PDA

Zobacz pełną wersję : STATYW do E... - wymieńmy się spostrzeżeniami



Strony : [1] 2

nex
16.03.06, 22:29
Jeronimo: Watek dot. statywów co jakiś czas sie przewija... czas zebrać wszystkie informacje w jednym wątku (ten post to zlepek dwóch dużych tematów).


Jaki, za ile, do jakich zastosowań, tripod, a może monopod, firma, jakim dysponujecie, proponuję luźny wątek na ten temat...

P
16.03.06, 23:10
Manfrotto 055B + 141RC. Kupiłem go, żeby się nie schylać. Niestety... Rozłożony na maxa jest równie niestabilny jak samopoczucie fotografa amatora wobec nowości rynkowych :wink: Trzęsie się skubaniec. Żeby było OK trzeba mieć schowaną kolumnę, więc muszę się schylać :? Poza tym jest duży i ciężki. Dobry statyw niby musi być ciężki... Kiedyś, pomomo, że mam do niego pokrowiec przewieszany przez plecy, po 5 km spacerze w lesie złapał mnie skórcz między łopatkami...
Mimo wszystko to dobry statyw. Jeśli jest ustawiony tak, żeby był stabilny to naprawdę jest. Spokojnie wytrzyma 4kg sprzętu. Dla przyrodnika będzie jak ulał, dla mnie jest za doby. Dzisiaj wybrał bym coś mniejszego i lżejszego.

dzemski
16.03.06, 23:23
Ja posiadam statyw uniwersalny (do foto i do video) Soligor RG-50, wazy 2.1 kg, jest dosc sabilny, ale ma jeden minus, w trybie pionu nie jest pionowy (ma lekki odchyl, obczilem juz i kompensuje). Poza tym jednym mankamentem to bardzo solidna konstrukcja i jestem z niej zadowolony :)

blady
17.03.06, 00:12
A ja mam jakiś nie firmowy MX1000, lekki, w miarę stabilny w połączeniu z samowyzwalaczem i podnoszeniem lustra, ten statyw ma nawet takie cuś jak w poziomnicach do wypoziomowania położenia statywu. Taki statyw chyba nie kosztuje więcej niż 150 pln. I w zupełności zaspokaja moje potrzeby.

Przymierzam się natomiast do monopoda, ma ktoś doświadczenie jak się taki monopod obsługuje? Sprawdza się monpod np w 1/30 s i 150mm, czy nie bardzo?

b.

Dempsey
17.03.06, 00:20
Blady wyczytałem kiedyś taki trick ze sznurkiem, który ponoć zwiększa stabilność aparatu (ponoć jest to bardzo zbliżone do działania monopodu). Zanim więc kupisz monopod może sprawdź ten trick...
A wygląda on następująco:
- bierzesz kawałek sznurka (oczywiście mocnego) odpowiedniej do wzrostu długości
- jeden koniec przymocowujesz do ręki, w której trzymasz aparat (zazwyczaj jest to prawa, bo tam jest uchwyt ;-) ) - może być do nadgarstka, lub owinąć wokół dłoni (ale tak by się nie wyślizgiwał, można na przykład zrobić luźną pętlę)
- drugi koniec przydeptujemy nogą
- naprężamy sznurek, komponujemy zdjęcie, naciskamy spust

Sprawdzałem i nawet zauważyłem poprawę :-) przynajmniej do czasu aż ręka się nie zmęczy za bardzo :wink:

blady
17.03.06, 00:49
A to patent z tym sznurkiem :) Wydaje mi się, że to może być całkiem niezłe koło ratunkowe, jak już zapomnimy o właściwym podparciu... Sznurek łatwo zmieścić do torby...

A pojedynczą nogę pod aparat i tak pewnie kupię.

bl.

fotomic
17.03.06, 09:55
Ja osobiście mam SLIKA, cena taka jak za Sherpa 600. Co mogę powiedzieć jakość wykonania SLIKA powala, jest zliżona do MANFROTTO, gorąco polecam. Monopod też kupię tej firmy.

robin102
17.03.06, 10:54
Mam dużego Velbona , do C5050 był dobry do E300 za mało stabilny , muszę go dociażać jakimś uwieszonym kamieniem w siatce od spodu

dorian
17.03.06, 11:25
Ze sznurkiem jest jeszcze patent że przywiązujemy cos ciężkiego np. woreczek z piaskiem od dołu na łączeniu nóg i dociążamy statyw.

Rafał Czarny
17.03.06, 15:00
Ja mam statyw Hama Gamma 76. Nie jest stabilny, ale za to lekki. Rzadko używam statywu. Jego mała waga jest dla mnie ważniejsza, niż stabilność. Kosztował 200 zł., ja kupiłem w krakowskim Media Markt za stówę (ostatni egz.).

nex
17.03.06, 17:25
Manfrotto 055B + 141RC. Kupiłem go, żeby się nie schylać. Niestety... Rozłożony na maxa jest równie niestabilny jak samopoczucie fotografa amatora wobec nowości rynkowych :wink: Trzęsie się skubaniec.
Jezu, to czym go obciążasz :shock: ??? Ja mam 055prob +029 i "dociążam" go sonnarem 300mm + E-1 waży to razem ze statywem z 8kg i fakt z wyciągniętą kolumną jest problem ale już wsunięta do połowy czyni zestaw super stabilny :wink:

chomsky
17.03.06, 20:45
Do E ... tylko Manfrotto, mam 055cb i 190 + glowice. To jest pewien standart a i cena nawet przystepna.
czesc.ch.

P
17.03.06, 22:10
...to czym go obciążasz...
Czymkolwiek. Rozłożone 3 segmenty i kolumna na maksa: postukaj delikatnie palcem patrząc w wizjer... Dlatego, tak jak Ty, chowam kolumnę.

sliwka
27.08.06, 00:14
Niedawno zakupiłem statyw, prztestowałem pod względem ergonomii, wykonania, pakowności itd... Bardzo polecam!!! Dostałem za 99 PLN, max wys 165cm, 2 poziomice, pokrowiec
http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product.php?productid=104&cat=36&page=1

Aureus
27.08.06, 19:41
Parę miesięcy temu zakupiłem statyw STAR 42 za ok. 170 PLN. Nie miałem żadnego doświadczenia ze statywami gdy dokonywałem zakupu. Dzisiaj wiem, że były to pieniądze wyrzucone w zasadzie w błoto. Jedyną jego zaletą jest waga, ok. 1.5 kg i cena. Jak go zgubie to wcale mi nie będzie żal ;-) Poza tym, statyw jest niestabilny, trudno go wypoziomować i w ogóle jakiekolwiek machinacje tym ustrojstwem przypominają próbę manipulowania gumowym wężem. Ja swoje, statyw swoje. Zdecydowanie nie polecam. Nawet jak rzadko korzystasz ze statywu. Następnym moim statywem będzie Manfrotto z włókien węglowych (ze względu na małą wagę). Wolę nie jeść i nie pić, a oszczędzę na taki nietani statyw, niż kupić kolejny szmelc. Kto tanio kupuje, dwa razy kupuje. Sprawdziło mi się, aż za dobrze.

KaarooL
27.08.06, 20:15
sliwka:

nie polecaj ludziom wynalazków "marki" first. co z tego, że wysoki i ma dwie poziomice. zobacz jak wykonana jest głowica, jaką zachowuje "sztywność"... oglądałem to kiedyś w sklepie - dotykam a to się w palcach wygina...

polecam klasykę:
- do panoram DF-50/DF-60
- do tele, szpiegowania i przyrody Sherpa lub frotki (dla wezyrów)

na allegro jest też gość z nickiem darkogda - ma wiele fajnych patentów w całości z metalu, ale to już waży i kosztuje.

johan
27.08.06, 21:16
Ja preferuję monopody, łatwiej się z nimi poruszać w terenie, no i można używać do samoobrony. Zakupiłem komplet Manfrotto: monopod 679B + głowica 234RC i jestem bardzo zadowolony. Używam tego m.in. z ciężkim Pentaconem 300/4 i sprawuje się świetnie.

01
27.08.06, 22:09
Z tańszych statywów to w funsporcie mieli ciekawą ofertę. Oglądałem swego czasu pobieżnie na targach i wyglądało nawet przyzwoicie. Nie mówię o tych najtańszych rzecz jasna tylko o dziale "profesjonalne chińskie" ;).

Jeśli statyw ma być używany intensywnie to raczej slik albo manfroto - sprawdzone marki

salvadhor
28.08.06, 07:11
Powtórzę się z innego wątku, a niech tam :)
Szukam od jakiegoś czasu statywu, no i po ostatnich wyliczeniach, jakbym nie patrzył i nie liczył, wychodzi mi, że najekonomiczniej jest kupić Velbon Sherpa 250r ( lub 250n ).
A przepatrywałem już wszystko co ma jakąś markę i cenę do 200 zł. Począwszy od GoldPhoto, Slika, a ostatnim hitem była chińska podróbka Manfrotto ( Fangir ), całkiem solidnie wyglądająca, z głowicą kulową. Tyle, że głowica do wymiany, bo nie miała żadnych rączek do ustawiania pionu/poziomu itp. A z wymianą głowicy cena robiła się już ... koło 300 zł.

A za tę kwotę to mam Sherpa - nie jest ciężki ( 2.1 kg ), można głowicę dołem przymocować ( makro ), jest dość stabilny, po złożeniu 63 cm ( model 250n ponoć 59 cm, i ten bym wolał, ale cóż ). Cena z futerałem.

chomsky
28.08.06, 07:56
Sredni statyw to 055 w roznych wersjach, lzejszy to 190 rowniez w wersjach, glowice zaleznie od charakteru zdjec. Do szybszych- kulowe, do krajobrazowych takie, ktore daja mozliwosc panoramowania, z poziomica. W tej chwili wydaje mi sie, ze raczej Manfrotto zapewnia komfort uzytkowania, przy w miare znosnej cenie. Sa inne firmy i ciekawe propozycje- Benbo- makro, ale dosyc drogie.
Kupilem 055CB jakies 12 lat temu i jest wszystko OK, nawet farba nie zlazi. 190 mam ze 7 lat moze 8 i to fajny kompromis miedzy waga i sztywnoscia. Choc 055 jest wyraznie lepszy, to ciezszy i wiekszy. Robie tak; 055 uzywam, gdy podjezdzam autem, mam blisko i nie musze lazic po gorach. A 190 zawsze tam, gdzie musze nosic na plecach. Mam trzy glowice do foto i jedna do video. Do foto dwie tanie i lekkie ( po 100 zl) i jedna drozsza za ponad 400.
Wniosek- aparaty sie zmienia i obiektywy tez a statyw dobry zostaje.
Za nic nigdy nie kupie niczego dziadowskiego, chocby kosztowalo nie wiem ile.
Statyw nie moze byc tani. Jak jest tani to jest do niczego.
Problemy sa na mrozie w tanich statywach pekaja zaciski i cala reszta, calosc zamienia sie w kupe plastikowego zlomu. W lecie tez nie lepiej.
Jak sie nie maq kasy lepiej kupic markowy mini statyw, by polozyc aparat byle gdzie, lub nosic worek z kasza. Stawiac na worku i tyle.
Szukac cos na E-bayu.
czesc. Ch.

micky
28.08.06, 22:58
W pełni zgadzam się z tym co napisał chomsky -" aparaty sie zmienia i obiektywy tez a statyw dobry zostaje" od około 7 lat mam Manfrotto190DB + 460MG, wcześniej miałem głowicę Manfrotto 222 Joystick Grip Action niestety się nie sprawdziła :?
Dodatkowo zakupiłem, ze względu na rozmiar a przede wszystkim wagę, mały alu statyw na chodzenie po górach i wycieczki rowerem. Co do monopodu to widziałem fajny patent w górach koleś miał kij trekingowy z ze śrubą - głowicą (?) do mocowania aparatu, w sumie banalnie prosta sprawa nawet do zrobienia samodzielnie!

marko
30.08.06, 20:37
Zgadzam się że statyw powinien być "firmowy" Przed wczasami szybkozłączka znikła, nic się nie udało dopasować, na nowy brakło już kasy i zostałem bez statywu. Teraz kupiłem Manfrotto 055 proB, jeszcze tylko głowice (chyba 460 MG 3D) Jak coś zniknie łatwiej dokupić.

dog_master
5.09.06, 23:38
Ja do E330 mam Velbona Sherpę 600r i IMHO super :D Stabilne, jedynie co, to mi jedna noga ciężko chodzi (hmm czym tu nasmarowac nalepiej?). Fakt, wolalabym 4-segmentowy, czyli mniejszy do transportu, ale... jest okej :) Wysoki, dość lekki (2.15kg bodajże)

nurek
6.09.06, 07:51
Wniosek- aparaty sie zmienia i obiektywy tez a statyw dobry zostaje.
Za nic nigdy nie kupie niczego dziadowskiego, chocby kosztowalo nie wiem ile.
Statyw nie moze byc tani. Jak jest tani to jest do niczego.
Problemy sa na mrozie w tanich statywach pekaja zaciski i cala reszta, calosc zamienia sie w kupe plastikowego zlomu. W lecie tez nie lepiej.
czesc. Ch.

chomsky zgadzam się absolutnie z tym co piszesz.
Ja mam takie coś jak opisuje śliwka. Zapłaciłem chyba nawet tyle samo.
Dziadostwo jakich mało. Owszem na początku było OK. Po kilku miesiącach wszystko się rozlazło, popękały zaciski. A przecież statywu aż tak często się nie używa. Pomijam już fakt ,że nie ma szans utrzymania E1 z 14-54 w pionie. Potrzebna do tego śrubka dociskowa już dawno się "zatarła". Fakt faktem, że na początku przeznaczony był do C5060 wię nie mam się co burzyć :| .
Teraz sni mi się Manfrotto. Ale mój Boże co to mi się jeszcze nie śni... ZD 50-200, 11-22...

To potwierdza zasadę że w 99% przypadków nie stać nas na tanie rzeczy. Gdybym nie kupił tego statywu który mam, Manfrotto byłby o prawie 100zł tańszy. A tak o 100zł przepłacę.


Pozdrawiam
Nur

C+
9.09.06, 10:45
Czy ktoś miał do czynienia z TYM (http://www.foto-net.pl/sklep/pokaz_karte.php?name=Slik-PRO-500DX-bez-g%B3owicy&idt=14259&) + TO (http://www.foto-net.pl/sklep/pokaz_karte.php?name=Slik-AF2100-%283%2F8%29&idt=14342&)

Jakieś opinie czy mam być królikiem doświadczalnym?

kisi
9.09.06, 14:20
Chyba tak :)
Kasa niezla, sprzet z gornej polki. Nic tylko pomlaskać.

C+
9.09.06, 14:27
A skuteczność i sprawność głowicy?

fotomic
9.09.06, 14:33
A skuteczność i sprawność głowicy? mam slika tylko 330DX no i inną głowicę, co do wykonania to statyw jest bardzo dobrze wykonany, porządne materiały.

Marylka
16.09.06, 23:11
Witam.

Zanim kupiłam E-300 miałam C-5060 i do tego statyw Velbon CX-540 i całkiem był użyteczny. Teraz jak już mam E-300 statyw stał sie mało stabilny. Niedawno dokupiłam szkło 40-150 i po zamontowaniu go do korpusu i założeniu do statywu głowica po zakręceniu sama powoli opuszczała siie ku dołowi. Gniazdo śruby nośnej w płytce szybkomocującej też nie pasuje.
Nie polecam tego statywu do sprzętu wagi ciężkiej. W niedalekiej przyszłości napewno będę chciała kupiś coś porządnego stabilnego.

Pozdrawiam Marylka.

Jeronimo
16.09.06, 23:30
ja mam podobny problem! mam Velbona DX-888 i tez mi z teleobiektywem opada... jednak ja jak narazie sobie jakos radze podtrzymujac reka ;-) Jedyna cecha tego statywu jest to ze jest maly po zlozeniu.




Ja preferuję monopody, łatwiej się z nimi poruszać w terenie, no i można używać do samoobrony. Zakupiłem komplet Manfrotto: monopod 679B + głowica 234RC i jestem bardzo zadowolony. Używam tego m.in. z ciężkim Pentaconem 300/4 i sprawuje się świetnie. z 300tka do jakich czasow dochodziles bez poruszenia zdjecia?



Ja ostatnio sobie czytam o monopodach i trafilem na taki ciekawy link - Budujemy monopod (http://www.dzikie.net/index.php?art=monopod)

/EDIT

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2006/09/option1setup-1.jpg
źródło (http://www.outdooreyes.com/images/option1setup.jpg)
https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2006/09/monopod1-1.gif
źródło (http://www.outdooreyes.com/images/monopod1.gif)
---> How To Use The Monopod & The Multi-Purpose Tripod (http://www.outdooreyes.com/photo5.php3)

kisi
17.09.06, 08:40
Zastanawiam sie nad DF-60 VELBON'a czy ktos ma jakies doswiadczenia z tym statywem i ktoryms z aparatow systemu 4/3 ? Najlepiej interesowalby mnie E1 + jakies tele.

Co do samego DF-60 to sadze ze DF-50 i DF-40 to sa te same konstrukcje rozniace sie ylko wysokoscia, natomiast same mocowanie aparatu powinno byc to samo, czy sie myle ?

fotomic
17.09.06, 08:52
Ja po pewnym czasie użytkowania statywu, doszedłem do wniosku że tak naprawdę to on mi nie jest potrzebny. Przed zakupem naprawdę warto zastaownić się czy potrzebujemy statyw, czy może własnie monopod(tak jest w moim przypadku).

Statyw tak naprawdę przydaje sie w zdjęciach nocnych i przy spotach rodzinnych(chociaż też nie można gdzies aparacik ulokować). W innych przypadku jezel już do monopod, który służy za AS :D

Naprawdę warto się zastanowić, gdyż to jest zakup na dłużej, warto kupić coś porządnego aby póxniej nie denerwować się przy użytkowaniu.

Aktualnie mój statyw od kilku miesięcy lezy nie używany, a monopod to ja bym uzywał nie raz :D (ale narazie mam inne wydatki)

Pozdrawiam

KaarooL
17.09.06, 10:10
kisi:

jadę na DF-50 i wszystko OK.

DF-60 różni się w kilku aspektach od DF-50:
- waga
- wysokość
- inna złączka (moim zdaniem lepsza, przemyślana)
- pasuje do niego pokrowiec VELBON #500 (DF-50 w nim ma luzy, ale nie ma pokrowca dedykowanego do DF-50)

chciałem kupić DF-60, ale nigdzie nie było, więc zapodałem DF-50 i jest OK. nic nie opada.
DF-60 ma znajomy i jest to jeszcze lepsza maszyna, polecam oba - nic więcej nie trzeba do panoramek i nocnych.

szpila9
12.03.07, 15:12
Jeronimo: scalilem watek "Statyw - jaki, dlaczego, za ile?" z tym wątkiem "STATYW do E... - wymieńmy się spostrzeżeniami".
Mam nadzieje ze ten watek bedzie jednym dużym kompendium o statywach/monopodach.


[center:a2daa3e935] :esystem: [/center:a2daa3e935]


Chciałbym abyście udzielili dobrych rad zarówno mi jak i innym którzy zaczynają bawić się w fotografię, a pomyśleli, że pora na zakup statywu, bo "z ręki" coś jednak nie wychodzi jak powinno.

Oferta jest szeroka jak w każdej grupie produktów, są statywy za 40zł i za 400zł i droższe. Są wysokie na 90cm i na 190cm?

Co wybrać? Dlaczego? i dlaczego tak tanio lub dlaczego tak drogo?

Czy udźwignie E-300? lub temu podobne?

Za wszelkie uwagi i porady z góry serdeczne dzięki!
Pozdrawiam!

willow32
12.03.07, 16:01
Co wybrać? Dlaczego? i dlaczego tak tanio lub dlaczego tak drogo?

Czy udźwignie E-300? lub temu podobne?

Za wszelkie uwagi i porady z góry serdeczne dzięki!
Pozdrawiam!

To najpierw podaj do czego ten statyw, na wypady w plener, do pracy w sudio, imprezy plenerowe i we wnętrzach?
Statywy różnią się nie tylko ceną ale i przeznaczeniem, więc zeby udzielić konkretnej rady trzeba wiedzieć więcej o przeznaczeniu.

pozdrawiam

szpila9
12.03.07, 16:05
Głównie i chyba tylko i wyłącznie plener. Robiłem fotki "z ręki w pochmurny dzień i przy dłżch czasach moja rączka za bardzo trzęsie -to co wyszło nadaje się głównie do kosza:(

stąd chyba jedyne wyjście - statyw. Chciałbym też poćwiczyć miasto nocą, a tu bez statywu ani rusz.

Dzięki za zainteresowanie!
Pozdr!

grizz
12.03.07, 16:07
Velbony z Serii sherpa...

matzone
12.03.07, 16:17
polecam Velbon Sherpa 600
Intensywnie użytkuję go od 2 lat i nie mam z nim problemów.
Do pieszych wypraw ( np. góry ) polecam monopod.

http://www.allegro.pl/item173433957_allllle_noga_170cm_to_monopod_gratis _prezent.html

Bardzo dobry monopod za śmieszne pieniądze.

dinx6
12.03.07, 16:46
Sam mam Velbona Sherpę i potwierdzam- bardzo dobry. Lekki i stabilny. Ma do tego opcję macro z której czasem korzystałem.

Podczas zakupu zwróć uwagę na to by po rozłożeniu był stabilny i niezbyt lekki. Chińszczyzna się trzęsie i właściwie do niczego nie nadaje. Nie ma sensu moim zdaniem kupować statywów tanich i w całości plastikowych, bo te się zwykle rozpadają po 2 miesiącach w drobny mak. Ważna jest też IMO głowica, akurat ten Velbon którego mam daje możliwość swobodnego przekadrowywania, a następnie unieruchomienia w wybranej pozycji pion- poziom. Ma opcję blokady nóg (w jednym położeniu, ale i to dobre) co pomaga w prostym ustawianiu. Nie ma natomiast poziomicy która czasem też by się przydała.

willow32
12.03.07, 16:58
Polecam statywy z oferty firmy Slik, mało znana na polskim rynku do niedawna nie było dystrybutora z prawdziwego zdarzenia, ale już jest) Statywy z serii PRO to w/g mnie najlepsze rozwiązanie dla Ciebie, wykonanie i jakosć na poziomie Manfrotto ale cena minimum 30% niższa. Ceny za komplet z głowicą pomiędzy 300 a 400pln.
Więcej o samych statywach masz na http://www.slik.com.pl/
Osobiście używam Slik ABLE 300DX z głowicą jak dla mnie bomba, wcześniej miałem chińczyka w wersji PRO (Fangier czy jakoś tak) dałem za niego prawie 200pln i rozleciał się po pół roku, dramat!!

pozdrawiam

fotomic
12.03.07, 17:10
SLIK, mam 330DX PRO

Pozdr

P.S. kolega wyżęj napisal wszystko :)

dka
12.03.07, 18:57
wymienie zalety tanich statywow:

- sa tanie

i no to w sumie wystarczy.

moj przyrzad za 80 zlotych uczy mnie cierpliwosci. kadrowac ujecia musze kilka stopni "bardziej" bo jak puszcze wszystkie wajhy - zmienia polozenie. plastiki fajnie piszcza.
fajnie, ze ma 190 cm, bo wydaje mi sie, ze jestem wysoki i lubie sobie popykac bedac wyprostowany.

jak dorwe sie do pieniedzy - nie bede zwlekal z zakupem porzadnego statywu. calkiem inny komfort zabawy.

kisi
12.03.07, 19:19
Minimum to SHERPa. Wszytsko ponizej to ryzyko zniszczenia sprzetu.

suchar
12.03.07, 20:55
Minimum to SHERPa. Wszytsko ponizej to ryzyko zniszczenia sprzetu.

Nie no bez przesady... Ja mam Velbona Ultra Luxi-F (czy jakos tak) i jest calkiem ok. Troche ma za luzno glowice, tzn. troszke opada, ale bardzo niewiele. Jest o tyle wygodny, ze jest calkiem wysoki, a mozna go wykorzystac rowniez do makro. I lekki, co tez ma niebagatelne znaczenie. Moglby byc jedynie troche tanszy...
Pzdr

motoko
13.03.07, 05:17
Kolega kupił no-name'a za 80 zł i próbował mnie przekonać, że wystarczy do utrzymania aparatu za 2500 zł, ale ja swój sprzęt cenię nieco bardziej i zainwestowałem w Velbona Sherpę 600R. Zdecydowała o tym głównie częstotliwość występowania tego modelu w stopkach wielu użytkowników wielu forów. I jak na razie nie żałuję, nie za ciężki i nie za lekki, stabilny z porządną głowicą (mam E-300 z 14-54 próbowałem też z 40-150), schodzi nisko nad ziemię (29 cm), można nawet niżej, wystarczy odwrócić kolumnę i wkręcić ją głowicą do dołu, nogi blokują się w trzech rozstawach. Kolumna jest dzielona i łatwo się ją mocuje.
Drugim kandydatem był dla mnie Benbo Trekker (Benbo Trekker MkII (http://www.warehouseexpress.com/binsandscopes/tripods/benbo.html#mk2) ), ciekawa i solidna konstrukcja, zwłaszcza jeśli chce się robić makro.
Sherpa wygrała z nim ceną.

k@czy
13.03.07, 06:08
moze nie do konca takiej rady oczekujesz, ale ja zrobilem tak: kupilem jakiegos kundelka za jakies wlasnie takie male pieniadze i dalem mojemu 2,5 rocznemu synkowi na przetestowanie :) na drugi dzien nie moglem sie doliczyc dwoch pokretel, dwoch zaslepek, jednej gumki, pojawily sie ryski na wszelakich mozliwych ruchomych elementach, kolumna wykazywala pewne oznaki krzywizny, zaciski na nogach dostaly luzu i "glowica" tez, aha-brakowalo jeszcze sruby mocujacej aparat. to zrobilo dziecko, ktore nie przejawia zapedow destrukcyjnych ani nie dysponuje nadmierna sila-w jeden dzien. to teraz wyobraz sobie ten statyw po miesiacu uzywania przez ciebie w terenie i zaraz potem wyobraz sobie swoj sprzet na glebie-chociaz moze sie udac :) a monopod moze byc nawet tanszy, bo to sie trzyma prawie caly czas reku i pod kontrola-mniejsze ryzyko.
pzd

kisi
13.03.07, 11:34
Sherpa ma tylko jeden minus... brakuje jej na nogach u gory oslonek piankowych co by rece nie marzly na mrozie. Bo jednak ciezko jest zakladac rekawiczki zeby przeniesc statyw i zdejmowac aby ustawic aparat i cyknac fote, a rece cholernie szybko marzna od metalu. Rozwiazanie jest proste bo wystarczy kupic oslonke na rurki do grzejnikow - powinna pasowac, tyle zeby kolor byl ciemny a nie popielaty.

Trzeba tez wziasc pod uwage jednak mroz, a plastik po jakims czasie po prostu strzeli - jeszcze pikuś jak to sie stanie w rekach, ale co bedzie jak bedzie na nim aparat...

NimnuL
13.03.07, 13:46
Ze swojej strony mogę polecić Velbon Sherpa 600 (R)
http://www.allegro.pl/item172543673_velbon_sherpa_600_r_poznan_f_vat_rat y_0_.html
Kupiłem ten model w promocji jeszcze taniej i uzytkuję już chyba ze dwa lata. Solidny sprzęt, poki co jeszcze nie zawiodł mnie ani w terenie ani w domu. Bardzo przydaje mi sie opcja "rozkraczania" statywu do zdjęć makro ... a jak uzywalem Canona G5 z odchylanym LCD to i mozliwosc postawienia głowicy na "glowie" tez sie przydawala ...

KaarooL
13.03.07, 16:12
niby fajne te statywy ale spróbujcie zrobić panoramę na wysuniętej kolumnie... ideałem byłoby mieć dwa sprzęty - jeden klasyczny, drugi szpiegowski, z dwoma osiami obrotu blokowanymi jednym dociskiem...

Wiejo
13.03.07, 16:33
jak dla mnie statyw powinien zagwarantować bezpieczeństwo sprzętu, komfort użytkowania we wszystkich kierunkach wraz z przepięciem głowicy w dół, stabilność, brak luzów, sztywność i odpowiedni ciężar bo podmuchy wiatru są teraz bardzo silne. Podziałka w pionie i poziomie poziomica w głowice i najważniejsza w korpusie statywu do wypoziomowania przy panoramach. Trzeba rozważyć cenę, jakość a w necie oferta jest duża i wybrać coś dla siebie. Porządny statyw raczej nie będzie się nadawał do długich górskich wycieczek z uwagi na wagę z reguły pomiędzy 3 a 5 kg z głowicą. Do takich wypadów potrzebny jest solidny monopod i tutaj ważne aby głowica statywu pasowała na momopod. Pozdrawiam.

lessie
13.03.07, 16:52
niby fajne te statywy ale spróbujcie zrobić panoramę na wysuniętej kolumnie... ideałem byłoby mieć dwa sprzęty - jeden klasyczny, drugi szpiegowski, z dwoma osiami obrotu blokowanymi jednym dociskiem...

kupiłem tego 600R i powiem szczerze - nigdy nie wysunąłem kolumny na max bo do wizjera bym nie sięgnął okiem - mam 182cm. Nie ma poziomicy i podziałki więc do panoram rzeczywiście ciężko ale...no właśnie - ma fajny dynks, że skręcenie rączki stabilizującej położenie głowicy na "prawie maks" blokuje ją na maksa w pionie ( nie ruszysz za chiny ) ale umożliwia płynne obracanie głowicy w poziomie !!!. Myślałem że to takie luzy w moim modelu ale wyprowadził mnie z błędu jeden gościu, który podpowiedział że to rozwiązanie pod panoramki właśnie...
Dobry sprzęt, choć niestety waży swoje, gabaryty też ma....ale utrzymuje E-1 z gripem i 40-150 spokojniutko.

matzone
13.03.07, 19:40
Do tego statywu powinni dodawać poziomiczkę :razz:
http://www.allegro.pl/item171881548_statyw_wystarczy_poziomica_do_aparat u_promocja_.html

KaarooL
13.03.07, 21:04
no ta poziomica wymiata, szkoda że stoi prawie banieczkę (dochodzi wysyłka).

ostatnio sprawdziłem i na 11mm (przy kadrze poziomym) można pociskać panoramy ale każda odchyłka od poziomu morduje... taka poziomica załatwia chyba temat.

p.s. niewykluczone że po takim wypoziomowaniu i na 10mm dałoby się powalczyć...

m_o_b_y
13.03.07, 21:05
Co wybrać? Dlaczego? i dlaczego tak tanio lub dlaczego tak drogo?

Czy udźwignie E-300? lub temu podobne?

Za wszelkie uwagi i porady z góry serdeczne dzięki!
Pozdrawiam!

To najpierw podaj do czego ten statyw, na wypady w plener, do pracy w sudio, imprezy plenerowe i we wnętrzach?
Statywy różnią się nie tylko ceną ale i przeznaczeniem, więc zeby udzielić konkretnej rady trzeba wiedzieć więcej o przeznaczeniu.
pozdrawiam


No to jesteśmy w domu !
Gdy w Decathlonie zainteresowałem się tematem butów trackingowych, to się okazało, że każdy szanujący się turysta powinien miec przynajmniej z 10 par butów.
Bo w sklepie są buty do podchodzenia i schodzenia, do spacerów i do biegów, na tereny podmokłe i suche, na niziny i wyżyny itd. itp.
Fajnie.
Ale kogo na to stać ???
:mrgreen:
Pozdrówka

grizz
13.03.07, 23:26
Gdy w Decathlonie zainteresowałem się tematem butów trackingowych, to się okazało, że każdy szanujący się turysta powinien miec przynajmniej z 10 par butów.
Bo w sklepie są buty do podchodzenia i schodzenia, do spacerów i do biegów, na tereny podmokłe i suche, na niziny i wyżyny itd. itp.
Fajnie.
Ale kogo na to stać ???
:mrgreen:
Pozdrówka

OT: e tam dziesięć... 3 wystarczą:
skorupy na zimę // choc ta opcja tylko dla tego kto potrzebuje i wykorzysta :D
skórzane na wiosna-jesień
sandały

:D

zbikot
19.03.07, 12:17
Witam

Też myśle o statywie, i pewnie niektórzy mnie wyśmieją, ale marzy mi sie Velbon Carbon, np Velbon Sherpa Pro CF-630. Może z targów łódzkich go jakos wytarguje.

Natomiast mam watpliwośc:
Jak włukno węglowe sprawdzi sie w terenie, gdzie jest sporo "pukniec", i do tego niskie temperatury tez bywają.

Czy ma ktos doświadczenie z takim statywem?

Czy może nie zawracac sobie głowy i wziąsc "zwykłego" 600R ?

Będe wdzięczny za radę.
Zbyszek

fotomic
19.03.07, 14:40
popatrz na SLIKA

herman
21.03.07, 15:05
Kolega kupił no-name'a za 80 zł i próbował mnie przekonać, że wystarczy do utrzymania aparatu za 2500 zł, ale ja swój sprzęt cenię nieco bardziej i zainwestowałem w Velbona Sherpę 600R. Zdecydowała o tym głównie częstotliwość występowania tego modelu w stopkach wielu użytkowników wielu forów. I jak na razie nie żałuję, nie za ciężki i nie za lekki, stabilny z porządną głowicą (mam E-300 z 14-54 próbowałem też z 40-150), schodzi nisko nad ziemię (29 cm), można nawet niżej, wystarczy odwrócić kolumnę i wkręcić ją głowicą do dołu, nogi blokują się w trzech rozstawach. Kolumna jest dzielona i łatwo się ją mocuje.
Drugim kandydatem był dla mnie Benbo Trekker (Benbo Trekker MkII (http://www.warehouseexpress.com/binsandscopes/tripods/benbo.html#mk2) ), ciekawa i solidna konstrukcja, zwłaszcza jeśli chce się robić makro.
Sherpa wygrała z nim ceną.

Czy którykolwiek ze statywów Velbon daje możliwość zamontowania kolumny w poziomie jak ma to miejsce w Benbo Trekker MkII? Z punktu widzenia makrofotografii to rewelacyjne rozwiązanie. Zastanawiam sie, na ile montowanie glowicy odwrotnie w Velbonach jest wygodne podczas fotografii makro?

luc4s
21.03.07, 16:47
Jezeli myślisz focić wszelkie żywe makra to zapomnij o statywie.

herman
21.03.07, 17:18
Jezeli myślisz focić wszelkie żywe makra to zapomnij o statywie.

Nie, nie mam na mysli tylko zywych robali.
Chodzi mi takze o martwa nature i zastanawiam sie czy jest jakas alternatywa dla MKII?
Widzialem ze Manfrotto 190 umozliwia poziome mocowanie kolumny, ale on sprzedawany jest chyba bez glowicy. Nie wiem jaka do tego typu rzeczy potrzebna bylaby glowica.

motoko
21.03.07, 21:40
Czy którykolwiek ze statywów Velbon daje możliwość zamontowania kolumny w poziomie jak ma to miejsce w Benbo Trekker MkII? Z punktu widzenia makrofotografii to rewelacyjne rozwiązanie. Zastanawiam sie, na ile montowanie glowicy odwrotnie w Velbonach jest wygodne podczas fotografii makro?

Nie zauważyłem takiej możliwości u Velbona. Wspomniany Benbo nie jest dużo droższy od Sherpy 600R więc nawet bym się nie wahał gdybym chciał focić makro.

marko
21.03.07, 21:41
Kupiłem Manfrotto 055 proB, który również ma ramie poziome.Głowica to 460 MG,ale po krótkiej praktyce to teraz wybrałbym 322 rc2.

johan
25.05.07, 21:40
Ja również polecam statyw Manfrotto 055Prob oraz głowicę 322rc2.
Ten zestaw jest praktycznie nie do zdarcia, superstabilny no i głowica, która po ściśnięciu rękojeści umożliwia ustawienie aparatu w dowolnej pozycji (góra-dół, lewo-prawo). Cena może nie jest najniższa, ale to sprzęt na lata....
pzdr

caymer
25.05.07, 23:06
widze ze temat odkopany to się zapytam,
co myślicie o statywie z linku, nie wiem nawet co to za producent,
z opisów wygląda ładnie, może ktoś posiada.

http://www.allegro.pl/item195698321_160_cm_profesjanalizmu_za_tak_niewie le_.html

a dołączając sie do tanich statywów, nie opłaca się, mam akurat tanioche za około 100 zł i biedactwo ugina się już pod olkiem c-750 i fl-40, strach pomyśleć o lustrze na tym statywie.

a co do statywów slik to stronke mają do bani, z lupą trzeba to przeglądać.

RobertKrus
26.05.07, 00:00
Chciałbym abyście udzielili dobrych rad zarówno mi jak i innym którzy zaczynają bawić się w fotografię, a pomyśleli, że pora na zakup statywu, bo "z ręki" coś jednak nie wychodzi jak powinno.
Oferta jest szeroka jak w każdej grupie produktów, są statywy za 40zł i za 400zł i droższe. Są wysokie na 90cm i na 190cm?
Co wybrać? Dlaczego? i dlaczego tak tanio lub dlaczego tak drogo?
Czy udźwignie E-300? lub temu podobne?
Za wszelkie uwagi i porady z góry serdeczne dzięki!


Jeśli chcesz intensywnie używać, nie zmieniać co parę lat i być zadowolony to polecam firmy wg tej kolejności:
1. Gitzo (ale cena z głowicą to ok. 2,2tys. - za to używasz minimum 25lat)
2. Manfotto (najbardziej uniwersalny 055 lub lżejszy 190 - z głowicą ok. 1100)
3. reszta peletonu: Sherpa 600, Benbo, Slick, ...
4. prawie statywy
---
1a. osobna kategoria - statywy drewniane (Linhof) - są najstabilniejsze.
---

Ponadto musisz wiedzieć, że za dobrą głowicę zapłacisz niewiele mniej niż za statyw.

Pozdrawiam

fotomic
26.05.07, 00:02
Stawianie Slika i Sherpy obok siebie to śmiech na sali - pic na wode fotomontaż. Raczej postaw go jako 2a. TO badziewie sherpa to sie nadaje do podtrzymywania pomidorów w ogródku w porównaniu do Slika.

jozeko
26.05.07, 00:31
widze ze temat odkopany to się zapytam,
co myślicie o statywie z linku, nie wiem nawet co to za producent,
z opisów wygląda ładnie, może ktoś posiada.

http://www.allegro.pl/item195698321_160_cm_profesjanalizmu_za_tak_niewie le_.html
...

Daj sobie siana z tymi "profesjonalnymi" wynalazkam. Ja dałem się wpuścić w kanał w GoldPhoto z kulową głowicą. Po jednym dniu używania pękł jeden z zacisków od nogi. Aby było śmieszniej to okazuje się, że nigdzie tego dziadostwa nie można wymienić. Kilka razy zwracałem się z prośbą do "Fotozakupów" gdzie statyw nabyłem, ale tam nabrali wody w usta i cisza. Na dziś mam kulawy statyw (niestety nie mam pomidorów do podpierania).
Chcesz mieć i spokój, i statyw to kup Manfrotto.

dorjan
26.05.07, 01:41
Z pewnością wymienione wyżej markowe statywy Manfrotto, Slik, czy Welbon spełniają swoje zadanie i są godne polecenia. Miałem jednak okazję obejrzeć dokładnie statyw Manfrotto 190 PRO B z głowicą 804CR2, który kupił kolega za ok. 700zł i nie zostałem porażony ani jego jakością, ani stabilnością. Zaletą jest mała waga tego zestawu (ok. 2,65kg razem z głowicą) i lekko poruszająca się głowica.

Myślę, że równie dobrym, a tańszym rozwiązaniem jest kupno FP-666 za 300zł. Ten statyw to podróbka Manfrotto 055 PRO, o identycznych przekrojach rurek. Głowica (odpowiednik 141) chodzi precyzyjnie, ale trochę z większym oporem przy panoramowaniu i wyposażona jest w dwie szybkozłączki. Całość wykonana jest ze stopów aluminiowych, a jedynym elementem plastikowym są uchwyty regulacyjne głowicy 3D. Statyw posiada poziomnicę i piankowe osłony na dwóch nogach, a druga poziomnica znajduje się na głowicy.
To bardzo solidne i stabilne urządzenie. Jego nośność ogranicza jedynie konstrukcja zastosowanej głowicy, a próba obciązenia nawet kilkunastoma kg poprawia tylko jego stabilność. Jedynie waga FP-666 przekracza 4 kg wraz z głowicą i powoduje, że nadaje się on do zabierania w teren jedynie w bagażniku samochodu.

Uważam, że każdy statyw jest za lekki żeby stabilne utrzymać aparat, a za ciężki by go nosić, więc trudno znaleźć kompromisowe rozwiązanie między stabilnością a mobilnością.
Ja ze swojego FP-666 jestem zadowolony i nie sądzę bym dał radę uszkodzić go nawet w najtrudniejszych warunkach.

motoko
26.05.07, 04:58
widze ze temat odkopany to się zapytam,
co myślicie o statywie z linku, nie wiem nawet co to za producent,
z opisów wygląda ładnie, może ktoś posiada.

http://www.allegro.pl/item195698321_160_cm_profesjanalizmu_za_tak_niewie le_.html


Profesjonalny aż strach - nawet producent się do niego nie przyznaje! Ja jak widzę korbkę do unoszenia kolumny centralnej to dziękuję.


Stawianie Slika i Sherpy obok siebie to śmiech na sali - pic na wode fotomontaż. Raczej postaw go jako 2a. TO badziewie sherpa to sie nadaje do podtrzymywania pomidorów w ogródku w porównaniu do Slika.

Widzę że miałeś oba i przetestowałeś dokładnie? Można wiedzieć które dokładnie modele porównujesz? Bo obie firmy mają szeroką ofertę.



a co do statywów slik to stronke mają do bani, z lupą trzeba to przeglądać.


Jak po raz pierwszy tam trafiłem to myślałem że to strona z podróbkami :mrgreen:

caymer
26.05.07, 06:48
Ja jak widzę korbkę do unoszenia kolumny centralnej to dziękuję.

ten temat nie był poruszany, czyli nieważne jaka firma unikać korbki bo slik velbon tez przeciez maja korbki.
mógłbyś szerzej rozwinąć temat dlaczego ?

motoko
26.05.07, 08:56
Ja jak widzę korbkę do unoszenia kolumny centralnej to dziękuję.

ten temat nie był poruszany, czyli nieważne jaka firma unikać korbki bo slik velbon tez przeciez maja korbki.
mógłbyś szerzej rozwinąć temat dlaczego ?

Korbka na statywie kojarzy mi się z dwoma rzeczami:

- statyw jest raczej z serii "video"
- każde tanie chińskie badziewie ma korbkę

Mam po prostu awersję do "korbkowanych" statywów. Wszystko co jak dotąd wpadło mi w ręce i miało korbkę było poniżej krytyki.

The z00m
26.05.07, 12:58
Ja bym nie kombinował i kupił sprawdzoną konstrukcję. Dobre recki ma Manftotto 055 PRO B za około 500PLN. Do tego głowica Manfrotto 486RC2 za około 200PLN.

rap1d
26.05.07, 13:09
Troche to chore, zeby ktos wydawal 700zl na statyw, ktory uzywa od czasu do czasu. Za prawie te same pieniadze mozna kupic juz stalke do Olka lub lampe blyskowa. Czy rzeczywiscie trzeba inwestowac w tak drogie statywy? Czy jak ktos uzywa takowego raz na miesiac do pstrykniecia fotki nocnej to sie oplaca? Odpowiedzi w zasadzie juz padly, jednak czytam ten topic i z przerazeniem stwierdzam, ze chyba nigdy nie kupie statywu.

Wiejo
26.05.07, 14:29
manfrotto jakby nie liczył potrzeba ok. 800 zł za komplet a nawet więcej, statyw używam średnio raz w miesiącu i to naprawdę niewiele. Kupiłem w sklepie Fripers ale link do tego już masz. Jestem zadowolony gdyż spełnia on moje oczekiwania. Pozdrawiam.

motoko
26.05.07, 15:08
Troche to chore, zeby ktos wydawal 700zl na statyw, ktory uzywa od czasu do czasu. Za prawie te same pieniadze mozna kupic juz stalke do Olka lub lampe blyskowa. Czy rzeczywiscie trzeba inwestowac w tak drogie statywy? Czy jak ktos uzywa takowego raz na miesiac do pstrykniecia fotki nocnej to sie oplaca? Odpowiedzi w zasadzie juz padly, jednak czytam ten topic i z przerazeniem stwierdzam, ze chyba nigdy nie kupie statywu.

Są ludzie którzy wydają kolejne 700 zł na ZD35 aby od czasu do czasu pstryknąć fotkę makro.
Nic za darmo nie ma, a już szczególnie jakości. Z tą kwotą to chyba jednak lekko przesadziłeś, chwalona - ganiona Sherpa 600R to wydatek około połowy wymienionej kasy.

rap1d
26.05.07, 15:16
Są ludzie którzy wydają kolejne 700 zł na ZD35 aby od czasu do czasu pstryknąć fotkę makro.
Nic za darmo nie ma, a już szczególnie jakości. Z tą kwotą to chyba jednak lekko przesadziłeś, chwalona - ganiona Sherpa 600R to wydatek około połowy wymienionej kasy.

Zazwyczaj jest tak, ze za jakosc sie placi. W koncu nie oszukujmy sie - nikt nie jest w stanie wykonac produktu firmy X takiej samej jakosci za 1/2 czy 3/4 ceny oryginalu. Sam jestem za tym aby kupowac rzeczy, ktore beda sluzyly lata i nie denerwowac sie pozniej bo cos tam sie zepsulo czy niezadzialalo. Jednak kwota rzedu 700-800zl za statyw naprawde mnie przeraza. Poki co nie jestem w stanie wiecej przeznaczyc na statyw jak 200-300zł co i tak uwazam za dosc znaczna sume zwazajac na moje mozliwosci finansowe i inne priorytety wydatkow.

raven66
26.05.07, 15:28
Zazwyczaj jest tak, ze za jakosc sie placi. W koncu nie oszukujmy sie - nikt nie jest w stanie wykonac produktu firmy X takiej samej jakosci za 1/2 czy 3/4 ceny oryginalu. Sam jestem za tym aby kupowac rzeczy, ktore beda sluzyly lata i nie denerwowac sie pozniej bo cos tam sie zepsulo czy niezadzialalo. Jednak kwota rzedu 700-800zl za statyw naprawde mnie przeraza. Poki co nie jestem w stanie wiecej przeznaczyc na statyw jak 200-300zł co i tak uwazam za dosc znaczna sume zwazajac na moje mozliwosci finansowe i inne priorytety wydatkow.
Z tym 3/4 to jeszcze bym się spierał. Oczywiście, że za jakość się płaci, ale nie zapominajmy też o tzw. "marce". Nie wiem jak w fotografii, ale ogólnie w gospodarce zdarza się, że rzecz X i rzecz Y, zbudowane/złożone/uszyte/sklejone/whatever... praktycznie z identycznych komponentów, z identyczną jakością, różnią się ceną tylko dlatego, że produkt "X" ma wyrobioną markę.

Niemniej jednak, bo nie o tym ta dyskusja, w 100% zgadzam się z rap1d'em. Sam chcę sobie kupić statyw, jednakże po przeczytaniu tego wątku i cen, które tutaj padają (500, 600, 700, 800 zł) przerażają mnie.

dorjan
26.05.07, 17:19
Nie ma innej możliwości. Jeżeli chcemy mieć na statywie nalepkę Manfrotto, to trzeba wydać 550zł za 055PRO i dodatkowo co najmniej 250zł na głowicę 3D. Napisałem już wyżej, że spokojnie można znaleźć dobry statyw z głowicą za 300zł. Jakość wykonania, parametry i stabilność na poziomie 055 PRO. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy przeznaczyć na profesjonalną głowicę 808RC4 (400zł), lub trochę skromniej na 804RC2 (240zł), albo zadowolić się głowicą kupioną w zestawie. Statyw jest bardzo stabilny.

Poniżej link z dokładnym opisem statywu.

http://www.fotocenter.pl/index.php?d=produkt&id=255

... a tutaj najniższa cena za ten model.

http://www.allegro.pl/item199245118__statyw_profesjonalny_.html

Facet pomylił wprawdzie wagę zestawu, ale można wynegocjować koszty przesyłki i całość otrzymać za dokładnie 300zł.
Pozdrawiam.

caymer
26.05.07, 18:09
http://www.allegro.pl/item199245118__statyw_profesjonalny_.html



przeciez to jest troche inna wersja tego statywu co ja podalem, ten ma funkcje makro i nie ma korbki. ale raczki, logo na pozdzialce to to samo.

i tez sie zgadzam ze nie mozna oceniac od razu ze statywy ponizej 500, 700, 800 zl sa be to nie marka i tak dalej.

patrzac dalej w ten sposob, to nikt tu nie powinien miec lampy fl-36 tylko fl-50, o kitach zapomnijmy, jedyne co mozna podpiac to 14-54, nie wiem po co niektorzy uzywaja wogule sigm. i mozna tak w nieskonczonosc.

albo nie patrzac na olka od razu wersja profi, pana C za kilkanascie, kilkadziesiat tysiecy.

dobas
26.05.07, 18:51
Ktoś miał może szerzej doczynienia z GOLDPHOTO ?
póki co znalazłem na Forum 5 wypowiedzi z czego jedna mocno negatywna :)

Czy jest ktoś kto ma i czuje się zadowolony, jeśli tak to który model. Czy jest ktoś kto ma i czuje się nie zadowolony.

Jeśli to możliwe prosił bym o odpowiedź ludzi, którzy rzeczywiście mieli przyjemność / nieprzyjemność posiadać tenże statyw, bo sądzę że ich wypowiedź będzie miarodajna

pozdrawiam

dobas

dorjan
26.05.07, 18:56
caymer, to nie jest trochę inna wersja, tylko zupełnie inna konstrukcja. Jedynym elementem łączącym obydwa statywy jest głowica.
Przyjrzyj się uważnie.
Większe profile nóżek (30, 26, 21), zatrzaskowa regulacja rozstawu, wbudowana poziomnica, masywniejsza i grubsza kolumna (28mm) z możliwością odwrotnego mocowania i oczywiście większa waga. Ten statyw waży 3150g , a głowica 960g. Podawana w aukcjach waga tego statywu jest błędna. Pewnie zważono go razem z pokrowcem i paskiem.

Ten sam sprzedawca ma w ofercie FT-666, ale za wyższą cenę.

http://www.allegro.pl/item199381276_180_cm_3d_2_poziomnice_profesjonalny _stabilny_.html

jvad
26.05.07, 19:58
Dla mnie statyw to absolutna podstawa:) Właściwie bez niego (na ogół wspomaganego wężykiem spustowym) nie fotografuję.
Najczęściej używam 190ProB z głowicą 322. To dobry, funkcjonalny zestaw dla fotosnajpera. W zeszłym tygodniu szukałem tej wersji statywu na zapas, ponieważ jego nowsza wersja 190XProB nie umożliwia podziału kolumny centralnej a co za tym idzie nie pozwala na fotografowanie z bardzo niskiej perspektywy (tuż znad ziemi) co w fotografii przyrodniczej, przynajmniej dla mnie, eliminuje ten model. Bez wątpienia producent wypuści do 190XProB króką wersję kolumny centralnej ale ponieważ istniejąca krótsza wersja kolumny centralnej do starej wersji 190ProB była jak dla mnie zbyt długa dlatego też uznałem, że w nowszej wersji będzie równie nieprzydatna.
055ProB (większy i cięższy od 190ProB) póki co używam rzadziej (wszystko noszę na własnym garbie liczy się wiec każdy kilogram i cm3 objętości). W przyszłości planuje go wykorzystywać z cięższym sprzętem.

suchar
26.05.07, 20:01
jvad, wszystko zalezy, co sie foci. Ty fotografujesz glownie przyrode, ptaki, wiec statyw niezbedny. Dla mnie np. na streetphoto jakby mniej, choc nie pogardze jakims widoczkiem i wtedy by sie przydal. Komus takiemu jak ja jest on potrzebny nie za czesto i rzeczywiscie troche te ceny przerazaja, jesli chodzi o uzywanie od czasu do czasu. Ja mam Velbona Ultra Luxi-F i kosztowal bodajze 350zl, ale nie jestem z niego zadowolony.

IwoR
26.05.07, 21:31
miałem kiedyś niedrogi statyw Velbon i w zasadzie zrobiłem na nim sporo zdjęć, ale.... problem powstawał z powodu zbytnich luzów w czasie focenia z długimi czasami(kilka sekund) i w czasie wiatru (burze) widziałem jak aparat dygocze... i nie pomagało obciążanie ( wieszałem pod kolumną kamienie :mrgreen: ) później pomyślałem że nie po to podnosze pare sekund wcześniej lustro w celu ograniczenia drgań żeby statyw sobie fruwał i kupiłem pare lat temu manfrotto 055pro + głowice Mg. Drgania ustały ( niestety przy pełnym rozłożeniu na maksymalną wysokość nadal coś drży ale do 1,4 m spoko. Manfrotto posiada jeszcze kilka funkcji które doceniłem w trakcie użytkowania:
-mogę sobie rozłożyć dwie nogi a trzecią odchylić maksymalnie i nie rozkładać w celu oparcia o np. parapet( fajnie siedzieć w domu i focić zimno i ulewę z okna) murek, barierki-
platformy widokowe i ciekawe widoki w miastach często tak mają a wtedy mogę aparat wychylić maksymalnie do barierki.
-mogę fotografować z pozycji leżącej i sam się jeszcze na nim oprzeć
-ramie jest wyjmowane i mogę zamontować w pozycji poziomej co pozwala fotografować pionowo w dół
-głowica mg jest lekka

Wady:
cięzki jak cholera i wielki ! jak go zawieszę na ramieniu w firmowej torbie to mi sięga od uda do szyi, ale wożę go w samochodzie, jak mam wnieść go pod jakąś góre to się strasznie namęczę...

jeżeli nie chcesz kupić od razu droższego to wybierz sobie najbardziej stabilny na jaki Cię stać ( jak ja kupowałem to poszedłem z aparatem i sobie popróbowałem więc może i ty sobie tak poszukaj) WIĘCEJ BEDZIESZ MIAŁ RADOŚCI Z NIEPORUSZONYCH FOTEK NIŻ Z TEGO ŻE SIĘ NIE NAMĘCZYŁEŚ DŹWIGAJĄĆ STATYWIK A W GÓRACH ZAWSZE WIEJE...
Pozdrawiam

Tadeusz Jankowski
26.05.07, 21:43
Dodam kilka refleksji o statywach.

1) Im dłuższej ogniskowej sie używa, tym bardziej przydaje sie statyw. Im dłuższa jest aktualna ogniskowa, tym lepszy musi być statyw, a jeszcze bardziej lepsza głowica. To jest potrzebne koniecznie w fotografii przyrodniczej, sportowej i technicznej.

2) Jakość statywu to przede wszystkim:

- dobre spasowanie wszystkich elementów - takie aby mozna było po pierwsze dokładnie ustawić aparat, czyli kadr, po drugie, aby mozna było dokonywać ewentualnych manipulacji w aparacie (naciskanie przycisków, kręcenie pierścieniami, itd.) bez zmiany położenia aparatu, czyli z zachowaniem raz ustawionego kadru. Raz ustawiony aparat musi stać na mur. Szczególnie ważna jest głowica - ustawienie aparatu w pozycji poluzowania głowicy powinno być dokładnie zachowane w pozycji zaciśnięcia, zablokowania głowicy kulowej lub osi głowicy 2 lub 3-osiowej. Blokowanie nie powinno zmieniać położenia aparatu! Oczywiście w pewnyych granicach to położenie się zmienia, ale tolerancja musi być na tyle wąska, aby położenie aparatu nie zmieniało się powiedzmy prawie wcale, im lepsza głowica - tym mniej.

- wysoka trwałość współpracujących części (nóżek, zacisków, głowicy, a w niej mechanizmów ustawiających, jeżeli takie są i blokujących, itd.) - nie powstawanie nadmiernych luzów w mechanizmach podczas długotrwałego użytkowania.

- dobra ergonomia sprzyjająca dokonywaniu szybkich i dokładnych ustawień (wysokość statywu, wysunięcie osi, przechyły,obroty głowicy, itd.), sprzyjająca gładkiemu i szybkiemu rozkładaniu i składaniu statywu oraz zakładaniu nań aparatu (ergonomiczny mechanizm szybkozłączki ułatwiający szybkie i pewne zakładanie na statyw aparatu lub obiektywu, jeżeli mocowanie jest umieszczone na obiektywie), ergonomia nie promująca uszkodzeń, jak np. ciężko pracujące zaciski, lub przeguby, co powoduje szewską pasję i prowadzi do szarpnięć i kopnięć oraz nadweręża układ nerwowy użytkownika.

Tylko bardzo drogie statywy i niestety dość cięzkie odpowiadaja w pełni tym wymaganiom.
Ja osobiście pracuję niekiedy na statywie produkcji krajowej, drewnianym, z wbudowaną solidną głowicą kulową, z korbką, itd. Jest on bardzo cięzki (około 6 kg), ale raz umocowany na nim aparat ani drgnie podczas manipulacji jego elementami sterowania. Pełen komfort pracy, można się skupić bardziej na zdjęciach.

3) Używanie statywu do amatorskich zdjęć krajobrazowych (np. w otwartym terenie, w architekturze już wymagania są wyższe) z krótszymi stosunkowo ogniskowymi zwykle nie niesie bardzo wysokich wymagań co do stabilności , spełniają je tańsze statywy, myślę, że w cenie od 200 zł bez głowicy. Jeśli się sporadycznie używa sprzętu, np. kilka razy w roku, to można próbować użytkować jeszcze tańsze urządzenia.

Z powyższego wynika, że nic nie ma za darmo - chcesz mieć stabilność, ergonomię i trwałość, to płać. Wykonujesz fotki sporadycznie, to możesz iść na kompromis (cena - jakość pracy ze statywem).

Dodam jeszcze uwagę o wietrze. Jak mój przedmówca powyżej, tutaj nie ma siły, statyw musi być odpowiednio ciężki. O używaniu lżejszych statywów przy silniejszym wietrze, nawet dość drogich, mozna zapomnieć.

Pzdr, TJ

IwoR
26.05.07, 21:44
acha jak jesteś z warszawy to w sklepie foto kuriera możesz sobie wypróbować manfrotto statywy i głwice:)

motoko
27.05.07, 00:06
Jak dla mnie to post Tadeusza podsumowuje całą dyskusję. Szacuneczek!
A tak na marginesie: może i za markę się płaci ale marka zobowiązuje i w cywilizowanym kraju (Polska za taki uchodzi) sprzedawca ma swoje obowiązki, kupujący swoje prawa i do tego dochodzą dobre obyczaje i jeśli statyw kupiony za ciężkie pieniądze nie spełnia pokładanych w nim oraz obiecanych przez producenta nadziei to odnieś go do miejsca zakupu i poproś (grzecznie) o zwrot wcześniej zapłaconej kwoty.

rafrog
27.05.07, 00:36
Jak dla mnie to post Tadeusza podsumowuje całą dyskusję. Szacuneczek!


i ani razu nie wymienił żadnej nazwy producenta :)

dorjan
27.05.07, 01:05
jeśli statyw kupiony za ciężkie pieniądze nie spełnia pokładanych w nim oraz obiecanych przez producenta nadziei to odnieś go do miejsca zakupu i poproś (grzecznie) o zwrot wcześniej zapłaconej kwoty.

Muszę Cię rozczarować. Żaden statyw nie musi spełniać obiecanych oraz pokładynych w nim nadziei, a sprzedawca nie ma obowiązku zwracania pieniędzy i obojętne w jaki sposób będziesz prosił.
Liczą się tylko napisane na papierze dane techniczne i jeżeli statyw utrzyma zadeklarowany ciężar to wszystko jest w porządku. Każde pęknięcie, urwanie, złamanie, ... może zostać potraktowane jako uszkodzenie mechaniczne i użytkowanie niezgodne z zaleceniami producenta.
Zakupu trzeba dokonywać świadomie i sprawdzić przed zakupem, czy będzie spełniał nasze oczekiwania.

Refleksje Tadeusza Jankowskiego są warte uwagi, ale obawiam się, że statyw spełniający wszystkie te warunki będzie kosztował kilka tys. i na własnych plecach go nie uniesiemy.
Proponowany FT-666 to statyw spełniający większość warunków, a po wymianie głowicy na Manfrotto 808CR4 zadowoli nawet wybrednych, a będzie to tylko połowa ceny oryginału Manfrotto 055 PRO B.

motoko
27.05.07, 01:34
Muszę Cię rozczarować. Żaden statyw nie musi spełniać obiecanych oraz pokładynych w nim nadziei, a sprzedawca nie ma obowiązku zwracania pieniędzy i obojętne w jaki sposób będziesz prosił.
Liczą się tylko napisane na papierze dane techniczne i jeżeli statyw utrzyma zadeklarowany ciężar to wszystko jest w porządku. Każde pęknięcie, urwanie, złamanie, ... może zostać potraktowane jako uszkodzenie mechaniczne i użytkowanie niezgodne z zaleceniami producenta.
Zakupu trzeba dokonywać świadomie i sprawdzić przed zakupem, czy będzie spełniał nasze oczekiwania.

Przepraszam za moje uwagi na ww. temat, ale po zaledwie dwóch latach mieszkania na zachodzie europy przyzwyczaiłem się do tutejszych standardów. Sprzedawcy często zależy na dobrej opinii bardziej niż na kilku funtach zysku. Jak oddawałem (dla przykładu) bezprzewodową kartę sieciową (zrywała połączenie) to sprzedawca nawet nie zajrzał do pudełka! Dlatego jeśli producent statywu pisze że utrzyma on 1,5 kg to ja chcę tą masę mieć utrzymaną stabilnie w przeciętnych warunkach. Inaczej przepraszam bardzo, ale jak się coś pisze w instrukcji lub folderze to trzeba za to brać odpowiedzialność, a nie zasłaniać się błędami użytkownika.

Jeronimo
27.05.07, 01:38
przeniosłem ten temat do KOMPENDIUM!
Pomimo ze statyw nie jest zaliczany do akcesoriów z E-systemu to myśle ze obok takich tematów jak "karty pamieci (https://forum.olympusclub.pl/topics29/karty-pamieci-vt7419.htm)" i "torba / plecak (https://forum.olympusclub.pl/topics29/torba-plecak-vt7313.htm)" to może tu być.

Ten post pozniej skasuje... proszę na niego nie odpowiadać.
No i zapraszam do dalszej dyskusji dot. statywów.

Tok'Ra
30.06.07, 13:48
Od siebie dodam, ze statywy do 150 zl nie nadaja sie zbytnio do solidnej pracy z lustrzankami - to produkt bardziej skierowany do posiadaczy lekkich aparatow. Posiadacz lustrzanki musi bardziej spojrzec na masywnosc i ciezar kupowanego statywu - im ciezszy i masywniejszy - tym prawdopodobienstwo, ze trafi sie lepiej z zakupem wieksze. Co prawda gorzej to nosic - ale wtedy moze lepiej kupic tylko lekki monopod na spacery ;-)

Rowniez lepiej kupowac taki typowy tripod z wysuwana kolumna i z mozliwoscia obracania glowicy w dol do macro - niz taki z konstrukcja wewnetrzna, ktora pozbawiona jest tej funkcjonalnosci (konkretnie - to ma miec tylko trzy nogi i nic w srodku co by je chcialo polaczyc). I nie dlatego, by sie tam wczolgac jak do namiotu :mrgreen: , ale prawdopodobienstwo uzyskania efektu, ze uda sie ze statywem zejsc nisko nad ziemie jest duzo wieksze przy wlasnie takiej konstrukcji - gdy np. przyjdzie nam chec na robienie w makro.

Z producentow statywow ktore sa na rynku, najlepsze jakosciowo produkty wykonuje oczywiscie Manfrotto - ale jako producent sam postanowil zapelnic nizsza luke jakosciowo-cenowa i rozpoczal produkcje z tanszych materialow w nieco gorszej jakosci - markujac swoje produkty jako GOLDFHOTO. Tak wiec, za 1/3 ceny Manfrotto mozna kupic nieco gorsze jakosciowo produkty oznaczone GoldPhoto - ale pasujace swoimi akcesoriami, zlaczkami itd. - bo na tych samych liniach produkcyjnych sa wykonywane.
Czyli, chcac budowac ranking marek od statywow mozna juz napisac tak:
1. Manfrotto
2. Goldphotto
;-)
Teraz - co moze konkurowac w klasie cenowej z produktami GoldPhoto?
Ano, niewiele jest juz takich marek.
3. Slik
Mozna zwrocic uwage na taka marke jak Slik ( pozbawiona merytoryki tresci stronka http://www.slik.com.pl/ ) z ta uwaga, ze profesjonalne produkty Slik Carbon sa na poziomie cen Manfrotto - a te zwykle statywy dla amatorow co sa na poziomie cen Goldphoto, maja gorsze "osiagi" jak wysokosc statywu, czy bardzo wazny np. w makro parametr jak udzwig glowicy.

Oczywiscie - na tym poziomie cen z w/w produktami moga podobno konkurowac statywy okreslane jako marka Velbon Sherpa.
Czasami mozna przyjac takie ryzyko zakupowe, gdy kupuje sie za ok. 220 zl sam solidny tripod - a dokupuje sie do niego porzadna czesto markowa glowice - i mozna tak oszczedzic pare zlotych na zakupie.

Ladny test uzytkownikow statywu marki Goldphoto jest u konkurencji: http://tinyurl.com/2lgm7e

apa-sf
3.07.07, 13:29
No to czas sie dorzucic z pytaniami do tematu.

Mój budżet to tak do 500pln, ew 550pln z głowicą. Statyw głównie do pejzażu, czasami pewnie jakieś martwe makro, może architektura. Sprzęt do dzwigania to e-300 z kitowcami. Popatrzyłem sobie i biorąc pod uwagę stosunek jakość/cena chyba optymalne będą Sliki Pro lub GoldPhoto.
W Slikach uwzględniając wysokości robocze najbardziej pasuje mi chyba Pro 500DX za 339PLN bez głowicy, 427pln z głowicą.
Goldphoto - model YH331C za 280pln bez głowicy.

Czy w Goldphoto można odwrotnie mocować kolumnę?
W slikach jest mowa o poziomicach - czy są jakieś wbudowane w korpus statywu, czy chodzi tylko o pozimice wbudowane w głowice z zestawu?

I największy dylemat - głowice. Na jakie warto patrzeć w ofercie Slika? Czy brać zestaw z głowicą za 427pln czy lepiej dobrać jakąś inną?

Czy też lepiej Goldphoto za 280pln + głowica Manfrotto 804RC2 za 259pln = 539pln?
Ta głowica Manfrotto z tego co mi wiadomo posiada już pozimice, natomiast głowica Goldphoto YH410 (2x tańsza od manfrotto) zapewne poziomicy już ni ma?

apa-sf
4.07.07, 18:56
Pomacałem i wiem jedno - na pewno porządna głowica, wiec raczej zdecyduję się na zestaw głowica Manfrotto i jakieś nogi GoldPhoto.

W kwestii głowicy - co przy dłuższym użytkowaniu jest wygodniejsze - głowica 3D Manfrotto 804rc2 czy głowica kulowa 488RC2, która posiada opcję obrotu wokoł osi Z do panoramy?

Abstrahując od marek - lepiej (głównie w łatwy teren) dobrać sobie statyw, który przy maksymalnym rozłożeniu nóżek, kolumnie wysuniętej na 50-100% i po uwzględnieniu głowicy jest dla mnie OK (nie musze się praktycznie pochylać), czy też lepiej kupić coś większego, co przy maksymalnie wysuniętych nóżkach i kolumnie całkowicie schowanej + głowica jest OK? Wiecie - pierwszy statyw, głupie pytania ;)

salvadhor
4.07.07, 20:20
Ja po paru eskapadach stwierdziłem, że dźwiganie Fangier'a ft660 ( 2.5 kg ) do ujęć albumowych to za dużo jak na moje stare plecy :)
Zacząłem się rozglądać za czymś lekkim, w miarę zbudowanym, niewysokim - także po złożeniu.

Najkorzystniej wyszły mi parametry statywu Hama Star 05 :
- po złożeniu 36 cm
- wysokość po rozłożeniu 106 cm
- udźwig 1.5 kg (?)
- waga 0.5 kg

W zasadzie w ofertach sklepowych w podobnych parametrach nie można znaleźć. Kluczowa jest tutaj waga - po 15 km zaczyna się czuć każdy kg :) Stabilność i inne atrybuty dobrego statywu - no cóż, skoro i tak rozłoże go do 5 - 10 zdjęć na 140 wypstrykanych przez drogę ...

m_o_b_y
4.07.07, 23:32
Jeronimo: Watek dot. statywów co jakiś czas sie przewija... czas zebrać wszystkie informacje w jednym wątku (ten post to zlepek dwóch dużych tematów).

Jaki, za ile, do jakich zastosowań, tripod, a może monopod, firma, jakim dysponujecie, proponuję luźny wątek na ten temat...


Zamierzam kupić statyw i na razie jeszcze nie wiem, jaki kupić.
Przeczytałem wszystkie posty tego długiego wątku i wynikają z niego - jak mniemam - takie oto wnioski:
- najlepiej kupić jak najdroższy, najcięższy i największy statyw,
- najlepiej mieć kilka statywów: w góry, na niziny, do panoram i do zbliżeń, do noszenia i do wożenia autem.
Nie czuję się doinformowany i na razie wstrzymam się z zakupem.
Pozdrówka

P.S.
Trudno zrozumieć, dlaczego kilka rurek (nawet aluminiowych) plus kilka śrubek i zacisków ma kosztować kilkaset złotych.
Koszt produkcji statywu, przy masowej produkcji, idącej w miliony sztuk miesięcznie, to pewno kilkanaście złotych, ale producenci żerują na snobizmie fotografików, gwarantującym wytwórcom krociowe zyski.
m.

grizz
5.07.07, 07:25
Jeronimo: Watek dot. statywów co jakiś czas sie przewija... czas zebrać wszystkie informacje w jednym wątku (ten post to zlepek dwóch dużych tematów).

Jaki, za ile, do jakich zastosowań, tripod, a może monopod, firma, jakim dysponujecie, proponuję luźny wątek na ten temat...


Zamierzam kupić statyw i na razie jeszcze nie wiem, jaki kupić.
Przeczytałem wszystkie posty tego długiego wątku i wynikają z niego - jak mniemam - takie oto wnioski:
- najlepiej kupić jak najdroższy, najcięższy i największy statyw,
- najlepiej mieć kilka statywów: w góry, na niziny, do panoram i do zbliżeń, do noszenia i do wożenia autem.
Nie czuję się doinformowany i na razie wstrzymam się z zakupem.
Pozdrówka

P.S.
Trudno zrozumieć, dlaczego kilka rurek (nawet aluminiowych) plus kilka śrubek i zacisków ma kosztować kilkaset złotych.
Koszt produkcji statywu, przy masowej produkcji, idącej w miliony sztuk miesięcznie, to pewno kilkanaście złotych, ale producenci żerują na snobizmie fotografików, gwarantującym wytwórcom krociowe zyski.
m.

1. tak jak chcesz poważnie focić to trzeba by miec klika statywów, bo zupełnie innych parametrów potrzebujesz w góry, a innych na stateczne sesje

2.koszt produkcji - wolny rynek mamy- gdyby tak łatwo było zrobic porządny statyw za małe pieniądze, to by takie statywy się pojawiły.

szklarz
7.07.07, 14:24
Witajcie
Posiadałem statyw Bilora 1122 w którym po 6 m-c wyrobiły sie gwinty w głowicy i powstały luzy na srubunkach głowicy.
Po dwóch reklamacjach w Fotojoker firma wymiguje sie od naprawy twierdzac ze gwinty zostały przekrencone przez urzytkownika i tam takie bla bla .
Nie polecam nikomu tego statywu, ale to juz niewazne.

Poszukuje tez głowicy, wiem co sadzicie o innych głowicach a co sadzicie o tej

MANFROTTO MAGNESIUM 460Mg

http://www.fotoexpert.pl/manfrotto-magnesium-460mg-kamery-cyfrowe-produkt-2196.html#MANFROTTO-MAGNESIUM-460MG

apa-sf
7.07.07, 15:56
szklarz: parę dni temu, gdy decydowałem się na pierwszy zestaw nóg dla siebie, macałem między innymi tę głowicę. Porównywałem głównie do frotki 804rc2 jako bardziej mobilna alternatywa. Niestety wypadła średnio pod względem wygody użytkowania. małe pokrętełka i z tego co zaobserwowałem brak "hamulców" w zawiasach po ich mocniejszym poluzowaniu.
804rc2 (200g cięższa) była znacznie wygodniejsza, a co do mobilności - stwierdziłem, że wolę mieć max wygodę i w najgorszym wypadku odkręcać pokrętła przed magazynowaniem. Aczkolwiek dostanę od razu ponoć taki pokrowiec, w którym tego robić nie trzeba :)

Jeśli ma to być głowica bardzo mobilna - myślę, że będzie całkiem dobra. Jeżeli po prostu głowica uniwersalna, nie konieczne najlżejsza i najmniejsza - sugerowałbym coś z większymi chwytakami :)

link do 804rc2:
http://www.fotoexpert.pl/manfrotto-mn804rc2-basic-kamery-cyfrowe-produkt-4141.html#MANFROTTO-MN804RC2-BASIC

szklarz
7.07.07, 16:00
I co wybierasz 804 czy 808, prawde mowiac wole dopłacic i byc zadowolonym.

apa-sf
7.07.07, 16:19
804. 808 już poza moim zasięgiem, i tak cały zestaw troche nadgryzł mój studencki budżet :)
Jeżeli będzie mi brakowało dodatkowej poziomicy, będę posiłkował się takim dodatkiem:
http://www.foto-net.pl/sklep/pokaz_karte.php?grupa=statywy&producent=Manfrotto%20akcesoria&name=poziomica-Manfrotto-337&idt=13169&

szklarz
7.07.07, 23:28
a moze kupic dobra głowice kulowa ale lubie robic panoramki, czy ktos robi panoramki głowicami kulowymi.

Jeronimo
12.07.07, 16:05
o monopodach troche informacji w necie widzialem m.in. takie schematy:


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2006/09/option1setup-1.jpg
źródło (http://www.outdooreyes.com/images/option1setup.jpg)
https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2006/09/monopod1-1.gif
źródło (http://www.outdooreyes.com/images/monopod1.gif)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2007/07/option2setup-1.jpg
źródło (http://www.outdooreyes.com/images/option2setup.jpg)
https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2007/07/monopod2-1.gif
źródło (http://www.outdooreyes.com/images/monopod2.gif)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2007/07/option3setup-1.jpg
źródło (http://www.outdooreyes.com/images/option3setup.jpg)
https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2007/07/monopod3-1.gif
źródło (http://www.outdooreyes.com/images/monopod3.gif)


jednak czegos takiego jak na tej aukcji (http://www.allegro.pl/item210389541__inna_noga_179_cm_to_tez_monopod_3d_ gratis_.html) to nie widzialem:
specjalny uchwyt z grubego drutu, umieszczony w dolnej części umożliwia dodatkowe unieruchomienie monopodu nogą

[center]https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://aukcje.fripers.pl/1006/1006_02.jpg)[/center:9d2088c273]

Zastanawiam sie czy to jest komus potrzebne czy raczej zbedny bajer.... ktos miał doświadczenie z takim dynksem?
Mam wrazenie ze tego typu ustawienie pasuje do 'Figure 2 i 3'! IMHO najbardziej wygodnym (chociaz nie mam jeszcze doswiadczenia) bedzie 'Figure 1' (gdzie raczej nie ma mowy o przydeptywaniu tego "bajeru" na dole).

pozdrawiam


/EDIT
teraz mam dylemat czy kupic ten tani monopod z glowica (powyzej) czy moze bez glowicy porządny Manfrotto 679B

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.pstryk.com.pl/img/6/03106-004597.jpg)



Mam wrazenie ze nikt z olympusowców nie ma monopodu.... moze dlatego ze szkielka za lakkie i kompaktowe (a jak juz cos potrzeba to statyw :? )

luc4s
12.07.07, 16:12
o monopodach troche informacji w necie widzialem m.in. takie schematy:

Obrazek (http://www.outdooreyes.com/images/option1setup.jpg) Obrazek (http://www.outdooreyes.com/images/monopod1.gif)

Obrazek (http://www.outdooreyes.com/images/option2setup.jpg) Obrazek (http://www.outdooreyes.com/images/monopod2.gif)

Obrazek (http://www.outdooreyes.com/images/option3setup.jpg) Obrazek (http://www.outdooreyes.com/images/monopod3.gif)


jednak czegos takiego jak na tej aukcji (http://www.allegro.pl/item210389541__inna_noga_179_cm_to_tez_monopod_3d_ gratis_.html) to nie widzialem:
specjalny uchwyt z grubego drutu, umieszczony w dolnej części umożliwia dodatkowe unieruchomienie monopodu nogą
[center:632a79a724]Obrazek (http://aukcje.fripers.pl/1006/1006_02.jpg)[/center:632a79a724]

Zastanawiam sie czy to jest komus potrzebne czy raczej zbedny bajer.... ktos miał doświadczenie z takim dynksem?
Mam wrazenie ze tego typu ustawienie pasuje do 'Figure 2 i 3'! IMHO najbardziej wygodnym (chociaz nie mam jeszcze doswiadczenia) bedzie 'Figure 1' (gdzie raczej nie ma mowy o przydeptywaniu tego "bajeru" na dole).

pozdrawiam


/EDIT
teraz mam dylemat czy kupic ten tani monopod z glowica (powyzej) czy moze bez glowicy porządny Manfrotto 679B
Obrazek (http://www.pstryk.com.pl/img/6/03106-004597.jpg)



Mam wrazenie ze nikt z olympusowców nie ma monopodu.... moze dlatego ze szkielka za lakkie i kompaktowe (a jak juz cos potrzeba to statyw :? )


Ja mam z tym czymś na dole, czasami się przydaje, jednak najczęściej jest to wkurzające, szczególnie w kościele, gdyż łatwo tym narobić troche hałasu. Oczywiście można jakoś to na sztywno zabezpieczyc przed rozłożeniem.

Jeronimo
12.07.07, 16:30
rozumiem ze posiadasz monopod? czy poprostu miales okazje gdzies chwile uzywac...
Ja aktualnie mysle intensywnie nad Manfrotto 679B (narazie bez glowicy) bo mialem go w rekach i wykonanie super i mega lekki. A Ty co brałbyś do małego ZD 50-200mm (bo jednak ten obiektyw jest maly i lekki w stosunku do innych) - droga firmówka czy tania chinszczyzna?

luc4s
12.07.07, 16:34
rozumiem ze posiadasz monopod? czy poprostu miales okazje gdzies chwile uzywac...
Ja aktualnie mysle intensywnie nad Manfrotto 679B (narazie bez glowicy) bo mialem go w rekach i wykonanie super i mega lekki. A Ty co brałbyś do małego ZD 50-200mm (bo jednak ten obiektyw jest maly i lekki w stosunku do innych) - droga firmówka czy tania chinszczyzna?

Posiadam, ale taki tani z allegro, z marnej jakosci glowicą, ponieważ monopodu używam tylko do stabilizacji body podczas koncertów i uroczystości kościelnych. W praktyce od marca uzyłem raz:)

Nie mam 50-200.

Powiem tak, jak nie masz kasy, możesz kupić sam monopod z Chin, jednak głowicę kup lepszą. Jak masz kasę to kup całość firmową :) Ja gdybym podpinał monopod do obiektywu i dodatkowo jeszcze taki zestaw przenosiłbym na monopodzie, to nigdy nie robilbym tego na na taniej chinszczyznie. Jednak jak narazie monopod podpinam do body i na nim tylko opieram aparat, mając cały czas go bezpiecznie na szyi, więc tania chinszczyzna mi wystarcza.

Oleryk
18.07.07, 11:58
Polecam statywy z oferty firmy Slik, mało znana na polskim rynku do niedawna nie było dystrybutora z prawdziwego zdarzenia, ale już jest) Statywy z serii PRO to w/g mnie najlepsze rozwiązanie dla Ciebie, wykonanie i jakosć na poziomie Manfrotto ale cena minimum 30% niższa. Ceny za komplet z głowicą pomiędzy 300 a 400pln.
Więcej o samych statywach masz na http://www.slik.com.pl/
Osobiście używam Slik ABLE 300DX z głowicą jak dla mnie bomba, wcześniej miałem chińczyka w wersji PRO (Fangier czy jakoś tak) dałem za niego prawie 200pln i rozleciał się po pół roku, dramat!!

pozdrawiam
Witam
Powiedzcie proszę, jaka jest wysokość tego statywu?
Strona f-my Slik podaje:

MAX. OPERATING HEIGHT - 1,550mm(61")
Rozumiem, ze to już jest z kolumną wysunięta na maksimum?
Czy też można sobie doliczyć długość kolumny?
Jeśli ma tylko 155cm to dla mnie za niski :cry:

lessie
18.07.07, 12:04
wg mnie to maksymalna wysokość z wysuniętą kolumną

ja się czaję na jakiś monopod ale kompletnie nie mam pojęcia jakie głowice się tu sprawdzają. Mam statyw Velbona - 600tkę Sherpa, solidna maszyna i mogę odkręcić głowicę ale chyba do monopodu bym jej nie założył....przy ruchu, paningu itp potrzebuję innego rozwiązania nić kręcenie rączką...
macie jakieś doświadczenia? tylko nie każcie mi kupić głowicy z I ligi MF, jakieś rozwiązanie dobre ale jeszcze w ludzkiej cenie.

witia
18.07.07, 13:05
Pozbyłem się wszystkich plastikowych "wynalazków" i zakupiłem 3-sekcyjny monopod Manfrotto 276. Do niego dokupiłem solidną metalową (tanią) głowicę kulową:
http://www.allegro.pl/item212645012_glowica_kulowa_profesjonalna_z_szybk ozlaczka_.html
i sę doskonale sprawdza.
Co do statywu - owszem soldny, stalowy FT-666 (z opcją MAKRO ) - używam w domu, bo nie mam samochodzika i trudno takie "COŚ" dźwigać w terenie. Ale gorąco polecam. Prawie jak Manfrotto - ze świetną, solidną metalową głowicą - a zdecydowanie tańszy:
http://www.allegro.pl/item213296363_180_cm_3d_2_poziomnice_profesjonalny _stabilny_.html
Pozdrówka.

lessie
18.07.07, 13:20
jest możliwość regulacji "oporu tej głowicy we wszystkich płaszczyznach?

witia
18.07.07, 15:32
We wszystkich kierunkach. Polecam.

Jeronimo
18.07.07, 18:56
ja przymieszam sie do kupna Manfrotto 679B (z tym ze ta wersje do 4kg - ba chyba sa dwie wersje) i ta glowiczka bedzie jak znalazl, witia1 wielkie thx

A jak Ci sie wogle pracuje z monopodem? Ostatnio intensywnie myślałem o tym ile musi ważyć obiektyw (im cięższy to pewnie lepiej) zęby dobrze sie operowało monopodem (za lekkie obciążenie to pewnie lepszy statyw). Patrze do Olypedii i az mi sie wierzyć nie chce ze ta Sigma wazy tylko 1,210g a (chyba o wiele mniejszy) 50-200mm wazy 1070g = czyli w zasadzie podobnie. Z tego co widzę to oprócz Sigmy 135-400 masz tez wspomniany przeze mnie ZD 50-200mm - jesli możesz to napisz dwa słowa o nim w połączeniu z monopodem.

pozdrawiam

Kris_1
18.07.07, 21:20
Moja pierwsza tania chińszczyzna po prostu się ..... rozleciała (zacisk przy nodze). Teraz mam Manfrotto 334B z głowicą 234RC i żadnych zastrzeżeń.
Na szybko znalazłem Tu: (http://www.allegro.pl/item214624174_monopod_automatyczny_manfrotto_334b_ z_glowica.html)

witia
18.07.07, 21:34
Mam oba i oba z monopodem spisują się świetnie.
Dzisiaj próbowałem Sigmę na koncercie (bez monopodu) - okazała się "za długa" - nie można "cyknąć" całej sceny, ale za to można "wyciągnąć" co ładniejsze tancerki - prawie do portretu. W sobotę pójdę jednak z Zuiko. Jest do takich "rzeczy" zdecydowanie bardziej uniwersalny. Siedziałem, światła było dość - to i monopodu nie podpiąłem - może i szkoda. Robiłem Zuiko koncert Mazowsza w zamojskiej hali Osir (z monopodem) i wszystkie udane Bez lampy, ISO 400. Dzisiaj - co mnie strasznie w... zbyt gęsto rozstawione były mikrofony.
Może coś jednak da się pokazać. Muszę przejrzeć.
Pozdrawiam.
Zmotoryzowanych zapraszam do Zamościa na VI Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK 2007. Do fotografowania jest oczywiście nie tylko festiwal!

Jeronimo
18.07.07, 21:38
chodzilo mi raczej o to ze male obciazenie to monopod moze drgac a raczej reka przyczepiona do kijka (a moze to poprostu kwiestia wprawy - inny sposob focenia). Ostatnio podczepilem jakis tani badziewny (pewnie do 1kg) monopodzik do E300 z 40-150mm no i drgania byly masakryczne - bez dwoch zdan trzeba bylo focic z reki (lepsza stabilizacja).

pozdrawiam

witia
18.07.07, 21:45
:D
Na tym moim Manfrotto - lewą ręką opieram się na pierścieniu obiektywu i ani "piśnie"!
Jest stalowy, masywny, głowica pewna - i wszystko gra.
To pewnie kwestia wprawy. Trzeba się przyzwyczić - niestety.
Pozdrawiam.

Kris_1
18.07.07, 22:22
Z (niedługiej) praktyki mogę tylko powiedzieć że bardzo wygodnie używa się monopodu na siedząco - ławeczka, murek, etc. Masz sprzęt gotowy w każdej chwili do użycia.

Lailonn
16.08.07, 11:48
Przeczytalem wiekszosc tego dzialu i szczerze mowiac nic a nic mi nie pomoglo :/

Szukam czegos do fotografii nocnej w normalnych warunkach(miasto, ewentualnie obrona przed dresami :P) najlepiej w kwocie 200-300zl. Nie wierze, ze nic z tej polki cenowej dla zwyklego fotoamatora nie wystarczy.

paakayttaja
16.08.07, 12:02
Przeczytalem wiekszosc tego dzialu i szczerze mowiac nic a nic mi nie pomoglo :/

Szukam czegos do fotografii nocnej w normalnych warunkach(miasto, ewentualnie obrona przed dresami :P) najlepiej w kwocie 200-300zl. Nie wierze, ze nic z tej polki cenowej dla zwyklego fotoamatora nie wystarczy.

Jezeli tak to ujmujesz, to Hama Star 63. 166cm (66 po zlozeniu), poziomica, obracana glowica V-H...

szklarz
16.08.07, 20:04
Jak chcesz cos dobrego na napastnika to polecam
Manfrotto 808RC4, sama głowica go załatwi.

dziobolek
5.09.07, 20:48
Temat stary jak świat, a jako że statyw mam na liście zakupów więc ośmielę się odgrzać kotleta.
Jako że zależy mi na czymś mobilnym, to nie biorę pod uwagę dużych i ciężkich zestawów.


Ostatnio przyglądając się statywom w sklepach wpadł mi w oko kitowy zestaw z ciekawą głowicą Manfrotto 785B MODO TRIPOD (http://www.manfrotto.com/Jahia/site/manfrotto/cache/offonce/pid/4006) .

Opinie, porady i uwagi mile widziane.

C+
5.09.07, 20:52
IMO statyw tańszy niż 400 zł to g#$% i po pół roku wyrzucisz. Najważniejsze, żeby głowica chodziła lekko, trzymała już na małym docisku i nie denerwowała przy precyzyjnym ustawianiu.

Avalon
16.09.07, 23:16
Miałem jakiegoś taniego Velbona i Hamę.... pozbyłem się ich z wielką radością :) Do E-1 na dodatek z gripem i tele, takie "wynalazki" się nie nadają i już. Solidny statyw w/g mnie musi być cięzki. Głowica powinna być metalowa, płytka również. (plasikowe skrzypią, trzęsą się, uginają) Robiłem przymiarki w sklepie do rozmaitych statywów Velbon, Slik, Optican, Vanguard itp. Najlepiej wygląda seria "Sherpa" ale i te nie zapewniają idealnej stabilności dla ciężkiego sprzętu. Zdecydowałem kupić coś raz, a porządnie. Nabyłem statyw VANGUARD model TRACKER 2. Waży 3,7kg , max obciażenie głowicy to 10kg a wysokość to prawie 190cm! W kpl pasek do noszenia na ramieniu i dwie płytki 1/4 oraz 3/8". Centralna kolumna odwracalna o przekroju sześciokąta a nogi o dużej średnicy można blokować pod "ujemnum" kątem (np. jedną oprzeć o scianę przy suficie)Bez wysuwania centralnej kolumnu muszę sie tylko lekko przychylić by spojrzeć w celownik. Zapłaciłem 729zł. Moze i dużo, ale mam solidny i stabilny statyw na którym mogę dosłownie się powiesić :)

dobas
16.09.07, 23:21
Ja mam GOLDPHOTO kupiłem z oewną taka nieśiałością statyw żywcem zerżnięty z Manfrotto. Zabtrałe go na Spitsbergen gdzie był konkretnie uzytkowany, póki co go katuję jak moge wrażenia mam pozytywne

Jak znajde chwilkę czasu przygotuję jakiś opis / teścik i go tu wepchnę.

pozdrawiam
Dobas

ZbynioB
5.11.07, 01:25
Hej! Dobas znajdż chwilkę i "wepchnij" opis/teścik statywu , którego używasz :D
Pozdrawiam.

dziobolek
17.11.07, 03:45
No i w końcu stało się - dokonałem wyboru.
Ale nie było tak łatwo, bo to zakup "na całe życie" - prawie ;)

W poszukiwaniu odpowiedniego dla siebie statywu przekopałem morze informacji, opinii, opisów, zdjęć.
Pod uwagę brane były różne marki, ostatecznie na polu walki pozostały dwa
- Manfrotto oraz jego klon z niższej półki cenowej GoldPhoto, tak w temacie statywu jak i głowicy.

I znów pytania, wątpliwości, informacje, opisy, opinie a w przypadku GoldPhoto raczej ich brak (co też skłoniło mnie do napisania tego tekstu).

Tak jak o jakości Manfrotto nikogo nie trzeba przekonywać, tak na temat GoldPhoto nic nie wiadomo prócz tego, że to klon Manfrotto
a różnica cenowa pomiędzy nimi jest spora. Tylko pytanie - czy warta grzechu??? :roll:

Postanowiłem zaryzykować zakup statywu GoldPhoto YH324C (odpowiednik Manfrotto serii 55) i do tego głowicę Manfrotto 488RC2,
gdyż GoldPhoto nie posiada w swej ofercie jej odpowiednika z osobną osią i podziałką do panoramy.
Zakupiłem przez Allegro i pozostało mi czekać aż przesyłka dotrze do mnie.

No i jest!!! Nareszcie dotarł w me łapki statyw z głowicą.
Normalnie cieszę się jak dziecko z nowej zabawki.

Ale do rzeczy, cóż mogę o nim powiedzieć???
Przede wszystkim to, że jest naprawdę duuuuży, tzn. wysoki, wygląda bardzo solidnie, wykonanie na bardzo dobrym poziomie,
starannie wykończony, żadnych niedoróbek.
Cieszy oko profesjonalnym wyglądem.

Oto GoldPhoto YH324C


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2007/11/252528926qg0-1.jpg
źródło (http://img261.imageshack.us/img261/1347/252528926qg0.jpg)

i dla przykładu Manfrotto 55XDB

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2007/11/manfrotto055xdbce1-1.jpg
źródło (http://img261.imageshack.us/img261/9610/manfrotto055xdbce1.jpg)

A oto jego parametry:
-wysokość max. z podniesioną kolumną 185 cm
-wysokość max. ze schowaną kolumną 138 cm
-wysokość min. 11 cm
-całkowicie złożony 63 cm
-ciężar statywu 2,45 kg
-max. obciążenie do 6 kg
-średnica profilu nóżek: 20 / 25 / 30 mm
-ilość sekcji nóżek: 3
-głowica wysuwana na wysokość: 47cm (ponad wysokość statywu)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2007/11/62031295pc9-1.jpg
źródło (http://img261.imageshack.us/img261/1268/62031295pc9.jpg)

Statyw posiada wyjmowaną kolumnę centralną, która może być zamocowana także w pozycji odwróconej.
Posiada również śruby mocowania głowicy na obu końcach, co pozwala na zamocowanie głowicy po spodniej stronie kolumny,
bez konieczności jej obracania,
lub daje nam możliwość zamocowania dwóch głowic jednocześnie.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img187.imageshack.us/img187/4666/yh314c10mdt8.jpg)

Odłączana dolna część kolumny także posiada gwint 3/8 cala, do którego można przykręcić głowicę,
a następnie może ona być umocowana w gnieździe statywu zamiast kolumny,
co pozwala zaoszczędzić 0,3 kg na wadze statywu jeśli nie mamy potrzeby korzystania z niej.
Dolna część kolumny jest jednocześnie zabezpieczeniem przed wypadnięciem kolumny.


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2007/11/yh314c07mqi4-1.jpg
źródło (http://img187.imageshack.us/img187/913/yh314c07mqi4.jpg)
https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2007/11/yh314c08mmd7-1.jpg
źródło (http://img187.imageshack.us/img187/1902/yh314c08mmd7.jpg)

Kolumna centralna ma przekrój trójkątny (ścięty trójkąt) w celu lepszej stabilizacji po przykręceniu i blokowana jest wygodną nakrętką motylkową.
W podstawie głowicy są 3 śruby do dobrego zespolenia głowicy ze statywem

Statyw nie posiada możliwości zamocowania kolumny w poziomie.

Nogi posiadają regulowany 4-stopniowy kąt rozstawienia, blokowany specjalnymi zatrzaskami o dużej wytrzymałości,
pracują z należytym oporem nie sprawiając nam trudności w ustawianiu statywu.
Statyw można postawić bardzo nisko, praktycznie kładąc go.
Każda z nóg pracuje niezależnie od pozostałych dając nam możliwość dostosowania się do bardzo zróżnicowanego terenu.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img187.imageshack.us/img187/6770/yh314c18mkc1.jpg)

Klamry zatrzaskowe jak i same nogi pracują lekko i pewnie. Klamry posiadają możliwość korygowania pojawiających się z czasem luzów,
a piankowe uchwyty na nogach zwiększają wygodę w użytkowaniu statywu, zapewniając pewny uchwyt podczas przenoszenia ciężkiego zestawu
a także komfort pracy w niskich temperaturach.

Statyw wyposażony jest w regulowane stopki ze szpilkami i gumowymi nakrętko-nóżkami, dające większą stabilność na każdej nawierzchni.
Gumowe zakończenia nóg o ułatwią pewne postawienie statywu na twardym podłożu,
Podczas gdy po wkręceniu gumek na nóżkach ukazuje się kolec, który można wbić w miękkie podłoże.


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2007/11/yh314c15mpx2-1.jpg
źródło (http://img187.imageshack.us/img187/7969/yh314c15mpx2.jpg)
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img187.imageshack.us/img187/7247/yh314c16mtc2.jpg)

W przypadku statywu Manfrotto taki dodatek trzeba dokupić oddzielnie co podnosi koszt zestawu o ok. 100PLN.

Kluczyk do wszelakich regulacji w komplecie ze statywem, mocowany na sprytnym uchwycie do nogi statywu.

Tyle wrażeń z pierwszego kontaktu ze statywem, natomiast czas pokaże jak się będzie sprawował w użytkowaniu.
Może dobas skrobnie coś w wolnej chwili na temat eksploatacji.
Myślę że mogę go polecić z czystym sumieniem jako dobry zakup.

Co do głowicy to już naprawdę indywidualne potrzeby kierują tym wyborem.

Specjalne podziękowania dla dobasa za skierowanie mojej uwagi na tą markę.


Pozdrówka!

Fotografie wykorzystane do zilustrowania tego opisu nie są moją własnością.
Zostały pobrane z zasobów sieciowych ogólnodostępnych w intenecie
i nie są wykorzystywane w celach zarobkowych.
W przypadku jakichkolwiek roszczeń zostaną zastąpione produkcją własną.
Tekst artykułu jest moją własnością i nie może być rozpowszechniany w żaden sposób
w części lub w całości bez zgody autora.

Oleryk
17.11.07, 09:16
No, specjalnie mobilne to to nie jest.
Kilka lat temu miałem frotkę 055, któryś ze starszych modeli i głowicę, którąś z serii 488.
Dobre to było ale stalo w domu bo nigdy nie chcialo mi sie ustrojstawa targać na plecach ;)
GoldPhoto to to samo, tylko taniej.
Teraz kupiłem Sherpę 600R i mam lekko a stabilności wystarczy.

dziobolek
17.11.07, 13:00
No, specjalnie mobilne to to nie jest.
Kilka lat temu miałem frotkę 055, któryś ze starszych modeli i głowicę, którąś z serii 488.
Dobre to było ale stalo w domu bo nigdy nie chcialo mi sie ustrojstawa targać na plecach ;)
GoldPhoto to to samo, tylko taniej.
Teraz kupiłem Sherpę 600R i mam lekko a stabilności wystarczy.

No to dawaj refleksje na temat użytkowania!
Ludziom brak konkretów na ten temat. Wiem bo sam szukałem ;)

W Sherpie nie pasowała mi głowica na wyposażeniu. Zależało mi na kulowej z dodatkową osią i podziałką do panoramy.
Więc szukałem tylko nóg, bo co mi po głowicy która i tak kurz będzie tylko zbierać.

A tak na marginesie, porównałeś parametry 600R i YH324C???
Bo jak tak na szybko zerknąłem, to tylko minimalnie wagą się różnią - Sherpa-2.1, GoldPhoto-2.4.
Poza tym bardzo podobne rozmiary po złożeniu, więc i mobilność taka sama :razz: ;)

Przy czym jeśli do swojego dołożysz metalowe kolce w nogi, drugą zatyczkę z gwintem w kolumnę,
zatrzaskowy system rozkładania nóg itp. to troszkę waga też podskoczy, nie wspominając o cenie (kolce ok.100PLN)

Nie żebym się czepiał (uchowaj... bo są to zupełnie inne produkty) ale to są detale na które ja akurat zwracałem uwagę przed zakupem.
Ale w tym momencie wydaje mi się że 600R jakby z troszkę innej półki jest.

Ale, co tam... Zapodaj lepiej jakiś opis-teścik.

Pozdrówka!

Oleryk
17.11.07, 13:12
Nie będe testował tylko używał :)
Jeśli chodzi o stabilność, to frotka to on nie jest ale mnie chodzilo o wagę.
Twoje GF waży niewiele mniej, bez głowicy, dolóż ją to będzie trochę więcej ;)
Mam 47 lat i dla mnie liczy się każde pół kilograma mniej.
Mnie też nie za bardzo pasuje głowica, nie chodzi o to, że nie jest kulowa ale o to, że nie ma oddzielnych trezch pokręteł do regulacji każdej plaszczyzny.
No ale coż zrobić, takie sa kompromisy ;)

dziobolek
17.11.07, 13:52
Nie będe testował tylko używał :)
Jeśli chodzi o stabilność, to frotka to on nie jest ale mnie chodzilo o wagę.
Twoje GF waży niewiele mniej, bez głowicy, dolóż ją to będzie trochę więcej ;)
Mam 47 lat i dla mnie liczy się każde pół kilograma mniej.


Wojtek, ja cię w zupełności rozumiem.
Może i ja za jakiś czas zerknę w stronę karbonowych - bo lżejsze.
Moim faworytem został Manfrotto.
Ale w danym momencie liczę każdy grosz, a skoro mogę mieć "Manfrotto inaczej" za sporo mniejsze pieniądze, to po co przepłacać.
Zresztą dobas dość pozytywniego go ocenił, a katował go na Spitsbergenie.


Mnie też nie za bardzo pasuje głowica, nie chodzi o to, że nie jest kulowa ale o to, że nie ma oddzielnych trezch pokręteł do regulacji każdej plaszczyzny.
No ale coż zrobić, takie sa kompromisy ;)

No niestety, dla mnie tu nie ma kompromisów.
Dobra głowica to podstawa komfortu pracy - ustawiasz tak jak potrzebujesz i blokujesz jednym ruchem, jednym pokrętłem.
A jak mnie najdzie gdzieś na panoramkę - no problem, od tego jest dodatkowa oś z podziałką i blokadą - taka jest Manfrotto 488RC2.
I do tego nieduża, kompaktowa, swoje waży bo full metal.
A no właśnie ile to waży.

No i mały update co do wagi.
Jako że jest spora rozbieżność w parametrach podawanych przez sprzedawców,
postanowiłem sprawdzić to osobiście.
Postawiłem na wagę i wyszło że:

- statyw GF YH324C waży 2.3 kg
- głowica Manfrotto 488RC2 waży 0,6 kg i 0,64kg z płytką szybkiego mocowania.
A niektórzy sprzedawcy podają jej wagę 0,86 kg - i weź się tu takim zasugeruj :evil:

Pozdrówka!

kisi
17.11.07, 16:33
W mojej Sherp'ie jedna rzecz irytuje. Tylko zimą ale zawsze. Chodzi o to ze brak gąbki na nózkach wiec przenoszenie kłopotliwe bo ręce marzną w ekspreowym tempie i pozniej ciezko sie operuje zgrabiałymi rękoma. Zamierzam dopasować gąbke taka co sie zakłada na miedziane rurki CO.

dorjan
21.11.07, 03:15
Ten statyw przewijał się w tym wątku kilkakrotnie. Jest to następny tripod uważany za chińską podróbkę Manfrotto 055, ale różniący się od niego wieloma szczegółami.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


Parametry FT-666 są bardzo przyzwoite, ale każdy może je porównać z własnymi potrzebami.
Masa całego zestawu wynosi 4500g i w rozbiciu na części składowe wygląda następująco.
Statyw - 2900g, głowica – 920g, dwie szybkozłączki – 80g, pasek – 150g, gumowe nakładki na stopki – 100g, kluczyk – 20g, pokrowiec – 330g.

Statyw ma maksymalną wysokość roboczą 130cm. Kolumnę (35cm) można wysunąć dodatkowo o 27cm, a głowica z zestawu daje nam następne 13cm. Zapięcie aparatu (8cm) powoduje, że z tak rozłożonego statywu mogą korzystać w pozycji wyprostowanej osoby o wzroście 200cm.

Cały statyw wykonany jest ze stopu aluminium i praktycznie nie posiada części plastikowych. Zastosowano okrągłe profile o przekrojach 30mm, 26mm, 21mm, a na kolumnę 28mm.

Rozebrany statyw nie wygląda imponująco, ale wszystko jest demontowalne. Ja rozebrałem na czynniki pierwsze tylko jedną nogę, a pozostałe zostawiłem w całości.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


Gniazdo statywu to solidny odlew aluminiowy z trzema stalowymi śrubami fi 6 od spodu (nakrętki na kluczyk 10mm), odpowiedzialnymi za system mocowania nóg.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Nogi dociskane są do gniazda przez aluminiowe trójkątne bloczki.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

W górnej części mocującej każdą nogę umieszczone są elementy zatrzaskowej regulacji szerokości rozstawu. Mamy do dyspozycji cztery pozycje regulowane zatrzaskowo.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Całość gniazda od spodu statywu wygląda tak.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Profile nóżek statywu nie są zwykłymi rurkami, gdyż posiadają od wewnątrz cztery prowadnice zwiększające sztywność i uniemożliwiające obrót elementów o mniejszym przekroju, wokół własnej osi.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Rurki o średnicach 30mm i 26mm posiadają wytłoczenia zapobiegające przesuwaniu się zacisku i jego założenie jest możliwe tylko w jednej pozycji, a po przekręceniu zacisk jest trwale unieruchomiony nawet bez silnego dokręcania.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

System zaciskowy poszczególnych sekcji jest solidny, a dźwignia zaciskająca jest również aluminiowa ze stalową śrubą.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


Blokowanie nie sprawia żadnych trudności, a całość wygląda naprawdę solidnie.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Pozostało jeszcze dokładne pokazanie zakończenia nogi statywu i zastosowanego rozwiązania. Jest to gruba aluminiowa tulejka przykręcana stalową śrubką do specjalnego profilu umieszczonego w końcówce rurki.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


Przy ustawianiu statywu na śliskich lub podatnych na uszkodzenie powierzchniach, można założyć gumowe szerokie stopki, znajdujące się standardowo w zestawie.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


We wnętrzu gniazda przesuwa się okrągły i gruby, aluminiowy profil z wyfrezowanymi dwiema prowadnicami.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


Jedynym elementem plastikowym statywu FT-666 jest tulejka wewnętrzna gniazda, w której przesuwa się kolumna. Pokrętło blokujące ma fajny patent, polegający na możliwości odciągnięcia dźwigni i jej optymalnym ustawieniu bez zmiany nacisku na kolumnę. Sprężynka zainstalowana wewnątrz dźwigni powoduje jej samoczynny powrót do pozycji roboczej. W profilu gniazda statywu wbudowano małą poziomniczkę bąbelkową i nagwintowano otwór do mocowania paska transportowego. Nie bez znaczenia jest również fakt, że kolumna dociskana jest na długości aż 75mm, bo taka jest wysokość całego gniazda.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


Górną część kolumny stanowi mocowanie dla głowicy z gwintem 3/4" i gumowy tłumik od spodu. Talerzyk pod głowicę to jednoczęściowy element wkręcony i prawdopodobnie wklejony do środka kolumny na głębokość 11mm (nie potrafiłem tego ruszyć). Ten sposób zamocowania (w przeciwieństwie do Manfrotto) umożliwia całkowite opuszczenie kolumny.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Dół kolumny zakończono również gwintowaną końcówką i gwintem 3/4" do zamocowania następnej głowicy lub aparatu.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Wraz ze statywem otrzymujemy głowicę 3D i jest to odpowiednik Manfrotto 141RC z wbudowaną dodatkowo poziomnicą.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Żadnych rewelacji po tym modelu głowicy nie należy oczekiwać. Spisuje się dobrze i zmiany ustawień dokonujemy płynnie i z dość dużą precyzją. Obydwie skale umieszczone na głowicy, to praktycznie nieprzydatne nalepki z kreskami co 15 stopni. Jej cechy konstrukcyjne sprawiają, że zadowoleni jesteśmy jedynie przy sprzęcie nie przekraczającym 2kg. Powyżej tej wagi precyzja ustawień jest już problematyczna. Wynika to głównie z małej wysokości (szerokości) pierścienia obrotu poziomego, (15mm) co powoduje niewielkie luzy przy panoramowaniu i zmianę położenia aparatu, gdy dokręcimy zacisk. Zastosowany mały przekrój cylindra ślizgowego regulacji pionowej również nie wpływa na komfort pracy. Oczywiście te same problemy występują w głowicy Manfrotto 141RC, GoldFoto YH-410 i innych zbudowanych na podobnych rozmiarowo profilach. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie głowicy typu Manfrotto 029, lub GoldFoto YH-420. Dla tak solidnego statywu jedynie głowica ogranicza jego nośność i stabilność.

W zestawie znajdują się dwie prostokątne szybkozłączki z gwintem 1/4". Zarówno jakość, jak i wygoda montażu/demontażu nie budzą zastrzeżeń.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Możliwości regulacyjne statywu FT-666 i jego stabilność są wzorowe. Precyzyjnie wyregulowany statyw pozwala na szybką i płynną zmianę ustawień. Jego nośność ogranicza zastosowana głowica, gdyż nawet pod obciążeniem ponad 80kg zaciski trzymają i statyw nie zapada się. Można z ufnością podpiąć każdy sprzęt, a czynnikiem destabilizującym będą jedynie elementy łączące sprzęt ze statywem. Najniższą normalną pozycję roboczą wyznacza wysokość kolumny, a przy odwrotnym zamocowaniu kolumny możemy fotografować z dowolnej pozycji. Dwie nogi ubrane są w czarną gąbkę dla łatwiejszego manewrowania statywem w zimie, a trzecia posiada w tym miejscu naniesione trwałe logo, widoczne na pierwszej fotce.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


Wysokość złożonego statywu bez głowicy wynosi 67cm i spokojnie mieści się w dołączonym pokrowcu, (84cm) nawet z zamontowaną głowicą i uchwytami regulacyjnymi. Boczna kieszeń pokrowca przydaje się na dodatkowe akcesoria. Waga tego zestawu nie zachęca do dłuższych wędrówek, ale miejsce w bagażniku samochodu zawsze się znajdzie. Przy cenie 300zł to jedna z atrakcyjniejszych możliwości kupienia solidnego i stabilnego urządzenia na wiele lat.


Na zakończenie tej przydługiej recenzji jeszcze jedna fotka. Jest to głowica Manfrotto 229, która świetnie nadaje się do tego statywu. Po jej zamontowaniu dostrzegamy, że najmniej stabilnym elementem są pierścienie na długich obiektywach, zamocowane gripy lub sam aparat. Trzy poziomnice i trzy precyzyjne skale podziałek widoczne jednocześnie z jednej pozycji fotografa, dają komfort nieosiągalny w prostszych głowicach 3D, a płynność regulacji jest zdumiewająca w porównaniu do głowicy oferowanej w komplecie z FT-666. Jeszcze proszę zwrócić uwagę, że system wypinania szybkozłączki jest z prawej strony, a nie z tyłu głowicy. Przypomniałem o tym fakcie, ponieważ czytałem kiedyś uwagi o utrudnionym odpinaniu E-1 z podpiętym gripem i zamocowanym do statywu ED 50-200mm. User dopatrywał się wady konstrukcyjnej aparatu, a nie źle dobranej głowicy.

Dobrych trójnogów jest cała masa, ale to głowica jest najważniejszym elementem całego zestawu. Ta poniżej współpracuje najstabilniej ze starym jednoczęściowym statywem, pamiętającym czasy początków fotografii.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Pozdrawiam.

Kris_1
21.11.07, 18:53
dorjan: jestem pod dużym wrażeniem :!:
Każdy Twój kolejny post z objaśnieniami i zdjęciami staje się wzorem jak można pomagać i pokazywać coś na forum.

Wiele osób ma ten statyw (ja też), ale dzięki temu dowiedzieliśmy się o nim dużo więcej.

PS. dlaczego ta głowica na końcu jest taka droga? :mrgreen:

mathu
24.11.07, 17:27
Proszę o poradę, bo kompletnie nie orientuję się w temacie statywów, głowic itd.

Przymierzam się do zdjęć w lightboksie, czyli aparat wysunięty dość wysoko i skierowany pod kątem w dół. Dodatkowo na pewno statyw będzie używany do HDRI.

Jaki statyw zapewni mi swobodne operowanie w pionie? Czy muszę dokupić dedykowaną głowicę?

Szukam czegoś w cenie 300-400 zł, chyba że nie będzie wyboru.

dorjan
29.11.07, 01:35
dorjan: jestem pod dużym wrażeniem :!:
Każdy Twój kolejny post z objaśnieniami i zdjęciami staje się wzorem jak można pomagać i pokazywać coś na forum.

Wiele osób ma ten statyw (ja też), ale dzięki temu dowiedzieliśmy się o nim dużo więcej.

PS. dlaczego ta głowica na końcu jest taka droga? :mrgreen:

Kris_1, dziękuję za uznanie. Takie pochwały wybijają mnie z codziennego rytmu i nie wiem jak się zachować. Z jednej strony jestem zadowolony, że moja praca jest przydatna, a drugiej nie chcę pisać nic nie wnoszących podziękowań.

Jest już 11 stron o statywach, a wielu z nas nadal nie wie co kupić. Same słowa jak widać nie wystarczą, dlatego pokazałem FT-666 ze szczegółami, które sam chciałbym zobaczyć w każdym zachwalanym statywie. Był to również mój jubileuszowy (200) post, co także było powodem do małego wysiłku. Nie piszę zbyt często, więc staram się nadrabiać to treścią.

Trochę wyżej Dziobolek zaprezentował GoldPhoto YH324C z kulową głowicą Manfrotto 488RC2. Na podstawie tej recenzji nie kupiłbym zaocznie tego zestawu.
Nadal nie wiem jaki jest sposób mocowania nóg do gniazda i ich regulacji docisku? Jak wygląda system zacisków nóg i z czego zrobiony jest zatrzask zacisku? Czy istnieje możliwość wykręcenia kolców nóżek i z czego to jest zrobione? Jak wygląda sposób mocowania dolnego elementu kolumny z drugim gwintem głowicowym i jakie to ma luzy? (bo wygląda to na wtykaną trójkątną końcówkę z bolcem zatrzaskowym) Jaka jest średnica profilu kolumny? Czy polimerowa kula w głowicy to jednolity element z gwintem mocującym? Jak rozwiązano realizację panoramowania w tej głowicy? …

Chętnie zobaczę i przeczytam odpowiedzi na te pytania. Byłbym również wdzięczny za podobne informacje o Manfrotto 055 w różnych odmianach. Sam mogę zrewanżować się uwagami o mniej uniwersalnym, bo studyjnym (domowym) statywie Manfrotto 028B z głowicą 229. Jest to jednak tak mało popularny zestaw, że niewielu to pewnie zainteresuje.




Proszę o poradę, bo kompletnie nie orientuję się w temacie statywów, głowic itd.

Przymierzam się do zdjęć w lightboksie, czyli aparat wysunięty dość wysoko i skierowany pod kątem w dół. Dodatkowo na pewno statyw będzie używany do HDRI.

Jaki statyw zapewni mi swobodne operowanie w pionie? Czy muszę dokupić dedykowaną głowicę?

Szukam czegoś w cenie 300-400 zł, chyba że nie będzie wyboru.

Głowica każdego statywu zapewnia pochylenie aparatu do 90 stopni w dół, gorzej byłoby z podnoszeniem obiektywu do góry. Możesz zastosować dowolną głowicę i nie musi to być dedykowana do statywu. Powinna mieć jedynie gwint na śrubę 3/8". Poczytaj opinie z tego wątku, a na pewno coś znajdziesz.

Pozdrawiam.

uke7
29.11.07, 09:00
dorjan - gdzie można kupić ten ststyw, który opisałeś? I czy można go kupić bez głowicy?

Oleryk
29.11.07, 09:36
Trochę wyżej Dziobolek zaprezentował GoldPhoto YH324C z kulową głowicą Manfrotto 488RC2. Na podstawie tej recenzji nie kupiłbym zaocznie tego zestawu...

I co w związku z tym?
Dorjan, piszesz naprawdę bardzo wyczerpujące testy/porady, podziwiam i jak najbardziej należał Ci się bonus.
Dlaczego jednak tak otwarcie krytykujesz innych?
Dziobolek napisał tak, jak potrafił czy też tak, jak uznał za stosowne.
Jeżeli sądzisz, że jego post nie wyczerpał tematu, to go uzupełnij lub poproś autora o uzupełnienie a nie wytykaj błędów w czymś, co powstało tylko z dobrej woli i zacięcia piszącego.
To forum a nie profesjonalna strona z testami, pisanymi za godziwe wynagrodzenie, każdy tu pisze jak potrafi i, moim zdaniem, taka krytyka jest co najmniej nie na miejscu :/

dorjan
29.11.07, 21:11
Oleryk, szczerze mówiąc to nie wiem o co chodzi. O jakiej otwartej krytyce piszesz? Ja nie widzę nawet ukrytej krytyki. Napisałem jedynie, że zaocznie, bez obejrzenia statywu nie zdecydował bym się na jego zakup i nie miałem nawet śmiałości prosić autora o odpowiedź na moje pytania. Ten statyw może być równie dobry, jak Manfrotto, ale tego nie wiem.
Dziobolek jako pierwszy w tym wątku pokazał swój statyw i ładnie go opisał. Jeżeli będzie miał czas i zechce coś dodać to będę wdzięczny za takie informacje, ale wcale się nie pogniewam jeśli uzna temat za zamknięty. Ja jedynie zmałpowałem pomysł i w podobny sposób zaprezentowałem swój, z uwzględnieniem ważnych dla mnie szczegółów. Nie zrobiłem tego idealnie. Nie pokazałem pokrowca, paska, kluczyka, systemu blokady rurek przed obrotem wokół własnej osi, itd. Natomiast nie mam pojęcia o żadnych bonusach, czy wytykaniu błędów.


dorjan - gdzie można kupić ten ststyw, który opisałeś? I czy można go kupić bez głowicy?

Czasami jest oferta na Allegro w opcji "kup teraz" za 299zł, a czy jest dostępny bez głowicy to nie wiem. W sumie głowica 3D również się przyda, a moja krytyka tego odpowiednika Manfrotto 141RC jest trochę skrzywiona używaniem głowicy 229.

Pozdrawiam.

Oleryk
29.11.07, 22:13
Oleryk, szczerze mówiąc to nie wiem o co chodzi. O jakiej otwartej krytyce piszesz? Ja nie widzę nawet ukrytej krytyki. Napisałem jedynie, że zaocznie, bez obejrzenia statywu nie zdecydował bym się na jego zakup i nie miałem nawet śmiałości prosić autora o odpowiedź na moje pytania. Ten statyw może być równie dobry, jak Manfrotto, ale tego nie wiem.

Pewnie źle zrozumiałem Twoje intencje.
Sorki, bez urazy :)

dziobolek
14.12.07, 00:20
...
Dziobolek jako pierwszy w tym wątku pokazał swój statyw i ładnie go opisał. Jeżeli będzie miał czas i zechce coś dodać to będę wdzięczny za takie informacje, ale wcale się nie pogniewam jeśli uzna temat za zamknięty.

Dorjan, nie ma problemu, kto pyta – nie błądzi.

Zacznijmy od tego , że jest to wierna kopia statywu Manfrotto 055CL (Classic) wycofanego z produkcji.
No i zgadza się – tak się składa że tenże Manfrotto 055CL stoi sobie w jednym z Dublińskich sklepów, gdzie dokonałem konfrontacji obu i… są jak dwie krople wody - poza kolcami, kolorem, nazwą i ceną (185 Euro sobie zań życzą otrzymać LOL).
Wszystkie pozostałe parametry identyczne
Więcej szczegółów na www.foto7.com.pl>Manfrotto>wycofane z produkcji>055CL,
lub po prostu wpisz w Google Manfrotto 055CL.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img178.imageshack.us/img178/9195/manfrotto055clkr2.jpg)

-jaki jest sposób mocowania nóg do gniazda i ich regulacji docisku?
Wszystko jest wykonane z metalu, w większości są to odlewy aluminiowe.
Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc o regulacji docisku.
Nogi statywu posiadają możliwość ustawienia pod czterema kątami (25°, 43°, 73° oraz 90°)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2007/12/gf5lz3-1.jpg
źródło (http://img232.imageshack.us/img232/2863/gf5lz3.jpg)

-jak wygląda system zacisków nóg i z czego zrobiony jest zatrzask zacisku?
Jest to system zatrzasków szybkiej blokady, wykonany z tworzywa sztucznego wysokiej jakości (tak to wygląda, zobaczymy co będzie po dłuższym czasie używania).


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2007/12/gf1oc0-1.jpg
źródło (http://img252.imageshack.us/img252/6130/gf1oc0.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img146.imageshack.us/img146/4968/gf3rw3.jpg)

-czy istnieje możliwość wykręcenia kolców nóżek i z czego to jest zrobione?
Samych kolców się nie wykręca, można je wymienić na stopki gumowe - tylko po co?
Użytkownicy statywów Manfrotto muszą dokupić sobie taki dodatek za ok.100PLN, tu jest on na wyposażeniu.

-jak wygląda sposób mocowania dolnego elementu kolumny z drugim gwintem głowicowym i jakie to ma luzy? (bo wygląda to na wtykaną trójkątną końcówkę z bolcem zatrzaskowym).
Dokładnie tak jest, jak to wygląda - zatrzaskowy bolec. Spełnia to dwie podstawowe funkcje:
1. Blokada kolumny przed przypadkowym wysunięciem z gniazda statywu,


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2007/12/gf4jw1-1.jpg
źródło (http://img155.imageshack.us/img155/8251/gf4jw1.jpg)

2. Spełnia rolę adaptera, który zastępuje kolumnę w gnieździe statywu jeśli zdecydujemy się na pracę bez kolumny.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img511.imageshack.us/img511/8350/gf2cv6.jpg)

Jest to naprawdę wysoki statyw i może komuś przypasować taka forma pracy,
tym bardziej że zyskuje się wtedy na stabilności, no i na wadze - ok. 300g mniej do noszenia.
Używanie tego jako opcjonalnej możliwości założenia tam głowicy jest dość dyskusyjne (pomimo iż niektórzy sprzedawcy mocno to akcentują), ponieważ występują tam minimalne luzy, aczkolwiek element ten "siedzi" w kolumnie dość stabilnie.
Poza tym szybciej można przełożyć kolumnę, niż przekręcić głowicę.
Jednakże ja nie ryzykowałbym zbyt dużego obciążenia dla tego elementu - może jakaś lampa lub tym podobne.

-jaka jest średnica profilu kolumny?
Jest to profil trójkątny o maksymalnej średnicy 30mm

-czy polimerowa kula w głowicy to jednolity element z gwintem mocującym?
Tak to wygląda, aczkolwiek w polimerowej kuli zatopiony jest metalowy sworzeń zakończony gwintem.

-jak rozwiązano realizację panoramowania w tej głowicy?
W bardzo prosty sposób.
Głowica posiada dwie dźwignie blokujące dwie niezależne osie obrotu.
Jedna dźwignia (po prawej - wyglądająca jak pokrętło) blokuje ruch kuli, która może pracować w dowolnym kierunku.
Druga dźwignia (po lewej - typu wajcha) blokuje oś obrotu tylko poziomego całej głowicy na podstawie, na której to też znajduje się podziałka kątowa.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img152.imageshack.us/img152/6110/manfrotto3ig7.jpg)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2007/12/manfrotto2yk8-1.jpg
źródło (http://img155.imageshack.us/img155/534/manfrotto2yk8.jpg)

Głowica posiada także dwa przeciwlegle, specjalne wycięcia dla sworznia osadzonego w kuli, umożliwiające przechył aparatu do 90ş.


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2007/12/manfrotto1bd6-1.jpg
źródło (http://img155.imageshack.us/img155/8939/manfrotto1bd6.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img152.imageshack.us/img152/6110/manfrotto3ig7.jpg)

Wrażenia z eksploatacji tego zestawu - bardzo pozytywne.
Jak na razie zero problemów i żadnych zastrzeżeń, spisuje się znakomicie.

Pozdrówka!

dorjan
14.12.07, 02:21
Dziobolek, świetnie. O takie detale mi chodziło. Przeglądam czasami oferty sklepów internetowych, a tam pokazywane jest najczęściej jedno ogólne małe zdjęcie, pod które można podstawić każdy statyw, bo szczegółów nie widać.

Teraz wiem, że końcówki nóżek z kolcami w tym statywie są identyczne jak w Manfrotto 028. Natomiast pisząc o regulacji docisku, chodziło mi o to, jak to wygląda od spodu?
Na górze gniazda widoczne są trzy śruby imbusowe wchodzące pionowo w dół, które muszą coś podtrzymywać. Jakąś płytkę dociskową regulującą opór rozstwu nóg, bo nie widać jak to rozwiązano. W FT-666 jedna płytka dociska dwie krańcówki sąsiednich nóg. Tutaj jest chyba lepiej, bo docisk jednej śruby odpowiada za jedną nogę.

Porządnej głowicy kulowej nigdy nie używałem i byłem ciekaw jak to wygląda w porównaniu do 3D. Teraz bez dotykania widzę różnice.

Dziękuję i pozdrawiam.

dziobolek
14.12.07, 12:30
Statyw od spodu?

Proszę bardzo.


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2007/12/gf6fz9-1.jpg
źródło (http://img505.imageshack.us/img505/9415/gf6fz9.jpg)

Bardzo mile zaskoczył mnie tu jeden detal - nazwa firmy GoldPhoto wytłoczona w odlewie.
Mała rzecz, a cieszy.
Dobrze to świadczy również o firmie, gdyż nie jest to "no name",
na który każdy może sobie założyć naklejkę z nazwą własnej firmy.
W tym wypadku wyrób należy już IMHO rozpatrywać jako firmowy.

No cóż, jeszcze jakieś życzenia??? ;)

Pozdrówka!

skow
14.12.07, 12:52
Mam statyw Manfrotto 713HSB (chyba nie pomyliłem oznaczeń).
Statyw ten po złożeniu ma ok. 35cm i bez problemu chowa się w plecaku.

Ostatnio myślę o dokupieniu do niego kolumny ze śrubą 3/8" oraz jakieś głowicy.

Pytanie:
1. Czy kolumny do manfrotto jakos znormalizowane i można je wymieniać między modelami; przekrój okrągły, obcięty z trzech stron tak jak na zdjęciu

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2007/12/gf6fz9-1.jpg
źródło (http://img505.imageshack.us/img505/9415/gf6fz9.jpg)

2. Czy taką samą kolumnę można dokupić bez problemu?

dziobolek
14.12.07, 13:04
Mam statyw Manfrotto 713HSB (chyba nie pomyliłem oznaczeń).
Statyw ten po złożeniu ma ok. 35cm i bez problemu chowa się w plecaku.

Ostatnio myślę o dokupieniu do niego kolumny ze śrubą 3/8" oraz jakieś głowicy.

Pytanie:
1. Czy kolumny do manfrotto jakos znormalizowane i można je wymieniać między modelami;
2. Czy taką samą kolumnę można dokupić bez problemu?

Znaczy się co, masz statyw bez kolumny???

No, nieważne.
Wydaje mi się że nie do końca, tzn. kolumna z serii np. 055 będzie kompatybilna tylko w ramach tej serii, i nie podejdzie do serii 190.
Mam nadzieję że kumasz o co mi chodzi.

Więcej szczegółów znajdziesz na www.foto7.com.pl>Manfrotto .

Jak będę w sklepie to postaram się zwrócić na to uwagę i sprawdzić.

Pozdrówka!

skow
14.12.07, 13:20
Znaczy się co, masz statyw bez kolumny???


Oczywiści, że mam kolumnę ze zintegrowaną (kolumna i głowica to całość, nie ma śruby 3/8") głowicą kulkową ale właśnie ta głowica jest najsłabszym elementem w tym zestawie.
To mniej wiecej wygląda jak tutaj:
http://www.foto7.com.pl/manfrotto_web/715SHB.htm
Śruba dociskowa głowicy jest nie przy głowicy ale na dole kolumny.




Więcej szczegółów znajdziesz na www.foto7.com.pl>Manfrotto .
Jak będę w sklepie to postaram się zwrócić na to uwagę i sprawdzić.


Tam akurat nie ma zbyt wiele szczegółów.
Dlatego zwróciłem się z pytaniem do fachowca/praktyka :-)

dziobolek
14.12.07, 13:38
...
Tam akurat nie ma zbyt wiele szczegółów.
Dlatego zwróciłem się z pytaniem do fachowca/praktyka :-)

:oops: :oops: :oops:
Schlebiasz mi, ja tylko opisuję to co widzę i co czuję.
I cieszę się jeśli mogę pomóc.


Oczywiści, że mam kolumnę ze zintegrowaną (kolumna i głowica to całość, nie ma śruby 3/8") głowicą kulkową ale właśnie ta głowica jest najsłabszym elementem w tym zestawie.

Oki, teraz kumam o co chodzi. Masz statyw w wersji Bundle.
Czyli wychodzi to taniej, ale jesteś niejako skazany na głowicę.

Namiary na foto7 podałem, bo podają się za autoryzowanego przedstawiciela m.in. Manfrotto, a to już do czegoś zobowiązuje.
Więc jeśli idzie o zakup samej kolumny to chyba tylko u nich.

Zrób fotkę tej kolumny co ci nie pasi i podaj wymiary (szczeg. średnice - obie jeśli profil trójkótny).
Może coś gdzieś znajdę podobnego.

dorjan
15.12.07, 23:10
Dzisiaj coś dla profi i nie tylko. Wystarczy na lata intensywnego użytkowania i przeżyje wiele generacji naszych cyfrówek.

Statyw Manfrotto 028B Triman nie jest tak popularny jak lekkie modele serii 190, czy bardziej stabilne i chętniej wybierane przez wymagających fotografów konstrukcje z szeregu 055. Jest to solidny statyw studyjny, jeden z cięższych i najwyższych z oferty fotograficznej Manfrotto. Porównanie jego wielkości z innymi trójnogami uzmysławia dopiero jego możliwości.

Do porównania od lewej: Manfrotto 028, stary solidny statyw produkcji byłej NRD, FT-666, First C-3550, Velbon Compact 2.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Rozstawienie tych statywów do pełnej wysokości w typowym pokoju jest niemożliwe ze względu na wysokość 028B. Wraz z kolumną, głowicą i założonym aparatem dotyka sufitu w 2,5m pomieszczeniu, dlatego wszystkie statywy mają wyciągniętą tylko jedną sekcję nóżek. Po złożeniu Triman nie jest już tak imponujący i mieści się swobodnie do pokrowca od FT-666.

Parametry techniczne Manfrotto 028B.
- pełna wysokość z wysuniętą kolumną - 227cm
- pełna wysokość robocza bez kolumny – 179cm
- wysokość robocza z jedną sekcją nóg – 127cm
- najniższa wysokość robocza – 77cm
- złożony statyw w wersji transportowej – 82cm
- waga – 4,15kg
- nośność – 12kg
- średnica rurek nóg 2x19mm, 25mm, 20mm
- średnica kolumny 35mm
- wysokość kolumny 60cm
- wysokość osłony kolumny 48cm
- średnica osłony kolumny 40mm

Do powyższych wysokości roboczych należy dodać wysokość głowicy (16cm) i wysokość aparatu (8cm), a wówczas bez wyjmowania dolnej sekcji nóg mogą w pozycji wyprostowanej fotografować bardzo wysokie osoby.

Żeby nikt nie miał wątpliwości kto jest producentem tego urządzenia, to na grubym profilu osłony kolumny naniesione jest logo producenta z oznaczeniem modelu. Takie informacje znajdują się również na jarzmie kolumny, pasku i gumowym naramienniku paska.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Duża szeroka podstawa jarzma kolumny i nóg zapewnia niezwykłą stabilność na skręcanie. Zawdzięczamy to rozstawionym, podwójnym elementom nośnym pierwszej sekcji, a także grubemu profilowi kolumny.
Kolumna to sześciokątny profil z trzema ściankami płaskimi i trzema zaokrąglonymi. Jedna z trzech wypukłych powierzchni posiada wyfrezowane ząbki i cała kolumna jest podnoszona i opuszczana korbką napędzającą samohamowny mechanizm ślimakowy.

Nogi statywu są umocowane stalowymi śrubami z dwustronnie nakręcanymi mosiężnymi nakrętkami. Regulacja siły docisku i likwidacja luzów nie stanowi żadnego problemu. Na obudowie jarzma (gniazda) znajduje się wbudowana poziomnica bąbelkowa i mocowanie paska transportowego (pasek jest mocowany identycznie jak w FT-666).


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Wielu fotografujących ma zastrzeżenia do korbki w statywach, ale nie używali pewnie tego modelu. Tutaj nie ma kompromisów. Wszystko zostało przemyślane i wykonane z trwałych stopów metalowych. Ślimak, korbka, blokada korbki, to idealnie dopasowane elementy. Kolumna ociera się o gładkie i śliskie wkładki plastikowe w jarzmie, łatwe do wymiany i demontażu, a wysokość efektywna podnoszonej kolumny jest imponująca (48cm). Nie ma możliwości samoczynnego opuszczania się kolumny nawet pod kilkudziesięciokilogramowym obciążeniem. Pokrętło blokady służy jedynie do ustabilizowania kolumny, co nie jest trudne jeżeli kolumna dociskana jest do powierzchni o 9cm wysokości.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Zakończenie górnej sekcji nóg to masywny odlew stopu aluminium z prowadnicą 7,5cm dla środkowego profilu nogi. Wewnątrz całej długości znajduje się metalowa płytka dociskowa. To proste, ale komfortowe rozwiązanie. Gumowa przykrywka wyprofilowanego zakończenia nogi stanowi zabezpieczenie przed jej wypadaniem i jest jednocześnie skutecznym tłumikiem przy jej szybkim opuszczaniu.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Ostatni segment nogi zakończono stalowym kolcem z nakręconą gumową stopką (podobne rozwiązanie jak w YH324). Długość wysuwu reguluje aluminiowa solidna nakrętka. Poprzez dokręcanie następuje zaciskanie się plastikowego pierścienia umieszczonego wewnątrz nakrętki. To moim zdaniem najsłabszy element tego statywu, bo wymaga silnego dociskania pierścienia i użycia sporej siły w celu prawidłowego zablokowania nogi. Użyte w tej części plastikowe pierścienie blokujące wewnątrz rurek budzą mieszane uczucia. Na szczęście używanie ostatniej sekcji nóg jest w tym statywie raczej sporadyczne, chyba że chcemy fotografować codziennie z pierwszego piętra przy ustawionym na parterze trójnogu.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Regulacja szerokości rozstawu jest bezstopniowa. Wszystkie nogi połączone są płaskownikami z pierścieniem poruszającym się po osłonie kolumny wkręconej od spodu w jarzmo statywu. Wszystkie te elementy wykonano ze stopu aluminium i można je w każdej chwili zdemontować w całości, lub jedynie częściowo, gdy chcemy skorzystać z innego ustawienia, bądź umożliwić bezproblemowe podpięcie drugiej głowicy do dolnej śruby w kolumnie.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Pomimo że Manfrotto 028B to urządzenie rekomendowane do studia, z kolumną podnoszoną korbką i mechanizmem rozstawu zajmującym miejsce wewnątrz przestrzeni tripoda, konstruktorzy nie zabrali mu nic z funkcjonalności mniejszych, uniwersalnych statywów. Po odkręceniu trzech śrubek przesuwamy pierścień z płaskownikami dystansowymi do góry, lub całkowicie wykręcamy osłonę kolumny i cała przestrzeń wewnątrz statywu jest wolna. Do dolnej śruby kolumny przykręcamy głowicę z aparatem i możemy płynnie regulować wysokość fotografowania praktycznie od zera.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Teraz o równie ważnym elemencie zestawu – o głowicy. Jej prawidłowy dobór zależy od rodzaju uprawianej fotografii, wielkości, stabilności i wagi statywu, ale też od naszych preferencji i upodobań. Bezsensowne jest wybieranie drogiego i stabilnego statywu, a następnie w ramach oszczędności kupowanie lekkiej i nieprecyzyjnej głowicy.

Prezentowana poniżej głowica to Manfrotto 229. Jej waga, budowa i parametry odpowiadają parametrom statywu i wzajemnie się uzupełniają. Waga – 1,8kg (+ standardowa szybkozłącza 100g), wysokość – 16cm, nośność – 12kg.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Jest to najlepsza głowica 3D jakiej kiedykolwiek używałem. Jej stabilność i precyzja są wzorowe. Wszystkie pokrętła regulacyjne mają gumowane, przyjemne w dotyku uchwyty. Lekkie dokręcenie stabilizuje położenie głowicy nawet z najcięższym obiektywem. Trzy wbudowane poziomnice pozwalają na uzyskanie poziomu w każdym położeniu, a trzy skale zestopniowane z dokładnością co 5 stopni są widoczne z pozycji fotografującego. Precyzyjniej to może być jedynie w głowicach z przekładniami zębatkowymi.

Możliwość zastosowania wielu płytek szybkiego montażu to następne udogodnienie. Mamy do dyspozycji płytki sześciokątne, z listwą krawędziową do pozycji pionowych, uniwersalną prostokątną, czy dużą kwadratową do aparatów wielkoformatowych. Dźwignia zwalniająca znajduje się z prawej strony i takie usytuowanie znakomicie ułatwia przezbrajanie statywu.
Możemy łatwo podpiąć każdy ciężki osprzęt. To nie statyw z głowicą jest najsłabszym ogniwem destabilizującym. W tym przypadku gorzej jest z elementami podpinanego osprzętu. Wyginają się plastikowe gripy lub cienkie metalowe pierścienie na obiektywach mających połączenia statywowe.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Dawno minęły czasy, gdy metalowy pierścień na obiektywie był szeroki i o dużej powierzchni styku ze statywem.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Jeszcze lepiej wygląda to z formatem średnim.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Głowica Manfrotto 229 jest całkowicie rozbieralna i nie ma w niej żadnego plastikowego elementu. Grube tuleje ślizgowe posiadają rowki do odprowadzania nadmiaru smaru przy silniejszym zaciskaniu. Ich duża powierzchnia wpływa na szybką blokadę ustawień już przy niewielkiej sile docisku. Dolna część głowicy przy obracaniu (panoramowaniu) porusza się po teflonowej uszczelce, a duża wysokość dolnego wałka (3cm) minimalizuje luzy nawet bez zaciskania obejmy. Ruch góra-dół odbywa się ze stałym wyregulowanym oporem, a zacisk w pozycji roboczej realizowany jest przez dociśnięcie kulki łożyskowej. To prawdopodobnie jedyna głowica 3D w ofercie Manfrotto z takim system zacisku.

Prezentowany zestaw (statyw + głowica) waży ponad 6kg i nie jest urządzeniem zbyt mobilnym, ale nie do takich celów został skonstruowany. Jego właściwości statyczne i regulacyjne są wyjątkowe, a o takiej funkcjonalności mogą pomarzyć nawet firmowe lżejsze statywy z zatrzaskowym rozstawem nóg.

Pozdrawiam.

PS
Specjalnie do porównania wielkości statywów (pierwszy obrazek) pożyczyłem First’a C-3550 i byłem przerażony tandetą wykonania. Tę namiastkę statywu trzeba podpierać, by sam stał stabilnie, a założenia jakiejkolwiek lustrzanki bym nie ryzykował. Zresztą, po co zakładać aparat na statyw, który rozjeżdża się na śliskiej powierzchni przy byle dotknięciu, a na optymalnym podłożu skręca się wokół własnej osi przy próbie panoramowania. Całkowicie plastikowa głowica ugina się pod palcami i nie gwarantuje żadnej stabilności. O kręceniu korbką lepiej zapomnieć, bo urwie się z pewnością po tygodniu, a w przypadku podniesienia kolumny i jej nie zablokowaniu, opadająca pod ciężarem aparatu kolumna dokona zniszczenia tego bubla i przy okazji naszego sprzętu. Istnieje także niebezpieczeństwo skaleczenia się o wystającą i ostrą zębatkę prowadnicy kolumny. Przy takim wynalazku jesteśmy do tyłu o całe 100zł, bo tyle zapłaci nieświadomy początkujący fotograf za gadżet ładnie wyglądający tylko na obrazku. Nigdy nie miałem czegoś takiego w ręku i nie przypuszczałem, że można to produkować i nazywać statywem, ale jak widać są chętni i na takie badziewie. Stabilniejszy i lżejszy okazał się nawet mały Velbon Compact 2, którego spokojnie można używać z kompaktami, a małą lustrzankę z kitem również udźwignie. Jest przynajmniej cały metalowy (wraz z głowicą).

epicure
16.12.07, 01:12
dziobolek, przymierzam się do kupna tego samego statywu, co Ty masz, tyle że z głowicą GoldPhoto YH410 lub YH430. Wiesz coś na ich temat? W zasadzie nie będę wykorzystywał ich do żadnych ekstremalnych zadań, więc nie potrzebuję nie wiadomo czego - byle utrzymało E-410 z "kitem" albo czymś w rodzaju 14-54 przy HDRach i panoramach. Dlatego szkoda mi trochę kasy na głowicę Manfrotto, ale nie chcę też kupować szmelcu. Czy te głowice, o których wspomniałem, dadzą radę?

skow
16.12.07, 21:13
Wracam do tematu kolumny Manfrotto 714SHB.
Pod spodem rysunek z wymiarami.

Gdzieś znalazłem info, że kolumna do seri 55 ma średnicę 28mm a do serii 190 średnicę 25mm czyli być może do nóg od 714 pasowałaby kolumna od 190.

Czy ktoś mógłby suwmiarką dokładnie zmierzyć średnicę (a raczej wartość w najgrubszym miejscu) kolumny oraz średnicę otworu w nogach?

dobas
16.12.07, 22:28
@ epicure -
Goldphotto 410 da radę. nawet z cięższym zestawem.
Jest to żywcem zerżnięte z MANFROTTO 141 RC
poniżej pogladowe fotki

Chodzi to toporniej niż Frotka, ale radę daje. Ja tę głowice katowałem na Spitsbergenie. Nie wyrobiła się choć kultura pracy jest o niebo niższa niż przy włoskim odpowiedniku, to jednak chiński chyba wart grzechu

#141 RC

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.dobas.ovh.org/statyw/statyw8.jpg)
# 141 RC

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.dobas.ovh.org/statyw/statyw9.jpg)
# 410

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.dobas.ovh.org/statyw/statyw10.jpg)
# 410

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.dobas.ovh.org/statyw/statyw11.jpg)
# 410

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.dobas.ovh.org/statyw/statyw12.jpg)
# 141 RC

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.dobas.ovh.org/statyw/statyw14.jpg)

Sorry za jakość ale zdjęcia na szybko robione
a ostatnio nie bardzo mam szas

Statyw zardzewiał od słonej wody na Szpicu, ale to normalka :)

pozdrawiam
Dobas

dziobolek
17.12.07, 00:08
dziobolek, przymierzam się do kupna tego samego statywu, co Ty masz, tyle że z głowicą GoldPhoto YH410 lub YH430. Wiesz coś na ich temat? W zasadzie nie będę wykorzystywał ich do żadnych ekstremalnych zadań, więc nie potrzebuję nie wiadomo czego - byle utrzymało E-410 z "kitem" albo czymś w rodzaju 14-54 przy HDRach i panoramach. Dlatego szkoda mi trochę kasy na głowicę Manfrotto, ale nie chcę też kupować szmelcu. Czy te głowice, o których wspomniałem, dadzą radę?

Sorki za zwłokę, trochę byłem nieobecny.

Co do głowic GoldPhoto, to fizycznego kontaktu z nimi nie miałem.
Podczas przedzakupowego "castingu" brałem pod uwagę tylko głowice kulowe.
Na placu boju pozostały dwie:

-GoldPhoto YH430
-Manfrotto 488RC2

Byłem nawet mocno zainteresowany YH430 (o krok od zakupu),
tylko brakowało mi w niej dodatkowej osi do panoram, Manfrotto ją ma - ale ta cena :? .
Pisałem nawet do dystrybutorów i przedstawicieli handlowych i była tylko jedna odpowiedź
"Goldphoto niestety nie posiada w swojej ofercie odpowiednika Manfrotto 488RC2".

W końcu moja luba, widząc moje rozterki rzekła że lepiej zainwestować raz, a dobrze i być zadowolonym.
W sumie racja. I tak nabyłem Manfrotto 488RC2.

Moją opinię na temat statywu znasz.
Sądząc po jakości statywu, myślę że głowice tej firmy wykonane będą podobnym poziomie.
Tyle że YH430 do panoram raczej się nie nadaje.
Natomiast opinię na temat YH410 masz już od dobasa

Pozdrówka!

epicure
17.12.07, 02:30
dobas, dziobolek, dzięki za pomoc!

dorjan
18.12.07, 23:53
Epicure, zastanów się nad głowicą YH420. To wierna kopia Manfrotto 029. Jest trochę masywniejsza od YH410, ale do tego statywu będzie odpowiedniejsza. Tulejka ślizgowa regulacji góra - dół w YH420 jest dużej średnicy i dzięki temu precyzja ustawień i trzymanie przy niewielkim docisku jest dużo większe. Jedynie jej waga odstrasza bardziej mobilnych amatorów statywu.

Pozdrawiam.

lucas_g
12.01.08, 22:17
Witam,

Ja również przymierzam się do zakupu statywu. W moim przypadku będę go używał do wycieczek górskich i spacerów, czasem do zdjęć nocnych. Budżet to 300 zł. Po przeczytaniu tych postów widzę, że za taką kasę to raczej SHERPA 600R. Znalazłem również SLIKa PRO 340DX, który bardzo mi się podoba. Czy ktoś może coś o nim powiedzieć??

Piotr Grześ
12.01.08, 22:28
Zajrzyj do MM, dzisiaj w Poznaniu widziałem duży wysyp dobrych statywów i głowic. Ale ceny. Statyw i głowica Giotto, jeśli dobrze piszę, to ok. 1000 zł. Masakra. Ale widać, że widzą coraz większe zainteresowanie tym sprzętem i wstawiają. Tylko ceny, niestety dla idiotów. Zdumiało mnie 50- 200 za prawie 5 koła. Tragedia.

dawid_
12.01.08, 23:08
Jak wygląda sprawa z wysokością statywu? Czy koniecznie musi być wysokości "mój wzrost +10cm''. Patrzyłem na ofertę Slick'a i chyba tylko jeden model spełniał powyższe założenia.

dzemski
12.01.08, 23:12
dawid_: to zależy czy chcesz się schylać wiecznie do aparatu czy wolisz jednak być wyprostowany ;)

dawid_
12.01.08, 23:14
Nie rozumiem zatem, dlaczego 90% dostępnych statywów mieści się w wymiarach 150-160cm? Przecież z tym się nie da pracować. Jeżeli zdecyduje się nosić statyw, to różnica 10-15cm w złożeniu i 0.5kg nie będzie miała większego znaczenia.

dzemski
12.01.08, 23:18
mój soligor ma 170cm + głowica + aparat, daje jakieś 185-190. W zupełności mi to wystarcza. Mam 183cm wzrostu.

dawid_
12.01.08, 23:23
To dokładnie tyle co ja:)

Nie brałem pod uwagę aparatu. Rzeczywiście wystarczy mi 165-170cm.

lucas_g
12.01.08, 23:33
Mi wystarczy jeszcze niższy statyw, bo jestem od Was o 10 cm niższy. Szukam czegoś za 3 stówki, co nie będzie zbyt ciężkie, a w miarę stabilne. Cudów za tą cenę nie oczekuję.

Oleryk
12.01.08, 23:38
Ja mam 186cm na bosaka i Sherpę 600R.
Jakoś mi wystarcza :mrgreen:
Kiedys miałem frotkę 055 z głowicą 486. To było dopiero bydlę do dźwigania :/
No coż, młodszy byłem ;)

lucas_g
13.01.08, 01:28
I jeszcze jedno.

Czy macie namiar na jakiś sklep z pokrowcami na statywy??

Oleryk
13.01.08, 10:01
I jeszcze jedno.

Czy macie namiar na jakiś sklep z pokrowcami na statywy??

http://www.fotorimex.pl/products.php/269,pl,pokrowce_na_statywy.htm
http://www.drong.abc24.pl/default.asp?kat=29478
http://www.intersam.pl/index.php?cat_id=53&PHPSESSID=bd31c3becd1f9b9cf8bf57ad6a0355ed

i pewnie jeszcze z setka innych...

lucas_g
13.01.08, 10:14
Dzięki

Dar-i-jush
13.01.08, 10:18
Ja mam pytanie o szybkozłączki (tak to się zwie? wiadomo o co chodzi). W E-510 gwint jest dziwnie z tyłu aparatu i chyba wszystkie złączki z poważniejszych statywów będą dużo wystawać. Spotkaliście jakiś model, którego złączka ładnie pasuje? Zależy mi na możliwości szybkiego zdjęcia i zamocowania aparatu na statywie, a wersje statyw+głowica mi tego komfortu nie dają. Czy się mylę?

Oleryk
13.01.08, 10:25
Jak pisalem powyżej, używam Sherpy 600R.
Głowica wyposażona jest w szybkozłączkę i to, że troche ona wystaje poza obrys aparatu w niczym nie przeszkadza.

salvadhor
13.01.08, 11:44
Mi wystarczy jeszcze niższy statyw, bo jestem od Was o 10 cm niższy. Szukam czegoś za 3 stówki, co nie będzie zbyt ciężkie, a w miarę stabilne. Cudów za tą cenę nie oczekuję.

Określ twój preferowany przedział ciężkości statywu. Z doświadczenia wiem, ze statyw ok. 2 - 2.5 kg podczas całego dnia wędrowania potrafi dać się we znaki. Być może gdyby był lepiej mocowany, to bym go mniej czuł, ale rozważam teraz zakup jakiegoś niskiego (1m - 1.20m), lekkiego (do 1kg) statywu. I co ważne, jak najmniejszego po złożeniu (30 - 40 cm). Nie są to kryteria statywu doskonałego, lecz kompromis w całodziennym dźwiganiu żelastwa, którego użyje się i tak 4 - 6 razy.

A co do statywów i podróbek Manfrotto. Nikt nie wspomniał o doskonałych podróbkach firmy Fangier. Właśnie taki statywik mam (model wt-660a), jest ciężki (2.5kg), jest stabilny, ma piankę w miejscach uchwytu do przenoszenia, ma poziomicę, ma metalowe a nie plastikowe zaciski blokujące elementy nóżek.

Jedyne do czego można się przyczepić, a właściwie trzeba, to jakaś popie... głupio pomyślana głowica, gdzie regulacja rączką góra-dół powoduje obracanie aparatu lewo-prawo (wg. punktu środka obiektwu). No fatalnie to pomyślane (trzeba stopkę montować w aparacie w poprzek, wtedy regulacja góra dół to regulacja kątu nachylenia obiektywu). Na szczęście głowicę można wymienić.

lucas_g
13.01.08, 17:04
SLIK PRO 340DX

Wysokość: 116 cm
Maksymalna wysokość z wysuniętą kolumną: 147 cm
Minimalna wysokość robocza: 46 cm
Długość po złożeniu: 49 cm
Udźwig: 3 kg
Liczba sekcji: 4
Waga: 1,58 kg
Cena:299

Salvadhor, szukam mniej więcej czegoś takiego jak Ty czyli waga to raczej priorytet. Powyższy SLIK wydaje mi się póki co godny zainteresowania ze względu na wagę i długość po złożeniu.

Jeśli masz namiar na coś godnego polecenia to daj znać.

Pozdrawiam

Plumek
20.01.08, 17:03
:)

Co o tym myślicie? Może ktoś takowy posiada? Czy do macro może się przydać?

MINI STATYW (http://www.digimania.pl/slik-mini-pro-iii)

Oleryk
20.01.08, 17:14
Pewnie, ze może ale nie do wszystkiego.
Czasem potrzeba odwrócić aparat żeby sfotografować coś nad samym podłożem a wtedy lepiej sprawdzi sie wysoki statyw z możliwością odwrócenia kolumny.

http://img148.imagevenue.com/loc716/th_42308_stativ_122_716lo.jpg (http://img148.imagevenue.com/img.php?image=42308_stativ_122_716lo.jpg)

Plumek
20.01.08, 17:47
Pewnie, ze może ale nie do wszystkiego.
Czasem potrzeba odwrócić aparat żeby sfotografować coś nad samym podłożem a wtedy lepiej sprawdzi sie wysoki statyw z możliwością odwrócenia kolumny.

Obrazek (http://img148.imagevenue.com/img.php?image=42308_stativ_122_716lo.jpg)

Sherpę wysoką mam, ale myślę o czymś, co można mieć przy sobie zawsze ;) Stąd myślę o tym mini ;)

Piotr_0602
19.02.08, 14:30
kupiłem właśnie GoldPhoto YH324C i głowicę kulową Goldphoto...
(nawiasem mówiąc zachęcony pozytywnymi opiniami w tym wątku)
i wrażenia bardzo pozytywne
co prawda blokady rozwarcia nóg statywu mogłyby działać mniej oporniej
ale reszta OK.

Słowem - chyba dobrze że nie wydałem dużo więcej na Manfrotto, być może nieco lepsze w wykonaniu, ale różnica ceny dramatyczna. Jedynie drugą głowicę kupię może manfrotto, bo kulową nie zrobię panoramowania, a te goldphotowe wersje 3D nie mają poziomic.

Ogólnie jednak - polecam te Goldphoto, nie ma powodów do obaw.
No, jedynie może patriotycznie, że wspieramy chińską cywilizację zamiast europejskiej. Jak tak dalej pójdzie...

lech2
19.02.08, 18:23
Jedynie drugą głowicę kupię może manfrotto, bo kulową nie zrobię panoramowania, a te goldphotowe wersje 3D nie mają poziomic.
Nie obiecuj sobie za wiele po poziomicach zintegrowanych z głowicą.
Jedynie zewnętrzna - zakładana na aparat w miejsce lampy błyskowej,
skutecznie informuje o poprawnym poziomowaniu.

przemur
19.02.08, 23:09
Jedynie drugą głowicę kupię może manfrotto, bo kulową nie zrobię panoramowania, a te goldphotowe wersje 3D nie mają poziomic.
Nie obiecuj sobie za wiele po poziomicach zintegrowanych z głowicą.
Jedynie zewnętrzna - zakładana na aparat w miejsce lampy błyskowej,
skutecznie informuje o poprawnym poziomowaniu.

Swoja droga bardzo mnie zastanawialo czemu poziomice na Allegro kosztowaly prawie 100 zl. :-/ Z tego co widze teraz sa tansze, ale i tak chyba nic nie przebije 10 dolarow za produkt prawie ze od producenta (= z Honk Kongu). Ciagle ponad dwa razy taniej niz na Allegro: http://cgi.ebay.com/Triple-3-Axis-Bubble-Spirit-Level-on-Camera-Hot-Shoe_W0QQitemZ350027185321QQihZ022QQcategoryZ15215 QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Morlok
19.02.08, 23:17
Jedynie drugą głowicę kupię może manfrotto, bo kulową nie zrobię panoramowania, a te goldphotowe wersje 3D nie mają poziomic.
Nie obiecuj sobie za wiele po poziomicach zintegrowanych z głowicą.
Jedynie zewnętrzna - zakładana na aparat w miejsce lampy błyskowej,
skutecznie informuje o poprawnym poziomowaniu.

Swoja droga bardzo mnie zastanawialo czemu poziomice na Allegro kosztowaly prawie 100 zl. :-/ Z tego co widze teraz sa tansze, ale i tak chyba nic nie przebije 10 dolarow za produkt prawie ze od producenta (= z Honk Kongu). Ciagle ponad dwa razy taniej niz na Allegro: http://cgi.ebay.com/Triple-3-Axis-Bubble-Spirit-Level-on-Camera-Hot-Shoe_W0QQitemZ350027185321QQihZ022QQcategoryZ15215 QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
A nie prawda , że droższe :
http://www.allegro.pl/item309566119_dwuosiowa_poziomica_fotogr_do_canon_ sony_nikon.html

dziobolek
20.02.08, 00:40
...Jedynie drugą głowicę kupię może manfrotto, bo kulową nie zrobię panoramowania, a te goldphotowe wersje 3D nie mają poziomic...

Było nie żałować grosza i dołożyć do Manfrotto 488 RC, i byłby problem z głowy ;)

Pozdrówka!

przemur
20.02.08, 01:31
Swoja droga bardzo mnie zastanawialo czemu poziomice na Allegro kosztowaly prawie 100 zl. :-/ Z tego co widze teraz sa tansze, ale i tak chyba nic nie przebije 10 dolarow za produkt prawie ze od producenta (= z Honk Kongu). Ciagle ponad dwa razy taniej niz na Allegro: http://cgi.ebay.com/Triple-3-Axis-Bubble-Spirit-Level-on-Camera-Hot-Shoe_W0QQitemZ350027185321QQihZ022QQcategoryZ15215 QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
A nie prawda , że droższe :
http://www.allegro.pl/item309566119_dwuosiowa_poziomica_fotogr_do_canon_ sony_nikon.html

Ta na eBay-u jest 3-osiowa z wysylka do Polski za 10 USD (mniej niz 25 zl). Ciagle mniej niz 47 zl (bez wysylki) za dwu-osiowa z Allegro. :-)

BTW, od tego samego sprzedawcy 2-osiowa poziomica kosztuje z wysylka 7 USD, co daje jakies 17 zl. Ktos niezly biznes robi u nas ;-)

lucas_g
20.02.08, 16:31
Czy porównywał ktoś głowice GoldPhoto YH410 i YH420?? Jakieś uwagi itp.

Morlok
20.02.08, 18:34
Ta na eBay-u jest 3-osiowa z wysylka do Polski za 10 USD (mniej niz 25 zl). Ciagle mniej niz 47 zl (bez wysylki) za dwu-osiowa z Allegro. :-)

BTW, od tego samego sprzedawcy 2-osiowa poziomica kosztuje z wysylka 7 USD, co daje jakies 17 zl. Ktos niezly biznes robi u nas ;-)

Fakt, taniej tylko gdzie ta trzecia oś ;)

henry1
21.02.08, 16:03
Ta na eBay-u jest 3-osiowa z wysylka do Polski za 10 USD (mniej niz 25 zl). Ciagle mniej niz 47 zl (bez wysylki) za dwu-osiowa z Allegro. :-)

BTW, od tego samego sprzedawcy 2-osiowa poziomica kosztuje z wysylka 7 USD, co daje jakies 17 zl. Ktos niezly biznes robi u nas ;-)

Fakt, taniej tylko gdzie ta trzecia oś ;)



Witam !

Dzisiaj byłem w Castoramie .Mają tam poziomnice firmy HANDY WORTH.
Jedna ma kształt trójkątny i dwie rurki prostopadłe,opisana :do sprawdzania wyrównania
maszyn,wag,stołów do bilarda i mebli. Wielkość ok.3 x 4cm wys.ok 1cm.
Druga okrągła ,opisana : do sprawdzania poziomu urządzeń,słupków,stołów itp.
Wielkość średnica ok. 4 cm ,wys ok. 1cm.
Bardzo łatwo dorobić do nich coś w rodzaju stopki do lampy i można wsuwać je w sanki
lampy w aparacie.
Cena jednej i drugiej : 4,86 zł.

Pzdr

lucas_g
12.03.08, 18:57
No i kupiłem... Goldphoto YH314 + YH410. Fajniutkie to to było, stabilne, ale wielkie i ciężkie, więc odesłałem. Swoją drogą podziękowania dla sklepu www.fototip.pl za świetny kontakt.

Szukałem czegoś lżejszego, mniejszego, żebym mógł to zabierać na dłuższe wyprawy, szczególnie w góry.

No i padło na Velbon Sherpa 750R. Wiem, że zaraz będą głosy krytyki, że korbka, że niestabilny, że tylko Frotki są dobre. Podkreślam, że ja potrzebowałem czegoś stosunkowo lekkiego za ok. 3 stówki.

Jeśli chodzi o sam statyw, to uważam, że jest bardzo dobrze wykonany, stosunkowo stabilny i ma jak dla mnie jedną przewagę nad modelem 600R czyli 4 sekcje przez co jest mniejszy po złożeniu.

Ogólnie polecam ten statyw. Dla tych, którzy mają więcej zapału w dźwiganiu statywu, Goldphoto będzie chyba lepszym rozwiązaniem.

Tyle o statywach za ok. 3 stówki.

Pozdrawiam

zeroprocent
18.03.08, 21:13
Witam
szukam w miare dobrego statywu pod e-510
szukam, szukam no i znalazlem cos takiego: statyw (http://allegro.pl/item325033601_statyw_velbon_cx_560_pokrowiec_nowy_ f_vat_.html)
nie mam wygorowanych oczekiwan
nie potrzebuje super wypasionego sprzetu
pytam tylko czy przyklad, ktory wyszukalem jest godny uwagi ?;
czy ktos mial juz do czynienia z tym "velbonem"
oraz czy proporcje cena/wlasciwosci sa przystepne

z gory dzieki

pzdr emil

Bodzip
18.03.08, 22:07
2,3 kg to jest co dźwigać. Jak idziesz w góry to wolę piwo targać :)

a na przykład to (http://www.allegro.pl/item327055714_statyw_velbon_cx_540_pokrowiec_f_vat _wawa_sklep.html) lub
http://www.allegro.pl/item329461650_statyw_hama_star_61_z_torba_gwar_f_v at_w_w_sn].html
sorry za cały link, ale coś się wywala z kodem [url]

zeroprocent
19.03.08, 17:45
to ta HAMA nawet nawet :>
jeszcze jakies propozycje ?

Wormjazz
26.03.08, 00:41
Ja kupiłem Velbon Sherpa 435 za 285 zł i według mnie jest w porządku. Stabilny, bardzo porządnie wykonany, głowica też mi się podoba. Może nie ustawia się tak szybko jak kulowa ale jest naprawdę fajna. Miałem kupić Manfrotto ale są sporo droższe, a próg cenowy ustawiłem na kwotę około 300 zł. Sherpa 435 jest naprawdę fajnym produktem.

Plumek
26.03.08, 06:33
Fajniutki :) Choć w tej cenie mogłeś mieć Sherpę 600R - wydaje mi się - z wygodniejszą głowicą (jedna wajha, głowicę można dokręcić również do monopodu). Ten widzę jest ktrótszy po złożeniu, nieco lżejszy i wysokość minimalna fot. też troszkę mniejsza :) No i udźwig też. Może być mniej stabilny, jak podepniesz do niego E-3+grip z 50-200...

mariouche
26.03.08, 14:01
mam 600R i polecam. Stabilny, nie za ciężki - w sam raz do moich zastosowań.

Pozdrawiam

Ggrzesiek
26.03.08, 15:17
Witam

Chcąc być do końca oryginalnym, E-400 to jednak rzadkość, zdecydowałem się na statyw Slik PRO 330 DX. Póki co jestem zadowolony, w miarę sztywny, lekki, może nie tak uniwersalny jak Sherpa 600r (min. wys.). W zestawie pasek na ramię. Wybierałem właśnie pomiędzy nim, a wspomnianym Velbonem.

Pozdrawiam

czmielek
5.04.08, 21:30
Kupiłem sobie niedawno slika pro 330 DX i jestem bardzo zadowolony. W ulotce dołączonej do statywu wyczytałem że można dokupić do serii pro 300 krótką kolumne przydatną do robienia zdjęć z małej wysokości ale nigdzie jej nie mogę znaleźć i tu wielka prośba do użytkowników forum może ktoś wie gdzie, widział lub chce sprzedać taką kolumnę z góry dzięki za jakieś namiary.

suchar
5.04.08, 22:06
czmielek, czy ten statyw ma poziomicę?

czmielek
5.04.08, 22:16
nie nie ma jest to dokładnie slik pro 330dx można zobaczyc tu: http://www.sklepfotograficzny.pl/statywy/Slik/statyw-PRO-330DX+glowica/

PS
w tym linku podają obciążenie max 2kg a producent w ulotce i na kartonie 3kg

suchar
5.04.08, 22:20
Oj, to szkoda. Szukam statywu (nie dla mnie) i ten mi się spodobał, ale poziomica by się przydała, to dość wygodne. Czy taką poziomicę da się jakoś dokupić i dokleić?

czmielek
5.04.08, 22:28
jest pełno poziomic które wsadzasz w sanki do lampy błyskowej tu masz pare przykładów na allegro. Podobno te przy statywach można o kant d.. rozbić i tylko taka w sankach wskazuje prawidłowo http://aukcja.onet.pl/search.php?string=poziomica&category=8847&encoding=iso&category=8867


ehh zeby tak jeszcze ta krótsza kolumna była w zestawie to statyw byłby idealny...

rocco
6.04.08, 08:40
Oj, to szkoda. Szukam statywu (nie dla mnie) i ten mi się spodobał, ale poziomica by się przydała, to dość wygodne. Czy taką poziomicę da się jakoś dokupić i dokleić?
Suchar, nie warto sugerowac sie obecnością czy brakiem poziomicy przt zakupie statywu. To niewiele warte.
Najlepsze efekty zapewni poziomica założona w sanki do lampy błyskowej w aparacie i taką warto kupić.

suchar
6.04.08, 10:30
Suchar, nie warto sugerowac sie obecnością czy brakiem poziomicy przt zakupie statywu. To niewiele warte.
Najlepsze efekty zapewni poziomica założona w sanki do lampy błyskowej w aparacie i taką warto kupić.

Sam w swoim statywie mam poziomicę i to dzięki niej większość moich krajobrazów posiada poziomy horyzont, więc mi się to raczej przydaje. Ale rzeczywiście kupienie i założenie w sanki poziomicy za 40zł nie będzie problemem.

czmielek
6.04.08, 11:31
Stwierdziłem ze jezeli nie znajdę to wykonam sam taka krótka kolumne do slika 330 dx z rurki miedzianej. jedyny problem to ten krążek z gwintem widoczny na górze na zdjęciu nr 1. Nie wiem gdzie tki bajer kupić. Prosze o pomoc.

Obliczyłem ze po zamontowaniu takiej kolumny i rozłożeniu nóg tak jak na ostatnim zdjęciu mozliwe będzie fotografowanie z ok 25-30 cm czyli idealnie jak dla mnie.

zeroprocent
14.04.08, 18:17
czy ktos ma/mial do czynienie ze starywem hama gamma 79 ?
http://allegro.pl/item342262037_statyw_hama_gamma_79_wysoki_profesjo nalny_.html
poniewaz 300zl za velbona czy slika to ponad moje sily zastanawiam sie nad tym modelem.
czy ktos moglby sie wypowiedziec ?

enter
14.04.08, 19:47
może tak trochę ze średniej półki kilka uwag znajdziecie tutaj
http://greenshadow.wordpress.com/2008/02/05/tripod/

moje wątpliwości co do zakupu takiego sprzętu jak

Manfrotto 055 prob [starszy model]
Manfrotto 190 prob [starszy model]
i ich odpowiedników w Goldphoto
oraz głowic

MF 229 pro head [płytka sześciokątna]
MF 488 RC0 [płytka sześciokątna]
MF 340 płytka eL kształtna [pod pł. sześciokątną]

dla mniejszych [lżejszych] zestawów spokojnie wystarczy MF 190 lub jego odpowiednik z głowicą 486 lub 488

kisi
15.04.08, 09:04
czy ktos ma/mial do czynienie ze starywem hama gamma 79 ?
http://allegro.pl/item342262037_statyw_hama_gamma_79_wysoki_profesjo nalny_.html
poniewaz 300zl za velbona czy slika to ponad moje sily zastanawiam sie nad tym modelem.
czy ktos moglby sie wypowiedziec ?

Odpowiedz sobie sam czy patrzyłbyś spokojnie jak sprzęt na statywie za stówkę chwieje sie pod wpływem lekkiego wiatru - nie mowiac juz o i tak nieostrych fotkach. Jesli chcesz taki statyw kupic to pomysl o monopodzie - bedziesz mial to samo (w stosunku to niestabilnego statywu) a dodatkowo zystasz mobilność.

zeroprocent
15.04.08, 16:33
Odpowiedz sobie sam czy patrzyłbyś spokojnie jak sprzęt na statywie za stówkę chwieje sie pod wpływem lekkiego wiatru - nie mowiac juz o i tak nieostrych fotkach. Jesli chcesz taki statyw kupic to pomysl o monopodzie - bedziesz mial to samo (w stosunku to niestabilnego statywu) a dodatkowo zystasz mobilność.

Wiadomo, ze jakbym mogl to kupilbym najlepszy statyw dostepny na rynku.
Z tego co czytalem na forum to sa statywy:
a) g*wniane < Sherpy 600R
b) Sherpa 600R < cuda techniki

myslalem ze ta hama to taki zloty srodek pomiedzy cena i jakoscia.
Chyba musze zaczac myslec w kategoriach: raz, a dobrze
Gdyby nie clo (328zl) za aparat, ktore mi naliczyli....

ale, gdyby babcia miala wasy...; prawda ;p

rocco
15.04.08, 18:37
Z powodzeniem uzywam Sherpy 600R :cool:

salvadhor
15.04.08, 18:44
Ja od dłuższego czasu poszukuję zamiennika dla mojego stacjonarnego i ciężkiego statywu.
Ten zamiennik służyłby do długo terminowych włóczęg po bezdrożach, zatem musi spełniać kilka podstawowych kryteriów:
- waga do 0.6 kg
- wysokość max. powyżej metra (ale nawet nie musi być powyżej 1.10 m)
- po złożeniu max. 35 - 40 cm
- stopka mile widziana

Wbrew pozorom, łatwo znaleźć nie jest - albo jakieś pajęczaki, które się rozlezą pod ciężarem aparatu, albo wszystko po złożeniu ma 50 - 60 cm, albo ciężkie... No nikt o turystach nie pomyślał ;)

skow
15.04.08, 19:20
Wbrew pozorom, łatwo znaleźć nie jest - albo jakieś pajęczaki, które się rozlezą pod ciężarem aparatu, albo wszystko po złożeniu ma 50 - 60 cm, albo ciężkie... No nikt o turystach nie pomyślał ;)

Jeśli zejdziesz z wagą z 0.6kg do 1kg to można wybrać coś z serii Manfrotto: 714HSB, 715HSB czy 718HSB.

zeroprocent
18.05.08, 18:04
witam,
poniewaz nie bardzo mam sie do kogo zwrocic o pomoc pisze tu.
to juz moj 3 post z pytaniem o statyw, co oznacza, ze wciaz go nie mam
jedyne co uleglo zmianie to kwota, ktora moge przeznaczyc na ten cel - 300zl z przesylka

1
http://allegro.pl/item363336958_statyw_opticam_profesjonalny_169_cm_ wt_6606.html
2
http://allegro.pl/item365924853_wysoki_profesjonalny_statyw_nie_tylk o_do_makro_.html

wyszukalem te dwa modele.

dodatki:
mam 189cm wzrostu
statyw musi miec mozliwosc odwrotnego zamocowania kolumny z glowica
nie chce sherpy 600R ;p

pomozecie?

paszczol
18.05.08, 18:18
nie chce sherpy 600R ;p



Jeśli wolno, dlaczego nie 600R ?

lucas_g
18.05.08, 18:21
Polecam Velbon Sherpa 750R lub coś z oferty Sklik'a, a konkretnie 330DX lub 340DX. Z tych trzech, chyba każdy jest godny uwagi, a to, który wybrałbyś, to już kwestia własnych preferencji.

zeroprocent
18.05.08, 18:23
moim zdaniem sherpa nie jest warta swojej ceny
za 4 rurki ponad 300zl to bardzo duzo
wole miec "no name" niz placic za logo


odnosnie slikow
chyba za niskie dla mnie, z tego co widzialem max 160cm
ten z ktorego teraz korzystam jest podobnej wysokosci, nie jest to wygodne

paszczol
18.05.08, 18:26
Myślę, że nie świadomie pominąłeś jeden fakt. Do obsługi (głowicy) niektórych statywów wystarczy jedna ręka, do innych trzeba dwóch.

zeroprocent
18.05.08, 18:27
nie znam sie zupelnie na glowicach, nie wiem ktora lepsza, ktora gorsza, dlatego pytam :)

lucas_g
18.05.08, 18:30
moim zdaniem sherpa nie jest warta swojej ceny
za 4 rurki ponad 300zl to bardzo duzo
wole miec "no name" niz placic za logo

Przy takim podejściu nikt nie kupiłby MANFROTTO

zeroprocent
18.05.08, 18:35
czyli ludzi swiadomie przeplacaja ?

ps. nikt nie odniosl sie do tych statywow, ktore podalem wczesniej.

kisi
19.05.08, 09:18
czyli ludzi swiadomie przeplacaja ?

ps. nikt nie odniosl sie do tych statywow, ktore podalem wczesniej.

Do czego tu sie odnosić. Skoro nikt nie używa to i sie nie odnosi. Skoro nie chcesz przeplacać to kup sobie akiegos Firsta za 100 albo inny statyw i masz. Zależy co dla kogo jest ważne i po co kupuje statyw. Dla mnie ważne jest jednak ze aparat jest na pewnym statywie ktory nie kolebie sie (aż tak mocno) a i nie musze sie bać że sie przewróci - wtedy straty na pewno beda wieksze od zaoszczędzonej "stówki" na statywie.

zeroprocent
19.05.08, 11:13
ok, ok nie bijcie
wezme ta sherpe :) skoro taka sprawdzona

czmielek
19.05.08, 16:46
a ja polece ci slika 330 pro jakos lepiej wykonany mi sie wydaje kumpel ma sherpe i razem doszlismy do tego wniosku w plenerze przy silnym wietrze pzdr

zeroprocent
19.05.08, 17:10
a ja polece ci slika 330 pro jakos lepiej wykonany mi sie wydaje kumpel ma sherpe i razem doszlismy do tego wniosku w plenerze przy silnym wietrze pzdr

za pozno ;p

Jacunio
19.05.08, 18:38
Właśnie sobie wczoraj w sklepie dla idiotów kupiłem Vanguard Alta 1. Wydał mi się lepszy jako statyw uniwersalny do makro i normalnych zastosowań. Próbowałem znaleźć o nim wcześniej jakieś info w googlu, ale bez efektu. Czy ktoś na forum go też używa?

raven66
20.05.08, 14:36
Pytanko do szanownych Formułowiczów:
czy ktoś z was posiada wynalazek GoldPhoto o nazwie głowica pistoletowa YH400?
http://www.allegro.pl/item363267109_goldphoto_glowica_pistoletowa_yh400_ zam_manfrotto.html

Chodzi mnie konkretnie o system blokady szybkozłączki, czyli nie na zatrzask, jak w modelu YH401 czy też innych typowych rozwiązaniach statywowych, tylko na śrubę dokręcaną.

Jeśli ktoś ma coś takiego, to jak taka blokada się sprawuje w porównaniu do zatrzasku? Jest to pewne? Jak przechylę głowicę o 90° w bok, to nie zjedzie mi całość razem z aparatem?

Pytam, bo właśnie otrzymałem taką głowicę, ale jak się okazuję, przez własną głupotę zamówiłem złą. Bo to co pierwotnie macałem to właśnie była YH401 (z zatrzaskiem) i jakoś tak się zasugerowałem że to jest YH400.
Nie wiem czy teraz wymieniać na YH401 (z zatrzaskiem) czy też zostawić YH400? Chodzi mi tylko o tą blokadę szybkozłączki, cała reszta jest dla mnie zupełnie OK.

WildLight
4.06.08, 20:38
Mial ktos doczynienia ze statywami firmy opticam? w FJ widzialem nawet fajny statyw za 319 bardzo masywny i dobrze wykoany.

http://www.e-fotojoker.pl/product/statywy/first/statyw-opticam-wt-6604/

ch4rlie
4.06.08, 21:04
też go oglądałem ostatnio w FJ ten statyw, niestety po warstwie kurzu na nim raczej nie cieszył się zbyt dużym zainteresowaniem, poza tym w tej cenie masz według mnie lepszą propozycję, oceń sam:

http://www.agito.pl/statywy/velbon_sherpa_600r.214.325876.html

trochę spędziłem czasu na lekturze różnych statywów i opinii o nich i jakoś ten mi przypadł
najbardziej do gustu,

pozdrawiam 8-)

WildLight
4.06.08, 21:11
też go oglądałem ostatnio w FJ ten statyw, niestety po warstwie kurzu na nim raczej nie cieszył się zbyt dużym zainteresowaniem, poza tym w tej cenie masz według mnie lepszą propozycję, oceń sam:

http://www.agito.pl/statywy/velbon_sherpa_600r.214.325876.html

trochę spędziłem czasu na lekturze różnych statywów i opinii o nich i jakoś ten mi przypadł
najbardziej do gustu,

pozdrawiam 8-)

to ze sie kurzy nie oznacza czegos kiepskiego a malo popularnego. Okazje mialem osobiscie sprawdzic na polarach tiffena wszedzie polecane marumi, hoya a ten filtr jest rownie bardzo dobry tylko malo rozreklamowany.

I takie pytanie jeszcze, ile srednio aparat np e-3 bedzie wazyl z dobrym obiektywem i lampa ? okolo 3ch kg czy mniej lub wiecej? Chce na zas kupic a nie pozniej zmieniac co chwile...

ch4rlie
4.06.08, 21:53
mówiąc że jest zakurzony, chciałem właśnie powiedzieć że jest mało popularny, a i w necie niewiele o nim można się dowiedzieć, a mając taki pieniądz do wydania lepiej kupić coś sprawdzonego, takie moje zdanie

ps. cały zestaw ok 2kg (body E-3, szkło 12-60, błysk FL-50)

pozdrawiam 8-)

WildLight
5.06.08, 14:39
Co do mojego pytania wczesniejszego poszukalem troche w internecie i na form nikona znalazlem kilka ciekawych wypowiedzi. Generalnie pisali ze nie sa to zle statywy ale mozna miec lepsze. Moj wybor padl na Slik Pro 330 DX i taki tez dzis kupilem za 289 zl :) Pierwsze wrazenia bardzo dobre wszystko chodzi dobrze, nie trzeba sie nasilowac by krecic itp. Lekki (1.6kg) caly czarny i ma oslone na nogach na zime aby rece nie przymarzaly nam ;) niestety brakuje mi jednak jednej banalnej rzeczy - pokrowca. Ale wezme pokrowiec sobie ze zwyklego prostego statywu za 50 zl ktory mialem wczesniej :) Drugim minusem moze byc to ze zatrzaski na nogach sa z plastiku ale wydaje mi sie ze raczej z lepszego gatunkowo :)

lech2
5.06.08, 20:01
niestety brakuje mi jednak jednej banalnej rzeczy - pokrowca. Ale wezme pokrowiec sobie ze zwyklego prostego
statywu za 50 zl ktory mialem wczesniej

Za czas jakiś przekonasz się, iż pokrowiec na statyw to dodatkowy klamot który
przeszkadza w operatywnym posługiwaniu się sprzętem.
Statyw + pokrowiec, torba, aparat + obiektywy - nie za dużo w plener ... ?
Pokrowiec na statyw - sprawdza się li tylko w transporcie - zaś w normalnym
posługiwaniu się statywem, jest tylko przeszkodą.

czmielek
5.06.08, 20:28
Co do mojego pytania wczesniejszego poszukalem troche w internecie i na form nikona znalazlem kilka ciekawych wypowiedzi. Generalnie pisali ze nie sa to zle statywy ale mozna miec lepsze. Moj wybor padl na Slik Pro 330 DX i taki tez dzis kupilem za 289 zl :) Pierwsze wrazenia bardzo dobre wszystko chodzi dobrze, nie trzeba sie nasilowac by krecic itp. Lekki (1.6kg) caly czarny i ma oslone na nogach na zime aby rece nie przymarzaly nam ;) niestety brakuje mi jednak jednej banalnej rzeczy - pokrowca. Ale wezme pokrowiec sobie ze zwyklego prostego statywu za 50 zl ktory mialem wczesniej :) Drugim minusem moze byc to ze zatrzaski na nogach sa z plastiku ale wydaje mi sie ze raczej z lepszego gatunkowo :)

witam w gronie uzytkowników slika a tu masz fajne pokrowce tanio jak barszcz świetnie wykonane:

http://www.drong.abc24.pl/default.asp?kat=29478

raven66
6.06.08, 22:15
Ekskjuze mła, czy ktoś z grona Formułowiczów dysponuje może głowicą GoldPhoto YH400 albo YH401 (kulowe)?
W sensie, nie że chcę kupić, tylko zapytać o coś posiadaczy owych (jeśli tacy są).

Pytania są dwa:

1. Czy w komplecie z głowicą/statywem dostaliście trzy śruby mocujące (dodatkowo) głowicę do tej płytki na górze kolumny? Dokręcane od spodu. Chodzi mi o wkręty oznaczone jako "C" na załączonym rysunku.

2. Czy, mimo załączonej blokady (czyli po puszczeniu pistoletowej dźwigni, kiedy teoria mówi, że głowica powinna się zblokować) możecie nadal kręcić górną częścią głowicy? To znaczy kręci się ta część od wysokości "P" do góry, sama kula pozostaje faktycznie nieruchoma.

IACEk
13.06.08, 23:30
Witam!
Panowie, prosba o pomoc.
Do konca czerwca musze kupic statyw.
Na poczatku wybor padl na GoldPhoto YH324 i glowice 3D GoldPhoto YH420 ale niestety po kontakcie z kilkoma sklepami moge zapomniec ze go dostane, przewidziane dostawy koniec czerwca poczatek lipca - brak w kraju, no i tu pojawia sie problem, co w zamian?
Myslalem nad Sherpa 600R lub jakas inna ale nie jestem do konca przekonany.
Po przekopaniu calej reszty innych statywow doszedlem do wniosku ze najrozsadniejszym wyborem byl by Slik Pro 700DX ktory znalazlem najtaniej za 499zl. Czy ten model wart jest tej ceny? Jakie wady maja Sliki? A moze jest cos innego co byscie polecili? Cena jaka moge dac za statyw to jak widac max 500zl.
Bede wdzieczny za kazda pomoc.
Pozdrawiam
Jacek

EDIT:
Ten podobny troche do GoldPhoto a w zasadzie to wyglada tak samo ale nadal nie wiem czy to dobry wybor?
http://www.allegro.pl/item378394993_profesjonalny_3d_180cm_tryb_makro_fu teral.html

Ggrzesiek
13.06.08, 23:57
Za czas jakiś przekonasz się, iż pokrowiec na statyw to dodatkowy klamot który
przeszkadza w operatywnym posługiwaniu się sprzętem. ...

WildLight,
Zgadzam się z opinią Lech2. Jeśli pokrowiec to chyba tylko do transportu. Jeśli już to życzyłbym sobie taki, który mógłbym założyć na plecy jak plecak i np. wyruszyć z nim w plener na rowerze.
Kupując Slika Pro 330 DX otrzymałem do niego pasek i nie wiem czy nie jest to bardziej praktyczne rozwiązanie.

push
14.06.08, 12:24
posiadam velbon'a 560tkę

- 54cm minimum to zbyt dużo.. max to jakiś metr
- płytka mocująca : gwint uniwersalny ale bolec z przodu nie pasuje do miejsca wciskania bolca w e-510!!

+ mała poziomnica
+ pełna regulacja we wszystkich płaszczyznach (możliwe kadry pionowe)


ogólnie dostałem ten statyw , karte 2 gb i torbe na lustro i graty za jakieś 100zł w ramach promocji e-510 + dual kit.. Za 100zł opłacało się.. Osobno ten statyw w innych sklepach kosztuje jakieś 100/120zł i wtedy doradzał bym rozejrzenie się za czymś lepszym.

co do pokrowca to jest utrzymany w stylu "wędkarskim" zupełnie nieprzydatne gdy wsiadamy na rower , który osobiście uwielbiam i wykorzystuje praktycznie za każdym razem gdy ruszam w teren..

dorjan
14.06.08, 12:35
Ten podobny troche do GoldPhoto a w zasadzie to wyglada tak samo ale nadal nie wiem czy to dobry wybor?
http://www.allegro.pl/item378394993_profesjonalny_3d_180cm_tryb_makro_fu teral.html

Wystarczy dokładniej przeczyczać ten wątek.

O tym statywie już było.

https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=4652&page=14

Pozdrawiam.

IACEk
14.06.08, 13:17
Dzieki dorjan, widze Twoja recka, nie zauwazylem tego wczesniej.
Z tego co napisales wynika ze jest troche lepiej wykonany niz GoldPhoto chocby ze wzgledu na wieksza ilosc metalowych elementow.
Od czasu Twojego opisu juz troche minelo, jak teraz mozesz ocenic ten statyw?
Jesli naprawde sprawuje sie dobrze jestem zdecydowany go kupic.
Pozdrawiam

dorjan
14.06.08, 13:48
Możesz śmiało kupować statyw FT-666. To naprawdę solidna i dobrze zaprojektowana konstrukcja. Głowica posiada całkiem precyzyjną poziomnicę i wbrew niektórym opiniom jest ona bardzo przydatna.
Nie jest on ani mały, ani lekki, ale trwałość i stabilność masz zapewnioną.

Pozdrawiam.

IACEk
14.06.08, 14:08
Jeszcze raz dzieki dorjan.
Dzisiaj go zamawiam.
Bardziej liczy sie dla mnie stabilnosc i trwalosc niz jego mobilnosc.

amator-28
15.06.08, 23:44
Warmik polecił mi velbon df-60 macie jakies inne propozycje?

J.Graph
5.07.08, 02:00
Warmik polecił mi velbon df-60 macie jakies inne propozycje?

Ja posiadam Vanguard MK-3 i jestem z niego zadowolony ...
Nie wiem tylko dlaczego kupiłem go jakieś pół roku temu w MM za 70PLN a w necie widze nawet za 190PLN :roll::roll::roll:

epicure
6.07.08, 02:22
Czy ktoś z Was używa głowicy slik SH 705E? Interesuje mnie czy ma ona podziałkę do panoram. No i ogólnie, jak się sprawuje i jakiej jest jakości.

K_Puchatek
23.07.08, 21:57
Poszukuję mini statywu (na wyjazdy) - czy ktoś używa - może podzielić się uwagami? (dodam że aparat to E-330 z obiektywem 12-60mm SWD - w sumie jakieś 1,3 kg) Poniżej podaję linki do statywów które mnie interesują:

http://allegro.pl/item401628281_statyw_velbon_cx_mini_pokrowiec_nowy _f_vat_.html
http://allegro.pl/item405511509_velbon_df_mini_do_makro_3d_szybkozla czka_.htm (http://allegro.pl/item405511509_velbon_df_mini_do_makro_3d_szybkozla czka_.html)
l (http://allegro.pl/item405511509_velbon_df_mini_do_makro_3d_szybkozla czka_.html)http://www.skapiec.pl/site/cat/60/comp/103121

amator-28
23.07.08, 22:01
kupiłem ten statyw -jest ok -tylko mocowanie aparatu!bolec koło śruby która przytrzymuje aparat jest troche bliżej niż dziura w aparacie(olek e-510)aparat sie kręci bo trzyma sie tylko na śrubie-można dokupić tą część przytrzymującą aparat??

marcinpolniak
23.07.08, 22:15
Ja mam Slik 330DX i jestem zachwycony. Mam 190 cm wzrostu i statyw na maksymalnym rozstawie jest na wysokości mojej brody czyli idealnie. Masywny i stoi stabilnie. Brakuje mi trochę podziałki i poziomicy, no i jeszcze pokrowca, ale ten mi zona uszyła. Pierwszy raz sama ale super jej wyszedł.

epicure
23.07.08, 23:49
marcinpolniak, czy do tego statywu masz głowicę SH 705E? Jeśli tak to mówisz, że podziałki na niej nie ma?

mariush
24.07.08, 07:57
Używam od kilkunastu dni statywu Slik PRO 400DX (z jakąś normalną, fabryczną głowicą) - w porównaniu do mojego starego, aluminiowego statywu Velbon (obecnie - ze względu na wagę - rowerowego :-)) - rewelacja. Dopiero poczułem co to znaczy stabilność.
Nigdy w życiu nie kupię żadnego Manfrotto - chyba że ktoś przekona mnie, że jest jakaś różnica między nim a SLIKiem :-)

Ggrzesiek
24.07.08, 07:58
Ja również używam Slika i złego słowa na ten sprzęt nie powiem. Używam kilka miesięcy, głównie w terenie i uważam, że to jeden z moich lepszych zakupów.

fotomic
24.07.08, 08:12
marcinpolniak, czy do tego statywu masz głowicę SH 705E? Jeśli tak to mówisz, że podziałki na niej nie ma? nie ma na nim podziałki. SLIK robi świetny sprzęt.

prestigemedia
24.07.08, 16:25
Zastanawiam sie czy wydać (tak jak planowałem) na mój pierwszy statyw ~100zł, czy jednak zainwestować już w coś bardziej profesjonalnego za 200-300zł?

Coś dobrego na początek... do 100, 100-paru złotych znajdę?
Co sądzicie o np:

1) http://fotozakupy.pl/statyw/slik-sdv-20,2036s

2) http://fotozakupy.pl/statyw/slik-u5500,1961s

3) http://fotozakupy.pl/statyw/hama-star-61,5826s

4) http://allegro.pl/item403024970_statyw_145_cm_velbon_df_40_df40_pokr owiec_gratis.html

5) http://allegro.pl/item400889594_statyw_velbon_cx_440_pokrowiec_nowy_ f_vat_.html

mariush
24.07.08, 16:38
Zastanawiam sie czy wydać (tak jak planowałem) na mój pierwszy statyw ~100zł, czy jednak zainwestować już w coś bardziej profesjonalnego za 200-300zł?

Coś dobrego na początek... do 100, 100-paru złotych znajdę?
Co sądzicie o np:

1) http://fotozakupy.pl/statyw/slik-sdv-20,2036s

2) http://fotozakupy.pl/statyw/slik-u5500,1961s

3) http://fotozakupy.pl/statyw/hama-star-61,5826s

4) http://allegro.pl/item403024970_statyw_145_cm_velbon_df_40_df40_pokr owiec_gratis.html

5) http://allegro.pl/item400889594_statyw_velbon_cx_440_pokrowiec_nowy_ f_vat_.html

Z tym ostatnim (podobnym) zrobiłem wszystkie moje zdjęcia z Cro na długich czasach.
Niestety, sporo zdjęć musiałem usunąc - szczególnie tych, które robione były przy gorszej pogodzie (a więc lepszej dla fotografowania :-)) - przy wietrze drży dość mocno.

raven66
24.07.08, 16:50
Za ~300 zł skręcisz sobie zestaw GoldPhoto: YH324 (nogi) i głowica np. kulowa YH401 lub 3D (nie znam symbolu).
Nie wiem jak inni, ale ja używam i jak dla moich celów jest w porządku.

prestigemedia
24.07.08, 16:57
Jednak wolałbym wydać na ten statyw pieniądze, rzędu +/- 100zł.
Może coś konkretnego zaoferujecie (niekoniecznie z tych moich linków).

raven66
24.07.08, 18:04
Jednak wolałbym wydać na ten statyw pieniądze, rzędu +/- 100zł.
Może coś konkretnego zaoferujecie (niekoniecznie z tych moich linków).
Może to tylko moje zboczenie, ale nie kupiłbym statywu za 100 zł. Pamiętaj, że biednego nie stać na to, żeby kupować tanio i ta uniwersalna prawda raczej w większości wypadków się sprawdza ;)
To mniej więcej jak z rowerami (i w sumie ze wszystkim innym) - możesz kupić Gary'ego Fishera za 2000 i rower w Makro za 399,95. To rower i to rower.

marcinpolniak
24.07.08, 18:33
Zaraz podejdę do samochodu i sprawdzę. Powiem tyle, nie bawcie się w półśrodki i nie kupujcie statywu nad którego zmianą zaraz będziecie się zastanawiali. Ja miałem wcześniej za 30 zł statyw, tyle że z małpki. Bez porównania jeżeli chodzi o jakość. To nie jest dylemat pokroju ZD 35 a 50, gdzie różnica w cenie to nawet 1000 zł. Lepiej odżałować te 150-200 zł i kupić coś co posłuży nam przez długie lata. Jakby ktoś potrzebował to zostało mi trochę materiału. Poproszę żonę to może uszyje drugi pokrowiec :-)

Rafał Czarny
24.07.08, 18:38
Różne można mieć do tego podejście. Ja mam statyw za 100 zł., ale jest za to poręczny. Rzadko go używam, więc nie czuję potrzeby posiadania lepszego. Jeśli ktoś często robi foty ze statywu to nie powinien żałować na niego kasy.