PDA

Zobacz pełną wersję : Format czy All Erase?



Rafał Czarny
7.03.06, 15:48
Chcąc wykasować wszystkie na raz zdjęcia z karty można to zrobić na dwa sposoby. Albo format, albo all erase. Czy różnią się te dwa sposoby? Czy lepiej kasować, czy formatować? Niech ktoś mądry mnie oświeci.

Mati
7.03.06, 16:07
Różnica jest tak sama jak w kopie.
Przy all erase usówane są tylko nagłówki plików, a reszta pozostaje bez zmian - czytaj ławtiej można je przywróci.
Przy format jest kasowana cała zawartość i uzupełniana losowo 0 1 lub tylko którą z tych wartości zależy od sprzętu (a w kopie możesz sobie dadać te wartości - przydatne jak chcesz na stałe coś z kompa usunąć).
Chociaż tak prawdę mówiąc to nie wiem czemu ale w mojej karcie nie widzę różnicy w szybkości działania obu tych komend - może więc robią to samo tylko się inaczej nazywają.
Ja zawsze daję format - jego przwagą jest to, że (tu znowu odnośnik do kompa) szybciej się nadpisuje miejsce na dysku.

Rafał Czarny
7.03.06, 17:00
Być może dla fachowców to pytanie zabrzmi głupio, ale czy formatowanie skraca żywotność karty?

gajos
7.03.06, 17:40
To nie dyskietka :-) wiec nie :-)
Oczywiscie mgoe sie mylic... :twisted:

Mati
7.03.06, 20:07
Bez względu na to czy formatujesz czy usuwasz czy zapisujesz czy kasujesz pamięć ma określoną liczbe cykli zapis/odczyt.
Ale zanim je wykorzystasz na pewno zmienisz kartę bo z tego co gdzie czytałem jest to ponad 100 000.

Rafał Czarny
7.03.06, 22:48
Dzięki za odpowiedzi. Znaczy się, jak mój humanistyczny umysł zakumał, jedyna różnica to możliwość odzyskania danych po kasowaniu. Zaś formatowanie usuwa dane bezpowrotnie. Czy to jedyna różnica?

grizz
7.03.06, 23:53
Dzięki za odpowiedzi. Znaczy się, jak mój humanistyczny umysł zakumał, jedyna różnica to możliwość odzyskania danych po kasowaniu. Zaś formatowanie usuwa dane bezpowrotnie. Czy to jedyna różnica?

nie jedyna, a raczej marginalna, bo bez kilkusetkrotnego kasowania dane ii tak sa do odzyskania...

Przy all erase kasuje wszystkie zdjęcia oprócz tych zabezpieczonych przed kasowaniem

format nie zważa na zabezpieczenie

Mati
8.03.06, 00:59
Dokładnie.
Aby skasować zdjęcia najlepiej po formacie zagrać coś i jeszcze raz skasować. Wtedy te pierwsze są nie do odzyskania.

jacek2004
8.03.06, 12:01
Formatowanie w aparacie (E-1) to na mój gust jest to tzw szybki format, który "zamazuje" FAT podobnie jak all erase, a pliki z fotkami są dalej na karcie, tyle że jak wspomiał grizz format nie patrzy na tzw zabezpieczone zdięcia przed kasowanie i kasuje wszystkie :wink:
Po takim formacie lub all erase zdięcia są do odzystamia np programikiem typu "file recovery"
Gorzej jak zrobimy tzw full format w czytniku podłączonym do PC.

Grizz CF to nie nośnik magnetyczny więc po analizie domen magnetycznych nie odzyskamy danych skasowanych full formatem :wink:

Mati
8.03.06, 18:28
Ale dane takie da się odzyskać.
Magnetyczny czy nie w zapisie biorą udział elektrony.
Ich odpowiednia ilość/brak powoduje zapisanie odpowiedniego stanu 0 lub 1. Dla dysków około 10 000 elektronów to 1. W kartak CF mechanizm jest trochę inny ale zasada ta sama.
Zawsze jakieś elektrony pozostaną i przy odpowiednim sprzęcie można je odzyskać - dlatego to tyle kosztuje :)

jacek2004
8.03.06, 20:33
Mati niestety nie masz racji, w kartach pamięci do pamiętania wykorzystuje się komórki pamięci i jak w takiej zmienisz wartośc to w żaden sposób nie odczytasz co było wcześniej w tej konkretnej komórce pamięci.

W dyskach magnetycznych głowica przemagnesowuje domeny magnetyczne na dysku. Głowica zmienia ustawienie domen nie zawsze dokładnie w tym samym miejscu na powierzchni dysku, no i domeny też ustawiają się z pewną tolerancją, to właśnie dzięki temu odpowiednimi algorytmami możemy przeszukiwać powierzchnie dysku i wyszukiwać coś co kiedyś zostało zapisane.

To tak w b. wielkim skrócie :wink:

Mati dyski to pamięć magnetyczna, karty pamięci to półprzewodniki.

Mati
9.03.06, 00:50
jacek2004 nie masz racji.
Po prostu źle mnie zrozumiałeś. To, że pamięć jest półprzewodnikowa znaczy tyle, że do jej zapsania są użyte elementy takie jak kondensator, rezystor i tranzystor ale w zapisie i tak biorą udział elektrony i ślad po nich zostaje co byś nie zrobił :P

aranek
9.03.06, 15:52
to ja w tym miejscu zadam takie pytanie: czy używając nowej karty CF zawsze ją formatujecie w aparacie?

grizz
9.03.06, 15:57
kart są juz sformatowane... pozatym tak często ma się nową kartę, że Teoje pytanie fajnie brzmi ;)

aranek
9.03.06, 16:16
tak, wiem ;)
ale właśnie ostatnio miałm taki dylemat - ostatecznie nie sformatowałem i wszystko działa, myślałem tylko, że nie wykonałem tego poprawnie.
dzięki za odpowiedź