PDA

Zobacz pełną wersję : Gra switłem



suchy10
18.01.07, 15:42
Chciałbym podjac temat odpowiednich nastaw lampy i body w warunkach koncertowych. Ciemno, ISO 400, migajace swiatła..itd.
Przy okacji...to sa foty z WOSP w Edinburgh.
E1 (14-54) +FL-50

fotomic, przeniosłem do działu w którym będzie mu lepiej ;)

marecki
18.01.07, 20:36
Ja w kwestii formalne. Czy ten temat nie powinien się znaleść w kategorii porady dotyczące fotografii ?

fotomic
18.01.07, 20:51
Ja w kwestii formalne. Czy ten temat nie powinien się znaleść w kategorii porady dotyczące fotografii ? tak racja :)

luc4s
18.01.07, 22:29
No to może coś naskrobię, z racji tej, że takich fotek trochę już się narobiłem....

Jeżeli to koncert z oswietleniem koncertowym zostaw lampę błyskową w domu, moja generalna zasada, lampa i koncert wzajemnie się wykluczają, lampa zabija atmosferę koncertu.... ew. lampy można użyć gdy koncert jest słabo oświetlony (amatorskim oświetleniem) jednak tylko do doświetlania pierwszego planu.

Co do aparatu, ISO wcale nie jest taką straszną rzeczą, często robię na 800 i jest ok, więc jeżeli 400 za mało dawaj śmiało 800. Fotki raczej w manualu, lub gdy koncert jest "żywiołowy" na priorytecie przesłony. Przesłona oczywiście jak najmniejsza, mała GO na koncertach nie przeszkadza, jest więc zaletą. Czas w zależności od ogniskowej i ręki, ja generalnie robię foty z ręki do 1/15 s. Lekkie poruszenie jest dopuszczalne, nie widac tego aż tak na zdjęciach. Przy dłuższych ogniskowych z 40-150 stosuję statyw/monopod i czas tak 1/25, 1/30. Jeżeli focimy w priorytecie przesłony można tutaj ustawić pomiar światła na punktowy, ponieważ zmieniające się oświetlenie w tle będzie powodowało, że aparat zacznie głupieć (przy szerszych kadrach lepiej nie używać punktowego).

Teraz światło. Bardzo ładnie wychodzi niebieskie światło na zdjęciach, powoduje to, że nie są spłaszczone, spłaszczenie fotek wychodzi przy świetle czerwonym. Lubię często focić tak, żeby reflektor był za głową wokalisty, powoduje to (zwłaszcza jeżeli jest puszczany dym) świetlista otoczkę wokół artysty. Również jestem maniakiem :) focenia pod reflektory, powstają delikatne flary, ale mi one nie przeszkadzają, nie wiem jak inni na tego typu fotki.

Co do publiczności jeżeli możemy focić z boku sceny, fajny efekt wychodzi z dłuzszym czasem naświetlania. Zazwyczaj jest tak, że najbardziej żywiołowo zachowują się ludzie przed sceną, a czym dalej tym bardziej statycznie. Efekt ten fajnie wychodzi na fotkach.

O kadrach nie będę pisał bo to sprawa każdego indywidualna.

Mam nadzieję, że Ci coś to pomogło. Z Twoich fot najlepsza 2.

blady
18.01.07, 23:54
A ja dodam od siebie, że jestem fanem punktowego pomiaru światła przy tego typu zdjęciach.

Czasami nie ma światła na koncercie. I co wtedy? Z lampą błyskową też sobie można poradzić. Odszukałem taki oto link, jako akademicki przykład udanych zdjęć z lampą: http://www.cbk-gigs.prv.pl :mrgreen: (gary kiedyś go zapodał)

Sam jednak, jak nie mam odpowiednio oświetlonej sceny, bardziej zajmuję się słuchaniem muzy na koncercie, niż zdjęciami. Mam wtedy większą satysfakcję z koncertu. :)