PDA

Zobacz pełną wersję : Proszę o wskazówki odnośnie fotografowania z lampą



ketero
1.01.10, 23:17
Za niedługo wybieram się na imprezę a solenizant poprosił mnie abym uwiecznił jego uroczystość. Sprzęt mam cienki bo E420 14-42 KIT i Tumax 880 AFZ + dyfuzor. Sala jest dość wysoka. Sufit na wysokości ok 4 m więc chyba z odbiciem światła od sufitu będzie problem. Jak ustawiać palnik i jakie ISO dobrać ? Jak nie mam doświadczenia na takich salach dać AUTO ISO ? Czy stosujecie filtr CPL w takich sytuacjach ? Zdjecia nie muszą byc jakieś super zależy mi tylko żeby były w miare dobrze doświetlone. Robić będę zdjecia gości przy stole pod jakim kątem ustawić palnik ? Czy odbije światło z tak wysokiego sufitu ? Czy muszę walić palnikiem prosto w gości ?

grizz
1.01.10, 23:20
http://foto.jasiu.pl/

ketero
1.01.10, 23:23
A CPL używać ? Jak z ustawieniem palnika ? Pod jakim kątem ustawiać palnik jak ustawić ISO ?

grizz
1.01.10, 23:27
Przeczytałeś juz wszystko co tam jest?

ketero
1.01.10, 23:30
Czytałem już tą stronę bo w paru wątkach się prześliznęła. Bardzo pożyteczna ale nic nie pisze o robieniu zdjęć takim wynalazkiem jak mój tumax który reguluje się tylko w piionie. I nikt nie pisze o bardzo wysokich salach na których odbicia z sufitu niewiele dają. Wiem że najlepiej od czegoś odbić światło. Ale jak nie ma od czego to co robić ?

grizz
1.01.10, 23:32
Cpl nie ma sensu.

4m to niekoniecznie dużo.

Masz możliwośc iść na tą salę wcześniej i się pobawić?

ketero
1.01.10, 23:38
Czyli cpl tylko przyciemni niepotrzebnie fotki ? Ja mam liczbe przewodnia tylko 30 wiec moze byc problem z iloscia swiatla odbitego a na testy niestety nie mam mozliwosci.

grizz
1.01.10, 23:39
A wiesz jak działa CPL?

W ogóle po co chesz go uzywać?

dog_master
2.01.10, 01:13
To może trochę teorii ;)

Liczba przewodnia – Wikipedia, wolna encyklopedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Liczba_przewodnia)

Twoja lampa ma mówisz LP=30. Odległość, jaką światło odbite musi pokonać: a) 4 metry są nad głowami czy b) pomieszczenie ma 4 metry? a) (4+2)*2=12 metrów b) 4*2=8 metrów. Masz kita, czyli zakładam f/5.6 Pomijam straty na odbicie/etc. Podstawiasz do wzorku z Wiki i widzisz, że:

przysłona = (LP / odległość od obiektu) * "wspolczynnik dla iso"
f = lp*iso/d
f*d/lp=iso
a) 5.6*12/30=2,24 => cos ok. iso 800
b) 5.6*8/30=1,5 => cos ok. iso 200

Czyli w teorii lampa starczy :cool:

Ja bym ustawiła przysłonę najmniejszą, lampę w slow2/dopelniajacy i do boju ;) Najlepiej odbijać, najładniej wyjdzie imho.

Masz LCD :!: Korzystaj z niego, jak zobaczysz, że błysk jest za silny to przymknij przysłonę i vice versa.

Za Grizzem, po co Ci polar?

Mirek54
2.01.10, 07:36
Za Grizzem, po co Ci polar?

rob foty przy pustych kieliszkach i wtedy polar Ci niepotrzebny.:grin:

ketero
2.01.10, 11:22
No właśnie chcialem zniwelować odbicia.
dog_master bardzo rzeczowa odpowiedź wielkie dzięki.
Chciałbym jeszcze poczytać odnośnie używania dyfuzora czy znacie może jakieś ciekawe strony odnośnie jak go używać ?

Rafał Czarny
2.01.10, 11:47
No właśnie chcialem zniwelować odbicia.


Nie kombinuj. Pierwsze słyszę, żeby ktoś zakładał polara przy zdjęciach w pomieszczeniach z lampą.

bogdan1
2.01.10, 12:22
http://foto.jasiu.pl/
Dzieki też skorzystałem.

ketero
2.01.10, 13:23
A z jakich akcesori można jeszcze skorzystać przy fotografowaniu na sali ? Do czego może być mi pomocny ten dyfuzor ? Robić właśnie z nim te odbicia czy stosować go tylko z robieniem zdjęć na wprost z palnikiem ?

oczko
2.01.10, 13:54
A z jakich akcesori można jeszcze skorzystać przy fotografowaniu na sali ? Do czego może być mi pomocny ten dyfuzor ? Robić właśnie z nim te odbicia czy stosować go tylko z robieniem zdjęć na wprost z palnikiem ?

w poradniku podesłanym przez jednego z klubowiczów znajduje się odpowiedź na to pytanie...i to w 2-3 miejscach ;)

[pomyśl: skoro dyfuzor osłabia, rozprasza mocno światło, to po kiego grzyba Ci on przy odbiciu skoro zastanawiasz sie czy lampa bez dyfuzora da rade???! :-P]

pozdrawiam