PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka pytań początkującego fotografa :)



Tuudi
3.07.06, 23:30
Witam.
Chyba trafiłem na właściwe forum, nabiore troszkę doświadczenia, ale do rzeczy.
Od roku jestem posiadaczem Olympusa c-50, jest to mój pierwszy aparat cyfrowy. Czy jest on dobry, do osoby takiej jak ja, tz. totalnego lamusa który potrafi tylko naciskać na "pstryk" i robić zdjecie.
Doczytałem się także tutaj dużo ciekawych zwrotów, tj ekspozycja, migawka, czas naswietlania. Czy w moim modelu można manualnie ustawić te parametry? Z tego co zaobserwowałem jest możliwość : (iso, kontrasty, etc...) żadnych innych bardziej zaawansowanych.
Ostatnia sprawa. Głośno także jest o programach (?) fotografowania p/a/s/m.
Mozecie mi wytłumaczyć do czego one służą, i jak ich używać?
Serdecznie dziękuję i pozdrawiam :)

Maro
4.07.06, 09:10
Pnownie nie znam tego apaaratu więc co do indywidualnych ustawień to może pomoże ci ktoś inny.
Tryb P to tryb automatyczny, w odróżnieniu od trybu AUTO, który można spotkać w niektórych aparatach, daje większe możliwości ingerowania w ustawienia ekspozycji. Generalnie ten tryb sam zależnie od pomiaru światła dobiera wartości przesłony i czasu naświetlania. Tryb A to tryb preselekcji przesłony (ang. aperture), w którym użytkownik sam decyduje o wartości przesłony a automatyka aparatu sama dobierze właściwy czas naświetlania. Ten tryb może być stosowany np. dla uzyskania większej lub mniejszej głębi ostrości. Tryb S (ang. Shuter czy jakoś tak) to tryb preselekcji czasu naświetlania. Użytkownik określa czas a automatyka dobiera właściwą przesłonę. Tryb ten stosuje się wtedy gdy chodzi nam o określony efekt związany z czasem naświetlania (zamrożenie ruchu - krótki czas naświetlania; rozmycie (np. wodospadu) - długi czas naświetlania). Tryb M to tryb ręcznego ustawiania parametrów ekspozycji (ang. manual) i stosowany jest w celu uzyskania efektów, które w innych trybach są nieosiągalne - automatyka nie usttawia ekspozyucji w zależności od oświetlenia (zmiennego). Przykładem wykorzystania tego trybu jest fotografowanie błyskawic albo fireworków. Więcej informacji na te tematy znajdziesz w dowolnych opracowniach dot. fotografi. Część z nich dostępna jest w internecie.

PZDR

Maro

krecik
4.07.06, 16:31
Przysłona
reguluje ilość światła jaka przechodzi przez obiektyw. Im mniejsza wartość przysłony tym wiecej światła jest przepuszczane, zas wieksza wartość oznacza ze przez obiektyw przejdzie mniej światła. Większa przysłona oznacza mniejszą głębię ostrości i rozmyte tło na zdjęciu. Im mniejszy otwór przyslony tym większa głębia ostrości i co się z tym wiąze bardziej ostre tło zdjęcia. Gdy ustawimy najmniejeszą wartość przysłony dla danego obiektywu uzyskujemy największy otwór przysłony, natomiast wybranie najwyższej wartosci przyslony oznacza, ze bedziemy mieli najmniejszy otwór przysłony

to definicja z mojej instrukcji, dzięki temu że dowiedzialem się co tojest ta przysłona moja kariera fotografa znacznie przyspieszyła :D zaintersowalem się tym niedawno - tak jak Ty, choć aparat c-55 mam od wrzesnia 05', w koncu nie mozna wiecznie robic zdjec w trybie auto czy scene. pozdrawiam

Tuudi
5.07.06, 10:14
Dzięki bardzo za odpowiedzi. Teraz mam jeszcze czysto praktyczne pytanie:
Za regulację przysłony odpowiedzialny jest parametr "shutter np. 1/500" ? I jakie jest jego praktyczne zastosowanie, tz co nalezy fotografować z wiekszą wartoscią, a co z nizsza ?

krecik
5.07.06, 15:05
nie, shutter to migawka natomiast przysłona to F2.8, F8.0
F2.8 - obiekt na pierwszym planie jest ostry, tło rozmyte np portret
F8.0 - zdjęcie ostre z ostrym tłem np krajobrazy

dka
5.07.06, 16:47
wtrace, ze przy niskiej wartosci przylony (np F2.8) ostry nie koniecznie jest obiekt na pierwszym planie, lecz ten, w ktorego zakresie aparat lapal ostrosc. w rzeczy przed i za nim sa nie ostre.
mozna zatem na pierwszym planie zostawic sobie rozmyty bajer, za ktorym dopiero widzimy ostry pozadany obiekt

Tuudi
5.07.06, 18:06
mam pytanie dotyczące robienia fotek przy pomocy makra.
lepiej jest robić zdjęcie bez zoomu, tylko przybliżać aparat, czy z zoomem?
Niedawno fotografowałm biedronki na polu, i ani jedno zdjęci nie wyszło wyraziste, wszystki jakby rozmyte...
Rozumiem, ze małe przedmioty na pierwszym planie (jak np. ww biedronki) fotografowac z przysłoną F2.8 ?

Pierre
13.07.06, 08:43
Z tego co wiem, to aby zrobić dobre zdjęcie makro, potrzebny jest statyw. zdjecia z robione z ręki są trudne do ,,utrzymania":). Pozdrawiam.