PDA

Zobacz pełną wersję : SAMSUNG GX-1S



milo
25.07.06, 00:17
SAMSUNG GX-1S - ktos cos moze powiedziec?

RadioErewan
25.07.06, 00:22
SAMSUNG GX-1S - ktos cos moze powiedziec?
Tak, na B&H orginały Pentaxa chodzą po 450$.
http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=productlist&A=details&Q=&sku=388086&is=REG&addedTroughType=categoryNavigation

Pozdrawiam

Tok'Ra
23.08.06, 16:16
GX-1S otrzymał dobrze znany użytkownikom cyfrowych Pentaxów korpus *istdDS2. Jego waga bez akcesoriów i baterii nie przekracza 505 g.

Grip, za który trzymamy jest pokryty gumą i sprawia, że aparat trzyma się wygodnie. Obudowa aparatu wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa. Zdecydowanie lepiej mi sie go trzyma i pewniej niz np. Canon'a D350 kolegi.

Posiada ona jedno koło nastawcze, które kieruje ustawieniem czasu (i powiększeniem w trybie podglądu), natomiast po pociągnięciu jeszcze dalej dźwigni on/off, przestawia się w tryb przysłony. Niestety część funkcji (jak ustawianie aktywnego pola AF, czy wybór rodzaju pomiaru) ukrytych jest w menu aparatu i wymaga przy każdej zmianie zagłębienie się pomiędzy zakładki.

Na pochwałę zasługuje system pomiaru światła, który posiada co prawda „jedynie” 16 segmentów, ale za to ma świetnie dopracowane algorytmy, dzięki czemu fotografie są prawidłowo naświetlane. Możliwe jest także sprzężenie pomiaru matrycowego z punktem AF. Podobnie sytuacja się ma z balansem bieli, który dobrze radzi sobie w większości sytuacji oświetleniowych, włączając w to nawet światło mieszane.

W wizjerze zastosowano pryzmat pentagonalny oferujący wysoką jasność i bardzo dobre odwzorowanie szczegółów, porównywalne z lustrzankami z górnej półki.

Aparat zasilany jest czterema paluszkami, dzięki czemu prądu nie powinno zabraknąć. Komunikacja z komputerem odbywa się za pośrednictwem interfejsu USB 2.0 pracującego w szybkim standardzie Hi-Speed.

Podczas pracy z nowym Samsungiem do dyspozycji są tryby: auto, preselekcja migawki, preselekcja przysłony, manualny oraz tryb bez flesza. Mniej doświadczeni fotoamatorzy skorzystać mogą z programów tematycznych (standard, portret, krajobraz, makro, sport, zdjęcia nocne),

Autofocus, choć oparty na detekcji fazowej, nie jest najmocniejszą stroną aparatu, ale nie oznacza to że sobie nie radzi. Tylko słabych warunkach oświetleniowych jego skuteczność wyraźnie spada.

Zastanawiałem się przed zakupem pomiędzy Nikonem D50 a GX-1S. Zadecydowały o wyborze Samsunga następujące cechy. 1. Ogromny wizjer - najważniejsza rzecz w lustrzankach, bo nie masz podgladu sceny w LCD jak w kompaktowym aparacie cyfrowym. W Nikon D50 jest to tylko "światełko w tunelu" w porównaniu do przestrzeni widocznej w GX-1S. A jezeli mamy już duzy profesjonalny wizjer jak w lustrzankach za ponad xxx zl to: 2. Zdecydowanie lepsza możliwość pracy z manualnymi historycznymi obiektywami, które można kupić za grosze. W porównaniu do Nikona D50/70 najslabszy obiektyw do Nikona kupi się za 600-1000 zl. Tutaj na alledrogo porownywalny, dedykowany do historycznego Pentaxa kupuję za 30-300 zl. Dzieki duzemu wizjerowi moge lepiej i pewnie ostrzyc recznie niż na wbudowanej automatyce, a szczególnie stare obiektywy tzw. stalki SMC Pentax'a pracuja z GX-1S rewelacyjnie. 3. Wymieniłem już taniość historycznych rewelacyjnych obiektywów - a zakup lustrzanki to przeciez kupowanie aparatu z funkcja wymiennych obiektywow, ktora to funkcja buduje posiadany system. Zakup innej marki to kosmiczne koszty w uzupełnianiu szkieł. Jeśli powiesz, że nie kupisz innego obiektywu - to kupuj np. kompakt lub hybryde. Ale jak kupisz GX-1S - to masz potencjał, który zależeć będzie od tego, jakie szkła do niego dokupisz. 4. Zasilanie - mam 4 akumulatorki typu AA GP 2300 - i karte SD 2GB firmy Transcend 150x. Ostatnio robiłem zdjęcia na plaży - prawie 700 zdjęć i zasilanie dalej działalo. W razie gdyby padło - w najbliższym kiosku dokupiłbym alkaliczne paluszki AA i robię fotki - a gdyby to był Nikon czy inny aparat - koniec sesji ;-).

Aparat oczywiscie ma swoje wady o ktorych wiedza wszyscy dotychczasowi zadowoleni posiadacze. 1. Ukryte wazne funkcje nastawcze w menu aparatu - ale mozna sie do tego przyzwyczaic. 2. Instrukcja po polsku jest bardzo niedopracowana - ja otrzymalem z polskiego kanalu dystrybucji instrukcje na plytce CD w dodatku do modelu slabszego GX-1L zmiksowana z wersja anglojezyczna - w sumie porazka osoby ktora to przygotowywala i nagana dla polskiego dystrybutora...ale o dziwo - gdy napisalem maila do serwisu, doslali mi bez problemu poprawiona juz i dopracowana instrukcje w pdf-ie. 3. Obiektyw kitowy hmm... szybko uzupelnilem manualnymi historycznymi stalkami. Mimo rezygnacji z automatyki, foty wychodza zdecydowanie lepiej na starych szklach, niz na obiektywie kitowym (rozdzielczosc optyczna) - ale to swiadczy o klasie historycznej produkcji. Jedyny problem, to z zakupem lampy blyskowej. Dedykowana do Samsunga przez Samsunga kosztuje ok. 250 Euro i to w DDRrze, a dobrych lamp do Pentax'a DS/DS2 nie ma zbyt wiele w wyborze. Rowniez, nowoczesne szkla z automatyka nowe w sklepach maja lekko przeziebione ceny - ale ich zakup nie jest problemem, gorzej z duzo mniejszym rynkiem wtornym szkiel uzywanych - z historycznymi szklami i ich zakupem nie ma problemu, ale zakupienie takiego uzywanego np. Tamrona 28-75/2.8 to na to nie ma co liczyc.

Dexter
23.08.06, 20:15
To, co mogę dodać, nie będąc użytkownikiem tego aparatu to:

1. Na pewno bardziej opłaca się go kupić od droższego Pentaxa ist Ds, bo jest to jego ulepszona wersja (ist Ds2), praktycznie niedostępna w Polsce (a na pewno nie w takiej cenie)

2. Trzeba pomyśleć o uzywanym rynku obiektywów. Kitowy to porażka tak mechaniczna jak i optyczna (oprócz małej aberracji), a nowe są drogie i nienajwyższych lotów. (Ale to już powiedział przedmówca.)

3. Fatalne są algorytmy tworzenia JPG-ów w aparacie. Trzeba pstrykać w RAW-ach i je dodatkowo poprawić pod względem m.in. nasycenia kolorów, by wykorzystać pełne możliwości aparatu

4. Wolałbym kupić Nikona D80 - po upgradzie wizjera (w D70 rzeczywiście był bardzo taki sobie) GX-1S stracił najmocniejszy atut, zwłaszcza, że wizjer D80 jest nieco jaśniejszy, a nie jest mniejszy ;) .

5. Jeśli nic droższego nie wchodzi w grę, to generalnie dobry wybór, zwłaszcza po wyczerpaniu zapasów Olympusa E-1.

blady
25.08.06, 10:25
Tok'Ra bardzo fajny opis Samsunga.

Dla mnie używanie szkieł manualnych to półśrodek i nie sądzę żebym zmienił opinię mając duży jasny wizjer w aparacie. Mam M42 do E-500 i założyłem ten obiektyw tak z dwa razy. Dla mnie podstawa to dobry szeroki zoom z AF coś jak 11-22mm Zuiko czy 14-54mm.

gebi
13.09.06, 14:33
Tok'Ra bardzo fajny opis Samsunga.
Dla mnie używanie szkieł manualnych to półśrodek i nie sądzę żebym zmienił opinię mając duży jasny wizjer w aparacie. Mam M42 do E-500 i założyłem ten obiektyw tak z dwa razy. Dla mnie podstawa to dobry szeroki zoom z AF coś jak 11-22mm Zuiko czy 14-54mm.
Dla wielu osób (w tym dla mnie) używanie szkieł manualnych (nie tylko M42 ale na bagnet K) sprawia ogromną przyjemność. Kiedy mogę sam ustawić ostrość przy założonym SMC Takumarze czy manualnych stałkach Pentaxa czuję się naprawdę fajnie. Świetnie gdy ma się przy tym do dyspozycji praktycznie największy (w cenie poniżej 10tys zł) wizjer, który zwiększa przyjemność kadrowania. Praca na obiektywach M42 jest utrudniona ze względu na konieczność zakładania przejściówki i pracę na przysłonie roboczej, ale poza tym jest bardzo dobrze - oczywiście trzeba mieć też dobre obiektywy M42.

Co do szerokich zoomow to akurat Pentax SMC 12-24mm (po cropie odpowiednik 18-36mm dla 35mm) jest chyba najlepiej ocenianym zoomem w tym zakresie, przy tym stosunkowo niedrogim, więc nie wiem czego więcej chcieć, Olympusowe 11-22 będzie odpowiadało polu widzenia obiektywu 22-44mm więc jest cokolwiek węziej nie mówię, że źle, ale jednak węziej.