PDA

Zobacz pełną wersję : Co to znaczy GO i EV???



krecik
30.06.06, 15:32
pewnie to pytanie z działu banalnie oczywistych...ale w wielu wypowiedziach znalazłem ten termin i gdybym wiedział co on oznacza to ułatwiło by mi to poszerzanie wiedzy na temat fotografii, z góry dzięki za odp

ps, szukałem na forum podobnego tematu i nie znalazłem...

Moog
30.06.06, 15:45
w skrócie :

GO = Głębia Ostrości
EV = Korekcja Ekspozycji

mariush
30.06.06, 15:46
GO - głębia ostrości. Duża GO - większośc obrazu w kadrze jest ostra (np. krajobrazy), mała GO - na odwrót (np. portrety).

EV - Exposure Value - czyli wartość ekspozycji. Mała - mała ilość światał, duża - odwrotnie. Posługujemy się raczej pojęciami "zwiększyć, zmniejszyć EV" - czyli zwiekszyć lub zmniejszyć ekspozycję, a więc zwiększyć lub zmniejszyć ilośc światła padającą na matrycę/kliszę.

To tak w telegraficznym skrócie :-)

krecik
30.06.06, 16:34
co zrobić aby większośc obrazu była ostra a co zeby wybrana czesc była ostra, jaka to opcja, bo EV to ma zwiazek z przysłoną, tak? dzięki za odp

Jack
30.06.06, 16:36
Posługujemy się raczej pojęciami "zwiększyć, zmniejszyć EV" - czyli zwiekszyć lub zmniejszyć ekspozycję BTW, obecnie mówimy zmniejszyć lub zwiekszyc o np. 1EV, a stare fotografy i tak będa mówić " o 1 działkę przysłony (lub o 1 blendę)", nawet jeżeli fizycznie będą o połowę skracać lub dwukrotnie wydłużać czas otwarcia migawki :-)
To tak łykendowo...
Jack

krecik
6.07.06, 20:41
żeby nie zakładać nowego tematu:
co konkretnie w fotografii znaczy termin matryca i co to są te milimetry napisane na obiektywie urządzenia: (AF ZOOM 7,9-39,5mm 1:2,8-4,8) :)

excel
6.07.06, 21:06
Jestem kompletnym laikiem, ale pełnym zapału, wieć wszelkie moje pytania które mogą wydać się głupie i na które odpowiedzi są dla większości oczywiste nie są z mojej strony prowokacją ;-)
pozdrawiam Tomasz
Kreciku,
pytan glupich nie ma, bywaja glupie odpowiedzi.

Pozdrawiam,
excel

krecik
6.07.06, 21:54
toteż proszę o w miarę mądrą odpowiedź na moje pytanie :)

excel
6.07.06, 22:44
krecik,
odpowiedzi na wszystkie Twoje pytanie byly juz kilkakrotnie na forum przerabiane. Udaj sie w poszukiwania. Znajdziesz wiele interesujacych odpowiedzi.
Jezeli chcesz poczytac sobie baaaardzo przydatny podrecznik o fotografii, to polecam Tobie autorska instrukcje obslugi do C-8080 lub do C-4000 Tadeusza Jankowskiego. Podejrzewam, ze masz inny aparat, jednak informacje , ktore tam uzyskasz, sa przydatne dla kazdego, kto bardzo chce zrozumiec fotografie.

Pozdrawiam,
excel

lyzka
16.07.06, 22:04
no ja własnie też nie wiem co to matryca?:)