PDA

Zobacz pełną wersję : Samsung Pro 815 - ktoś zna ten sprzęt ?



rafrog
3.09.06, 20:27
Cześć!

Kilka dni temu dostałem służbowego Samsunga Pro 815.
Czy ktoś na forum zna ten aparat?
Chętnie posłucham jakiś uwag, bo jeśli sprzet słaby bede walczył z szefostwem o inny :)

PS. do wydania było 2500 zł

Dudi_
3.09.06, 23:19
Dobry kompakt. 8 megapikseli, duża matryca (2/3), jasne szkło F2.2-4,6 . Szkoda że zamiast wizjera optycznego ma EVF. wyswietlacz LCD ma 3,5 cala więc jest masakrycznie duży. Jeśli chcesz kompakt - dobry wybór. Jeśli chcesz sie zając fotografią na poważnie - wyciągaj od firmy lustrzanke :) Olympus E-500, Nikon D50 lub Canona 350D :)


Sample z dpreview: link (http://www.dpreview.com/gallery/samsungpro815_samples/)

rafrog
10.09.06, 00:04
no wiec wracajac do tematu dostałem służbowego Pro 815 (bo nie miałem innego wyjścia) :)

kochani mam gorąco prośbę. proszę poradźcie mi !

mianowicie mam problem (i już chodze kilka dni głupi) z tym Samsungiem:
zrobilem kilka fotek w słonecznym dniu i zauważyłem, że sprzęt mocno szumi.
szumy zauwazalne są nawet przy ISO 50. mocno się zaniepokoiłem kiedy zobaczyłem zdjęcia na dpreview z tego samego sprzetu. zdjecia robione przy ISO sa czyściutkie.

w zwiazku z powyższym mam pytanie:
- czy fotki na dpreview sa odszumiane albo jakos inaczej obrabiane
- czy może mój egzemplarz ma jakas wade i lepiej pojechac do sklepu i reklamować.
poniżej zamieszczam linki dop galeri na dpreview:
fotki z dpreview (http://www.dpreview.com/gallery/samsungpro815_samples/)

i do moich fotek
moje fotki (http://www.ceglakrasnicka.pl/815/)

Proszę ślicznie o poradę i z góry dziękuję.

rafrog
11.09.06, 14:49
naprawde nikt nie potrafi pomoc?

siwyjohn
11.09.06, 16:35
Prawdę mówiąc ja wielkiej różnicy pomiędzy Twoimi fotkami a tamtymi z dpreview nie widzę. Popatrz na niebo - dla ISO 50 i tu i tu jest widoczy bardzo podobny szum. Może ściągnąłeś z dpreview pomniejszone wersje (tzn. nie przez link pod obrazkiem)? Na zmniejszonych fotkach szum jest sporo mniej widoczny. Załączam porównanie fragmentów nieba dla ISO 50 (są to fragmenty 200x200 lewych górnych rogów przeskalowane do 300x300 by lepiej widać było pojedyncze piksele - kliknij na obrazku by powiększyć).

Tak po prostu szumią małe matryce (prócz Fuji ;) ). Poza tym wszystki fotki są bardzo mało szczegółowe - jpg zeżarł detale. Z opisu właśnie na dpreview wynika, że z pliku RAW da się wyciągnąc dużo więcej, wymaga to jednak lepszego konwertera niż dołączony do aparatu. Z tego co widać w teście na przykładach - jpeg-i z aparatu są przeostrzone, przez co szum może stawać się wyraźniejszy.

Taki szum na pewno nie jest to podstawa do reklamacji. Zresztą zawsze istnieją rozrzuty w produkcji i niewielkie różnice być muszą.

Pozdrawiam,
siwyjohn

kisi
12.09.06, 11:16
siwyjohn moze ustawienia kompresji jpg ? Ustaw na normal albo na best. Co jak co ale sadze ze przy ISO50 nie powinno byc widocznych szumow. Ja przynajmniej jak mialem S5500 to na ISO100 bylo spoko, ISO200 juz bylo widac - zas ISO400 koszmar. Z drugiej strony jesli dobrze doswietlisz fote to nawet na wysokim ISO wyjdzie dobrze (nie znaczy to ze nie bedzie widac szumu, ale bedzie znosny a w stytuacji kiedy to "móc zrobic fotke gorsza" jest lepsze od "nie zrobic wcale foty" chyba lepiej wybrac to pierwsze)

siwyjohn
12.09.06, 11:27
@kisi Ja nic ustawić nie mogę, poniewać tego aparatu nie posiadam - porównałem tylko sample z dpreview i Rafroga. Kompresja wygląda na identyczną - pliki mają bardzo zbliżony rozmiar (w EXIF-ie niestety nie znalazłem informacji o kompresji). Szum jest według mnie typowy jak na takie rozmiary matrycy (2/3" 8Mpix).

rafrog
14.09.06, 20:38
dzieki siwyjohn'ie. przyznam że mnie troszkę uspokoiłeś :)

Aureus
20.09.06, 16:14
Mam jeszcze chyba w domu gazetę gdzie jest recenzja tego aparatu. Generalnie suchej nitki na nim nie pozostawili niestety. Jak Ci bardzo zależy to zeskanuję i wyślę pod warunkiem, że tą gazetę znajdę :-)

KaarooL
21.09.06, 07:46
Aureus:

jeśli możesz to zapodaj gdzieś te skany spakowane do jednego archiwum i rzuć info na PW. chronicznie nie cierpię szajsunga, więc chętnie poczytam.

a ten "pro" 815 to takie wszystko i nic. napchali wszystkiego, co mogli a efekty gorsze niż ze starszego 8080...

suchar
4.11.06, 19:55
a jak jest z tym 15 krotnym zoomem? zoom potezny, a stabilizacji brak, wiec zastanawialem sie jak wychodzi robienie zdjec na najdluzszej ogniskowej. moze aparat jest tan tyle dobrze wywazony i na tyle dobrze sie go trzyma, ze nie jest to problem, jednak pytam sie, bo nie mialem okazji tego aparatu przetestowac.