PDA

Zobacz pełną wersję : soczewki makro



RHans
15.07.06, 19:03
Witam!
nurtuje mnie czy soczewki makro można łączyć,np +8 i +4.
pozdr.

RadioErewan
15.07.06, 19:17
Witam!
nurtuje mnie czy soczewki makro można łączyć,np +8 i +4.
pozdr.
Można soczewki łączyć, ale przy takim połączeniu jak piszesz, uzyskasz sensowny obraz w samym środku kadru. Można w ten sposób zaobserwować co prawda jądra mrówki, ale używalne będzie tylko jedno.

RHans
15.07.06, 20:42
W takim razie jakie będzie optymalne,dające najlepsze efekty?z soczewką +8
pozdr.

RadioErewan
15.07.06, 20:50
W takim razie jakie będzie optymalne,dające najlepsze efekty?z soczewką +8
pozdr.
Nie potrafię Ci odpowiedzieć. Mnie zniechęcała już soczewka +4, ale może masz mniejsze wymagania dotyczące jakości obrazu. Możesz skręcić zestaw 4+8, tylko prawie wszystko będzi erozmazane i straszne aberracje, ale spróbuj. Może będzie ci odpowiadać.

RHans
15.07.06, 21:12
W temacie OCENA ZDJĘĆ jest mój post.Są tam zdjęcia zrobione soczewką +8.
Czy ich jakość jest aż tak zła?
Zobacz i oceń.
Pozdr.

RHans
16.07.06, 09:09
Jeżeli ktoś wie jak to jest z tymi soczewkami to proszę o odpowiedz.
pozdrawiam

kasprzyk
16.07.06, 11:26
W temacie OCENA ZDJĘĆ jest mój post.Są tam zdjęcia zrobione soczewką +8.
Czy ich jakość jest aż tak zła?
Zobacz i oceń.
Pozdr.

Podaj link do tych zdjęć

Pzdr

RHans
16.07.06, 12:09
oto link:
https://forum.olympusclub.pl/forum19/motylki-itp-cos-w-stylu-makro-vt7083.htm
pozdr.

kasprzyk
16.07.06, 12:16
oto link:
https://forum.olympusclub.pl/forum19/motylki-itp-cos-w-stylu-makro-vt7083.htm
pozdr.

a te - znam, znam - ładne - osobiście nie zauważam jakiś specjalnych wad tych soczewek - bynjamniej w tych zdjęciach - może jeszcze za małą mam wiedzę.


Obecnie używam dcr250 i soczewkę +4dpi i także nie ma jakiś powalających zbliżeń - szkoda, że nie mam do porównania soczewki +8dpi. B. dobre efekty uzyskuje się odwróconym obiektywem heliosa - niestety nie miałem tego w ręcach.

Pzdr

Duckyk
21.07.06, 12:16
Witam :)

Kilka postow wyżej pt.: makro - opisałem moje sposoby przy fotkach makro - poruszam tam temat stosowania odwróconych obiektywów, oraz soczewki wyjetej z lornetki. Są również przykładowe foty.
A zdjęcia z użyciem soczewki lornetkowej (niestety lornetka juz nie do użycia) w Albumie (dział makro i zwierzęta - autor Duckyk). Przy czym musze przyznać, że szkła w lornetakch są dobrej jakości nawet w porównaniu z dostepnymi soczewkami makro. Lepszy poziom to już Raynox :-)

Pozdrawiam - Daniel

Mata_Hari
23.07.06, 01:50
Ja zaczynałam od soczewki +10dpi, a potem przeszłam na Raynoxa. Wg mnie zdjęcia robione tym ostatnim są znacznie lepsze i przede wszystkim mam możliwość uzyskania większych zbliżeń. Choć nie powiem, czasem i mocniejsze szkło też by się przydało, ale wtedy nie byłoby już w tak częstym użyciu jak Raynox.