PDA

Zobacz pełną wersję : Dziwny efekt w C4000Z - PILNE!



qwerty
24.11.03, 11:51
Od jakiegoś czasu coraz częściej pojawia mi się podczas focenia wieczorem dziwny efekt...
Otóż fotka robiona w prawie idealnych bezdeszczowych warunkach ma jak gdyby efekt "zachlapania" obiektywu (jest czysty!) wodą... wiele wyblakłych punktów o róznej średnicy, czasem nakładających się na siebie... Dziwne o tyle że wcześniej tego nie miałem...
Przykładowa fotka: http://forum.cyberfoto.pl/album_personal.php?user_id=51
Prosze o szybkie rady i stukanie w klawisze!
Pozdr.

Arras
24.11.03, 13:07
Bardzo dziwna i niemiła sprawa... NIestety nie mam pojęcia co to jest. Być może paprochy (paproch) między soczewkami a CCD który się ujawnia przy dłuższych czasach naświetlania.

qwerty
24.11.03, 14:26
ufff... dzięki... bo już się bałem że to coś z matrycą może być... masz rację - nie zwróciłem uwagi że to może mieć coś wspólnego z czasem naświetlania bo czasem w dzień też się pojawia... a w nocy czasem mniej czasem więcej... no ale w przyszłym tygodniu serwis gwarancyjny więc może to wyczyszczą :)
Hmmm... ale te paprochy przeszkadzałyby STALE (?) - raz mniej a raz więcej ale stale... a w dzień czasem mam naprawdę świetne foty...
Pozdr.

Arras
24.11.03, 15:35
Zakładając że to byłby paproch, to efekt pojawiania się plam na zdjęciu lub nie może mieć związek z różną ogniskową obiektywu - tak mi się wydaje. Serwis nie powinien mieć problemów z wyczyszczeniem.

Muchowka
25.11.03, 14:10
Kiedyś robiłem zdjęcia nocne i podobny efekt miałem przy doświetleniu lampą, bez lampy było o.k.

Tajemnica bardzo szybko się wyjaśniła, gdy błysnąłem lampą i popatrzyłem się dokładnie do przodu...
Jakieś drobinki fruwały w powietrzu - coś jak okruchy miki lub innego minerału - może z kominów okolicznych domów.
Efekt był niesmowity. Może to były jakieś żyjątka - nie wiem.
Na zdjęciu wyglądało to podobnie, ponieważ błyszczące drobinki niesamowicie odbijały światło i dawały taki efekt.