PDA

Zobacz pełną wersję : najlepsze makro?



Jeronimo
29.11.03, 15:38
Jaki Olek ma najlepsze makro?

krupek
29.11.03, 16:05
Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem "najlepsze", ale... jeśli chodzi ci o największe zbliżenie obiektywu to fotografowanego obiektu to wydaje mi się że Oly C4000 może robić zdjęcia w trybie super makro już od 2 cm (w kadrze odzwierciedlane są wtedy tylko 3 cm rzeczywistości!). Nie wiem jak z jakością tego makra, więc o tym niech opowiedzą inni.

Jeronimo
29.11.03, 20:07
no taka odpowiedz mi sie podoba... bo wlasnie chce kupic taki aparat :-) Kurde wlasnie mi Euro podrozalo :/

Siro
29.11.03, 23:01
planujesz zakup c-4000 ? (w sumie przyjemny aparacik)

Jeronimo
30.11.03, 14:42
tak planuje.
Plan byl taki ze znajomy mi przywiezie w piatek z Niemiec... jednak musze wymienic kase na Euro, a Euro jest strasznie drogie teraz :/ Wiec kupno stoji pod znakiem zapytania.... no chyba ze znajde jakiegos taniego TIPa (z wielkopolski).
Ogolnie ja mam teraz Olka C2zoom wiec chce zmienic na C4000 bo mi opcji manualnych brakuje.... a jako ze ten aparat mi sie podoba i jest na karty SmartMedia (a takich mam troche) to chce go kupic :-)

Siro a Ty masz wlasnie taki aparacik?

Siro
30.11.03, 19:20
Ano mam c-4000 :) odnosnie jakości tego macro to postanowilem zrobic jedna fotke i ja zamiescic. robilem to z reki przy swietle lampki wiec jakos cudownie piekne to to nie jest ale lepsze cos nic nic :D (przynajmniej widac jakie to powiekszenie)
http://www.sodklan.pl/macro.jpg
na zdjeciu jest moj ołówek taki niby nie łamiący się leżący na kalkulatorze :) fotke pstryknalem i od razu zamiescilem w necie bez wczesniejszej obrobki i jakichkolwiek poprawek :)

Tadeusz B
2.12.03, 11:35
CZE! Foka udana. Nie wiem, jak dla innych użytkowników, ale aberracja w moim aparacie jest dla mnie koszmarem. Widać ją na powyższym zdjęciu też. Czy wszystkie nasze olki mają tę wadę? Kolega ma Minoltę S-414 i w zasadzie u niego tego efektu nie stwierdziłem. Wiem, że można zdjęcie obrobić, ale po diabła-przyznacie-się tym jeszcze zajmować? Też macie kłopot z tym efektem?

Jeronimo
2.12.03, 12:06
a gdzie ta aberacja na powyzszym zdjeciu wystepuje?
czy to chodzi o ten fiolet pod napisem BIN? (na dole zdjecia)

Tadeusz B: a masz jakies fotki gdzie to bardziej widac? mozesz wrzucic na forum.

Tadeusz B
2.12.03, 12:19
Tak, w okolicach napisu BIN, a dokładniej nad przyciskami w lewym dolnym rogu zdjęcia. Niestety, teraz nie mogę wysłać zdjęć, gdzie TO bardziej widać. A szczególnie denerwujący jest ten efekt na zdj. gałęzi drzew na tle jasnego nieba-cienkie galązki przez TO są rozmyte. A też i krawędzie dachów budynków mają niebieskawo-fioletową poświatkę.
Da się to wyeliminować programowo w kompie poprzez regulację barwy niebieskiej, jednak inne niebieskie elementy na zdjęciu też się przy tym zmieniają. :(

Arras
2.12.03, 12:25
z tego co wiem, to w każdym cyfraku abberacja jest. Są metody na to... (jakieś kilka topiców wcześniej). Nie ma się co łamać - photoshop i po abberacji... (w 80%).

Jeronimo
2.12.03, 12:27
znasz jeszcze jakies minusy tego aparatu? bo chce go kupic... a moze jako doswiadczony uzytwownik tego modelu odradzasz mi kupno tego aparatu? (ja mam aktualnie Olka C2zoom no i brakuje mi opcji manualnych wiec chce zmienic na Olka c4000, a moze to zly wybor.... napisz mi co o tym sadzisz?)

Tadeusz B
3.12.03, 08:07
Może przesadzam, ale to są moje uwagi co do olka C-4000:

1.trochę długi czas wysuwania obiektywu-czas gotowości do robienia zdjęć
2.wydaje mi się duże zjawisko aberracji i zdj. mają zmienione kolory-
Minolta S-414 ma wierniejszą kolorystykę i bez aberracji (kolega ma
ten aparat)
3.karta SM (max 128 MB) – podobno wycofywana
4.brak stopki na zew. lampę – jest tylko wejście na firmową lampę
5.czasami trochę mi się zacina zoom przy „powrocie”

-to wszystko co tak z pamięci. Ogólnie aparacik ok.
-Pozdrawiam!

qwerty
3.12.03, 13:53
Co do wad C4000Z to potwierdzam punkty 1, 3 i 4 aczkolwiek można kupić zapasik kart SM :) a ich pojemnośc mi akurat wystarcza (w formacie HQ i trybie 3:2 fotki mają 700-800 KB).
Pozdr.

Jeronimo
3.12.03, 17:43
3.karta SM (max 128 MB); podobno wycofywana
no tego to ja tez nie rozumiem... podobno tego juz nie produkuja a mimo to w takim aparacie jak C4000 albo C-5060 (jedna z trzech do wyboru) nadal sa uzywane?
Ja mam juz 128MB SmartMedia wiec ok. 200-300zl jestem do przodu przy zakupie nowego Olka .. wiec ten tzw. minus u mnie jest plusem. No i gdzies czytalem ze SmartMedia bardzo malo pradu pobieraja.



4.brak stopki na zew. lampę; jest tylko wejście na firmową lampę
jaka firmowa lampe? moze ktos podac linka do konkretnego modelu.

W CHIPie czytalem artykul o fotografii no i bylo tam takie fajne zdjecie - lampa do zdjec makro firmy Olympus - taka smieszna kulista. Czy ktos o tym slyszal? szukalem w necie tego cudenka i nigdzie nie znalazlem (ciekawe czy takie cos bede pasowalo do tego Olka c4000)

(A)rturo
3.12.03, 20:36
Taka lampa makro to lempa ktora zaklada sie na obiektyw.
Nie widzialem nigdy do olkow z tych serii c4xxx
Ale zoabcz jak wyglada taka lampa do makro do lustrzanek: http://www.pstryk.com.pl/szukaj?search=lampa+makro
Chyba juz wiesz co to jest i chyba raczej do takiego olka by nie pasowala - pomijajac jej koszt
Ale zawsze mozesz sobie zrobic wlasna lampe do makro :)

than
4.12.03, 11:41
zrobić lampe???? a jak???