PDA

Zobacz pełną wersję : Dlugosc ogniskowej...??



seta_lp
2.10.06, 12:43
Mam takie male pytanie problematyczne co do mojego c4000... a mianowicie gdzie sprawdzic jak mam ustawioną dlugosc ogniskowej? Widze roznice w exif'ach moich fotkach i raz mam np. 9mm a innym razem 13mm ale gdzie to sprawdzic przy robieniu fotki? I moze ktos napisze jak ja wykorzystac...Pozdrawiam...

west73
2.10.06, 13:24
z tego co co mi wiadomo to podczas robienia zdjęć nie będziesz miał informacji o wielkości ogniskowej
W Twoim aparacie masz opiektyw z zakresem ogniskowych 6.5-19.5 mm czyli po przeliczeniu opowiednik 35mm będzie miał 32-96 mm

32mm będziesz mógł wykożystywać do powieszczeń oczywiście nie za małych bo 32mm to już końcówka zakresu szerokątnego więc w małych pomieszczeniach możesz mieć kłopoty z złapaniem całego pokoju w kadrze

96mm możesz wykożystywać do portretu jest bardzo dobra ogniskowa do tego typu fotografii

Nie masz za dużego wyboru w ogniskowych ale z powodzeniem powinieneś sobie poradzić w większosci tematów w fotografii, czyli fotografii albumowej i typowo amatorskiej

pozdr Waldek

seta_lp
2.10.06, 13:36
Czyli jezeli dobrze rozumiem jest to uzaleznione od ustawienia zoom'a? mniejszy zoom wieksza ogniskowa wiekszy zoom mniejsza ogniskowa? czy jest to mylne rozumowanie? jesli tak to jak to jest...

west73
2.10.06, 13:45
większy zoom większa ogniskowa
miejszy zoom miejsza ogniskowa

u Ciebie stosunek ogniskowej 32-96mm po podzieleniu największej ogniskowej przez najmniejszą da Ci 3x zoom

czyli jeżeli chcesz zastosować największą ogniskową robisz na maxymalnym zoomie

Dempsey
2.10.06, 18:08
seta_lp nie wiem dokładnie jak wygląda widok ekranu podczas kadrowania i to jakie informacje pokazuje aparat... Jeśli jednak w czasie zoom'owania nie jest pokazywana długość ogniskowej w sposób otwarty, to może chociaż wartość zoom'u :?: Na przykład jeśli zoom'ujesz pokazuje się jakaś beleczka z napisem 1x 2x 3x... albo coś takiego (suwaczek) :?: Jeśli tak, to można to wykorzystać w pośredni sposób do określenia długości ogniskowej - wówczas max wide to 32mm (odpowiednik dla małego obrazka), 2x to już 54mm (bardzo blisko obiektywu standardowego dla małego obrazka - jako obiektyw standardowy przyjmuje się 50mm), 3x to 96mm (jak już wcześniej wspomniano może być wykorzystane jako portretówka).

RobertW3D
3.10.06, 10:20
Jeżeli nie masz informacji o ogniskowej, to się tym nie przejmuj - najważniejsze, żebyś umiał odpowiednio skadrować. Wielkość ogniskowaj ma znaczenie dopiero przy poważniejszym podejściu do fotografii (znajomość tabeli głębi ostrości, porównywanie ostrości itp ...)

Zapamiętaj złotą zasadę - przy minimalnym zoomie masz najczęściej największe zniekształcenia obrazu dlatego też najlepiej nadaje się on do robienia wnętrz, pejzarzy, grup osób itp ... Maksymalny zoom używa się najczęściej jeżeli chcesz skoncentrować się na określonym przedmiocie, ponieważ wtedy to na co ustawisz ostrość bardziej "odrywa" się od tła - np. jeżeli zrobisz zdjęcie ślimaka z takiem samej minimalnym zoomem, to będzie on wyglądał tak sobie, natomiast przy maksymalnej będzie to coś a'la macro. W kompaktach nie to takiego znaczenia, ale w lustrzankach taka wiedza jest niezbędna. Maksymalne ogniskowe najlepiej jest używać do portetów i różnego rodzaju zbliżeń, ale tu jedna uwaga - wraz ze wzrostem ogniskowej wzrasta także minimalny czas jaki powinno się stosować do uzyskania nieporuszonego zdjęcia - wg. teorii jest to 1/ogniskowa - w Twoim przypadku ma max zoomie będzie to w granicach 1/90-1/128. [/b]

zbyma72age
13.10.06, 20:21
Mam takie male pytanie problematyczne co do mojego c4000... a mianowicie gdzie sprawdzic jak mam ustawioną dlugosc ogniskowej? Widze roznice w exif'ach moich fotkach i raz mam np. 9mm a innym razem 13mm ale gdzie to sprawdzic przy robieniu fotki? I moze ktos napisze jak ja wykorzystac...Pozdrawiam...
Co prawda nie mam osobiście aparatu C4000 ale od czego instrukcja
Proponuję następującą metodę (pozwalającą wstępnie oszacować długość ustwionej ogniskowej)
1. Przełączamy aparat w tryb A lub P
2. Włączamy flesz w trybie Auto lub błysku dopełniającego
3. Zasłaniamy obiektyw i zmieniamy ogniskową, zauważymy, że zmieniając ogniskową, wyświetlona wartość szybkości migawki zostanie zawsze zablokowana na wartości 1/f, przy ogniskowej 32mm, na wyświetlaczu czas ustawia się na 1/30s, a przy ogniskowej 96mm, czas ustawia się na 1/100s. Również przy wartościach pośrednich, czasy odpowiednio się dopasowują - tak ustawiamy ogniskową EFL (ogniskowa rzeczywista to EFL/4,91 czyli podzielona przez współczynnik ekwiwalentnej ogniskowej lub inaczej współczynnik kadrowania Crop factor).
Ogniskową zmieniamy – delikatnymi ruchami dźwigni w prawo, np. aż szybkość migawki zostanie ustawiona na wartości 1/60s i trochę cofamy w lewo na 1/50s.
Teraz przełączamy aparat w dowolny tryb zdjęciowy nie ruszając dźwigni zmiany ogniskowej. Pamiętać należy że jest to jedynie szacunkową długość ogniskowej ale jednak jest to coś co pozwala nam już ustawiać ją manualnie. (po pewnym czasie potwierdzimy to z EXIF-a)
Wszystkie inne wątpliwości wyjaśni bardzo szczegółowa instrukcja do aparatu C4000 opracowana przez Tadeusza Jankowskiego, która jest na naszej stronie!.
Pozdrawiam