PDA

Zobacz pełną wersję : Wywolywanie RAWa



kisi
25.05.06, 09:15
Witam!
Od okolo tygodnia staram sie zglebic tematyke wywolywania fotek z RAWa. Ogolnie jestem zadowolony zwlaszcza mozliwosciami co mozna zrobic z RAWem w czasie tego procesu. Uzywam do tego RawShooter essentials 2006 i cos mnie podkusilo zeby pobawic sie Camera RAW pod PS'em. Wyniki sa jednak rozne, glownie w kolorystyce (nasycenie) oraz odcieniach błękitu (jest go wiecej w RawShooter essentials 2006). Obrabialem fotki przy uzyciu histogramow. Bardziej mi odpowiadal z RawShooter anizeli Camera RAW'a, zas mojemu koledze z Camera RAW.
I teraz dochodze do sedna sprawy:
- wiem jak te miejsca wygladaly w realu i jak Wy robicie czy wywolujecie RAWy poslugujac sie histogramem z odpowienia korekta zeby uzyskac efekt jak bylo w rzeczywistosci ?
- co w sytuacji kiedy otrzymasz do wywolania z RAWa fotke ale nie ty ja robiles i nie wiesz jak to miejsce wygladalo ?
Nie bardzo wiem jak do tego podejsc ktora sprawe uwazac za wazniejsza, a moze obie sa rownowazne (histogram + pamiec jak bylo tam naprawde) a co w stytuacji kiedy sie nie pamieta lub nie robilo tego zdjecia to wtedy na odczucie ?
Moze ktos zechce sie podzielic jak postepuje i czym sie kieruje podczas wywolywania fotek z RAWa.

zdrip
26.05.06, 19:15
Czym ja się kieruję?
Tym że my mamy w mózgu swój AWB który jest non-stop dostrajany w zależności od warunków oświetleniowych w których znajdujemy się o tego na co patrzymy.
A więc kiedy robimy zdjęcie, mamy jeden AWB, kiedy siedzimy pry komputerze - inny, a kiedy będziemy oglądać zdjęcie - jeszcze inny.
Nawet jeżeli idealnie trafimy z WB w raw-konwerterze w te warunki które były podczas robienia zdjęcia, nie ma żadnej gwarancji że odbierzemy zdjęcie tak "jak było naprawdę".
Wobec tego dobieram WB tak żeby mi pasowało i tyle!
Dobrze kiedy na zdjęciu jest cokolwiek szarego - wystarczy kliknąć na to "pipetą" i mamy całkiem dobry (często wystarczająco dobry) WB.

Pozdr!

MichelCat
31.05.06, 23:59
Ja kieruję się głównie wyczuciem i dobrze skalibrowanym monitorem.
Pamiętam jak robiłem zdjęcia w RAW (reklamowe dla Latzke) pewnej pani przy meblach. Niestety mieliśmy lipne halogeny i replektory estradowe, przez co skóra modelki wychodziła tak jak by miała jakąś chorobę skóry. Skorygowanie tego w RAW przy procesie wywoływania do TIFF to była męczarnia. Ale metodą prób i błędów udało się. RAW to doskonały format, ale pamiętajmy żeby środowisko maksymalnie dostosować do tego, by potem w RAW jak najmniej poprawiać.

kisi
1.06.06, 08:13
MichelCat czytalem o wielu metodach kalibracji monitora ale do wiekszosci mam jakies zastrzezenia. Czy masz mozesz opisac jak ty to robiles albo linka gdzies gdzie to jest opisane ?
Poki co to mam wylowale fotki zrobione w sRGB oraz ADOBE RGB i zamierzalem przy otwartych tych samych fotkach na kompie skorygowac roznice.

Jeszcze ktos gdzies napisal ze wzial profil z labu i po prostu robi podglad wydruku i otrzymuje to co z labu.

Mam metlik w glowie... zwlaszcza ze mowiac szczerze to nie bardzo chce uzywac pirackiego PSa (a razem z nim jest programik do profili). Ostatnio tez Microsoft wypuscil dla legalnych posiadaczy Windowsa Image Color Imagement 2.0 i wyglada naprawde calkiem calkiem. I teraz juz nie wiem jak wyglada praca w GIMPie ktorego uzywam do edycji w zestawieniu do tych profili... nie mam pojecia...