PDA

Zobacz pełną wersję : problem z jakością zdjęć po konwersji z RAW do jpeg



Avalon
3.10.06, 14:25
Proszę o pomoc w rozwiązaniu nastepującego problemu:

Zdjęcie zapisane w formacie RAW i zgrane na komputer otwieram i obrabiam w Olympus Viewer, a po obróbce konwerteruję do jpeg (HQ+Exif) i zapisuję bez zmiany nr.pliku w tym samym folderze co RAW.
Do tego momentu wszystko jest super ładnie. Zdjęcia przeglądane standartowym dla systemu windows "podglądem obrazów i faxów.." lub "pokazem slajdów" są ładne z zachowaniem wszystkich zmian wprowadzonych w czasie obróbki w Olympus Viewer.
Ale :!: :arrow: :!:
To samo zdjęcie wrzucone np. na tapetę lub zapisane na CD jest "wyprane" i pozbawione dynamiki. Kolory sa bledsze, kontrast mniejszy, itp...

W czym tkwi problem :?:

Dempsey
4.10.06, 22:53
Możliwe, że problem dotyczy przestrzeni barwnej w jakiej wynikowe zdjęcie zapisuje Olympus Master. W przypadku oprogramowania nie obsługującego przestrzeni AdobeRGB lecz jedynie sRGB zdjęcia w ten sposób wyświetlane wyglądają dokładnie tak jak to opisałeś - "wyprane", "pozbawione dynamiki". Nie używam oprogramowania Olympus Master, ale być może jest tam gdzieś przy okazji zapisu do JPG'a przełącznik przestrzeni barwnej z AdobeRGB do sRGB :?: Jeśli jednak nie ma takiego przełącznika, to może Olympus Master kieruje się danymi z EXIF'a zdjęcia, w tym przypadku pomogłoby ustawienie przestrzeni barwnej sRGB zamiast AdobeRGB w aparacie :?:
Więcej na temat przestrzeni i profili barw w sposób dowcipny i chyba zbliżony (na moje lamerskie oko ;-) ) do prawdy możesz przeczytać TUTAJ (http://www.phototrip.pl/porady/profile/profile.html)
Może to pomoże :-D

RobertW3D
5.10.06, 08:40
Ja bym też stawiał na ICC i .. windowsa - już jakiś czas temu zauważyłem, że kolory w ACDSee, Podgładzie obrazów i eksploderze są różne. Problerm leży w tym, że Windows natywnie nie korzysta z profilu ICC, który dodasz w ustawieniach zaawansowanych desktopu! (Właściwie to nie wiem po co to dali) Jest taki plugin do Panelu sterowania Color Control Panel (chyba z Microsoftu), który pozwala w niektórych sytuacjach wymusić ustawienia koloru .. ale nie zawsze. Tak czy inaczej proces kalibracji używając samych plików nigdy nie jest dokładny - tak naprawdę bez kolorymetra, używania TIFFów i RAWów anie rusz (JPG obcina ilość informacji do 8bit/kolor z 12) Proponuję zrobić kilka fotek testowych w labie w którym zawsze robisz zdjęcia i na ich podstawie później przygotowywać kolejne fotki w tym samym oprogramowaniu.

/EDIT - link do tego panelu kontrolnego - Microsoft Color Control Panel Applet (http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=1E33DCA0-7721-43CA-9174-7F8D429FBB9E&displaylang=en)

Dempsey
5.10.06, 09:52
RobertW3D właśnie dlatego, że windows traktuje profile barwne strasznie po macoszemu, a i laby nie zawsze się do tego przykładają najbezpieczniej jest zapisywać w przestrzeni sRGB bo choć jest teoretycznie najuboższą, to jednak najpowszechniej wspieraną i w większości przypadków domyślną. Nie wspominając już o tym, że przestrzenie barwne wydruku są jeszcze uboższe niż sRGB :-)

Avalon
5.10.06, 17:23
No tak.... w Olympus Viewer (nie uzywam Camedia Master) jest mozliwość wyboru przestrzeni barwnej pomiędzy SRGB, AdobeRGB oraz Pro Photo RGB w czasie obróbki plików. Skoro sRGB jest najpopularniejszym typem profilu barwnego więc nie powinienem go zmieniać w czasie obróbki i konwersji plików z formatu RAW ? ( dobrze kombinuję? )
Jest wtedy szansa że zdjęcie z labu będzie bliskie temu co widziałem na monitorze?
Zastanawia mnie tylko mały szczegół. Mianowicie zdjęcie w którym zmienię przestrzeń barwną np. na Pro Photo RGB i zapiszę w dowolnym folderze np. "moje dokumenty" po wyświetleniu wygląda dokłądnie tak jak w Olympus Viewer. Kłopoty zaczynają sie np. po wrzuceniu na tapetę lub wysłaniu mailem ew. po otworzeniu w innym programie ( Corel )
No nic. Dzięki za sugestie i pomoc. Będę musiał pstryknąć kilka Raw'ów i poświęcić trochę czasu na zabawę w "przestrzeń barwną" :)

ps. dzięki za link

RadioErewan
5.10.06, 17:25
No tak.... w Olympus Viewer (nie uzywam Camedia Master) jest mozliwość wyboru przestrzeni barwnej pomiędzy SRGB, AdobeRGB oraz Pro Photo RGB w czasie obróbki plików. Skoro sRGB jest najpopularniejszym typem profilu barwnego więc nie powinienem go zmieniać w czasie obróbki i konwersji plików z formatu RAW ? ( dobrze kombinuję? )
Jest wtedy szansa że zdjęcie z labu będzie bliskie temu co widziałem na monitorze?
Zastanawia mnie tylko mały szczegół. Mianowicie zdjęcie w którym zmienię przestrzeń barwną np. na Pro Photo RGB i zapiszę w dowolnym folderze np. "moje dokumenty" po wyświetleniu wygląda dokłądnie tak jak w Olympus Viewer. Kłopoty zaczynają sie np. po wrzuceniu na tapetę lub wysłaniu mailem ew. po otworzeniu w innym programie ( Corel )
No nic. Dzięki za sugestie i pomoc. Będę musiał pstryknąć kilka Raw'ów i poświęcić trochę czasu na zabawę w "przestrzeń barwną" :)

ps. dzięki za link

Przeczytaj jeszcze to. Niby o Photoshopie, ale uniwersalne.
http://www.fotosite.pl/index.php?title=Przygotowanie_zdj%C4%99%C4%87_dla_ WWW_i_fotolab%C3%B3w

RobertW3D
5.10.06, 17:31
Skoro sRGB jest najpopularniejszym typem profilu barwnego więc nie powinienem go zmieniać w czasie obróbki i konwersji plików z formatu RAW ? ( dobrze kombinuję? )

Każdy standard kolorów ma swoje plusy i minusy - należy tylko wiedzieć jak z tego korzystać. Faktem jest jednak, że jak wysyłasz do labu, to najlepiej na koniec skonwertować do sRGB ale podczas pracy w programie używać profilu monitora - wtedy prawdopodobieństwo przekłamania barw będzie najmniejsze.


Jest wtedy szansa że zdjęcie z labu będzie bliskie temu co widziałem na monitorze?

Tego to nikt Ci nie zagwarantuje ... niestety. Porozmawiaj z zawodowymi fotografami ew. z tymi ślubnymi ale lepszymi niech Ci opowiedzą jakie boje toczą z labami ... niektórzy wręcz stoją nad laborantami i pilnują żeby wszystko był ok ...


Zastanawia mnie tylko mały szczegół. Mianowicie zdjęcie w którym zmienię przestrzeń barwną np. na Pro Photo RGB i zapiszę w dowolnym folderze np. "moje dokumenty" po wyświetleniu wygląda dokłądnie tak jak w Olympus Viewer. Kłopoty zaczynają sie np. po wrzuceniu na tapetę lub wysłaniu mailem ew. po otworzeniu w innym programie ( Corel )

Co do Corela - możesz w nim przypisać profil do każdej fazy obróbki i transferu zdjęć - jak to dobrze zrobisz, to będziesz miał dokładnie taki sam efekt jak na ekranie.
Windows ... hmmm .. no comment - to po prostu nie jest system dla grafików. Pod tym względem wolę Maci .. zdecydowanie ...


ps. dzięki za link

Proszę bardzo :)