PDA

Zobacz pełną wersję : E-P1 zamiast kamery, czyli wszystko o filmowaniu PEN-em



moozg
17.12.09, 00:00
Witam

Jako ze oprocz fotografi zawsze pociagalo mnie wideofilmowanie, jestem bardzo ucieszony z faktu ze pen daje taka mozliwosc :).
Przez ostatni rok przy mozliwych okazjach uzywalem kamery HD - klasycznego handycama panasonica hdc-sd9, pomimo ze duza rozdzielczosc cieszy niesamowicie, to jednak brakuje takim kamerom plastyki a jakosc nagran w kiepskim oswietleniu jest tragiczna.
I tu wlasnie pojawiaja sie z odsiecza lustrzanki u konkurentow, a u nas poki co PEN - aparaty z wymienna optyka oraz mozliwoscia krecenia filmow w HD, ktore znaczaco redukuja braki w handycamach oczywiscie kosztem innych.
E-P1 wraz ze szklami zuiko pozwala zblizyc sie nieco do obrazow z profesjonalnych kamer.
Na zakup E-P1 nie potrzebowalem duzo czasu do namyslu - majac juz solidne zaplecze obiektywow, niewielkiem kosztem mozna sobie zlozyc maszyne do filmowania dajaca obraz dobrej jakosci.
Aparat mam dopiero drugi dzien, wlasnie zaczynam testowac go pod kątem filmowania, bo o mozliwosciach foto jest wystarczajaco duzo w internecie. Postaram sie tu przedstawiac efekty testow oraz zalety i wady PENa jako kamery. Zachęcam też innych do dzielenia sia wiedza w tym temacie.

no to zaczynamy - na poczatek po 2 glowne wady i zalety

PLUSY

najwazniejsze fakty padly- podpiecie obiektywow systemu 4/3 do PEN za pomoca adaptera MMF-1 daje nam wspaniala glebie ostrosci i jakosc obrazu, oraz szeroki wachlarz ogniskowych,
oczywiscie za pomoca innych adapterow mozemy podpinac praktycznie wszystkie szkla jakie mamy na rynku - w miare mozliwosci napewno w przyszlosci cos zaprezentuje

Manualne ustawianie ostrosci pierscieniem - wydaje sie ze to jest minus, fakt czasami tak moze byc, zwlaszcza w amatorskich zastosowaniach na wakacjach, ale daje nam to pelna kontrole nad tym co chcemy pokazac w kadrze, czesto amatorskie kamery ostrosc lapia na niechcianym obiekcie, a funkacja manualnego ustawiania ostrosci odbywa sie za pomoca przyciskow :/. Nie ukrywam ze wymaga to troche wprawy, do tego w szklach systemu 4/3 nie ma idealnej plynnosci, co widoczne jest glownie przy ujeciach makro, jednak nie jest to az tak bardzo widoczne.

MINUSY

- rolling shutter, to jest niestety najwiekszy minus, nie tylko PENa ale wszystkich aparatow z mozliwosci krecenia filmow video, a odpowiedzialna za to jest matryca CMOS (w kamerach stosuje się CCD)
na YT znalazlem taki przykladowy filmik:

http://www.youtube.com/watch?v=VYs04kcpIr4
tak wiec wyklucza to zastosowanie w zbytnio dynamicznych ujeciach, zwlaszcza na dluzszych ogniskowych. Krecenie filmu w pokoju oswietlonym zyrandolem na krotkich ogniskowych przy stabilnej rece nie dalo takich efektow jak na filmie powyzej, znieksztalcenia byly bardzo niewielkie, a przy solidnym oparciu rak praktycznie efektu nie bylo widac. Co innego trzymajac aparat w jednej rece, do tego roztrzesionej... takich sytuacji lepiej unikac, bo lamanie sie obrazu moze zepsuc film.

- dzwiek, niestety jakosc jak z wiekszosci wbudowanych w aparaty mikrofonach jest slaba, a do tego rejestruje wszystkie dzwieki z aparatu (ustawianie ostrosci) i okolic (np. obijanie sie paska o statyw).
Tu jednak mozemy zlikwidowac problem - dokupujac cyfrowy rejestrator dzwieku, a Olympus oferuje nam takie z godziwa jakoscia i zakresem czestotliwosci, ale o dzwieku jeszcze napisze szerzej w kolejnych postach.

to na razie tyle z pierwszych spostrzezen i wrazen :)
na koniec dzisiejszy filmik:


http://www.youtube.com/watch?v=lSKCHggot20

pogoda niestety nie dopisala - szaro, ciemno i baaardzo zimno, co utrudnialo nagranie czegos sensowniejszego, ale jako test mysle ze moze byc
film zmontowany w Vegasie, poza 3 ujeciami, gdzie nieco podwyzszylem kontrast na krzywych (oznaczonymi FX w prawym dolnym rogu), nie dodawalem zadnych efektow.
w zastosowaniu byly 3 obiektywy: , , ,
w kazdym przypadku przy najnizszej wartosci przyslony.
przy 2 pierwszych obiektywach filmowalem na skrajnych ogniskowych, a przy ujecia byly prawie z calego zakresu. Aparat zamocowany byl na statywie z lozyskami olejowymi.

W kolejnych odslonach watku pojawia sie m.in. 50mm, 8mm, oraz ujecia nocne i wiele wiecej video :)

pozdrawiam i dziekuje za uwage :)

NightCrawler
17.12.09, 00:44
No to czekamy na ciąg dalszy testów :)

dobas
17.12.09, 00:51
WOW !! wielki plus za przecieranie na Forum nowych szlaków :)

tydzień temu itwasiliśmy się na jednej wyspie wraz z niemcem - fotografem przyrody i niemcem, który kręcił przyrodniczy film dla telewizji NDR taszcząc kamerę ze stawtywem i obiektywem czyli zestaw ważący około 20 kg :) .

Filmowiec był zachwycony jakością jak zobaczył co oferuje EOS 5d mk II
Fotograf był zachwycony i nakręcony na to co można sfilmować

a ja stałem oniemiały patrząc na to co oferuje teraz aparat fotograficzny.

Gdzieś o uszy mi się obiło że PEN daje możliwość kręcenia filmów (chyba podczas premiery) ale nie ukrywam że mi przypomniałes o tym fakcie :)

hades
17.12.09, 12:00
Chyba zacznę odkładać na Pena :).

kowal73
17.12.09, 12:31
ha a we Wrocławiu przetestujemy EP2 z jego nowym wizjerem wielkiej mocy. Ciekawe jak wizjer się sprawdzi przy kręceniu filmów.

Jack
17.12.09, 12:39
ha a we Wrocławiu przetestujemy EP2 z jego nowym wizjerem wielkiej mocy. Ciekawe jak wizjer się sprawdzi przy kręceniu filmów.Radio Erewań juz testował, powiedział, że zajefajnie:grin:
Pozdrawiam
Jack

marecki
17.12.09, 13:37
Przestańcie kusić EP-2 bo właśnie myślę uporczywie nad zamówieniem EP-1 w promocji do 20go grudnia.

RadioErewan
17.12.09, 15:36
To nie kuszę. Do wad filmowych PENa dorzucę wieeeelgachne pliki i słabą dynamike tonalną. Tak jak to pierwsze nie boli, 20 minutowe ujęcie na karcie 16 GB da się przeżyć i szybko skompresować, tak zakres rejestrowanych walorów troszkę mnie rozczarował i zaskoczył, bo przy powierzchni sensora wielokrotnie większej od współczesnych amatorskich kamer wideo powinno być lepiej.

Jerry_R
17.12.09, 16:20
Ktos moze napisac, jak dziala stabilizacja w WIDEO?
Szczegolnie przy dluzszych ogniskowych, bez stabilizacji w szkle.

Mozna dowolnie ustawic przyslone oraz ISO?
(Uzywajac dedykowanych szkiel u43, nie manualnych)

Jak bardzo jest slychac prace AF?
Mozna wybrac dowolne miejsce w kadrze?
Mozna spokojnie uzywac AFL i jedynie "doostrzac" od czasu do czasu?
(Uzywajac dedykowanych szkiel u43, nie manualnych)

Moglby ktos w jednym miejscu wylistowac roznice miedzy E-P1, a E-P2 jesli chodzi o WIDEO?

RadioErewan
17.12.09, 16:43
Ktos moze napisac, jak dziala stabilizacja w WIDEO?
Szczegolnie przy dluzszych ogniskowych, bez stabilizacji w szkle.

Mozna dowolnie ustawic przyslone oraz ISO?
(Uzywajac dedykowanych szkiel u43, nie manualnych)

Jak bardzo jest slychac prace AF?
Mozna wybrac dowolne miejsce w kadrze?
Mozna spokojnie uzywac AFL i jedynie "doostrzac" od czasu do czasu?
(Uzywajac dedykowanych szkiel u43, nie manualnych)

Moglby ktos w jednym miejscu wylistowac roznice miedzy E-P1, a E-P2 jesli chodzi o WIDEO?

Będzie EP2, to coś napiszę. W tej chwili to mało wiadomo. Mimo, że EP2 miałem w rękach, to był egzemplarz przedprodukcyjny i nie wolno mi pokazać filmów nim nakręconych.

rodzyn
17.12.09, 16:56
Będzie EP2, to coś napiszę. W tej chwili to mało wiadomo. Mimo, że EP2 miałem w rękach, to był egzemplarz przedprodukcyjny i nie wolno mi pokazać filmów nim nakręconych.
Mam pytanie odnośnie wizjera w E-P2 -jest podobno, z pierwszych info w necie, świetny i znacznie lepszy od tego dostępnego do GF1 , ale pytam wprost jak ma się do wizjera w G1 i GH1 jest taki sam, lepszy czy gorszy?- wizjer przy moich oczach i manualnych szkłach jest podstawą i mam dużą ochotę na E-P2 ale?
Pozdrawiam

RadioErewan
17.12.09, 17:23
Jakoś obrazu jest świetna. Po prostu świetna. Nie specjalnie ustępuje matówce. G1 oglądałem dosyć dawno. Trudno mi z tego powodu postawić orzechy przeciwko dolarom, ze różnica jest powalająca. Pamiętam, że w G1 dało sie zauważyć raster punktów. W tym nowym wizjerze tego nie ma.
Jest lag przy gwałtownych ruchach. Jak w kompakcie.

Pozdrawiam

rodzyn
17.12.09, 18:04
Jakoś obrazu jest świetna. Po prostu świetna. Nie specjalnie ustępuje matówce. G1 oglądałem dosyć dawno. Trudno mi z tego powodu postawić orzechy przeciwko dolarom, ze różnica jest powalająca. Pamiętam, że w G1 dało sie zauważyć raster punktów. W tym nowym wizjerze tego nie ma.
Jest lag przy gwałtownych ruchach. Jak w kompakcie.

Pozdrawiam
Lag pomijam(dla mnie bez istotnego znaczenia) ale, mam teraz większą nadzieję i czekam na możliwość wzięcia E-P2 w dłoń, to wyjaśni wątpliwości (jeśli tylko nie będzie gorzej to pewnie się na Olka skuszę)
Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.

moozg
17.12.09, 18:33
Ktos moze napisac, jak dziala stabilizacja w WIDEO?
Szczegolnie przy dluzszych ogniskowych, bez stabilizacji w szkle.


w instrukcji podaja ze w trybie filmowym dziala stabilizacja elektroniczna...
konkretnie jeszcze nie testowalem stabilizacji, wiec moze nastepnym razem



Mozna dowolnie ustawic przyslone oraz ISO?
(Uzywajac dedykowanych szkiel u43, nie manualnych)


niestety ISO ustawiane jest automatycznie, bez wzgledu na szkla



Jak bardzo jest slychac prace AF?
Mozna wybrac dowolne miejsce w kadrze?
Mozna spokojnie uzywac AFL i jedynie "doostrzac" od czasu do czasu?
(Uzywajac dedykowanych szkiel u43, nie manualnych)


dzwiek niestety jest dosyc glosny
tak w ciszy slychac dedykowany :
http://gr.io2o.com/ep1_dzwiek01.wmv

a tak w szumie ulicznym manualne ostrzenie na :
http://gr.io2o.com/ep1_dzwiek1454.wmv

Pola AF - na szybko mozemy wybrac wszystkie punkty lub jeden, domyslnie srodkowy, ale w menu mozna wybrac dowolny ze wszystkich
AFL dziala i funkcja S-AF + MF, wiec spokojnie mozna doostrzyc po ustawieniu AF

i jeszcze filmik ze wczoraj - PEN i warunki nocne w miescie
w akcji ZD 8mm, ,


http://www.youtube.com/watch?v=4mClTahmvVc

dobas
17.12.09, 20:06
Czy aparat daje możliwość zdjęć poklatkowych ?
albo nagrywania z inna prędkością ?

pzdr
dbs

RadioErewan
17.12.09, 20:30
Czy aparat daje możliwość zdjęć poklatkowych ?
albo nagrywania z inna prędkością ?

pzdr
dbs

30 klatek na sekundę. Dokładnie 30. Nie 29.97. 30.

Pozdrawiam

Jerry_R
20.12.09, 02:53
Mam pytanie odnośnie wizjera w E-P2 [...] jak ma się do wizjera w G1 i GH1 jest taki sam, lepszy czy gorszy?
- VF-2 - powiekszenie 1.15x
- G1 - powiekszenie 1.4x
- w przypadku PEN'a nie podepniesz rownoczesnie lampy blyskowej
- za to mozesz wizjer odchylic 45 lub 90 stopni (i patrzec z gory, jak w G1 z odchylanym LCD)

Ponoc sa na bardzo podobnym poziomie, aczkolwiek sa roznie wykonane technologicznie:

"The screen that the Panasonic uses alternates each pixel , to quote from a well known reference "uses a field sequential system that mixes red, green and blue images shown sequentially at 60fps, giving an effective viewfinder resolution of 1.4 million dots at 180 fps." I have also read that the screen the Olympus uses does not do this and uses the more common pixel divided into 3 bars that other screens use. So Technically it has the same number of pixels (1.44Mp), but that's the total count of R, G, and B pixels."
http://forum.getdpi.com/forum/showpost.php?p=166118&postcount=7

Jerry_R
30.12.09, 20:52
Zainteresowanych zapraszam do porownania "Low Light VIDEO" oraz do dyskusji:
https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=70866

Jerry_R
1.01.10, 05:49
Ktos moze napisac, jak dziala stabilizacja w WIDEO?
Szczegolnie przy dluzszych ogniskowych, bez stabilizacji w szkle.
Po wlaczeniu stabilizacji w WIDEO - obcinane sa wszystkie boki.

Czyli przypomina to rozwiazania z niektorych programow do edycji i montazu.
Oznacza to spadek rozdzielczosci oraz kadr jak z wiekszej ogniskowej.

moozg
7.01.10, 22:45
jeszcze jeden filmik, o ktorym troche zapomnialem


http://www.youtube.com/watch?v=ubqO2ZSawaM