PDA

Zobacz pełną wersję : 3 lampy do wyboru...



kozak-wow
22.12.09, 23:38
Witam... Szukam informacji na temat lamp do Olympusa e510 z przeznaczeniem do makro. Na początek dokładniej do kitowego 40-150 + Raynox 250, z ewentualnym zastrzeżeniem o możliwości kupienia w niedalekiej przyszłości sigmy 105.

Przeczytałem dużo na temat tych lamp... ale jakoś ciężko znaleźć w przeciwieństwie np do obiektywów jakiś "testów" o ile w ogóle się takie wykonuje. Opinie są bardzo podzielone, a nie ukrywam, że fundusz odgrywa dużą rolę i nie chce "przepłacać".

propozycja 1.: Metz 36 AF-4 około 330zł
propozycja 2.: Tumax 386AFZ około 440zł
I nie wiem czy lampa Tumax DSL880AFZ , którą znalazłem przez przypadek ma mocowanie do Olympusa... około 200zł

Proszę o jakieś wskazówki i pomoc...

pozdrawiam

NightCrawler
23.12.09, 02:23
tak na szybko znalazłem ten wątek a zapewne jest ich więcej dzięki opcji szukaj:
https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=12193

Nie chce mi się o tej godzinie szukać za innych.

Dawid
23.12.09, 10:17
http://www.jabbafoto.pl/opis/325637/tumax-dmf-880--lampa-macro-olympus.html
Tumax ma coś takiego :)

kozak-wow
23.12.09, 11:27
tak na szybko znalazłem ten wątek a zapewne jest ich więcej dzięki opcji szukaj:
https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=12193

Nie chce mi się o tej godzinie szukać za innych.

Ok, krótki temat o Tumaxie DSL 880 AFZ mam....

A temat konfrontujący pierwsze dwie lampy?? Na pewno wcześniej ktoś się nad tym zastanawiał bo są to lampy w "amatorskiej" cenie....

Sebu$
23.12.09, 12:12
Witam... Szukam informacji na temat lamp do Olympusa e510 z przeznaczeniem do makro. Na początek dokładniej do kitowego 40-150 + Raynox 250, z ewentualnym zastrzeżeniem o możliwości kupienia w niedalekiej przyszłości sigmy 105.

Przeczytałem dużo na temat tych lamp... ale jakoś ciężko znaleźć w przeciwieństwie np do obiektywów jakiś "testów" o ile w ogóle się takie wykonuje. Opinie są bardzo podzielone, a nie ukrywam, że fundusz odgrywa dużą rolę i nie chce "przepłacać".

propozycja 1.: Metz 36 AF-4 około 330zł
propozycja 2.: Tumax 386AFZ około 440zł
I nie wiem czy lampa Tumax DSL880AFZ , którą znalazłem przez przypadek ma mocowanie do Olympusa... około 200zł

Proszę o jakieś wskazówki i pomoc...

pozdrawiam

co będzie przedmiotem fotografowania ?


.

kozak-wow
23.12.09, 13:08
makro..... w całym tego słowa znaczeniu

Sebu$
23.12.09, 13:47
makro..... w całym tego słowa znaczeniu

ruchome czy stałe ?

w pomieszczeniu czy w terenie ;)

heniobe
23.12.09, 13:53
Dwa lata używam do makro Tumax,a DMF 880 z sigmą 105 najpierw z 510 teraz z E 30. Mogę z czystym sumieniem polecić. pozdrawiam świątecznie. hb

kozak-wow
23.12.09, 14:09
ruchome czy stałe ?

w pomieszczeniu czy w terenie ;)

I takie i takie z nastawieniem na ruchome w plenerze:D
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Dwa lata używam do makro Tumax,a DMF 880 z sigmą 105 najpierw z 510 teraz z E 30. Mogę z czystym sumieniem polecić. pozdrawiam świątecznie. hb

Ale używałeś tylko bazowej lampy czy wraz z tą do makro dwupalnikowej??

heniobe
23.12.09, 14:46
I takie i takie z nastawieniem na ruchome w plenerze:D
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________


Ale używałeś tylko bazowej lampy czy wraz z tą do makro dwupalnikowej??

DMF 880 = Digital Macro Flash i stanowi komplet, lampa bazowa i podłączana oddzielnie a zakładana na obiektyw dodatkowa lampa dwu palnikowa w formie obręczy /ring/. Wyżej ktoś podał link do strony gdzie to jest ładnie narysowane. Lampę bazową można używać oddzielnie jako zupełnie przyzwoitą "zwykłą" lampę.


http://www.jabbafoto.pl/opis/325637/tumax-dmf-880--lampa-macro-olympus.html - to miałem na myśli.

kozak-wow
23.12.09, 15:31
Jednak te skróty to cwane tylko trzeba rozszyfrować :P lol

Nie wiem czemu ale na razie nie chce lampy ringa...

Czy ktoś ustosunkuje się do dwóch pierwszych pozycji??

heniobe
23.12.09, 16:14
[QUOTE=kozak-wow;


nie wiem czemu ale na razie nie chce lampy ringa...

... ja też nie wiem czemu, podobno chciałeś do macro ??? ale jesteś wolnym człowiekiem i możesz chcieć co chcesz !

kozak-wow
23.12.09, 18:24
... ja też nie wiem czemu, podobno chciałeś do macro ??? ale jesteś wolnym człowiekiem i możesz chcieć co chcesz !

Najprościej wytłumaczę się funduszami.... Do wyboru mam niemal dwie pierwsze lampy z czego druga to już za górnym progiem finansowym

heniobe
23.12.09, 18:40
Najprościej wytłumaczę się funduszami.... Do wyboru mam niemal dwie pierwsze lampy z czego druga to już za górnym progiem finansowym

To zrozumiałe ale : pogadaj z Mikołajem, jakieś imieniny, urodziny, jubileusze, rocznice itp. poskładaj a będziesz miał dwa w jednym i makro i "normalną" lampę. Powodzenia hb

kozak-wow
23.12.09, 18:50
To zrozumiałe ale : pogadaj z Mikołajem, jakieś imieniny, urodziny, jubileusze, rocznice itp. poskładaj a będziesz miał dwa w jednym i makro i "normalną" lampę. Powodzenia hb

Tak można zbierać i zbierać aż do zestawy makro Olympusa...:D za 2tys zł :D. Gdybym tak zbierał i czekał aż stanieje to bym jeszcze pewnie lustra nie miał :P

hb rozumiem doskonale też nie jestem zwolennikiem kupowania tanich rzeczy ale jednak gdzieś trzeba się zatrzymać. O lampie myśle od niedawna w związku z decyzją kupna Raynoxa. no i jak wiadomo to kolejny wydatek a student worka bez dna nie ma:D Raczej studnię....

heniobe
23.12.09, 19:13
[QUOTE=kozak-
rozumiem doskonale też nie jestem zwolennikiem kupowania tanich rzeczy ale jednak gdzieś trzeba się zatrzymać.

Ale to jest właśnie TANIE, za "oryginał" trzeba zapłacić 4-5 razy tyle. Oczywiście to jest Twój wybór ale mając jakiś obiektyw makro więcej zyskasz na jakości zdjęć i możliwościach działania kupując lampę makro niż raynox,a. Tak mówi moje osobiste doświadczenie ale co zrobisz będzie Twoją decyzją. Do okresu makrozbiorów masz jeszcze trochę czasu.... pozdrawiam hb.

kozak-wow
23.12.09, 19:35
Ale to jest właśnie TANIE, za "oryginał" trzeba zapłacić 4-5 razy tyle. Oczywiście to jest Twój wybór ale mając jakiś obiektyw makro więcej zyskasz na jakości zdjęć i możliwościach działania kupując lampę makro niż raynox,a. Tak mówi moje osobiste doświadczenie ale co zrobisz będzie Twoją decyzją. Do okresu makrozbiorów masz jeszcze trochę czasu.... pozdrawiam hb.


Niestety obiektywu makro na chwile obecną nie kupię.... może po wakacjach. Dlatego chwilowo zdecydowałem się na Raynoxa- jako tańsze rozwiązanie obiektywu makro...
I w ten sam sposób szukam tańszej lampy błyskowej.... Ale dzięki hb przemyślę poważnie tę lampę makro... A coś na temat tych wcześniejszych potrafisz mi powiedzieć? I jakbyś mógł napisać mi coś jeszcze "od serca" na temat tej makro.

Po drugie szukam gdzieś zestawienia tych rodzajów współpracy lampy z body (np ttl) i jakoś ta szukarka na OC mnie po prostu drażni. Ciężka jakaś...:(

pozdrawiam

heniobe
23.12.09, 20:49
kozak-wow
-- A coś na temat tych wcześniejszych potrafisz mi powiedzieć?

Niestety nic mądrego Ci na ich temat nie powiem, zupełnie ich nie znam.

-- jakbyś mógł napisać mi coś jeszcze "od serca" na temat tej makro.

tak jak wcześniej pisałem, dwa w jednym. Część zasadniczą możesz wykorzystywać w "normalnej" fotografii a część makro poza jej zasadniczym przeznaczeniem można również wykorzystać przy portrecie. "Zwykła" lampa nic Ci nie da przy makro.
Pewnym wyjściem mogą być tzw. dyfuzory - jak masz zdolności manualne to możesz coś sklecić, poszukaj w sieci albo tu :

https://sites.google.com/site/zkodys/dialkovy-ovladac

http://www.zko.szm.com/index.html

Z własnego doświadczenia mogę Ci polecić DMF 880, mam ją trzeci rok, nie zawiodła mnie ani jako "zwykła" ani makro. Przy makro jest nie do przecenienia, to całkiem inne możliwości i efekty.

Qben
23.12.09, 21:05
nie pakuj się w ringflashe, z tego co czytalem ma to brzydkie zastosowanie do macro, mozesz spokojnie sie bawic lampa wbudowaną poprzez wykonany przez siebie "softbox" jeżeli nie wiesz o co chodzi daj znać na pw to Ci podeślę linki. min do faceta z forum pentaxa ktory robi przepiękne zdjęcia tą techniką

heniobe
24.12.09, 10:13
nie pakuj się w ringflashe, z tego co czytalem ma to brzydkie zastosowanie do macro, mozesz spokojnie sie bawic lampa wbudowaną poprzez wykonany przez siebie "softbox" jeżeli nie wiesz o co chodzi daj znać na pw to Ci podeślę linki. min do faceta z forum pentaxa ktory robi przepiękne zdjęcia tą techniką

Nie wiem czy zauważyłeś ale rozmawiamy tu o konkretniej lampie DMF 880 która jest tanim zamiennikiem lampy pierścieniowej Olympusa o symbolu RF 11 a przeznaczonej do fotografii przyrodniczej i makro.
Dwa ostatnie sezony mam lampę DMF 880 i zrobiłem przy jej pomocy okolo 8000 zdjęć przyrodniczych i makro i na podstawie własnego doświadczenia a nie tego co gdzieś czytałem czy słyszałem, twierdzę, że lampa ta spełnia znakomicie zadanie do którego została przeznaczona. Na tej podstawie starałem się udzielić wyczerpujących odpowiedzi. Wspomniałem również o możliwości zastosowania własnoręcznie wykonanych urządzeń podając stosowne adresy. To tyle, decyzja zależy od pytacza.

PS. Pokazane przez Ciebie w dziale "makro" zdjęcia są zdjęciami przyrodniczymi. Nie ma możliwości zrobienia zdjęcia makro CAŁEGO motyla /chyba, że sprzętem wielkoformatowym/ można zrobić zdjęcie makro jedynie oka motyla albo, za przeproszeniem, jego gęby. Z definicji pojęcia zdjęcia makro wynika bowiem, że przedmiot musi być odwzorowany na kliszy/matrycy w skali co najmniej 1:1 . Motyl na całej klatce będzie zdjęciem przyrodniczym ale oko tegoż motyla odwzorowane na całej klatce będzie zdjęciem makro.
Pozdrawiam Świątecznie. hb

Qben
24.12.09, 11:47
moge Ci polecic reportaz na fototv z facetem ktory robi przepiekne macro. wspomina tan min o oswietleniu. obiecanych linkow na pw nie mogecteraz wyslac poniewaz mam dostep do internetu z telefonu tylko jak dorwe sie do komputera ktory narazie jest pol polski odemnie to wysle ci wszystko.

kozak-wow
24.12.09, 11:52
moge Ci polecic reportaz na fototv z facetem ktory robi przepiekne macro. wspomina tan min o oswietleniu. obiecanych linkow na pw nie mogecteraz wyslac poniewaz mam dostep do internetu z telefonu tylko jak dorwe sie do komputera ktory narazie jest pol polski odemnie to wysle ci wszystko.

Widzę, że uzależnienie od OC :P Spokojnie nie spieszy się... W końcu Święta... Zakupy i tak w połowie stycznia...


Qben
24.12.09, 17:40
:esystem: wesołych świąt

kozak-wow
24.12.09, 23:59
Można powiedzieć o nagłym przypływie gotówki :D

Więc jaka lampę polecacie do makro??

propozycja 1.: Metz 36 AF-4 około 330zł
propozycja 2.: Tumax 386AFZ około 440zł

Czy warto wydać 100zł więcej? I czy ktoś mógłby mi podać kilka linków to objaśnień oznaczeń lampy? Tych trybów współpracy itp... z góry wielkie dzięki.

A czy w tych lampach są jakieś funkcje których z e510 nie będę mógł wykorzystać albo odwrotnie?? I jakie dodatkowe funkcje maja droższe lampy za około 1500?? (oprócz mocy)

heniobe
25.12.09, 10:23
kozak-wow
Można powiedzieć o nagłym przypływie gotówki :D

Więc jaka lampę polecacie do makro??

propozycja 1.: Metz 36 AF-4 około 330zł
propozycja 2.: Tumax 386AFZ około 440zł

Starałem się powyżej jasno i zrozumiale wyjaśnić tę kwestię. Jeszcze raz zatem wyjaśniam: ani jedna ani druga lampa o których wyżej piszesz NIE SĄ LAMPAMI DO MAKRO !!! NIE SĄ. To są normalne lampy błyskowe, na temat ich jakości się nie wypowiadam bo ich nie znam.
DO ZDJĘĆ MAKRO są produkowane lampy o specjalnej konstrukcji - oryginalne lampy Olympusa do makro to : RF 11 i TF-22 ich "wadą" są ceny znacznie przekraczające 2.000,- PLN. Tanim zamiennikiem tych lamp jest Tumax DMF 880 w cenie ok. 400-600 PLN. Zaletą tej lampy, poza ceną, JEST TO, ŻE MOŻNA JĄ RÓWNIEŻ WYKORZYSTYWAĆ JAKO "ZWYKŁĄ" LAMPĘ. Wyżej pisałem dużo na temat moich z nią doświadczeń.
MUSISZ SIĘ ZDECYDOWAĆ, czy chodzi Ci o "lampę błyskową" czy o "lampę błyskową DO MAKRO"

pozdrawiam światecznie hb.


PS. Inż. Zdenek Kodys do którego adres podałem Ci wcześniej wymyśla róże śmieszne patenty , może sobie coś zmajstrujesz.

kozak-wow
25.12.09, 11:56
Najpierw zakupię Raynoxa i zobaczę jak będzie się się sprawowała wbudowana lampa z własnoręcznie zrobionym dyfuzorem. Potem ewentualnie coś dokupię...

Dzięki za pomoc

stiket
25.12.09, 21:39
Od dłuższego czasu używam TUMAX'a, co prawda, nie do makro, ale sprzęcior godny polecenia !!!

and21
5.05.10, 19:52
http://allegro.pl/item1027889438_lampa_makro_olympus_e_3_e_30_e_620_ e_520_e30_e620.html
Może ktoś ma taką lampę,i może coś o niej powiedzieć?