PDA

Zobacz pełną wersję : Zrób sobie przejściówkę.



czmielek
24.11.09, 23:40
Jak wiadomo nie od dziś potrzeba jest matką wynalazków więc postanowiłem zrobić sobie sam adapter umożliwiajacy podpięcie obiektywów Konica AR pod 4/3. wiadomo taki naleśnik Hexanon 40 1,8 byłby idealnym szkłem do portretu po cropie. Takich przejściówek pod ten system jak i pod pozostałe egzotyczne mocowania np. X-Fuji po prostu nie istnieją w sprzedaży. Jeśli sie myle to prosze o namiary gdzie taki adapter mozna zakupić. Wracając do rzeczy:
Mocowanie AR jest bardzo podobne do mocowania Olka i drobnym nakładem pracy można przerobic "na sztywno" taki obiektyw samemu. Opisy takich przeróbek znalazłem choćby tu:

http://www.belerionbooks.com/konica_conversion.pdf

Niestety taka przeróbka jest nieodwracalna i szkło zostaje "olkowe" na zawsze bez mozliwosci powrotu do analoga, dla mnie to poprostu nie ludzkie!

Nagle wpadł mi do głowy pomysł na prosty adapter dodam że moim sposobem prawdopodobnie da sie wykonać adapterek pod każdy analogowy system!

Potrzebne do tego będą:

1) Chinski adapter OM-4/3
2) Mocowanie obiektywu od systemu który nas interesuje (najlepiej wykręcić z jakiejś niedziałającej puszki)
3) Wiertarka precyzyjna
4) trochę zdolności manualnych

jeżeli przyjrzycie sie chińskiemu adapterowi to tak naprawdę składa się on z 2 części:

a) czarnej dystansujacej obiektyw od naszej puszki na ok 2,5 mm
i
b) srebrnego przykreconego 3 śrubami mocowania obiektywu

Cały pomysł polega na prostej podmianie mocowań na to wykrecone z aparatu i viola! mamy wymarzony adapter. oczywiście rozstaw śrub może byc inny i trzeba będzie wykonać nowe otwory ale to powinien być barszcz.

Co myślicie ma to szanse powodzenia?

czmielek
24.11.09, 23:56
Po dokładniejszych oględzinach pozostałych moich chińskich przejsciówek czyli contax-4/3 i Pentax-4/3 jestem w 99% przekonany że uda mi sie wykonać taka przejściówkę pod konice AR, X-Fuji i prakticę. jedyny problem to mocowania od tych puszek może komuś się walają po szufladach?

black_bird
25.11.09, 00:25
ja mam kilka szkieł z systemu OM, szukam adaptera: Nikon - OM ale nie ma chyba takich. Pomysł Twój godny naśladowania ;) a efektów jestem bardzo ciekawy.

hijacintus
25.11.09, 00:49
Żeby przejściówka działała, musi mieć jeszcze odpowiednią długość - powinna ona być równa różnicy odległości roboczej obiektywu, który chcemy podczepić i systemu 4/3 (38,67 mm). Odległości robocze szkieł różnych systemów można znaleźć tutaj:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lens_mount#List_of_lens_mount_types
Jeżeli przejściówka będzie dłuższa niż ta różnica, nie będzie możliwe ostrzenie do nieskończoności.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Czmielek: Przejściówka Konica AR / 4/3 powinna mieć długość ok. 2 mm a OM / 4/3 ma około 7 mm. Twoja konstrukcja będzie się nadawała tylko do makro - maksymalna odległość, do której da się ustawić ostrość będzie grubo poniżej 1 metra.

czmielek
25.11.09, 08:10
Żeby przejściówka działała, musi mieć jeszcze odpowiednią długość - powinna ona być równa różnicy odległości roboczej obiektywu, który chcemy podczepić i systemu 4/3 (38,67 mm). Odległości robocze szkieł różnych systemów można znaleźć tutaj:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lens_mount#List_of_lens_mount_types
Jeżeli przejściówka będzie dłuższa niż ta różnica, nie będzie możliwe ostrzenie do nieskończoności.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Czmielek: Przejściówka Konica AR / 4/3 powinna mieć długość ok. 2 mm a OM / 4/3 ma około 7 mm. Twoja konstrukcja będzie się nadawała tylko do makro - maksymalna odległość, do której da się ustawić ostrość będzie grubo poniżej 1 metra.

Rzeczywiscie masz racje tylko nie wiem jak to obliczyłeś z linku który podałeś? Zamiast przejściówki OM może należy w tym przypadku uzyć przejściówki Pentaxa albo Contax/Yashici? Innymi słowy której z dostepnych przejściówek należy uzyć żeby operacja zakończyła się sukcesem?

hijacintus
25.11.09, 12:28
W ostatniej kolumnie (Flange focal distance) masz podaną dla różnych systemów odległość roboczą - od płaszczyzny styku obiektywu z korpusem do matrycy czy filmu. Od tej odległości odejmujesz odległość roboczą Olka (38,67 mm i masz długość przejściówki, przy której obcy obiektyw będzie współpracował z Olkiem w pełnym zakresie - zgodnie z jego skalą odległości.
W Twoim przypadku ta różnica to tylko ok 2 mm, a w przejściówce powinno się jeszcze zmieścić to, co wystaje z obiektywu (bagnet, dynks od przysłony), więc sytuacja jest raczej beznadziejna. Przejściówki z innych systemów tu nie pomogą. Wchodzi w grę tylko doczepienie olkowego bagnetu do obiektywu w miejsce pierwotnego.

czmielek
25.11.09, 16:08
Rzeczywiście konica AR odpada. Pozostaje tylko brutalny sposób jaki podałem w 1wszym poście. Natomiast widze że można wykonać w ten sposób przejsciówki pod inne systemy np.
Nikon F-mount, Olympus OM, Pentax K, Asahiflex, Yashica/Contax, Mamiya ZE, Exakta, Rolleiflex SL35, Minolta AF, Sony Alpha, Praktica PB. Wiele z przejsciówek pod te systemy już istnieje więc szkoda zachodu ale pod niektóre można zrobić samoróbki tak jak proponowałem w 1wszym poście.Minimalne różnice w odległościach do 1mm powinna zniwelować podkładka albo szlifierka.