PDA

Zobacz pełną wersję : Jak poprawić prześwietlone zdjęcie?



Marioosz
14.07.06, 11:13
Witam. Mam pytanko jak poprawić prześwietlone zdjęcie? Stało się tak, że w czasie robienia zdjęć moim Olkiem C-770UZ przestawiłem sobie (oczywiście przypadkowo) korekcję ekspozycji z "0" na "1,7". Zdjęcia były robione przy pięknej pogodzie w pełnym słońcu i po przestawieniu na "1,7" są prześwietlone (jedno przedstawiam). Bardzo zależy mi na tych zdjęciach. Jakie są dobre programy którymi można cokolwiek poprawić takie zdjęcie. Bardzo proszę o poradę.

jacek2004
14.07.06, 11:18
Jeśli masz te zdięcia zapisane w RAW, to jeszcze jest jakaś nadzieja. Jeśli masz tylko JPEGi to możesz spróbować zmniejszyć jasnośc i poprawić kontrast w PSie, ale to raczej marne szanse bo na fotkach są pewnie duże obszary z wypalonymi (sama głęboka biel) pikselami.

Możesz też przekonwertować do postaci czarno-białej, może uda ci się coś uratować.

Poniżej użyłem tylko funkcji auto kontrast w PSie. Jest nieco lepiej, ale niebo i tak pozostanie wypalone. Możesz ewentualnie to wypalone niebo, zastąpic innym, sfotografowanym nawet w Polsce ;)

Marioosz
14.07.06, 12:52
Jeśli masz te zdięcia zapisane w RAW, to jeszcze jest jakaś nadzieja. Jeśli masz tylko JPEGi to możesz spróbować zmniejszyć jasnośc i poprawić kontrast w PSie, ale to raczej marne szanse bo na fotkach są pewnie duże obszary z wypalonymi (sama głęboka biel) pikselami.

Możesz też przekonwertować do postaci czarno-białej, może uda ci się coś uratować.

Poniżej użyłem tylko funkcji auto kontrast w PSie. Jest nieco lepiej, ale niebo i tak pozostanie wypalone. Możesz ewentualnie to wypalone niebo, zastąpic innym, sfotografowanym nawet w Polsce ;)
Już jest ładnie, a odnośnie nieba to mam ładne na innych zdjęciach, tylko jak go wkleić do tego, jakim najlepiej programem, żeby po wywołaniu było ładne (bez widocznych obróbek)?

jacek2004
14.07.06, 13:19
a odnośnie nieba to mam ładne na innych zdjęciach, tylko jak go wkleić do tego, jakim najlepiej programem, żeby po wywołaniu było ładne (bez widocznych obróbek)?

Porgram to PS , PS Elements , Gimp, PSP ... i wszystkie inne co mają edytory jpegów i umożliwiają pracę na warstwach. Na jednej warstwie dajesz ruiny, na drugiej niebo, robisz odpowiednią maskę, potem łaczysz warstwy i masz zdięcie jak malowane. Niestety nieco pracy i nauki to kosztuje. Jest taka ksążka Fotografia cyfrowa. Edycja zdjęć. Wydanie III, Scott Kelby - może są pdfy na googlach lub kup książkę jego autorstwa o edycji fotografi cyfrowej - są tam opisane szczegółowo opreacje z maskami na warstwach. tu masz link do wydawnictwa: http://helion.pl/ksiazki/obrcy3.htm

krzwoj
14.07.06, 13:47
Czesc,
tutaj masz dosc dobry przepis na poprawianie nieba:

poprawianie nieba (http://www.fotosite.pl/index.php?title=Poprawianie_nieba)

pozdrawiam