PDA

Zobacz pełną wersję : Lampa błyskowa zewnętrzna



Jarek17
13.10.03, 23:52
Mam wielką prośbę do wszystkich, ktorzy używali w Olympusach zewnętrznej lampy błyskowej innej firmy.
Czy można uszkodzić aparat używając tanich lamp. Bardzo proszę o wymianę doświadczeń. Wiem, że był już taki temat,
ale chcialbym dowiedzieć się czegoś więcej. Zapraszam do dyskusji.

Hans
15.10.03, 10:12
hmm dziwna sprawa pierwszy raz slysze o tym :? , osobisice czasami uzywam starej lampy Toshiby 320,bez zadnych ttl po prostu zwykla stara lampa i jakos do tej pory moj c5050 zyje :wink: jedyne co mozesz uszkodzic to zdjecie :lol: przez przeswietlnie go .
POzdr

Jarek17
15.10.03, 15:47
Dzięki bardzo Hans. No właśnie o takie porady mi chodzilo. Wiecie , że różne rzeczy wypisują w instrukcjach obsługi(żeby kupować ich produkty).
Wielkie dzięki i proszę o kolejne opinie.

kano
15.10.03, 18:45
Mozna uszkodzic aparat jezeli napiecie wyzwalajace lampe jest wyzsze od 6V (zgodnie z danymi Olympusa). Nowe lampy maja zazwyczaj nizsze, ale ze straszymi radze uwazac, np. Vivitar 2800 ma 150V. Napiecia dla wielu lamp mozna sprawdzic na stronie:
http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html
Pozdrowienia.
P.S. Udalo mi sie kupic po rewelacyjnej cenie lampe Olympusa FL-40. Wlasnie probuje i odkrywam nieznane mi dotad mozliwosci zestawu C-750 i FL-40.

Jarek17
16.10.03, 22:39
Czy ktoś może potweirdzić lub zaprzeczyć temu co napisał Kano ponieważ jeżeli ma rację to trzeba uważać. No nie?

kano
17.10.03, 04:20
Strona 66 instrukcj C-750 (tej na CD):

"When selecting an external flash, use products which meet the
following basic conditions.
(1) Some flashes available on the market operate with a high voltage synchro terminal. If one of these is used, it may damage the camera, and/or the camera may not function normally. Contact the manufacturer of the flash you are using concerning the specifications of the flash’s synchro terminal..."
Z informacji na forum Olympusa w DPR wiadomo, ze bezpieczne napiecie powinno byc <6V.
Pozdrowienia.

Jarek17
17.10.03, 12:08
Dzięki Kano za odpowiedzi i za aktywność w tym temacie.
Przy okazji zapytam jak się sprawuje lampa fl40. Czy jest w pelni kompatybilna z automatyką aparatu?

kano
17.10.03, 18:28
Jest calkowicie sterowana przez aparat. Wszystkie ustawienia opisane w instrukcji dla lampy wewnetrznej funkcjonuja z FL-40. A wiec zarowno fill-in, 1-2 kurtyna, red-eye ... automatyczny zoom. Nawet podobnie jak dla lampy wewnetrzej mozna regulowac intensywnosc blysku lampy od -2 do +2. Dodatkowa zaleta, to lampka wspomagajaca AF w FL-40, aparat potrafi w pelni ja wykorzystac, nawet wowczas gdy w Menu aparatu ustawimy Flesh na off. Mozna rowniez przejsc na reczne sterowanie lampy, ale tylko przy ustawieniu aparatu na Manual.
Pozdrowienia.

Jarek17
23.10.03, 17:52
Napiszcie jakich lamp używacie (tańszych niż Olympus) i jak się sprawują.
Pozdrawiam