PDA

Zobacz pełną wersję : czerwone oczy - jak sie ich pozbyć???



Wojo
22.09.06, 20:34
Sytuacja nie jest tak oczywista jak może się zdawać po tytule...
Otóż poszukuję programu oraz metody jego używania, który zawsze i w każdej sytuacji da mi zadowalający efekt redukcji czerwonych oczu.
Problemem jest dla mnie zlikwidowanie czerwonego oka na zdjęciu: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6a6dce83df840a31.html
Nie żeby to zdjęcie było jakieś wybitne i szczególnie by mi na nim zależało ;-) ale myślę że jeżeli uda mi się z nim, to poradzę sobie już z każdym.
Otóż przy redukcji czerwonych oczu używałem i testowałem różne programy, które posiadają taka funkcję: od Picasy, poprzez XnView, firmowy Camedia Master, IrfanViev, Red Eye Remover, po Photoshop Elements i Photoshop CS PL. Żaden z prostszych programów nie potrafi pomimo odpowiedniego zaznaczenia prawidłowo rozpoznać obszaru do korekty i odpowiednio skorygować tej wady. Podobnie Photoshop Elements - robi jakąś szarą plamkę zupełnie poza obszarem źrenicy...
Najbardziej zakażałoby mi na korekcie w Photoshop CS. Niestety! Robię, jak mi się wydaje, wszystko zgodnie z samouczkiem Photoshopa. Wybieram odpowiednie narzędzie (Zastępowanie koloru), ustalam odpowiednie parametry... no i próbuję zamalować oko. Wychodzi mi szare :-( Nie mam pojęcia dlaczego, przecież wybieram kolor czarny. Otrzymuję taki sam odcień, jak białka oka. Prawdopodobnie robię jakiś błąd, nie wybieram jakiejś opcji... ale jakiej? Owszem, kolor czarny się pojawia jak zamienię „Barwę” na „Luminację” na pasku opcji „Zastępowania koloru”. Tylko że efekt jest żałosny, wychodzi obrzydliwa czarna plama, bez żadnych subtelnych przejść tonalnych…
Ludzie dopomóżcie, bo ręce już mi opadają ;-( Dlaczego żaden program nie potrafi skorygować tego oka? Dlaczego nie wychodzi to w Photoshopie? Zależy mi szczególnie na korekcie w tym ostatnim programie, bo daje on możliwość ustalenia jak ma wyglądać efekt końcowy.
A może komuś by się chciało ściągnąć to zdjęcie, poprawić oczko, opublikować i powiedzieć jak to zrobił? ;-) Wiem, sporo z tym roboty, ale może ktoś lubi takie "wyzwania:? ;-)

Pozdrawiam forumowiczów:-)

gofer111
22.09.06, 20:50
Witam
Nie wiem jak w wersji CS, ale w CS 2, w przyborniku jest symbol takiego plasterka na ranę, kliknij na niego prawym przyciskiem, powinno być z rozwiniętego menu "czerwone oczy"
Akurat w tym wypadku pobawiłem się warstwami. Jak chcesz to wytłumaczę.
Troszkę niedokładnie, ponieważ na szybko to robiłem.

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2006/09/499328500cd1af7bm-1.jpg
źródło (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/499328500cd1af7b.html)
Jak coś to jutro(sobota od 9.00), bo idę na miasto.
Pozdrawiam

siwyjohn
22.09.06, 21:33
Najlepszym sposobem na czerwone oczy jest lampa zewnętrzna :)

Niestety nie wszystko da się zrobić retuszem w sensownym czasie, co ma znaczenie jeśli musisz obrobić kilkaset zdjęć.

Obszar nastawiaj dokładne sam - tylko wtedy uzyskasz jakieś logiczne efekty działania filtra. W przypadku tego zdjęcia problem z automatycznym usunięciem zapewne polega na tym, że oko nie jest czerwone. Spróbuj dokładnie zaznaczyć obszar źrenicy magiczną pałeczką z odpowiednim progiem tolerancji, w razie potrzeby sumując selekcje. Potem pobaw się mikserem barw dla uzyskania satysfakcjonującego odcienia szarości. Krnąbrne obszary możesz dociemnić ciemnym brushem. W załaczeniu oczko po takiej obróbce - o to chodziło?

Wojo
22.09.06, 22:09
Dzięki panowie za zainteresowanie :-)
Widzę że obaj stosujecie różne metody, efekt każdorazowo jest dobry. Niestety jako baaardzo początkujący w Photoshopie nie łapię jeszcze w lot co się do mnie mówi, ;-( bo brak mi biegłości w tym programie…

gofer111:
Owszem mam takie narzędzie jak „Łatka”. Tylko że nie bardzo wiem jak je zastosować, jakbyś mógł to bliżej wytłumaczyć…

siwyjohn:
No to ostro pojechałeś po bandzie :-]
Magiczna pałeczka, czyli „różdżka”, tak? Ok, zaznaczam, wybieram tolerancje na 50, ładnie zaznacza mi oczko z dziurką w środku. Nie wiem jak „sumować selekcje”, gdzie znaleźć ten mikser…;-/
Wiem, że najlepsza jest lampa, nawet robiłem rozeznanie w tym temacie, ale jak ma się takiego szkraba na stanie i się zarabia tak jak się zarabia, to trudno wysupłać te 270-350 zł na sensowną lampę :-) Ale mam nadzieję, że kiedyś się i tego dorobię :mrgreen:


Miejcie wyrozumiałość dla „chcącego lamera” ;-)

west73
22.09.06, 23:42
Wojo w tym przypadku idealnym rozwiązaniem jest "stempel" zaznaczasz na dobrym oku i klonujesz, pracy z ty dosłownie 2min z otwarciem Photoshopa

Powodzenia

PS Śliczny bobas :D

siwyjohn
23.09.06, 08:11
siwyjohn:
No to ostro pojechałeś po bandzie :-]
Magiczna pałeczka, czyli „różdżka”, tak? Ok, zaznaczam, wybieram tolerancje na 50, ładnie zaznacza mi oczko z dziurką w środku. Nie wiem jak „sumować selekcje”, gdzie znaleźć ten mikser…;-/
Wiem, że najlepsza jest lampa, nawet robiłem rozeznanie w tym temacie, ale jak ma się takiego szkraba na stanie i się zarabia tak jak się zarabia, to trudno wysupłać te 270-350 zł na sensowną lampę :-) Ale mam nadzieję, że kiedyś się i tego dorobię :mrgreen:

Miejcie wyrozumiałość dla „chcącego lamera” ;-)

Selekcje sumuje się w PS dla różdżki po prostu klikając na kolejny obszary (przy kursorze widać plusik), jeżeli chcesz odjąć obszar - przytrzymaj Alt (minusik). Klawisze funkcyjne mają zastosowanie praktycznie przy każdej funkcji - warto sprawdzić jakie - pracuje się szybciej i wygodniej. Mikser barw = Image -> Adjustments -> (Color Balance, Selective Color, lub Channel Mixer). Brush to ikona pędzelka (nie pamiętam jak to nazwali w polskiej wersji... ;) )

Widziałem kiedyś patent na odbicie lampy wbudowanej małym lusterkiem do góry i rozproszenie światła na białej powierzchni nad nią - możesz spróbować. Na małe odległości powinno zadziałać.

Powodzenia! :)

Pozdrawiam,
siwyjohn

gofer111
23.09.06, 10:02
Witam,
ja akurat w tym konkretnym przypadku, gdzie jedno oko było dobre, tzn. bez efektu czerwonych oczu, wybrałem z przybornika narzędzi
Lasso (L) -> zaznaczyłem prawą źrenicę-> prawy klawisz myszy--> z menu kontekstowego "Warstwa przez kopiowanie"--> Wypieram narzędzie Przesunięcie (V)--> I przesuwam prawą źrenice w miejsce lewej--> Po umieszczeniu prawej źrenicy w lewej klikamy w okienku warstw (w nowo powstałej warstwie) na „Złącz widoczne”--> Jeśli są niedoskonałości możemy użyć Kroplomierza (I)i pędzla (B).
Pozdrawiam

Wojo
23.09.06, 11:19
Wojo w tym przypadku idealnym rozwiązaniem jest "stempel" zaznaczasz na dobrym oku i klonujesz, pracy z ty dosłownie 2min z otwarciem Photoshopa


O widzisz, faktycznie stempel faktycznie świetnie się tu sprawił :-) Jak widzę nie jest to rozwiązanie na każdą sytuację, bo czasem oba oczy są czerwone, ale tutaj jak znalazł.
Dzięki :mrgreen:

Wojo
23.09.06, 11:37
Selekcje sumuje się w PS dla różdżki po prostu klikając na kolejny obszary (przy kursorze widać plusik), jeżeli chcesz odjąć obszar - przytrzymaj Alt (minusik). Klawisze funkcyjne mają zastosowanie praktycznie przy każdej funkcji - warto sprawdzić jakie - pracuje się szybciej i wygodniej. Mikser barw = Image -> Adjustments -> (Color Balance, Selective Color, lub Channel Mixer). Brush to ikona pędzelka (nie pamiętam jak to nazwali w polskiej wersji... ;) )

Widziałem kiedyś patent na odbicie lampy wbudowanej małym lusterkiem do góry i rozproszenie światła na białej powierzchni nad nią - możesz spróbować. Na małe odległości powinno zadziałać.


Hm, udaje mi się to częściowo, być może to kwestia praktyki i wyczucia opcji... Oczekiwany przeze mnie efekt to czarne oczko z subtelnym odcieniem bordowym/fioletowym - tak jak w drugim oku.
Najlepiej na razie udaje mi się to zrobić wybierając Obrazek->Dopasuj->Usuń kolor. Tutaj oko robi mi się szare. Potem zmniejszam jasność i efekt jest mniej więcej ok... tylko że odcieniach szarości :|
Balans kolorów, Kolor selektywny i Mieszanie kanałów jeszcze nie chcą mi się poddać na tyle, żeby dać pożądany efekt, ale i tak już jestem bliżej niż dalej :mrgreen:

Wojo
23.09.06, 11:56
Witam,
ja akurat w tym konkretnym przypadku, gdzie jedno oko było dobre, tzn. bez efektu czerwonych oczu, wybrałem z przybornika narzędzi
Lasso (L) -> zaznaczyłem prawą źrenicę-> prawy klawisz myszy--> z menu kontekstowego "Warstwa przez kopiowanie"--> Wypieram narzędzie Przesunięcie (V)--> I przesuwam prawą źrenice w miejsce lewej--> Po umieszczeniu prawej źrenicy w lewej klikamy w okienku warstw (w nowo powstałej warstwie) na „Złącz podobne” Jeśli są niedoskonałości możemy użyć Kroplomierza (I)i pędzla (B).



Ciekawe rozwiązanie i co najważniejsze skuteczne :-) Jak widzę efekt podobny do stempla, choć zupełnie inne narzędzia są wykorzystane po drodze.
Nie wiem gdzie znaleźć "Złącz podobne"... :oops: Radzę sobie wybierając "Złącz widoczne" na górnym pasku w menu Warstwy. Co jeszcze mi się nie podoba zamalowuję pędzlem i efekt jest niezły ;)
Będę musiał jeszcze zapoznać się z działaniem kroplomierza....

YxasoR
25.09.06, 21:05
Też chcę pomc :razz:
Zacznę od PS-a.
1. Użyj specjalistycznego filtru lub narzędzia. Narzędzie Color Replacement (Zastępowanie koloru).
2. Zmniejsz nasycenie czerwieni. Spróbuj zmniejszyć nasycenie czerwieni w obszrze zajmowanym przez źrenice oczu. Naturalny jest czarny bądź brązowy (ceimy). Trzeba zaznaczyć źrenice (jak chcesz to 1- lub 2-pikselowe wtapianie), a potem zmniejszyć nasycenie w wydzielonym fragmencie za pomocą Sponge (gąbka) lub Hue/Saturation (Barwa/Nasycenine)
3. Wykorzystaj kanał niebieski. Zazncz obszar czerwony w RGB. Potem przełącz się do kanału niebieskiego i wybierz Edit/Copy. Następnie przełącz się do kanału czerwonego i wybierz Edite/Paste.
4. Ręcznie. Wiadomo najtrudniej i nie zawsze wyjdzie realistycznie.
pomogłem?
Jeżeli w przyszłości będziesz miał możliwości. Bardzo dobrą aplikacją jest Apple Aperture (http://www.apple.com/aperture). Jest szybki przy pracy na RAW-ach, a na jpg-ach to lata, śmiga i wogóle. Edycja i wszelkiego rodzaju "efekty" są precyzyjne i najlepszej jakości. Dostępne tylko na Macintoshe! Jest dość drogie chociaż cena na początku wynosiła 499$, a teraz "ony" 299$.

Wojo
26.09.06, 20:07
Też chcę pomc :razz:

Dzięki :mrgreen:


1. Użyj specjalistycznego filtru lub narzędzia. Narzędzie Color Replacement (Zastępowanie koloru).

Żeby to było tak proste! Tak jak piszę w pierwszym poście, oko wychodzi szare... Z jakiego względu, nie mam pojęcia.


2. Zmniejsz nasycenie czerwieni. Spróbuj zmniejszyć nasycenie czerwieni w obszrze zajmowanym przez źrenice oczu. Naturalny jest czarny bądź brązowy (ceimy). Trzeba zaznaczyć źrenice (jak chcesz to 1- lub 2-pikselowe wtapianie), a potem zmniejszyć nasycenie w wydzielonym fragmencie za pomocą Sponge (gąbka) lub Hue/Saturation (Barwa/Nasycenine)

Hmmm... o ile robię wszystko jak należy, efekt końcowy nie do końca mnie satysfakcjonuje....


3. Wykorzystaj kanał niebieski. Zazncz obszar czerwony w RGB. Potem przełącz się do kanału niebieskiego i wybierz Edit/Copy. Następnie przełącz się do kanału czerwonego i wybierz Edite/Paste.

Jako poczatkujący, nie bardzo łapię ;-)


4. Ręcznie. Wiadomo najtrudniej i nie zawsze wyjdzie realistycznie.

No właśnie...


pomogłem?

Starałeś się ;) Jak temat pociągniesz może więcej załapię. :mrgreen:

Na razie w tym wypadku najlepsze efekty przynosi sposób gofera111 z warstwami i drugi sposób ze stemplem ;)


Jeżeli w przyszłości będziesz miał możliwości. Bardzo dobrą aplikacją jest Apple Aperture (http://www.apple.com/aperture). Jest szybki przy pracy na RAW-ach, a na jpg-ach to lata, śmiga i wogóle. Edycja i wszelkiego rodzaju "efekty" są precyzyjne i najlepszej jakości. Dostępne tylko na Macintoshe! Jest dość drogie chociaż cena na początku wynosiła 499$, a teraz "ony" 299$.

Na razie odpada ;)

Dzięki, pozdrawiam.

YxasoR
27.10.06, 22:00
Postaram się w weekend napisać dokładniej co i jak.
__________
Pozdrawiam

sebastan
11.12.06, 01:35
http://graphicssoft.about.com/library/nosearch/n-psredeye.htm

A tu taki tutorialek obrazkowy jest do photoshopa.