PDA

Zobacz pełną wersję : Olympus Zuiko Digital ED 35-100mm 1:2



fotomic
1.08.06, 12:22
Witam

Stworzyłem ten topic gdyż uważam że sie może przydać w przyszłości uzytkownikom, którzy będą chcieli zakupić to szkiełko. Ponieważ na forum są już osoby które posiadają to szkieło ,więc myślę że napiszą cos o nim, zamieszczą sample, przedstawią swoje opinie.

Na początek artykuł:
http://www.foto.com.pl/index.php?id=testy&test=9

Pozdrawiam

andytown
1.08.06, 13:48
Jeronimo - nostalgia nas bierze:)

na wiosne są w USA rabaty zwrotne... więc powinno być taniej,,

no to konkretnie.. trochę boję się tej minimalnej odległości ostrzenia 1,4 metra... w pracy przy robieniu szczegółów to może być dużo,, niech ktoś napiszę jak się tym pracuję z modelką,, bo mnie 1,5 metra przy pracy z ludzmi w 40-150 czasami wkurza...

bo ogólnie lubię być bliżej;) - to znaczy z ok 1 metra lepiej mi się tłumaczy co i jak ma być

robin102
1.08.06, 15:11
moim zdaniem to to szkło w calej swej świetności ma mało przydatny zakres ogniskowych , ja marzę o 50-200 bo ten mi by się przydał do "ścigania ludzi "

grizz
1.08.06, 16:11
35-100 (70-200) to mało przydatny zakres??? Jakoś kazda z firm ma najlepsze szkła własnie w tym zakresie ;)

RadioErewan
1.08.06, 16:12
moim zdaniem to to szkło w calej swej świetności ma mało przydatny zakres ogniskowych , ja marzę o 50-200 bo ten mi by się przydał do "ścigania ludzi "
Mnie w 30-100 przeszkadza waga. To jest już szkiełko na podpórkę, nosi się gorzej od 80-200 nikonowego, któe mam do porównania.

kisi
1.08.06, 17:25
Rozumiem jakosc tego szkielka... super 2.0 !!! Ale jakos bardziej by mi siadla jednak 50-200 - to jest moje marzenie... moze kiedys... moze jak przestane pic piwio i odkladac dziennie 5 zl to za jakis... (boshe... jaki??) czas sobie go kupie. Chcialbym tez 14-54 oj i wtedy mialbym prawie wszystko czego mi trza do szczescia.

robin102
1.08.06, 17:42
35-100 (70-200) to mało przydatny zakres??? Jakoś kazda z firm ma najlepsze szkła własnie w tym zakresie ;)

pewnie i tak jest , ale dla mnie raz ,że za duże i ciężkie dwa za krótkie po prostu.
A cena to już nawet nie pozwala amatorowi na marzenia.
Ciekawi mnie za to jak szybko ogniskuje 50-200 w porównaniu do 40-150 , może ktoś porównywał
motorek ma zapewne inny i sterownie jego też

irek50
1.08.06, 17:50
Mnie raczej przeszkadza cena , gdyż z ciężarem mogę sobie poradzić za pomocą noszonej z przodu podpórki, którą skonstuowałem "za friko" na podstawie statywu piersiowego do video (300zł oryginał). Jeśli mozna, to zademonstruję tę podpórkę w innym wątku...

nex
1.08.06, 18:09
A Irek znów ma "patent" ;) ciekawe co z tego wyjdzie :D , a do "tablicy" trzeba wywołać Jacka2004 on ma to szkiełko, nich coś powie, pokaże...

The z00m
1.08.06, 21:47
Rozumiem jakosc tego szkielka... super 2.0 !!! Ale jakos bardziej by mi siadla jednak 50-200 - to jest moje marzenie... moze kiedys... moze jak przestane pic piwio i odkladac dziennie 5 zl to za jakis... (boshe... jaki??) czas sobie go kupie. Chcialbym tez 14-54 oj i wtedy mialbym prawie wszystko czego mi trza do szczescia.

Też tak myślałem :mrgreen: Później 50 Macro i dość. Jakoś nie czuję sytości... apetyt wrócił :twisted: Teraz przydałby się 11-22, a później? Może Leica 25/1.4 :roll: lub 150/2.0 :roll:

Zuiko 50-200 jest super. Na 50mm ma tylko 157mm długości. Jednak na końcu zakresu uzbrojony w osłonę przeciwsłoneczną wygląda jak RPG. Jak miałem D 7D miałem smaka na 80-200, które również ma bardzo fajne gabaryty. Jednak chyba królem klasowych 200-stu milimetrowych zoomów jest Canon EF 70-200/4.0 L USM. Wewnętrzne ogniskowanie i tylko 172mm długości przy wadze 705g !!!

Dla mnie kompaktowe wymiary szkieł są bardzo ważne. Z tego też powodu 35-100 dla mnie jest mało interesujący.

jacek2004
2.08.06, 09:26
andytown - 1.4m od obiektu przy 35-100mm to naprawde nie za wiele ;) jak na ZD35-100 założysz osłonę p. słoneczną to masz rurę o długości ponad pół metra, do tego grubość body, nieco nachylisz się w stronę modelki i gdyby odległość ostrzenia była mniejsza to byś jej wybił oko. A na poważnie mi taka odległość nie przeszkadza, to jest obiektyw plenerowy (reporterski) i tu raczej się nie podchodzi na pół metra do modela. Jak chcesz z bliska to lepiej zainwestować w 25mmf1.4, 30mmf1.4 czy pozostać przy 50mmf2 które masz.

Z wagą przesadzacie - 1.6kg to raczej mniej niż oferują inne szkiełka o podobnych parametrach. Używanie monopoda mocno ogranicza swobodę, można tak zrobić kilka fotek aby z czasem zejść na 1/20 sek, ale nie wyobrażam sobie aby z takim kijem biegać na stałe w czasie robienia fotek "reporterskich". Po przykręceniu go do body E-1 z gripem (plus FL-50) cały zestaw jest super wyważony i naprawdę miło się robi fotki nawet na długich kilkugodzinnych sesjach. Z E-300 bez gripa, to właściwie nie widać body, ale też można robić bezproblemowo fotki.

Obiektyw jest bardzo ostry na krótkim końcu, na długim minimalnie mniej.
Namiętnie robię nim fotki z przesłoną f2.0 lub f2.8, przy których ostrość jast bardzo dobra. Jedynie z GO trzeba uważać bo czasami jest nie większa niż 1cm, i z powodu rozmycia poza GO czasami fotka wydaje się nieostra, trzeba upominać modela aby nie zmieniał pozycji, bo cm różnicy i ostrość polci tam gdzie nie ptrzeba. Do rozmycia tła jest fantastyczny. Np przy fotce na której jest sama głowa, przy f2.0, tło 10-20cm za głową jest totalnie nierozpoznawalne.
Przy przymknięciu przesłony do f5.6 jest tak ostro na neutralnych ustawieniach, że przy konwersji RAW ustawiam sharpness na minus.

AF jest bardzo pewny i dokładny, jeśli chodzi o szybkość to nie mam porównania, ale obiekty mi raczej nie uciekają. Obiektyw ma przełącznik ogranicznika pracy AF:
-pełen zakres
-od 1.4 do 3m
-od 3m do nieskończoności

Fotki już zamieszczałem w innych wątkach (ocena zdięć), ale nie wiem czy będą widoczne bo admin nie kwapi się do przywrócenia FTPa (a ja chcę mieć możliwość "zdięcia" fotki z wizji jak mi przyjedzie ochota, więc z załączników korzystam sporadycznie).

Obiektyw jest idealny do "reporterki" w słabym świetle - wiadomo f2.0

I jest jeszcze jeden niezaprzeczalny atut ZD 35-100mm - z taką rurą przypiętą do body nikt nie śmie zapytać o "akredytację" ;) :mrgreen:
Jak ostatnio koleżance na ślubie w kościele zrobiłem kilka fotek, to wynajęty profi zawodowiec o mało nie upuścił na ziemie swoich zabawek jak zobaczył tą rurę ;)

grizz
2.08.06, 09:36
co do wagi to jednak chyba przesadzasz... popatrz sobie na porównanie z linku na początku wątku ;)

jacek2004
2.08.06, 10:01
co do wagi to jednak chyba przesadzasz... popatrz sobie na porównanie z linku na początku wątku ;)Popatrz też na jasności - światło f2 to nie to samo co f4

A obiektywy 70-200mmf2.8 ważą już podobnie - gdyby miały f2.0 to producent za darmo dawałby taczkę z gumowym kółkiem.

NIE ZAPOMINAJMY O JEDNYM - JAK ZUIKO PODAJE ŻE OBIEKTYW MA F2 TO MA TO F2 W PEŁNI UŻYTECZNE. NIESTETY INNI PRODUCENCI CZASAMI LUBIĄ NABIĆ KLIENTA W BUTELECZKĘ.

andytown
2.08.06, 10:10
może to wynika z faktu ze lubię modelką poprawiać włosy.... :) może nie profesjonalne:) i za każdym razem jak wracam do zdjęcia z 40-150 to kucam za blisko i mnie to denerwuję:)

grizz
2.08.06, 10:14
Ja o f2,8 mówiłem... z drugiej strony zauważ, że jak narazie to canon czy nikona wuższe iso mają bardziej użyteczne... ot taka dygresja - nie chce wojny! 35-100 to piekne szkiełko, ale jak dla mnie narazie troszkę nieużyteczne i w kolejności zakupu byłoby na dalszym miejscu (jeżeli wogóle) poprzedzone przez 35mm 3,5 50-200 11-22... jakas stałke do portretu... czyli rozsądnie patrząc za jakieś 10 lat :D

jacek2004
2.08.06, 10:23
To są fotki z ZD35-100 i E-1

jacek2004
2.08.06, 10:46
Mały test GO, jaką daje ZD 35-100mmf2

kisi
2.08.06, 16:22
O kurcze... to ostanie zdjecie przemowilo do mnie. Naprawde mozna pokazac to co sie chce a reszta "be" (ale mi sie zrymowalo). Szkoda ze to szklo tyle kasy kosztuje. Podziwiam iz your wife jest taka wyrozumiala dla hobby meza (a moze jej tez...). Super ! Pozazdroscic mozliwosci fonansowych i zbieznych zainteresowan.

jacek2004
4.08.06, 12:11
Za usunięcie fotek podziękujcie Administracji.

Jeronimo
4.08.06, 12:15
Za usunięcie fotek podziękujcie Administracji. ROTFL jak dziecko ... no cos mogles pomoc komus w wyborze nowego obiektywu.

Rafał Czarny
4.08.06, 14:03
może to wynika z faktu ze lubię modelką poprawiać włosy.... :) może nie profesjonalne:) i za każdym razem jak wracam do zdjęcia z 40-150 to kucam za blisko i mnie to denerwuję:)

A może potrafisz modelce w czasie sesji "sprytnie stanik zjdąć, tak bez użycia rąk". ;) Lech Janerka taką piosenkę śpiewał.

Sorki za OT, ale tak mi się skojarzyło.

robin102
4.08.06, 14:46
eeee tammm przychodzą już bezzzzzzz

andytown
7.08.06, 15:35
dokładnie:) Robin:) --- przeważnie podczas sesji muszę prosić aby coś na siebie ubrały:)

ale prawda jest ze lubię wąskie kadry a 1,5 metra to dla mnie czasami dużo:)

WUJEK MARO
23.11.06, 02:47
Ale bida u nas... Jeden gość z 30-100 i w dodatku obrażony...
Czekam z niecierpliwością na inną osobę, która wkleiłaby swoje zdjęcia zrobione tym obiektywem.

C+
23.11.06, 08:33
Ale bida u nas... Jeden gość z 30-100 i w dodatku obrażony...
Czekam z niecierpliwością na inną osobę, która wkleiłaby swoje zdjęcia zrobione tym obiektywem.

Z 35-100 :razz: IMO jak się pojawi następca E-1 to więcej osób zainwestuje w to szkło.

Rafał Czarny
23.11.06, 08:55
Ale bida u nas... Jeden gość z 30-100 i w dodatku obrażony...
Czekam z niecierpliwością na inną osobę, która wkleiłaby swoje zdjęcia zrobione tym obiektywem.

Jeszcze Radio używa tego szkła.

WUJEK MARO
24.11.06, 01:12
Ale bida u nas... Jeden gość z 30-100 i w dodatku obrażony...
Czekam z niecierpliwością na inną osobę, która wkleiłaby swoje zdjęcia zrobione tym obiektywem.

Jeszcze Radio używa tego szkła.

Faktycznie. Zapomniałem. No to SORRY :-)
Teraz już rozumiem... Jacek200X nie zdzierżył konkurencji :-)

RadioErewan
24.11.06, 01:14
Faktycznie. Zapomniałem. No to SORRY :-)
Teraz już rozumiem... Jacek200X nie zdzierżył konkurencji :-)
Luzik, luzik, tego szkła nie lubię, użyłem kilka razy i nie szukam kolejnych okazji. Za ciężkie, pancerne, nieporęczne. 7-14 - ooooo, 30-100 to takie se szkiełko, lepsze widziałem (choć nie do Olka).

Pozdrawiam

C+
24.11.06, 09:23
Faktycznie. Zapomniałem. No to SORRY :-)
Teraz już rozumiem... Jacek200X nie zdzierżył konkurencji :-)
Luzik, luzik, tego szkła nie lubię, użyłem kilka razy i nie szukam kolejnych okazji. Za ciężkie, pancerne, nieporęczne. 7-14 - ooooo, 30-100 to takie se szkiełko, lepsze widziałem (choć nie do Olka).

Pozdrawiam

Szkoda, że nie było na spotkaniu, chciałbym osobiście przekonać się o sensie posiadania i zaletach/wadach, bo szkło już legendarne, a mało kto miał do czynienia.

Magus
19.12.06, 12:01
Radio E. - możesz jakieś sample nam pokazać??

jomawitu
27.05.07, 22:13
Radio E. - możesz jakieś sample nam pokazać??

Widzę, że jeszcze sample nie trafiły więc przesyłam kilka pierwszych strzałów moją armatą :-)

jomawitu
27.05.07, 22:16
c.d.

suchar
27.05.07, 22:18
O rany, masz to szklo... Zazdroszcze ;) Wrzucaj jak najwiecej sampli, wszyscy na pewno chetnie obejrza. Pieknie rysuje to ZD 35-100.

jomawitu
27.05.07, 22:19
c.d.

jomawitu
27.05.07, 22:22
c.d.

suchar
27.05.07, 22:23
Jak sie sezon zacznie, to proponuje zabrac te lufe ze soba na mecz koszykowki, czy siatki do hali i potestowac w takich warunkach. Chetnie zobacze wyniki w postaci zdjec i sie zalamie, ze ja tak nie moge... ;) Napisz tez cos o tym szkle. Jak dziala AF, jak wykonane i takie tam, standardowo ;) Jakas recenzje poprosimy :)

jomawitu
27.05.07, 22:48
Jak sie sezon zacznie, to proponuje zabrac te lufe ze soba na mecz koszykowki, czy siatki do hali i potestowac w takich warunkach. Chetnie zobacze wyniki w postaci zdjec i sie zalamie, ze ja tak nie moge... ;) Napisz tez cos o tym szkle. Jak dziala AF, jak wykonane i takie tam, standardowo ;) Jakas recenzje poprosimy :)

Cześć. Niestety nie zajmuję się sportem i reportażem - na codzień reklama. Jutro oddaję komputer do naprawy, ale jak już wróci to wstawię kilka studyjnych kompozycji... :-)

suchar
27.05.07, 23:31
Jak sie sezon zacznie, to proponuje zabrac te lufe ze soba na mecz koszykowki, czy siatki do hali i potestowac w takich warunkach. Chetnie zobacze wyniki w postaci zdjec i sie zalamie, ze ja tak nie moge... ;) Napisz tez cos o tym szkle. Jak dziala AF, jak wykonane i takie tam, standardowo ;) Jakas recenzje poprosimy :)

Cześć. Niestety nie zajmuję się sportem i reportażem - na codzień reklama. Jutro oddaję komputer do naprawy, ale jak już wróci to wstawię kilka studyjnych kompozycji... :-)

Spoko, ja tylko podsunalem pomysl na maly test :) To szklo wydaje sie byc swietne do reporterki.

willow32
27.05.07, 23:42
jomawitu a ja mam nadzieję że to nie jednorazowa wizyta na tym forum :) nie ukrywam ze fotki na Twojej stronie robią ogromne wrażenie i fajnie by było gdybyś coś, przynajmniej od czasu do czasu, wrzucił do naszej galerii. Myślę że można się wiele od Ciebie nauczyć :)

pozdrawiam

olifant
27.05.07, 23:52
jomawitu a ja mam nadzieję że to nie jednorazowa wizyta na tym forum :) nie ukrywam ze fotki na Twojej stronie robią ogromne wrażenie

co racja, to racja ;)

jomawitu
27.05.07, 23:54
jomawitu a ja mam nadzieję że to nie jednorazowa wizyta na tym forum :) nie ukrywam ze fotki na Twojej stronie robią ogromne wrażenie i fajnie by było gdybyś coś, przynajmniej od czasu do czasu, wrzucił do naszej galerii. Myślę że można się wiele od Ciebie nauczyć :)

pozdrawiam

Dzięki willow :-)
Na pewno się jeszcze pojawię :olekrulez2:

willow32
28.05.07, 00:00
Dzięki willow :-)
Na pewno się jeszcze pojawię :olekrulez2:

nie ma za co, pisze jak jest, no i 3mam Cię za słowo :)
a tak przy okazji, robisz tylko Olympusem?

jomawitu
28.05.07, 00:07
Dzięki willow :-)
Na pewno się jeszcze pojawię :olekrulez2:

nie ma za co, pisze jak jest, no i 3mam Cię za słowo :)
a tak przy okazji, robisz tylko Olympusem?

W większości E-1, poza nim mam na codzień do dyspozycji Mamiya RZ67 z przystawką Sinara 6,5mln, EOS 1Ds 11,1 ml i Hasselblad H1D 22mln :-)

willow32
28.05.07, 00:19
W większości E-1, poza nim mam na codzień do dyspozycji Mamiya RZ67 z przystawką Sinara 6,5mln, EOS 1Ds 11,1 ml i Hasselblad H1D 22mln :-)

No nie mów że mając takie wypaśne aparaty walczysz dziadkiem? :)
Jeżeli tak jest naprawdę, to ciekaw jestem co na to Ci którzy twierdzą ze dziadek do komercyjnej fotografii się nie nadaje :D

C+
28.05.07, 07:27
Fajne sample, takie 3D :D

Obejrzałem Twoją stronę i praca światłem powala na kolana :D

grizz
28.05.07, 07:36
Dzięki willow :-)
Na pewno się jeszcze pojawię :olekrulez2:

nie ma za co, pisze jak jest, no i 3mam Cię za słowo :)
a tak przy okazji, robisz tylko Olympusem?

W większości E-1, poza nim mam na codzień do dyspozycji Mamiya RZ67 z przystawką Sinara 6,5mln, EOS 1Ds 11,1 ml i Hasselblad H1D 22mln :-)

serioooo???

Heh...

kisi
28.05.07, 07:59
Fajne rupiecie... :|

Rafał Czarny
28.05.07, 08:19
Jomawitu, świetne zdjęcia masz w galerii.

Wytłumacz, czemu używasz Olka mając Marka Canona. Bo to na mój chłopski rozum się kupy nie trzyma.

suchar
28.05.07, 16:18
Wlasnie obejrzalem fotki w Twojej galerii, jomawitu. Naprawde swietne! Wrzucaj do Galerii i napisz co nieco o jakis backgroundowych sprawach, to sei czegos nauczymy :)

jomawitu
28.05.07, 22:40
Na codzień używam Olka ze względu na ilość miejsca na serwerze :D Tiff z E-1 waży 14Mb z Eosa 1Ds 28Mb, a z Hasselblada 64Mb. Mamyia ma świetny rysunek z obiektywów ale przystawka Sinara przy czułości 100 szumi jak olek na 400, poza tym to średni format - mało poręczny i strasznie dużo kabli do kompa się ciągnie :D Wszystkim tym aparatom Olek oczywiście ustępuje ostrością (ale przoduje w świetle). Hasselblad 35mm ma straszną beczkę - praktycznie nie nadaje się do dynamicznej fotografii kobiet :D - wolę 14mm z 14-54 (jeśli nie potrzebuję plakatu) Jeśli chodzi zaś o Canona, to obraz z Zuiko 50mm jest dużo czystszy od sławnego 70-200mm 2.8 L USM - przy przysłonach poniżej 8.0 (w canonie jest wyraźnie zauważalna zielona obwódka na brzegach czarnych, kontrastowych powierzchni, powyżej 8.0 nie porównywałem) Słabsza ostrość Olympusów to w mniejszym stopniu wina rozdzielczości obiektywów (chociaż przy przyslonach powyżej 11 widać spadek) a w większym kwestia oprogramowania (odszumiania) - porównywałem wiele programów i np. w Olympus Studio wysostrzanie jest bardzo "grube" w stodunku do "cieniutkiego" wyostrzania Eos Digital czy FlexColor. W każdym razie na prośbę kilku osób zakładam osobny temat, do którego będę wrzucał moje studyjne wypociny z 35-100mm. Pozdrawiam :D

KaarooL
29.05.07, 07:41
jomawitu:

grubo podnosisz chłopakom poprzeczkę... mocne te zdjęcia.

YxasoR
2.06.07, 22:27
łał! Zdjęcia niesamowite. Tak jak przedmówca prośba o opis obiektywu - odczucia.

Oleczek
4.06.07, 10:38
Potwierdzam zachwyty, galeria to juz pelny profesjonalizm :D

Ania_
4.06.07, 19:13
Ja chciałam napisać, że to świetne wyjaśnienie tak w ogóle. Bardzo mi się podobają takie posty, z których przy okazji można się czegoś dowiedzieć :D

P
14.08.07, 20:38
Wiele obiektywów było do dyspozycji na OlyRoadshow. Jako pierwszy "rzuciłem się" na 35-100 ;) Poniżej pomniejszona pełna klatka i 100% crop, oczywiście f2, bez wyostrzania. Niestety miałem go tylko na kilkanascie minut i bez statywu. Zanim zacząłem się z nim oswajać trzeba go było odpiąć i pozwolić innym posmakować tego szkła. IMHO pomimo to rezultat i tak pokazuje drzemiące w nim mozliwości.

Matthi18
3.08.08, 00:52
Osobiście uważam że to bardzo dobre szkło:) sprawdza sie jako szkło na meczach razem z Sigmą 135-400 Apo;) naprawde Polecam, waga wagą ale nie spotkałem sie osobiście z drógim taki m obiektywem który by miał na takim zakresie całkowitym stałe światło 2.0 :)

blacha
29.11.08, 14:55
Witam.
Zakupiłem wczoraj ten obiektyw i mimo wnikliwej lektury instrukcji nie znalazłem tam wyjaśnienia zasady działania blokady focusa (tych przyciskow na pokretłem ostrosci).
Czy ktos moze wyjasnic na jakiej zasadzie to dziala i jak uzywac?

Daniello
29.11.08, 16:09
Jest to regulacja zakresu działania AF. I jest w instrukcji.

dog_master
30.11.08, 15:38
Ogranicznik jest bliżej bagnetu, na pokrętle ostrości to są przyciski do blokady AF - jak Ci szkło ostrzy w trybie ciągłym [AF-C], to nimi blokujesz ostrość, żeby np. przekadrować.

blacha
1.12.08, 13:40
Dog-Master- Dzieki!
Zastanawialem sie jaki jest sens uzywania tych przyciskow przy stalym AF , jednak nie probowalem przy ciaglym AF , gdzie faktycznie ma to sens.

A w instrukcji jest jedynie opis czym sa przyciski, bez wyjasnienia jak je stosowac.
CO do wyboru zakresu dzialania AF ( czyli pokretla za bagnetem) sprawa jest jasna.

grizz
3.10.09, 22:53
hmmm do posiadaczy - jak wam współpracuje 35-100 z e-3 e-30?

Chodzi o pracę AF. Szybko? Średnio? Skacze przy trudniejszych warunkach oświetleniowych?

EuroLiberty
29.12.09, 21:23
hmmm do posiadaczy - jak wam współpracuje 35-100 z e-3 e-30?

Chodzi o pracę AF. Szybko? Średnio? Skacze przy trudniejszych warunkach oświetleniowych?

grizz używam krótko, ale intensywnie z E-3. Ciężko ocenić jednoznacznie, gdzie wykłada się obiektyw, a gdzie aparat. W trudniejszych warunkach lubi pomarudzić, a czasami całkiem się zgubić, ale tragedii nie ma. Co, prawda do Nikona lata świetlne, ale jak już wspomniałem tragedii nie ma. Co, zaskakuje 14-35 lepiej nie wypada, a może i gorzej, co troszkę mnie irytuje. W dobrym oświetleniu pewny, ale do szybkich nie należy.

Zaryzykuję ogólną ocenę pracy AF jako średnią.

grizz
29.12.09, 21:36
A porównania z 12-60 i 50-200 SWD nie masz?

EuroLiberty
29.12.09, 21:59
A porównania z 12-60 i 50-200 SWD nie masz?

Z 50-200 SWD nie, ale sprawdzałem 12-60 SWD i przynajmniej 14-35 SWD wypada przy nim słabo.

Zarówno 14-35 jak i 35-100, to bardzo specyficzne obiektywy. Jeśli któryś mnie rozczarował, to 14-35. Jeśli masz okazję kupić 35-100 w dobrej cenie, to na Twoim miejscu zdecydowałbym się. Ja kompletuję sprzęt pod konkretny wyjazd i dlatego nie tylko jakość obrazka się dla mnie liczy. Jakbym miał się tylko tym kierować, to bezapelacyjnie zdecydowałbym się na obiektywy f/2.0.

Pozdrawiam

andytown
29.12.09, 22:28
Mogłbyś rozwinąc wątek dlaczego 14-35 Ciebie rozczarowął?

tymczasowy_
29.12.09, 22:52
hmmm do posiadaczy - jak wam współpracuje 35-100 z e-3 e-30?

Chodzi o pracę AF. Szybko? Średnio? Skacze przy trudniejszych warunkach oświetleniowych?
Powiem tak, chcesz AF do szybkoporuszających się obiektów, to kup sobie coś z Canona lub Nikona.

35-100 to obiektyw z innej bajki. Używam go z E-1, E-300, E-3, z niezmiennie taką samą przyjemnością i z niezmiennie rewelacyjnymi efektami. Kontrast, czystość kolorów, ostrość nie do pobicia, po prostu od razu rozpoznajesz, ze zdięcie zostało mim właśnie zrobione.

Zazwyczaj robię nim na f=2.0 - GO jest naprawdę papierowa - ale procent zdięć z ostrością tam gdzie powinna być jest największy dla 35-100 w porównaniu do 14-54, S30, 40-150. Jedynie chyba z 7-14 procent ostrych zdięć jast porównywalna, ale powód raczej nie leży w precyzji AF.

35-100 mmimo swojej nieporęczności jest najczęściej zabieranym przeze mnie obiektywem, na równi z 14-54.

Używam go głównie do dwóch celów:
- koncerty, kabarety, imprezy w kiepskim światełku, kotlety
- portrety plenerowe

Nigdy nie odczuwałem jakiegokolwiek dyskomfortu związanego z AF (na wszystkich trzech puszkach).

Gorąco polecam, jeśli czujesz pociąg do tego szkiełka.

PS
Potrafi tchnąć nowe życie w starą puszkę.

EuroLiberty
30.12.09, 18:55
Mogłbyś rozwinąc wątek dlaczego 14-35 Ciebie rozczarowął?

Nie powiedziałbym, by mnie całkowicie rozczarował.

Jaki daje obrazek każdy sam może się przekonać. W sieci jest sporo przykładów. Na 14mm beczka jest, ale mniejsza niż w przypadku AF-S 24-70 na 24mm. Przy f/2.0 troszkę za bardzo mydlany na brzegach. Bardzo dobry koniec zakresu. Rewelacyjne wykonanie. Tu jednak niczego innego się nie spodziewałem. Od zaaaawsze powtarzam, że wszystkie firmy robią bardzo porządne obiektywy, ale w przypadku Olympusa coś każe mi sądzić, że jest troszkę lepiej.

Rozczarowuje AF. Bardzo wolny, a przy tym nawet przy bardzo korzystnych warunkach oświetleniowych bardzo niezdecydowany. Doostrzanie jest normą. W przypadku D700 i AF-S 24-70 po wciśnięciu spustu do połowy momentalnie mam ustawioną ostrość. Do tego stopnia, że w zasadzie nie muszę przy spokojnym wciskaniu spustu robić przystanku. Ot wciskam spust, a ostrość jest szybko i pewnie ustawiana nim docisnę do końca. W przypadku E-3 i 14-35 jest diametralnie inaczej. Wciskam spust do połowy i czekam, aż zostanie ustawiona ostrość. Zyk, zyk, zyk i dopiero mogę wykonać zdjęcie.

Dziwią MONSTRUALNE rozmiary 14-35. Tego nie da się opisać słowami, a zdjęcia wszystkiego nie oddają. AF-S 24-70 przy 14-35 wygląda mizernie. Jest, co prawda obiektywem o działkę ciemniejszym, ale i konstruowanym pod kilka razy wiekszą matrycę. Przynajmniej osłona przeciwsłoneczna jest mała i zgrabna. Jeśli ktoś nie korzysta z pierścienia ostrości da się pracować z zamontowaną odwrotnie osłoną, co mnie cieszy. W AF-S 24-70 osłona jest wielachna i nieporęczna.

Ogólnie jest zadowolony. Jednak tylko ze względu na cenę za jaką udało mi się kupić ten obiektyw. Gdybym dał ponad 8000zł byłbym wściekły. Obiektyw reporterski, a AF studyjny.

Pozdrawiam

geo
30.12.09, 18:59
Nie powiedziałbym, by mnie całkowicie rozczarował.

Jaki daje obrazek każdy sam może się przekonać. W sieci jest sporo przykładów. Na 14mm beczka jest, ale mniejsza niż w przypadku AF-S 24-70 na 24mm. Przy f/2.0 troszkę za bardzo mydlany na brzegach. Bardzo dobry koniec zakresu. Rewelacyjne wykonanie. Tu jednak niczego innego się nie spodziewałem. Od zaaaawsze powtarzam, że wszystkie firmy robią bardzo porządne obiektywy, ale w przypadku Olympusa coś każe mi sądzić, że jest troszkę lepiej.

Rozczarowuje AF. Bardzo wolny, a przy tym nawet przy bardzo korzystnych warunkach oświetleniowych bardzo niezdecydowany. Doostrzanie jest normą. W przypadku D700 i AF-S 24-70 po wciśnięciu spustu do połowy momentalnie mam ustawioną ostrość. Do tego stopnia, że w zasadzie nie muszę przy spokojnym wciskaniu spustu robić przystanku. Ot wciskam spust, a ostrość jest szybko i pewnie ustawiana nim docisnę do końca. W przypadku E-3 i 14-35 jest diametralnie inaczej. Wciskam spust do połowy i czekam, aż zostanie ustawiona ostrość. Zyk, zyk, zyk i dopiero mogę wykonać zdjęcie.

Dziwią MONSTRUALNE rozmiary 14-35. Tego nie da się opisać słowami, a zdjęcia wszystkiego nie oddają. AF-S 24-70 przy 14-35 wygląda mizernie. Jest, co prawda obiektywem o działkę ciemniejszym, ale i konstruowanym pod kilka razy wiekszą matrycę. Przynajmniej osłona przeciwsłoneczna jest mała i zgrabna. Jeśli ktoś nie korzysta z pierścienia ostrości da się pracować z zamontowaną odwrotnie osłoną, co mnie cieszy. W AF-S 24-70 osłona jest wielachna i nieporęczna.

Ogólnie jest zadowolony. Jednak tylko ze względu na cenę za jaką udało mi się kupić ten obiektyw. Gdybym dał ponad 8000zł byłbym wściekły. Obiektyw reporterski, a AF studyjny.

Pozdrawiam

no to pstryknij 24-70 i 14-35 na f4 i dawaj sample pls

EuroLiberty
30.12.09, 19:30
no to pstryknij 24-70 i 14-35 na f4 i dawaj sample pls

Gdybym miał używać tylko f/4.0, to nie kupiłbym 14-35. Porównanie ZD 14-35 oraz AF-S 24-70 zrobię w następny weekend.

Pozdrawiam

qbic
30.12.09, 19:47
no to pstryknij 24-70 i 14-35 na f4 i dawaj sample pls

Raczej odwrotnie, 24-70 na F4 żeby DoF wyszedł taki sam.

geo
30.12.09, 21:25
Gdybym miał używać tylko f/4.0, to nie kupiłbym 14-35. Porównanie ZD 14-35 oraz AF-S 24-70 zrobię w następny weekend.

Pozdrawiam
chodzi mi o ostrość myślę że oba obiektywy bedą najostrzejsze w centrum na tej właśnie przesłonie


Raczej odwrotnie, 24-70 na F4 żeby DoF wyszedł taki sam.

dof mnie nie iteresuje w tym wypadku

rodzyn
22.02.10, 20:08
test na Optycznych:
http://www.optyczne.pl/index.php?test=obiektywu&test_ob=179

miecio74
22.02.10, 21:55
Witam
Przeczytałem ten test i nic dodać nic ująć 5

arhtus
3.03.10, 20:16
Odnośnie tego testu na Optycznych.
Ciekawi mnie dlaczego zdjęcia przykładowe były robione na takich ustawieniach aparatu. Chodzi mi konkretnie o opcję ostrości ustawionej na - miękki:?: i czy to było celowe :?:

Nie chcę wywoływać jakiejś wojny systemowej, ale same zdjęcia przykładowe bardziej mi przypadają do gustu niż ostatnio pokazane też na optycznych z canonowego 70-200 2,8 (jest to moja osobista opinia- nie bić:wink:) a wspominam to tylko dlatego że zaczynam naprawdę nie rozumieć poczynań olympusa.
Uaktualniając ten obiektyw do wersji SWD i obniżając trochę cenę tak do 5-6k myślę że kilku fotoreporterów mogło by się skusić.

Naprawdę nie chce mi się wierzyć, że to szkło musi aż tyle kosztować...

MicSzu
3.03.10, 20:20
Po co 5-6k? ma dobrą cenę--> 7,5 koła za takie szkło to nie aż tak wiele ( pod warunkiem posiadania mechanizmu SWD).

arhtus
3.03.10, 21:07
Po co 5-6k? ma dobrą cenę--> 7,5 koła za takie szkło to nie aż tak wiele ( pod warunkiem posiadania mechanizmu SWD).

No nie wiem czy za tyle się kupi nowe szkło.
Mi się udało znaleźć dopiero od 8,6K.

epicure
3.03.10, 21:09
No nie wiem czy za tyle się kupi nowe szkło.
Mi się udało znaleźć dopiero od 8,6K.

Zajrzyj do cennika OlyJedi.

rodzyn
13.03.10, 12:36
Odnośnie tego testu na Optycznych.
Ciekawi mnie dlaczego zdjęcia przykładowe były robione na takich ustawieniach aparatu. Chodzi mi konkretnie o opcję ostrości ustawionej na - miękki:?: i czy to było celowe :?:

Nie chcę wywoływać jakiejś wojny systemowej, ale same zdjęcia przykładowe bardziej mi przypadają do gustu niż ostatnio pokazane też na optycznych z canonowego 70-200 2,8 (jest to moja osobista opinia- nie bić:wink:) a wspominam to tylko dlatego że zaczynam naprawdę nie rozumieć poczynań olympusa.
Uaktualniając ten obiektyw do wersji SWD i obniżając trochę cenę tak do 5-6k myślę że kilku fotoreporterów mogło by się skusić.

Naprawdę nie chce mi się wierzyć, że to szkło musi aż tyle kosztować...

ten wstęp do testu był dziwny i sample proporcjonalnie bardzo słabe i Canon zażadał ich wycofania.
a wracając do ZD 35-200 to jednak światło 2 , a nie 2,8

rafrr
20.02.11, 16:24
Odświeżam wątek,
stałem się szczęśliwym posiadaczem tego szkła, drogą kupna używanego(z roczną gwarancją) w bardzo atrakcyjnej cenie.
Dla zainteresowanych dorzucam parę przykładowych fotek.
Zdjęcia - typowe pstryki, pogodę mam na razie fatalną...:cry:

apz
21.02.11, 02:30
Twoje zdjęcia narobiły mi smaku i ochoty na zakup. Zdradź na PW co to jest atrakcyjna cena.

Pozdrawiam AP.

Karampuk
24.02.11, 04:00
więcej takich wątków i będziecie koronym świadkiem na mojej sprawie rozwodowej :-) :-) :-)
Wyklikane z mobilka

Wieprz
24.02.11, 17:09
więcej takich wątków i będziecie koronym świadkiem na mojej sprawie rozwodowej :-) :-) :-)
Wyklikane z mobilka

O! Wyśmienicie. Adwokaci też lubią obiektywy :D

Piotr Grześ
24.02.11, 18:56
No to kilka fotek z tegoż.

romek1967
24.02.11, 19:25
No to kilka fotek z tegoż.

Piotrze........ to jest okrutne z Twojej strony :( portrety z tego szkła powodują że sięgam odruchowo po kartę kredytową ;)

Piotr Grześ
24.02.11, 19:31
Romek, dopieszczę Cię:)

jacek00
24.02.11, 20:03
Rysuje to to ładnie całkiem :)

droplet
24.02.11, 20:12
owszem można się zakochać w tym szkle.
Tyle, że małe nie jest ;-)

Wieprz
24.02.11, 20:41
owszem można się zakochać w tym szkle.


Na miejscu córki PiotraGrzesia bym się obraził :-P

Sawicjusz
24.02.11, 20:55
Jasny Gwint !! Nie tylko Ty Romek masz takie myśli, o co do latorośli, to, no, ho ho...
Tata musi być dumny !

kris70
24.02.11, 21:04
Aż strach pomyśleć, jak to szkło może "kosić" w zestawia z E-5:-P

Piotr Grześ
24.02.11, 21:18
Muszę wprost powiedzieć, że to nie moja córka, jedynie chrześnica małżonki mej. Dziewczę zacne i nadobne.

romek1967
24.02.11, 21:48
owszem można się zakochać w tym szkle.
Tyle, że małe nie jest ;-)

Aj tam, aj tam, z PENem się ładnie komponuje


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2011/02/original-1.jpg
źródło (http://www.pbase.com/bmosley/image/114955542/original.jpg)

zibi1303
24.02.11, 22:28
Piotrze........ to jest okrutne z Twojej strony :( portrety z tego szkła powodują że sięgam odruchowo po kartę kredytową ;)

Ty się ciesz, że Piotr nie pokazuje tego w większych rozmiarach bo dopiero byłbyś w szoku

Piotr Grześ
24.02.11, 22:43
Małe to nie jest, ale naprawdę z E-3 dobrze się nosi. Jestem w tym szkiełku zakochany, tylko ubolewam nad brakiem czasu na lepsze jego wykorzystanie. Podrzucę jeszcze kilka fotek.

cadman
24.02.11, 22:47
Dla podnieconych tym szkłem - kilka fotek z amatorskiej "puszeczki" E-500 + 35-100 + zdolny fotograf. Założyć proszę pampersy i kliknąć link:
http://www.photodom.com/member/sevastien&page=0

apz
24.02.11, 23:34
Miłe dla oka szkiełeczko - kusi...

C+
24.02.11, 23:44
Dla mnie to szkło jest nijakie w porównaniu do ZD150, które wymiata wszystko i jest poręczniejsze. Jak znajdę trochę czasu i będzie cieplej to zgram szpeje i zrobię mały teścik 35-100 + E5,.

epicure
25.02.11, 00:09
Optycznie świetne szkło, bez dwóch zdań.

Piotr Grześ
25.02.11, 00:25
Dla mnie to szkło jest nijakie w porównaniu do ZD150, które wymiata wszystko i jest poręczniejsze. Jak znajdę trochę czasu i będzie cieplej to zgram szpeje i zrobię mały teścik 35-100 + E5,.
Nie przeczę, że ZD150 jest zacne, ale do portretu bardziej mi się widzi 35-100, a zresztą kilka fotek z ZD 150:

dobas
25.02.11, 00:48
Dla mnie to szkło jest nijakie w porównaniu do ZD150, które wymiata wszystko i jest poręczniejsze. Jak znajdę trochę czasu i będzie cieplej to zgram szpeje i zrobię mały teścik 35-100 + E5,.

przyklaskuję i zgadzam się z przedmówcą w pełnej rozciągłości. 35-100 jest zacne ale mi bardziej lezy 150-tka małe śliczne poręczne mniaaaaaaaaaaaam

Sawicjusz
25.02.11, 01:44
Chrzestne córki:twisted: ????

apz
25.02.11, 01:50
przyklaskuję i zgadzam się z przedmówcą w pełnej rozciągłości. 35-100 jest zacne ale mi bardziej lezy 150-tka małe śliczne poręczne mniaaaaaaaaaaaam

No ale weź przekonaj wujka Olka , żeby wypuścił 35/2,0; 75/2,0, 100/2,0 i byłoby pozamiatane. 1/2 torby fajnych stalek zamiast wielkiego i ciężkiego profi-zooma.

Pozdrawiam AP.

PS. Piękne młode kobiety po tej Pile chodzą!

droplet
25.02.11, 02:17
No ale weź przekonaj wujka Olka , żeby wypuścił 35/2,0; 75/2,0, 100/2,0 i byłoby pozamiatane. 1/2 torby fajnych stalek zamiast wielkiego i ciężkiego profi-zooma.

Pozdrawiam AP.

PS. Piękne młode kobiety po tej Pile chodzą!

W systemie już jest 25/1.4, 50/2.0. Po co 35 i 75?

epicure
25.02.11, 13:56
W systemie już jest 25/1.4...

Niby jest, niby nie ma...


Po co 35 i 75?

Żeby spełnić zapotrzebowanie użytkowników. Ludzie takich szkieł po prostu chcą. Ja nie pogardziłbym jeszcze ekwiwalentem 24 mm f/1,4.

Piotr Grześ
26.02.11, 22:04
Tak dla porównania dwa zdjęcia mojej niewyjściowej facjaty. Pierwsze z ZD 150, drugie z ZD 35-100.

konradkkk
26.02.11, 22:13
Dla podnieconych tym szkłem - kilka fotek z amatorskiej "puszeczki" E-500 + 35-100 + zdolny fotograf. Założyć proszę pampersy i kliknąć link:
http://www.photodom.com/member/sevastien&page=0

a mnie uczono, że szkło najważniejsze jest znaczy optyka
w korpusie E500 jestem zakochany, a dokładnie w jego matrycy

Karol
26.02.11, 22:21
Tak dla porównania dwa zdjęcia mojej niewyjściowej facjaty. Pierwsze z ZD 150, drugie z ZD 35-100.

Hehe, na jedzeniu przyoszczędzi ale szkło kupi ;-).

Piotr Grześ
26.02.11, 22:25
Hehe, na jedzeniu przyoszczędzi ale szkło kupi ;-).
Na szczęście Sisman ma w posiadaniu 150 i dzięki niemu dzisiaj testowałem. Ale mam chrapkę na to szkło, zresztą po testach w Zamościu czuję do niego sentyment. Ale i tak z 35-100 w najbliższym czasie się nie rozstanę.

C+
26.02.11, 22:35
Tak dla porównania dwa zdjęcia mojej niewyjściowej facjaty. Pierwsze z ZD 150, drugie z ZD 35-100.

Wow ale to szkło wyszczupla :wink::grin:

Amigo!
26.02.11, 22:36
Ale i tak z 35-100 w najbliższym czasie się nie rozstanę.

Jak już minie ten najbliższy czas, to pamiętaj - jestem pierwszy w kolejce!
:)

Karol
26.02.11, 22:37
Na szczęście Sisman ma w posiadaniu 150 i dzięki niemu dzisiaj testowałem.
Oba to piękne szkła... Ja piłem nie tyle do szkła co do zmiany wizerunku ;-), nie wiem jak tego dokonałeś, ale gratuluję!

Piotr Grześ
26.02.11, 22:48
Oba to piękne szkła... Ja piłem nie tyle do szkła co do zmiany wizerunku ;-), nie wiem jak tego dokonałeś, ale gratuluję!
Dzięki Karol! Dużo mnie to kosztowało:) ale idzie w dobrym kierunku. Sport przede wszystkim. Przed pracą basen, po południu kije i w teren. Sobotnio - niedzielnie przypomniałem sobie, że przed czterdziestu laty! na łyżwach jeździłem i okazuje się, że tego się nie zapomina tak jak jazdy na rowerze!