PDA

Zobacz pełną wersję : Priorytet przysłony



gama
4.11.09, 21:52
Witam.
Posiadam E-500 i FL-50. W trybie priorytetu przysłony zmienia mi się czas migawki w zależności od ogniskowej. Jest to bardzo kłopotliwe gdyż na ogniskowej 14 czas migawki wydłuża się do 1/30. Czy to jest normalne w trybie TTL ?
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Czyżby temat był za trudny?
Pozdrawiam

grizz
4.11.09, 23:41
Witam.
Posiadam E-500 i FL-50. W trybie priorytetu przysłony zmienia mi się czas migawki w zależności od ogniskowej. Jest to bardzo kłopotliwe gdyż na ogniskowej 14 czas migawki wydłuża się do 1/30. Czy to jest normalne w trybie TTL ?
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Czyżby temat był za trudny?
Pozdrawiam

A w czym Ci to wydłużenie czasu przeszkadza?

Jeżeli naprawdę Ci przeszkadza to maż tryb slow synchro

gama
4.11.09, 23:46
Przy szybkich akcjach 1/30 to zbyt długo i zdjęcia są poruszone

RadioErewan
4.11.09, 23:47
Przy szybkich akcjach 1/30 to zbyt długo i zdjęcia są poruszone

Włącz tryb lampy błyskowej auto. Masz zapewne włączona drugą kurtynę. Druga możliwość to ustawienie czasu x-sync na wyższy od tego, który masz w tej chwili.

Pozdrawiam

gama
4.11.09, 23:55
Druga możliwość to ustawienie czasu x-sync na wyższy od tego, który masz w tej chwili.

Pozdrawiam[/QUOTE]

A gdzie to ustawić?

dobas
5.11.09, 00:01
W trybie priorytetu przysłony zmienia mi się czas migawki w zależności od ogniskowej

Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem...

Może chodzi o to że zmieniając ogniskową obiektyw robi się ciemniejszy

więc aparat przy dłuzszej ogniskowej ( ciemniej ) dobierze dłuższy czas...

O to Chodzi ?
Napisałeś to tak ze nie wiem czy problem jest z lampą, aparatem, czasem ekspozycji czasem synchronizacji ...

z drugiej strony piszesz że czas wydłuza się na szerszym a więc jaśniejszym końcu. Jeśli chcesz mieć krótki czas synchronizacji - ustaw FP w lampie

caymer
5.11.09, 00:04
nie jestem pewien czy e-500 ma taka funkcja jak skrócenie czasu przy trybie A.
w e-330 tego nie ma, w e-3 jest.
Aparat dobiera sobie czas do ogniskowej i nie schodzi poniżej 1/30 kiepskiego oświetlenia.
Pozostaje tryb M gdzie masz większa kontrola.
Z kolei jak pociągniesz zooma to będziesz mieć czas nawet 1/100 dlatego lepszy będzie tryb M.

gama
5.11.09, 00:08
Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem...

Może chodzi o to że zmieniając ogniskową obiektyw robi się ciemniejszy

więc aparat przy dłuzszej ogniskowej ( ciemniej ) dobierze dłuższy czas...

O to Chodzi ?
Napisałeś to tak ze nie wiem czy problem jest z lampą, aparatem, czasem ekspozycji czasem synchronizacji ...

Jak zmieniam ogniskową na mniejszą to jest jaśniej, a czas się wydłuża. A poza tym tryb ttl powinien sam dobrać siłę błysku
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

nie jestem pewien czy e-500 ma taka funkcja jak skrócenie czasu przy trybie A.
w e-330 tego nie ma, w e-3 jest.
Aparat dobiera sobie czas do ogniskowej i nie schodzi poniżej 1/30 kiepskiego oświetlenia.
Pozostaje tryb M gdzie masz większa kontrola.
Z kolei jak pociągniesz zooma to będziesz mieć czas nawet 1/100 dlatego lepszy będzie tryb M.

Tak tez robię, ale to nie zawsze jest wygodne, bo z moich doświadczeń wynika iż w trybie M nie działa ttl. Może się mylę.

dog_master
5.11.09, 03:35
W M TTL działa, TTL = through the lens = mierzenie na podstawie informacji dostarczanych przez obiektyw. Ale to raczej nie ma nic do tego w tym przypadku...

Jak wyżej Caymer pisał, nie wszystkie Olki to mają, a szkoda...

JBr
12.11.09, 19:55
Włącz tryb lampy błyskowej auto. Masz zapewne włączona drugą kurtynę. Druga możliwość to ustawienie czasu x-sync na wyższy od tego, który masz w tej chwili.
Pozdrawiam

Dla E-30 -> nie jestem pewien, ale chyba nie "x-sync" a "slow limit" (pol.: dług. błysku).
Miejsce ustawienia Menu Użytkownika 1 -> f
W e-500 rzeczywiscie jest tylko x-sync.

Tylko co w takim razie zmienia x-sync w e-30. Bo nie moge tego skumac...

---------------------------
Dodane po chwili:

- sprawdzilem i w e-500, rzeczywiscie ustawienie x-sync nie ogranicza od dolu czasu, ktory ustawia aparat w trybach P i A lampa na Auto i TTL. Mimu ustawiena 1/60 (dluzszego sie nie da) i tak aparat wybiera np. 1/40 czy 1/30. Nie wiem dlaczego. Wynika z tego, ze jedyny sposob na zachowanie wystarczajaco dlugiego czasu to tryby S/M. W e-30 dziala tak jak powinno IMHO.

I juz wiem do czego jest x-sync w e-30 - ogranicza (najkrotszy) czas dostepny w trybie S. A czy cos jeszcze - nie wiem.
----------------------------

pozdr.
JBr.

dog_master
17.11.09, 16:06
W starszych E [na pewno w E-330stce tak też jest] jest tylko x-sync, czyli ustawianie minimalnego czasu (krótszego nie ustawi).

W nowszych E [E-30 na pewno] jest i w/w x-sync jak i slow limit, czyli tak jakby najdłuższy czas naświetlania przy użyciu lampy. Tak na logikę to powinien być czas, który ustawi maksymalny, dłuższego nie. Widać to fajnie przy auto iso, że ustawi iso tak niskie jak może, wykorzystując ten czas.