PDA

Zobacz pełną wersję : Profile barwne i inne przemyslenia



konukera
4.09.06, 18:35
Czytam sobie i czytam rozne przemyslenia roznych ludzi na temat roznych aparatow.
Czasem wybucham smiechem...

O co chodzi?

Ludzie pisza ze widzieli zdjecia z aparatu X i one sa duuzo lepsze niz z aparatu Y.
Tak ostatnio wyczytalem a propo D80 i 400D, ze ten drugi w ogole takie kolorki daje ze D80 to cienki barszcz przy nim. Ogolnie nie wiem czy wiecie ale madrzy ludzie (od marketingu) pisza ze matryca CMOS daje gorsza jakosc obrazu niz CCD (w materialach promocyjnych OLY a propo E330 jest taki wykresik - ze niby MOS daje takie szumy jak CMOS ale jakosc jak CCD).

Ok, ok ja to nie wiem jak jest naprawde, ale marząc o E-1 sciagnalem fotki z dpreview i zrobilem odbitki z d70, e-1 i 350D - kolorki z 350D najbardziej sztuczne.

Ogolnie kupujac aparat najlepiej sciagnac obrazki, zainwestowac 50 zl i zrobisz tone odbitek zeby zobaczyc to wszystko na papierze. A czemu ? To niżej:

Przegladarka (nawet taka wypasiona i doskonala jak FireFox) pokazuje kolorki w przestrzeni sRGB - czyli bardzo malo tych kolorkow pokazuje... Wyzej jest Adobe RGB - druk CMYK, raczej minilaby i dobre drukarki. A jeszcez wyzej jest...

ProPhoto RGB

Ten przemily profil Kodaka okresla 15 % kolorow ponad to co czlowiek moze zobaczyc. Ale to jeszcze nie jest najfajniejsze.

Najfajniejsze jest zrobic to:
1. Bierzemy zdjecie (np. takie z zachodzacym sloncem) musi byc w formacie ORF, wazne zeby byl duzy kontrast - slonce w kadrze dobrze sie sprawdza.
2. Bierzemy Adobre Camerra Raf (ACR) z popularnego Photshopa (mozna sciagnac triala CS dwojke)
3. Otwieramy zdjecie w ACR i zaznaczamy w gory aby pokazywal nam na czerwono przeswietlenia (highlights)
4. Na dole, z lewej strony zmieniamy profil z sRBG lub Adobe RGB lub cos jeszcze na ProPhoto RGB. I bawimy sie przelaczajac profile patrzac na to co sie dzieje na ekranie.

Teraz najlepsze:
5. Zapisujemy dwa, trzy pliki z: sRBG / Adobe RGB i koniecznie ProPhoto RGB (najepiej Tiff 16 bit).
6. Otwieramy pliki w PS... i sie dziwimy co nasz aparat potrafi i jaki ten swiat jest dziwny, co jest prawda a co nie jest... :-).
7. Mozna sie tez pobawic menu View / Proof Color (Ctrl+Y)

Koniecznie trzeba przy otwieraniu uwzglednic osadzony profil !

Jak nic fajnego sie nie dzieje trzeba znalezc taka fotke przy ktorej sie bedzie dzialo - najlepiej z trudnym swiatlem.

U mnie efekt byl powalajacy kolorystycznie... wyszlo cos naprawde fajnego.

Podaje takze linka do konkurencji:

Link do konkurencji (http://canon-board.info/showthread.php?t=8520) ktory to temat mnie wzial i natchnal.

Teraz zbieram kase nie na nowy obiektyw ale na Eye-One - kalibrator monitora :-).

To wszystko a propo oceniania zdjec na podstawie ogladania w przegladarce www.

Zycze owocnych prob z kolorami!

RadioErewan
4.09.06, 18:55
Przegladarka (nawet taka wypasiona i doskonala jak FireFox) pokazuje kolorki w przestrzeni sRGB - czyli bardzo malo tych kolorkow pokazuje... Wyzej jest Adobe RGB - druk CMYK, raczej minilaby i dobre drukarki. A jeszcez wyzej jest...

ProPhoto RGB

Ten przemily profil Kodaka okresla 15 % kolorow ponad to co czlowiek moze zobaczyc. Ale to jeszcze nie jest najfajniejsze.

ProPhoto nie jest "wyżej", jest inną przestrzenią koloru - pojemniejszą, ale to ma minimalne znaczenie dla amatora.
Wygoda ProPhoto polega tylko na tym, że ACR z PS CS wywołuje obraz najpierw do tej przestrzeni, po czym dokonuje konwersji do wybranego profilu.

konukera
4.09.06, 19:08
Tego to nie wiedzialem.. ze tak wywoluje i potem konwertuje.
A z tego wyzej to chodzilo mi o opisanie wiekszej ilosci kolorow, szerszy wiec wyzszy ;-)

RadioErewan
4.09.06, 19:09
Tego to nie wiedzialem.. ze tak wywoluje i potem konwertuje.
A z tego wyzej to chodzilo mi o opisanie wiekszej ilosci kolorow, szerszy wiec wyzszy ;-)
Heh - ale też szerszy to mniej dokładny.
http://www.fotosite.pl/index.php?title=Przygotowanie_zdj%C4%99%C4%87_dla_ WWW_i_fotolab%C3%B3w

Pozdrawiam

konukera
4.09.06, 19:27
Szerszy znaczy wiecej opisuje... Nie wiem czemu mialby byc mniej dokladny... Na pewno nie da sie tego potem wydrukowac ale dla mnie ciekawa byla zmiana kolorystyki zdjecia na ciekawsze, glebsze, bardziej naturalne... oczywiscie potem trzeba ucinac nadwyzke ale i tak jest fajnie.
btw. a co z tutkiem dotyczacym Palacu i panoramy? Zrobisz ?

RadioErewan
4.09.06, 19:50
Szerszy znaczy wiecej opisuje... Nie wiem czemu mialby byc mniej dokladny... Na pewno nie da sie tego potem wydrukowac ale dla mnie ciekawa byla zmiana kolorystyki zdjecia na ciekawsze, glebsze, bardziej naturalne... oczywiscie potem trzeba ucinac nadwyzke ale i tak jest fajnie.
Heh - ale to nie jest "bardziej naturalne". Chyba źle rozumiesz te teksty, na które się powołałeś.

btw. a co z tutkiem dotyczacym Palacu i panoramy? Zrobisz ?
Piszę go w przerwach między zajęciami zawodowymi. Dużo czasu zajmuje niestety :-(

fotomic
4.09.06, 20:08
est "bardziej naturalne". Chyba źle rozumiesz te teksty, na które się powołałeś.

btw. a co z tutkiem dotyczacym Palacu i panoramy? Zrobisz ?
Piszę go w przerwach między zajęciami zawodowymi. Dużo czasu zajmuje niestety :-(
pamiętamy, pamiętamy i nie odpuścimy, będziemy naciskać, aż do skutku :)

konukera
4.09.06, 20:31
Moze i zle zrozumialem, ale chodzi o to ze aparat rejestruje wiecej niz wyswietla przegladarka i da sie potem odbic na papierze. ja osobiscie sie zdziwilem kolorami jakie zobaczylem po zapisaniu z profilem ProPhoto - ten zakres przekracza w jakiejs czesci to co E-1 jest w stanie zarejestrowac, to co ogladalem zredukowane do malej ilosci kolorow (sRBG) kiepsko sie mialo do tego co zobaczylem potem i co ogolnie bylo rejestrowane (czyli widok).