PDA

Zobacz pełną wersję : Siatka złotego podziału dla Photoshopa CS2



RadioErewan
16.07.06, 05:17
Photoshopowi brakuje narzędzia wspomagającego kadrowanie - brak siatki złotego podziału. Rozważałem kiedyś narysowanie sobie dokumentu z siatką złotego podziału, po to, by wkładać ją jako warstwę do kolejnych plików i pomagać sobie w kadrowaniu. Nie było by to jednak zbyt wygodne rozwiązanie. Linie pomocnicze też nie dają się grupować i skalować.

Kilka dni temu doszedłem do wniosku, że mogę napisać skrypt, który na dowolnym zdjęciu dorysuje mi na nowej warstwie linie złotego podziału. Taką warstwę będę mógł skalować, przesuwać, poszukując optymalnego kadru. No i napisałem. Pierwszy skrypt do PSa w moim życiu! :-)

Przy okazji zauważyłem, że istnieje pewna niejednoznaczność dotycząca linii złotego podziału i mocnych punktów. W niektórych źródłach poświęconych kompozycji zdjęć mocne punkty autor lokuje na przecięciu linii biegnących w 1/3 kadru, co chyba nie jest poprawne(?), choć z drugiej strony to nie apteka. Na wszelki wypadek wzbogaciłem skrypt o możliwość generowania siatki opartej na złotym podziale i na "trójpodziale" obrazu.

Pobieranie:
http://www.fotosite.pl/index.php?title=Siatka_z%C5%82otego_podzia%C5%82u_ dla_Photoshopa_CS2

ps. Ciekawe co na to Tadeusz. Mocne punkty tak blisko centrum kadru.