PDA

Zobacz pełną wersję : pytanie



nib
30.09.06, 12:10
mam pytanko, jak powstala taka fotka?? moze mi ktos pomoze bo zastanawiam sie dlaczego ostrosc jest tylko na zawodniku. oto link
http://sport.onet.pl/0,1248769,7783,21,15,fotoreportaz.html

Jeronimo
30.09.06, 12:13
mi to wyglada na zwykle poruszone zdjecie :P

nib
30.09.06, 12:14
no ale zobacz boki zamazane a jednak zawodnik jest wyostrzony, a jest w centrum kadru. dla mnie to wyglada dziwnie( ciekawie)

Smerf Maruda
30.09.06, 13:06
no ale zobacz boki zamazane a jednak zawodnik jest wyostrzony, a jest w centrum kadru. dla mnie to wyglada dziwnie( ciekawie)

Czy chodzi Ci o panning?

http://www.ephotozine.com/techniques/viewtechnique.cfm?recid=221
http://en.wikipedia.org/wiki/Panning_(camera)

nib
30.09.06, 15:05
chodzi mi o to ze srodek kadru nie jest tak zamazany a brzegi owszem, nie wiem jak to sie nazywa i jak to sie robi, i czy wogole zaliczane jest to do jakiejs techniki fotografowania. , ine potrafie sobie wyobrazic jak to technicznie zrobic. IGRABUN pomóż :D :D :D

Smerf Maruda
30.09.06, 15:46
Szczerze? To zdjęcie nie wygląda jakoś specjalnie i zgodziłbym się z Jeronimo, że to raczej brak ostrości. Ewentualnie, płaszcyzna ostrości może być ustawiona na bolid, a reszta zdjęcie jest zamazana, bo nie obejmuje jej głębia ostrości.

konukera
30.09.06, 19:08
moze to byc zoomowanie przy otwartej migawce

Smerf Maruda
30.09.06, 22:33
moze to byc zoomowanie przy otwartej migawce

To było raczej taki efekt:
http://www.adorama.com/catalog.tpl?op=academy&article=060605

Dempsey
1.10.06, 17:42
Moim zdaniem wyjaśnienie jest stosunkowo proste - przyglądając się zdjęciu można stwierdzić, że bolid był w trakcie wykonywania obrotu wokół własnej osi. Owa oś wypada gdzieś bardzo blisko albo wręcz dokładnie w miejscu w którym siedzi kierowca. W momencie wykonywania paningu - śledzenia celu na płaszczyźnie - nastąpiła również rotacja wokół drugiej osi i spowodowało to taki efekt, czyli rozmycie tła poprzez paning a rozmycie przodu i tyłu bolidu nastąpiło na skutek ruchu wirowego - kierowca będąc osią obrotu a jednoczesnie obiektem śledzonym w czasie paningu pozostał ostry.

dka
2.10.06, 11:51
dempsey, myslisz, ze to bolid sie obracal? a nie aparat? z zawodnikiem centralnie w srodku (zawodnikocentryzm) a pozniej skadrowano tak jak na koncowym efekcie?

stawiam dwie dychy ruch aparatu, a dyche na obrot bolidu.

Dempsey
2.10.06, 14:56
DKA a widzisz ślad uślizgu tylnych kół + dymek :?: Jestem przekonany, że bolid się obracał wokół osi pionowej i jednocześnie poruszał wzdłuż toru. Zapewne jakiś dodatkowy ruch aparatu też mógł być. Wszystkie te ruchy złożyły się na wynik - prawdę mówiąc wcale nie jakiś niesamowity ;-)

dka
2.10.06, 15:03
dempsey - mowisz chyba o innym zdjeciu. nie widze dymku spod tylnich kol. zdjecie ktore jest w linku - to chyba nie o nie chodzi. kliknalem w bolid, ktory ma dym pod kolami i pokazalo sie lepsze foto - chyba to, o ktore pyta nib.

o to pierwsze nib by nie pytal. a jesli jednak to: "trzymac sprzeglo, opor gaz i szybko puszczamy sprzeglo" :mrgreen:

Dempsey
2.10.06, 18:01
DKA - fakt - chyba komentowałem inne zdjęcie, ale właśnie to (z bolidem dymkiem itd.) otwierało mi się po kliknięciu linka podanego przez nib. Zerknąłem teraz na kolejne zdjęcie (to z wyjeżdżającym z boksu bolidem) i... w sumie zdaje się, że mamy do czynienia z podobną sytuacją :-) Widać rozmycie techników za bolidem spowodowane przez paning, patrząc też na przednie koła widać wyraźnie, że są skręcone w stronę do fotografującego. Przy wykonywaniu zdjęcia z tak niedużej odległości przesunięcie kątowe przy jeździe w łuku jest już wystarczająco duże by spowodowało rozmycie przedniej części bolidu. Gdyby chodziło o ruch aparatu to widoczny byłby on również na postaciach za bolidem (a one najwyraźniej wykazują poruszenie w jednej płaszczyźnie - spowodowane przez paning). Inna sprawa, to że w tym przypadku nos bolida jest znacznie bliżej niż kierowca, co daje złączenie kilku efektów - płytka GO + ruch po łuku + paning = efekt widoczny na zdjęciu.
Jest też oczywiście jeszcze jedno możliwe wyjaśnienie - postprocessing ;-)

RobertW3D
3.10.06, 10:34
Dempsey - też myślę, że był to efekt panningu poruszonego bolidu połączony z dość długim czasem naświetlania. W sumie żadna specjalna technika - raczej łud szczęścia i wykorzystanie sytuacji :D

Dempsey
3.10.06, 19:35
Hehe a czyż w pracy fotoreportera nie chodzi o znalezienie się w odpowiednim czasie, odpowiednim miejscu z odpowiednio ustawionym aparatem, odpowiednio kadrującym całą sytuację :?: ;-)

Rafał Czarny
6.10.06, 17:37
Mię się zdaje, że ten efekt jest szopowany. Wydaje mi się, że widzę wyraźną granicę ostrości i nieostrości na boku bolidu. Ale głowy nie dam uciąć sobie. Drugie zdjęcie fajowe, pierwsze kiła mogiła.