PDA

Zobacz pełną wersję : kadrowanie w innym formacie



qwerty
3.01.04, 14:18
szukam programu który umożliwia następującą sztuczkę:
Mam zdjęcie w formacie 4:3 (lub 3:2) a program umożliwi mi zaznaczenie i wycięcie z tej fotki dowolnego kadru dokładnie w formacie 3:2 (lub odpowiednio 4:3).
Niestety czasem foty bywają przydatne w obydwóch formatach a rzadko robi się te same ujęcia właśnie w obydwóch...
Pozdr.

krupek
3.01.04, 19:58
Tyle co mogę od siebie dodać, to że widziałem coś na ten temat na pl.foto w odniesieniu do Photoshopa. Koleś podawał chyba ze 3 sposoby robienia tego co cię interesuje. Spróbuj znaleźć ten wątek a jak już znajdziesz, to wrzuć na forum linka.

miro
3.01.04, 22:20
prawie w kazdym programie graficznym nawet w ACDsee ver 5 ci 6 jest funksja Crop.

a Photoshopie mozna wpisac łatwo proporcje np 2x3 i sobie kadrowac do woli

qwerty
4.01.04, 20:33
nie znam niestety Photoshopa dlatego nie jestem pewien czy się zrozumieliśmy...
Myślę o czymś podobnym do CUT w Irfanview. Tyle że to moje marzenie powinno ciągnąc prostokąty (zaznaczanie obszaru) o z góry zadanych przeze mnie bokach 4:3 oraz 3:2!
Pozdr.

Draxan
8.01.04, 20:11
Photoshop
narzedzie crop

wpisujesz odpowiednie wartosci w polach np fota 15x21
wpisujesz 15,2 21 lub na odwrot

ciagnac myszka po zdjeciu prostokat zawsze jest tych proporcji

qwerty
8.01.04, 22:33
dzięki ale nie używam tego programu tylko Paint Shop Pro 7.

Arras
9.01.04, 00:18
łuuu... czas zmienić na ps.

qwerty
9.01.04, 07:58
Arras, planowałem ale to nie takie proste w przypadku mojego kontaktu z netem... a nie jestem fanem starszych wersji ;)

Arras
9.01.04, 13:06
A... rozumiem. NO cóż.... może gdzieś na płytce Ci w ręce wpadnie. Tego życzę bo ver.7 jest niezła.

Draxan
10.01.04, 13:09
ja mam photoshopa CS (8)

i bawie sie raw`ami ale straszny porzeracz zasobow systemowych
dlatego wiekszosc robie w 7

SAVANA
5.03.04, 21:59
...a ja mam taki praktyczny, szybki i łatwy sposób. W programie Corel Photo Paint. Trzeba ustawić sobie czysty biały szablon o interesujących Cię proporcjach (wymiary w mm a także dpi.), potem wstawić tam zdjęcie (jako nowy obiekt) i rozciągać sobie do woli kursorami w narożnikach jednocześnie kadrując to co ma na tym zdjęciu być.
Po zapisaniu powstanie fotka o dokładnie tych wymiarach co chcesz (bo to narzuca szablon). I wszystko będzie wykadrowane jak należy.
Łatwe a nawet bardzo łatwe.
:)

Arras
5.03.04, 22:50
savana... każdy robi jak umie zgadzam się, ale jeśli to co opisałeś/łaś jest bardzo łatwe to kadrowanie w PS metodą Crop jest ekstremalnie łatwe - wręcz intuicyjne.

vodnik
6.03.04, 13:42
Ja uzywam do tego celu ACDSee w wersji 6. Jest tam w opcji CROP zeby uzywal stalego wspolczynnika wymiarow. Wybierasz 2:3 albo 3:2 (zaleznie czy portret czy panorama) albo 3:4 lub 4:3. Ma nawet fajna opcje, ze jak np chcesz druknac sobie fotki na drukarce, wybierasz format i kilka zdjec, a on tak pouklada zeby weszlo jak najwiecej na strone (przydatne jak sie drukuje fotki o malych rozmiarach).