie po kursie 1$=2,12 PLN :))

NightCrawler
9.01.10, 01:47
Ja tak kupiłem 14-54 (312$ z przesyłką do kuzynki w Stanach, a kurs był dokładnie 2,31). Przywędrował paczką lotniczą razem z paroma koszulkami - ładnie opisane jako prezent. I opłat celnych uniknąłem.

RadioErewan
9.01.10, 02:01
Od trzech lat prześwietlane są wszystkie paczki. Żadne Polamery nie ratują przed opodatkowaniem. Przemytnicy mieli swoje metody, ale wynikały one z niewydolności organizacji pracy polskich służb celnych.
Amatorom przesyłania sprzętu z ameryki metodami kurierskimi/pocztowymi chcę tylko powiedzieć, że to jest wielka ruletka i można się bardzo mocno rozczarować.

Pozdrawiam

NightCrawler
9.01.10, 11:21
Nie twierdze, że jest inaczej - mówię tylko, że mi się udało. Nawet jeżeli by mi opodatkowali te szkło i tak byłbym do przodu.

A takie pytanie - jak wyceniają wartość jak np. śle mi ktoś szkło za powiedzmy 200$ ze zdeklarowaną wartością 40$, a paragonu nie ma?
Sprawdza ktoś to ile naprawdę szkło jest warte?

MeWash
9.01.10, 12:02
Mi też nie chodzi o przemyt. Właściwie zaintrygowała mnie opcja w tym sklepie kiedy wybiera się formę przesyłki. Przy nowym sprzęcie jest możliwość policzenia od razu wszelkich opłat celnych i VAT'u natomiast przy sprzęcie używanym opcja ta jest 'unavailable'. Dlatego pytałem, czy sprzęt używany może z jakiś przyczyn jest zwolniony z tych podatków. No ale wychodzi na to, że nie jest :|
Nic - tylko trzeba czekać aż kurs dolara wróci do poziomu 2,08 ;)

grizz
9.01.10, 12:05
Nie twierdze, że jest inaczej - mówię tylko, że mi się udało. Nawet jeżeli by mi opodatkowali te szkło i tak byłbym do przodu.

A takie pytanie - jak wyceniają wartość jak np. śle mi ktoś szkło za powiedzmy 200$ ze zdeklarowaną wartością 40$, a paragonu nie ma?
Sprawdza ktoś to ile naprawdę szkło jest warte?

Sprawdza. Ale ja bym się wtedy bardziej bał, że paczka wsiąknie i dostaniesz tylko 40$ zwrotu...
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________


Nic - tylko trzeba czekać aż kurs dolara wróci do poziomu 2,08 ;)

Zawsze możesz lecić do stanów i przywieść kilka szkieł na szyi ;)

NightCrawler
9.01.10, 12:14
Sprawdza. Ale ja bym się wtedy bardziej bał, że paczka wsiąknie i dostaniesz tylko 40$ zwrotu...


Dzięki za odpowiedź, po prostu mnie to ciekawiło.
Muszę się dowiedzieć kiedy kuzynka do Polski przyjeżdża i modlić się o dobry kurs $ :]