PDA

Zobacz pełną wersję : Celownik katowy 45st.-powiekszajacy1,7x (E1/E-300/E-500)



irek50
30.01.06, 00:54
Ten pierwszy post usunąłem, gdyż się zdezaktualizował...
http://www.wrotniak.net/photo/oly-e/va1.html

blady
30.01.06, 10:14
:shock: bardzo lubię takie konstrukcje. Gratuluję - całkiem estetyczna produkcja. Napisz jeśli możesz, dokładnie jakich części użyłeś do konstrukcji takiego celownika i jak je połączyłeś? Ciekawe, w E-1 jest całkiem spory wizjer, więc jak go powiększyłeś x2, to już chyba oko nie obejmuje całości obrazu. :wink:

P
30.01.06, 10:20
Czy to jest wyciąg 1.25" i okular teleskopowy + [lusterka?;pryzmat od zenita?] ? Przewidujesz produkcję na zamówienie? :)

andytown
30.01.06, 10:43
podaj konto na które można wpłacać przedwpłaty?
i daj ogłoszenie na dpreview.. ME-100% z Polski

irek50
30.01.06, 13:51
blady: w tym wypadku przepraszam ale chciałbym na tym minimalnie zarobić, więc nie zdradzę istotnych szczegółów konstrukcji--kilka miesięcy prób tu było...(prawie wszystko ze sklepu Astrokrak)---jednak po pewnych przeróbkach koniecznych) --w sumie własny koszt to prawie 300 zł ---
Antytown: mój adres fizyczny i e-mail jest na stronie www.pryzmaton.com --będę sprzedawał za 400zł, jeśli ktoś reflektuje ---jeśli nie popasuje oddam kasę...

blady
30.01.06, 14:04
Irek50, nie ma problemu i rozumiem Cię. Planujesz może wypuścić swoją wersję wziernika do E-500? Tutaj jest co powiększać...! :)

No i na taki model byłbym chętny za 400pln, a i łatwiej by było w E-500 zamontować wziernik nie korzystając z sanek.

blady
30.01.06, 14:08
Jszcze jedno, czy zamontowanie wziernika na sankach do lampy nie zabiera możliwości podłączenia lampy?

irek50
30.01.06, 14:22
blady --oczywiście, że nie mozna w tym wypadku zamontować lampy--to jest wada, ale przewiduję wersję z zamontowaniem na śrubę statywową, lub zamówię u mechanika zamocowanie normalne na bagnet we wzierniku. Nie przymierzałem do E-300 na razie, ale spróbuję... (ciekawe czy jasność wytrzyma , bo w jasnym E1 jest bardzo dobrze ...)

blady
30.01.06, 15:51
Nie wiem czy wytrzyma jasność w E-300, ale w E-500 zapewne coś będzie widać bo jest jaśniej niż w E-300. Natomiast chyba łatwiej zamontować coś na miejsce oryginalnej muszli bo się nie wkręca jak w E-1, tylko nasuwa w szyny.

jacek2004
30.01.06, 17:32
No proszę i już możemy z nieco mniejszą zazdrością patrzeć na E-330 :wink:

irek50
4.02.06, 00:09
http://arturo.serv01.net/olympus/upload/pliki/celownik2.jpg
http://arturo.serv01.net/olympus/upload/pliki/celownik.jpg
zmiana mocowania (do pryzmatu)---jutro sprawdzę działanie w E-300...

aranek
4.02.06, 00:13
Irek, to jest rewelacyjne! Powinieneś na tym zarobić kupę kasy - czego Ci z całego serca życzę. Może nie tylko na tym, ale na wszystkich Twoich pomysłach i wynalazkach ;)

blady
4.02.06, 00:28
O proszę! czyli można korzystać z lampy błyskowej? :)
Kilka pytań jakie się pojawiły w międzyczasie: Jaka jest waga tego ustrojstwa? Ten Twój wizjer ma korekcję do -3 dioptrii? jeśli nie, to przewidujesz też cuś takiego?
Właśnie sobie uświadomiłem, że może można wykorzystać korekcję wbudowaną. Będzie działało?

irek50
4.02.06, 00:40
http://arturo.serv01.net/olympus/upload/pliki/celownik2.jpg
http://arturo.serv01.net/olympus/upload/pliki/celownik3.jpg
http://arturo.serv01.net/olympus/upload/pliki/celownik4.jpg
właśnie "blady" mnie zmusił do drugiej wersji mocowania po uwadze n/t użycia flesza :)-- korekcja dla wzroku jest w bardzo szerokim zakresie za pomocą wysuwu tubusa blokowanego śrubką widoczną na zdjęciach --obserwcja w okularach jest bez problemu (wysoki punkt oczny)-obrót celownika wokół osi 360 stopni---waga w tej wersji do E1-- 180g
Aranek: dzięki za życzenia :)

irek50
4.02.06, 16:20
Wypróbowałem działanie celownika w E-300 --jest świetnie, więc tym bardziej sprawdzi się w E-500 ---można zamawiać na e-mail :
pryzmatib@tenbit.pl (pierwsze zamówienie za 400zł z wysyłką na mój koszt ---następne 420zł -także mój koszt wysyłki... :)--pozdrawiam

gary
4.02.06, 19:14
irek50 ok zrobiles okular powiekszajacy - swietnie - super sprawa ale po co jest wygiety??? nie jest to i tak namiastka lcd bo oko jest nadal uwiazane do wizjera tylko ze na klilkucentymtrowym wysiegniku
nie rozumiem sensu przedluzki i skrzywienia - chyba ze zalozenia konstrukcyjne (zbudowanie powiekszajacej tuby) zmusila cie do tak duzej konstrukcji i dlatego musiales ja wygiac
pozdrowka

talu
4.02.06, 20:11
ok zrobiles okular powiekszajacy - swietnie - super sprawa ale po co jest wygiety???
Gary- a próbowałes kiedyś robić zdjęcia z poziomu gruntu jesli tak to masz odpowiedz

gary
4.02.06, 21:10
talu - niby tak, ja jednak wolalbym prosty okular
chociaz faktycznie skoro jest lepszy fotek wykonanych z niskiego poziomu i ulatwia ostrzenie manualne to dobra sprawa do macro
ja macro nie foce i moze dlatego wolalbym tylko powiekszenie bez rury
pzdr

irek50
4.02.06, 22:39
gary: Celownik kątowy służy do określonych celów (np. makro)--robią go wszyscy producenci lustrzanek, więc jest oczywiste, że rura musi być! :)--Lupka powiększająca (np. Pentacon) jest mała, ale można widzieć przez nią tylko środek obrazu. Aby matówka była powiększona w całości rozmiar celownika musi być odpowiednio duży. Mój celownik służy także do zdjęć portretowych i tym się wyróżnia!!!--to bardzo ważne , bo oryginalnym VA-1 finder bardzo niewygodnie się patrzy przy portrecie.
W profesjonalnych aparatach Mamyja RB6x7, Hasselblad a nawet w Kijewie 6x6 standardowo używa się pryzmatów pentagonalnych o takim kącie 45 stopni!!! To jest najlepsza pozycja dla kadrowania i nie pojmuję jak można nie doceniać tej możliwości podglądu ...pozdrawiam
Obecnie dałem na Allegro:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=85273692

jacek2004
6.02.06, 16:12
Mój celownik służy także do zdjęć portretowych i tym się wyróżnia!!!--to bardzo ważne , bo oryginalnym VA-1 finder bardzo niewygodnie się patrzy przy portrecie. Czy twój celownik różni się od VA-1 tylko kątem patrzenia, czy też są jakieś różnice optyczne?

PS
W aukcji napisałeś że VA-1 jest 2x droższy od twojego rozwiązania, a ja widziałem ostatnio VA-1 w sklepie za 649zł, chyba że to pomyłka sklepu , bo ceny osobiście nie sprawdzałem.

Moog
6.02.06, 19:43
jacek żadna pomyłka http://www.foto-net.pl/sklep/pokaz_karte.php?idt=11653 ja widziałem nawet VA-1 za 500 zł Irek jeżeli chcesz na tym zarobić musisz obniżyć koszty produkcji tylko nie kosztem jakości

irek50
6.02.06, 21:12
Faktycznie spadła cena oryginalnego (przynajmniej na monitorze, bo często piszą lipę :))--ale ja tylko proponuję i nic na razie nie inwestowałem w tej sprawie --pewnie nie zarobię, ale przynajmniej mam dla siebie instrument, który mi się zawsze marzył od czasu rozstania się z Mamyyą RB6x7, w której miałem pryzmat 45 stopni :)
Jacek: Oryginalnego VA-1 nie miałem, więc trudno powiedzieć (w moim nie ma możliwości zmiany powiększenia, ale testuję obecnie pośrednie powiększenie 1,6x, aby usunąć winietowanie --w środę sprawdzę na modelce to powiększenie 1,6x przy manualnych obiektywach)--Sam sobie soczewek nie zrobię, więc jestem skazany na drogie elementy MC, bo pogorszenie jakości podzespołów nie wchodzi w rachubę -- nie chcę być nazwany konstruktorem szajsu, bo to nie leży w mojej naturze--wolę nie zarobić wcale :)
Z kolei oryginału VA-1 nie kupiłbym nawet za 400zł, bo kąt 90stopni uniemożliwia sprawne portretowanie szczególnie w przypadku ujęć nieco z góry. Kręcenie celownika wokół osi sprawdza się tylko przy statycznej robocie (np. macro)...pozdrawiam

RZArt
7.02.06, 12:16
W VA-1 jest dżwigienka zmieniająca powiększenie z 1x na 2x

irek50
7.02.06, 13:49
O tej dźwigience i zmianie powiększenia wiem oczywiście --ja ustalam jedno optymalne dla uproszczenia konstrukcji. Przyznaję "wyższość" oryginału do zdjęć macro, ale do portretu mój nie ma konkurencji...
Wybieram się "rekreacyjnie" do Łodzi na targi w marcu, więc zapraszam chętnych do sprawdzenia w praktyce tego celownika...--pozdrawiam

RZArt
7.02.06, 14:16
... ale do portretu mój nie ma konkurencji...

Fakt, czasem mam ochotę przegiąć mój wizjer, ale się nie da :(
Ale do makro, jak piszesz, 90stopni jest ok.
Pozdrawiam

szwedowski
7.02.06, 14:55
Irek,korci mnie Twój wizjer pomimo że kupiłem dopiero ME-1.Powiedz jak to jest z tym winietowaniem,mam E300 i chciałbym go użwać z obiektywami M42 200-500mm światełko F4do5,6 stałkami
oczywiście i o ile ciemnieje obraz?Pisałeś że perfekcyjnie nastawia się ostrość przy F2,8


RAart,podziel się opinią na temat VA-1.Czy powięszenie x2 to tylko
wycinek czy cały kadr?Jak to się sprawuje w praktyce,szczególnie przy
makro?

WUJEK MARO
7.02.06, 23:02
Świetny pomysł Panie Irku. Mam tylko jedno pytanie - czy po modyfikacji mocowania tak duży wizjer, a co za tym idzie spora dźwignia, nie jest zagrożeniem dla trzech metalowych wypustek, do których jest on przytwierdzony? Wytrzymają przy dociśnięciu wizjera "oczodołem"? :-) Pozdrawiam.

irek50
8.02.06, 02:19
Wujek Maro---Nie ma obawy o tę dźwignię--też się tego początkowo obawiałem, ale okazało się to bezpieczne --w E1 te wypustki są pancerne--jedynie zamocowanie muszli ocznej jest z plastiku.
Poza tym ten wizjer nie jest taki duży--na zdjęciach wygląda potężnie , ale w rzeczywistości jest poręczny i do reportażu też się nadaje.
Szwedowski: Zmieniłem powiększenie na 1,7 i mam z głowy problem z winietowaniem szczególnie E-300/E-500 (w E1 same rożki ściemnione, lecz to nie przeszkadza w kadrowaniu .
F5,6 jest w pokoju przy świetle sztucznym ciemno niestety -- zalecam od f4---Przy standardowym zoomie w E-300 z AF kadruje się bdb...

RZArt
8.02.06, 08:51
... Czy powięszenie x2 to tylko
wycinek czy cały kadr?Jak to się sprawuje w praktyce,szczególnie przy
makro?
Powiększenie 2x powoduje lekkie zaokrąglenie (przysłanianie) rogów kadru i widoczność tylko środkowej części wyświetlacza (czas i przysłona).
Przy zmianie powiększenia z 1x na 2x trzeba wyregulować ostrość.
Obrót 360stopni z zaskokiem co 90. Szkoda, że nie daje się dodatkowo odchylać, ale nie można mieć wszystkiego :(
Pierwsze (i niestety wiele następnych) próby kadrowania przy ustawieniu wizjera w bok trochę :wink: zaskakują. Potrzebna jest duuuża wyobraźnia przestrzenna, żeby od razu skręcić aparatem w odpowiednią stronę.
Po skręceniu w dół można go też wykorzystać do robienia zdjęć w tłumie ponad głowami innych ludzi (przy posiadaniu odpowiedniego wzrostu i giętkiej szyi :) )

irek50
9.02.06, 15:33
to moja wersja do E300/E500:
http://arturo.serv01.net/olympus/upload/pliki/E300-E500.jpg
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1022&message=17104908

jacek2004
9.02.06, 15:52
full wypas

fotomic
9.02.06, 16:18
Wygląda REWELACYJNIE, zapewne też tak sie sprawuje, cholera aż mnie kusi żeby zakupić.

P.S. chłopaki z OLKA sie pozabijają z wrażenia jak zobaczą ten wynalazek.

gary
9.02.06, 16:20
super robota, wyglada swietnie
gdybym mial olego to i tak nie kupilbym bo dla mnie zbedne ale slowa uznania za wykonanie, rewelacja

irek50
10.02.06, 17:05
Szwedowski: sprawdziłem przy dziennym świetle (bez słońca) przy przysłonie 5,6 widoczność jest bardzo dobra i nastawianie ostrości odbywa się bez trudności.
Radziłbym podjąć ostateczną decycję Kolegom, którzy się wahają z zakupem, gdyż właściciel dużej firmy z USA (produkującej obudowy podwodne do sprzętu foto) zaoferował mi odkupienie tego pomysłu-- z pewnością to odsprzedam przy konkretnej sumie i moja oferta dla Was będzie nieaktualna ...
http://www.reefphoto.com/

fotomic
10.02.06, 17:41
Radziłbym podjąć ostateczną decycję Kolegom, którzy się wahają z zakupem, gdyż właściciel dużej firmy z USA (produkującej obudowy podwodne do sprzętu foto) zaoferował mi odkupienie tego pomysłu-- z pewnością to odsprzedam przy konkretnej sumie i moja oferta dla Was będzie nieaktualna ...
http://www.reefphoto.com/ Nie no co tu dużo gadać .......... GRATULOWAĆ trzeba :)

andytown
12.02.06, 11:59
ale jakieś resztki magazynowe zostawisz w Polsce:)

witia
13.02.06, 19:07
:lol: A ja Irka odwiedziłem, zobaczyłem, sprawdziłem i zamówiłem!!!
Świetna "rzecz" - nie tylko do macro! W studiu też odpada zbędna gimnastyka.

irek50
21.02.06, 10:59
Praktycznie nie zdejmuję już tego celownika z aparatu--on umożliwia 100% dokładne ostrzenie -- pozdrawiam

tojaro
21.02.06, 12:23
Świetna sprawa! Mam tylko nadzieję, że jak zbiorę fundusze (a mam o zgrozo kilka zaplanowanych zakupów a kazdy ważny) to jeszcze będzie można nabyć celownik. Brawo za pomysłowość.

irek50
23.02.06, 10:47
tojaro: Będzie można nabyć...
http://www.wrotniak.net/photo/oly-e/va1.html

Dempsey
23.02.06, 21:46
Irek jesteś wielki... szkoda, że w naszym kochanym kraju zarabia się tak jak się zarabia... ale może uda mi się przed śmiercią zebrać fundusze na Twój wynalazek ;-) Myślę, że świetnie by się sprawdził w połączeniu z matówką KatzEye i analogowymi obiektywami (oczywiście z maskami ;-) )

witia
11.03.06, 21:37
:D Dzięki Irek!!! Celownik jest świetny!!!
Pozdrawiam i zachęcam innych - warto!!! Przekonacie się.

WUJEK MARO
12.03.06, 18:11
Na poprzednich stronach pisaliście o cenach oryginalnego celownika kątowego do Olympusów. Chciałbym ostudzić emocje - cena pod zdjęciem w ofercie sklepu absolutnie nie gwarantuje, że produkt ten można nabyć. Akurat sklep, do którego podano link, potrafi wysłać mail o treści: "produkt jest niedostępny i nie wiadomo kiedy będzie". Oczywiście nie dotyczyło to celownika, a gripa do E-1. Tak więc radziłbym najpierw sprawdzić, czy produkt jest w sprzadaży... :-)
Pozdrawiam

witia
13.03.06, 17:25
:roll: Nie pojmuję o co Ci Wujek chodzi?!
Celowniki Irka - to "ręczna" robota na zamówienie, a nie fabryczna produkcja. Trochę cierpliwości należy wykazać! Pozdrawiam.

WUJEK MARO
14.03.06, 00:09
Nie odnosiłem się do celowników Irka, tylko do oryginalnych Olympusa i postów, że WŁASNIE TE ORYGINALNE potaniały.

insider
14.03.06, 01:03
Nie odnosiłem się do celowników Irka, tylko do oryginalnych Olympusa i postów, że WŁASNIE TE ORYGINALNE potaniały.

Za to ich nie ma. Probuje kupic i przezywam wlasnie droge przez meke...

WUJEK MARO
14.03.06, 04:57
To też sugerowałem :-)

irek50
14.03.06, 11:34
Natomiast ja właśnie modyfikuję zamocowanie, aby było bardziej podobne do oryginalnego --także bardziej nadajace się do seryjnej produkcji...

Rafał Czarny
14.03.06, 11:58
Irku, czemu ze swoim świetnym patentem ograniczyłeś się tylko do Olympusa? Gdybyś robił swoje celowniki do lustrzanek innych firm, to miałbyś dużo, dużo więcej potencjalnych klientów.

irek50
14.03.06, 12:53
Rafał: Z sympatii do firmy zacząłem od Olympusa, ale nawet do mniej przyjemnej marki (Canon) także mam zamówienie z USA (pełnoklatkowy 1Ds powiększenie x1,2)--Także standardowo będę robił do D70 Nikon itp...--Z wyjątkiem pełnoklatkowych celownik będzie uniwersalny --tylko najprostsza wymiana adaptera dla innych firm i modeli...-pozdrawiam

irek50
24.03.06, 01:26
Aktualna wersja (droższa niestety)--pytania o ceny proszę na e--mail --nie róbmy tutaj sklepu...W kwietniu Andrzej Wrotniak rozszerzy opis na swojej stronie po osobistym wypróbowaniu --pozdrawiam
http://arturo.serv01.net/olympus/upload/pliki/viewfinder.jpg
http://arturo.serv01.net/olympus/upload/pliki/viewfinder3.jpg

belmotybe
25.03.06, 11:58
irek50: napisalem maila, bo na forum nie chciales wypowiadac sie o cenie i cisza...
temat jeszcze aktualny? pozdrawiam

irek50
25.03.06, 12:56
jasne, że aktualne ---nie doszedł Twój e-mail (pryzmatib@tenbit.pl)

nex
25.03.06, 14:46
Irek50 - rewelacja :lol: :lol: Przez twój patent na maskę :wink: i w. kątowy przestanę chyba używać obiektywów zuiko :wink: powiedz, czy używałeś go z jakimś tele??? Osobiście ten wariant mnie najbardziej interesuje a propos najnowsza wersja świetnie wykonana, gratuluję i zbieram kasę...

irek50
25.03.06, 15:07
nex: Z lustrzanymi tele f8 nie sprawdzałem, ale przy 5,6 w normalny dzień na dworze ustawia się dobrze ---przy f4 bardzo dobrze a przy 2,8 to "bajka" -- W pomieszczeniu przy przeciętnym oświetleniu żarówkowym musi być co najmniej f4-----pozdrawiam

witia
27.03.06, 14:57
:roll: OOOOOOOOOOOO - reklamuje mój sprzęt!!!
Chyba se policze jakie tandiemy?!
A celownik "sprawuje" się rewelacyjnie.

belmotybe
27.03.06, 15:32
ja juz czekam na zamowienie... przyjdzie mi pewnie z 2-3 tyg poczekac, ale z tego co chlopaki sie chwala, to warto czekac nawet wecej tygodni...

nex
23.04.06, 17:48
Irek50 jak idzie produkcja celowników, jestem chętny :D dlatego pobudzam temat...

WUJEK MARO
23.04.06, 23:04
Irek od jakiegoś czasu nie daje znaku życia. Może pracuje nad nowym ulepszeniem E-systemu, albo zajmuje się fotografowaniem, do czego potrzebny jest czas, którego życzę i sobie i Wam wszystkim, może nawet kosztem prześcigania się w wysyłaniu postów na tym forum... ;-) Taka żartobliwa aluzja do pewnej osoby, bez obrazy :)

Jeronimo
23.04.06, 23:18
:-)

irek50
24.04.06, 00:29
Kolega "belmotype" otrzyma swój celownik w przyszłym tygodniu, natomiast Andrzej Wrotniak przybywa do Łodzi za kilka dni, gdzie celownik juz będzie na niego czekał :)
Rzeczywiście skupiłem prawie całą swoją energię w dopracowanie celownika i rozwój na inne systemy. To już nie żarty, gdy nawet z Japonii mam zamówienie, a wysłałem już do Finlandii, USA, i Holandii, a czekają na wysyłkę w Anglii i w Niemczech... -- Problem stanowił niesolidny mechanik z Zamościa, który toczył części do adaptera, ale wreszcie poważna firma z Warszawy podjęła się tej prostej produkcji na automatach tokarskich i w tym tygodniu otrzymam większą partię adapterów , więc produkcja ruszy z większą mocą . ---Pozdrawiam wszystkich

nex
24.04.06, 08:48
Jest i irek50 :D znowu nas Japonia wyprzedziła :lol: irku50 dopisz mnie do listy oczekujących, tudzież zamawiających...reszta na priv

irek50
5.05.06, 09:04
http://www.wrotniak.net/photo/oly-e/irqa.html
tu jest rozszerzony opis u Andrzeja Wrotniaka (jeszcze nie widział "na żywo":))

robin102
5.05.06, 11:14
irek50 że też są tacy ludzie jak TY , pozostaje kibicować i życzyć powodzenia.

nex
18.06.06, 09:23
irek50 szacunek za wykonanie celownika kątowego!!!! Zakupiłem u Irka celownik i na gorąco przekazuję kilka uwag. Celownik ma mi służyć do ściśle określonego celu, a więc tele 300mm na M42 i E-1. Działanie rewelacja! Średnio takim zestawem miałem jakieś 50-60% procent fotek z prawidłowo ustawioną ostrością, teraz pierwszy szybki plener i z użyciem celownika kątowego Irka 95-100%!!!! Celownik zrobiony bardzo solidnie i nie "pachnie" samoróbką, Irek dopracowuje swój patent i to widać. Miałem wątpliwości co do powiększenia, w pierwszej chwili widać tylko małą różnicę, ale wszystko wychodzi w "praniu", można, tak jak Irek wspomniał, ostrzyć przy przysłonie 5.6, w pogodny dzień, to nie problem, ja daję radę nawet przy p. 8.0! POLECAM WSZYSTKIM celownik Irka należy moim zdaniem propagować stąd mój post...

irek50
19.06.06, 15:26
Dzięki "nex" za uznanie:)--Także Andrzej Wrotniak przetestował już mój celownik po wizycie w Polsce.
http://www.wrotniak.net/photo/oly-e/irqa.html

witia
20.06.06, 19:06
:D Przećwiczyłem "zmodernizowany" celownik Irka.
Rewelacja!
Ponieważ noszę okulary - Irek go zmodernizował i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony.
Nie dość, że widzę cały kadr to jeszcze WIDZĘ CAŁĄ "listwę" menu!!!
Dzięki za ten "wynalazek" i POLECAM!!! :mrgreen:

Rafał Czarny
20.06.06, 19:43
Radio Erewan, może spróbujesz zainteresować swoich pryncypałów z Olympusa, żeby zainteresowali się celownikiem Irka? Mogli by chociaż oglądnąć ten patent. A jeśli jest tak dobry jak niektórzy piszą, to co stoi na przeszkodzie, żeby go od Irka odkupić?

RadioErewan
21.06.06, 02:47
Radio Erewan, może spróbujesz zainteresować swoich pryncypałów z Olympusa, żeby zainteresowali się celownikiem Irka? Mogli by chociaż oglądnąć ten patent. A jeśli jest tak dobry jak niektórzy piszą, to co stoi na przeszkodzie, żeby go od Irka odkupić?
Podziwiam Irka, ale nie sądzę, by Olympus był zainteresowany zakupem "technologii". Oni mają swój VA-1 za podobne pieniądze (sądzę, że ze względu na niszowość produktu mają również podobne marże). Dotarcie z problemem na szczeblel wyższy niż polski oddział, to miesiące biurokracji, a kto wie ile czasu potrzeba na zajęcie przez centralę stanowiska(???).
To co wydaje się sensowne, to jak zauważył mr. Wrotniak, lepiej zareklamować produkt w sieci. Uchylny wyświetlacz w E330 to spory konkurent dla wizjera kątowego w stajni Olka. Co prawda, różnica w cenie między E300 a E330 to $350... dwa wizjery kątowe.
Na miejscu Irka popracował bym nad uniwersalizacją produktu. Celownik kątowy od Praktiki za kilkadzieisąt złotych podpinałem pod Nikona, Minoltę i Canona. Ze wszystkimi działał na bajerze. Fotografia studyjna i makrofotografia na poziomie profesjonalnym to domena nie tylko Olków i to chyba droga do zwiększenia portfela zamówień.
Przy okazji (może w piątek) opowiem o IRQA, pytanie czy to interesuje producenta...

irek50
21.06.06, 08:52
Mój celownik jest uniwersalny w dużym stopniu. Dzięki wymiennym adapterom pasuje do Nikona D70/D50 i małych Canonów. Jest także droższa wersja 1,3X do Canonów 5D/1Ds używana w USA (2szt) przez fotografa z National Geographic :)
Istotne w tym pomyśle jest połączenie trzech ważnych rzeczy: 1)kąt wglądu 45%-- 2)powiększenie pozwalające na dokładne ręczne ostrzenie-- 3) Widoczność całej matówki przy powiększeniu.
Metoda ostrzenia przy powiększeniu w E330 jest niedopracowana--wyłącznie dla statycznych ujęć. Elektroniczne rozwiązania wymagają innego podejścia do tematu --za kilka lat z pewnością zostaną ulepszone...

robin102
22.06.06, 10:08
popatrzyłem , niby poczytałem z pomocą tlumacza i chylę czoła !!

a ile taka szczęśliwość kosztuje ??

irek50
22.06.06, 10:20
do Robin--Kosztuje trochę taniej niż VA-1 Olympusa, ale to właściwie nie jest alternatywa dla VA-1. Ten celownik ma inne przeznaczenie...
Jak pisałem wcześniej są także inne wersje:
http://arturo.serv01.net/olympus/upload/pliki/5D-IR-QA.jpg

magnum
11.05.08, 23:44
Dotarł do mnie już jakiś czas temu celownik. Świetna robota, sprawuje się też świetnie. Duże powiększenie(robi wrażenie po pierwszym założeniu), zero strat na jasności a nawet bym powiedział ze rozjaśnia trochę wizjer (ale to pewnie złudzenie spowodowane powiększeniem obrazu).Ja już bez niego nie potrafię się obejść i wart jest wydanej kasy :-) Dzięki Irku i pozdrawiam.

irek50
12.05.08, 00:28
magnum: Dziękuję za opinię --już kończę tę "produkcję" gdyż kooperant z Warszawy nie chce toczyć-frezować pojedyńczych sztuk. Ale na spotkanie klubowe w Kazimierzu przywiozę jeden celownik do E-400/500/510 do ewentualnej sprzedaży od ręki :)--pozdrawiam serdecznie
--------------------------------------------
ps: Ja także nie zdejmuję celownika--ręce mniej się męczą przy fotografowaniu, gdyż można podeprzeć aparat na łokciu...

zibi1303
12.05.08, 10:46
cholercia w tym kraju nic się nie opłaca, wszędzie tylko nie tutaj, dbali o to 60 lat i dalej dbają... :(
nie poddawaj się Irek

irek50
18.05.08, 13:56
Podaję rysunki do toczenia zamocowania - może ktoś znajdzie fachowca do toczenia i frezowania ? Wtedy będę mógł kontunuować. Obecnie omawiam dwa ostatnie zamówienia, gdyż jeszcze dwa komplety tych elementów posiadam.

irek50
18.05.08, 13:59
Jeszcze zdjęcia:
(Cylinder B jest na zdjęciu trochę inny, ale ważny jest rysunek. Ostatni rysunek to krążek -element mocowania do E1, którego nie ma na zdjęciu.)

marcinpolniak
3.06.08, 00:08
Jaki jest tego koszt i jak z produkcją?

irek50
3.06.08, 08:19
Prawdopodobnie podejmę temat za 3-4miesiące. Skończył się zapas elementów, których opis dałem powyżej :)--pozdrawiam

irek50
25.04.11, 13:01
Kopiuję swój tekst z innego wątku:
Wielu osobom wystarczy uchylny LCD z powiększeniem, ale czasem dopytują się ludzie ze świata n/t kupna celownika... Obecnie daję ceny zaporowe, bo jednostkowe zlecenia są uciążliwe --większe koszty zakupu podzespołów. Dla mnie przy portrecie i reprodukcjach jest jednak wygodnie pracować z celownikiem (ergonomiczna pozycja i powiększenie) dlatego składam aktualnie dla siebie celownik przystosowany do E-3 (poprzedni zgodny z E-1 itp. zbyt przysłania rogi kadru przy większej matówce. Niestety to wymagało zakupienia dodatkowo LOMO z obiektywem 32mm za 160zł. Stosując te obiektywy zrobiłem kiedyś dwa celowniki do pełnoklatkowych Canonów i uzyskałem świetny obraz bez winietowania z powiększeniem 1,3x liniowo --(przy E-1 itp jest powiększenie 1,7x)--- Jeden Forumowicz zrobił wg moich rysunków zamocowanie czyli najtrudniejszy do wykonania element (jeden mi wysłał), ale nie wiem czy ukończył budowę celownika --obecnie udostępniam szczegóły budowy bezpłatnie ...
----------------------------------------------------------------------------
ps: Proszę o info, jeśli ktoś ma ma jeszcze ŁOMO w postaci złomu z czystym obiektywem Minitar 32mm :)

Kamosor
22.07.13, 23:21
Witam serdecznie, uprzejmie informuję, iż od kilku tygodni mam zaszczyt użytkowania IR-QA, czyli wizjera o kącie 45 stopni autorstwa Irka50. Na uwagę zasługuje fakt, iż jest to pierwszy egzemplarz wykonany na potrzeby systemu Pentax. Dodatkowo wyprosiłem, aby na swoim dziele zostawił podpis - plakietkę autora. Irek jest bardzo skromną osobą i nie było łatwo go do tego skłonić.

Zanim wizjer powstał dowiedziałem się z treści polskich i światowych komentarzy wiele o jego niesamowitej ergonomii oraz przyjemności manualnego ostrzenia. Kupiłem więc w między czasie drugi, identyczny aparat, aby jak najdłużej korzystać z IR-QA. Prace nad celownikiem trochę trwały, ale warto było czekać cierpliwie na swój egzemplarz. Obsługa po krótkiej instrukcji jest banalnie prosta.

Pierwsze wrażenie jak spojrzałem w okular było standardowe – szczęka mi opadła do kolan. Doskonała jasność, powiększenie obrazu bez strat na rogach, ostrzenie manualne w punkt i celność jak z karabinu snajperskiego. Nie mam zwyczaju, ani czasu robić zdjęć po próżnicy, ale zamiast komercyjnych sesji przez kilka dni, z uśmiechem dziecka na ustach, fotografowałem wszystko co mi się nawinęło pod obiektywy. Praca oczywiście leżała. Z drugiej strony trochę przyjemności z życia każdemu się należy.

Kąt wizjera 45 stopni to niesamowita ergonomia. Zajmuję się wyłącznie fotografią zbliżeniową, wykonuję statyczne zdjęcia studyjne w pozycji pochylonej. Dzięki Irkowi długie sesje stały się zdecydowanie przyjemniejsze, komfort pracy jest nieporównywalny niż z powiększającą muszlą producenta aparatu. Manualnie ostrzenie jest teraz możliwe z pozycji nieosiągalnych dla standardowych wizjerów.

Moim zdaniem ergonomia IR-QA sprawdzi się w wielu innych dziedzinach fotografii: portret, pejzaż, zdjęcia nieba, a także przy filmowaniu. Dziwne, że producenci aparatów nie mają takich wizjerów w swoich opcjonalnych ofertach. Uchylny LCD przy manualnym ostrzeniu do mnie nie przemawia.

Warto też dodać, że wizjer to nie tylko wysokiej jakości element optyczny, ale dodatkowa stabilizacji aparatu. Fotografowanie „z ręki” jest bardzo ułatwione. Żeby nie było tak słodko, wizjer IR-QA waży, jest niekompaktowy i dla wielu hobbystów stanowić może luksusowy element optyczny. W przypadku fotografii studyjnej i komercyjnej niedogodności te nie mają żadnego znaczenia.

Irku, pozowliłem sobie na tymczasowe zamocowanie poziomicy rurkowej przy tubusie wizjera w celu większej kontroli nad kadrami zdjęć, ale docelowo zamierzam zakupić poziomiczkę z montażem do lunet broni strzeleckiej Vortex średnicy tubusu 35 mm.

Dzięki temu forum miałem zaszczyt i szczęście poznać Irka. Dziękuję za miłą współpracę i wspaniałe narzędzie optyczne.

P.s. połączenie wizjera IR-QA i Mazurona - obiektywu tilt shift Marka Mazura daje pełną wolność i ogromną przyjemność z pracy.