PDA

Zobacz pełną wersję : Ziarno błony filmowej



Rafał Czarny
19.01.06, 00:17
Jak uzyskać ładne ziarno na fotografiach czarno-białych w PS? Wiem, że jest w PS taki filtr, ale efekt mnie nie zadowala. To ziarno jakieś takie nie bardzo... Za ostre? Prośba moja - jeśli ktoś opanował tę sztukę, to niech mi doradzi jakich nastawów suwaków "ziarno", "obszar podświetlania", "intensywność" użyć do tego efektu. Planuję zrobić odbitki formatu A4 i chciałbym na nich ziarno jak ze starego, dobrego filmu HL 400.

Pozdrawiam

Rafał Czarny
21.01.06, 01:04
Nikt mi nie pomógł, więc sobie poradziłem sam. I postanowiłem podzielić się z innymi więdzą, która posiadłem w ciągu ostatnich dwóch dni. Sprawa jest prosta - jeśli chcesz mieć ładne ziarno na zdjęciu to musisz zastowoswać się do moich rad :D.

Do moich eksperymentów używałem PS 7 (przypuszczam, w że starszych i młodszych wersjach będzie idento).

1. Musisz mieć fotę przerobioną na cz-b. Nie rób tego poprzez komendę "usunięcie kolorów". Lepiej dla foty będzie, jeśli wejdzisz w Obrazek->Tryb->Skala szarości. Potem musisz "pykąć" Obrazek->Tryb->Kolory RBG. Następnie przy pomocy narzędzi Photoshoa musisz doprowadzić fotę do ładu :shock:.

2. Jeśli już masz przygotowaną fotkę cz-b (czyli czarno-białą), to musisz zapodać na focie drugą warstwę. Potem wlewasz na nią (czyli na warstwę) czarny kolor (z kubełka).

3. Będac na tej nowej warstwie, klikasz Filty->Artystyczny->Ziarno błony filmowej . Tera masz do wyboru trzy opcje, jak tak ustawiłem - "ziarno": 20 (max), "Obszar podświetlenia" - 0, "Intensywność" - 0.

4. Wracasz do warstw, prawym klawiszem myszy "pykasz" warstwa 1 i wybierasz "Tryb mieszania..." "Nakładka". Ja ustawiłem parametr na "krycie" 45 proc. i ziarneko wydało mi się akuratne. Tu trzeba poeksperymentować.

5. I teraz wracam do "sedna tarczy". Takie zierno, jak widzisz jest ostre i moim zdaniem nieładne. I tera trza zapodać "Filtr" -> "Rozmycie" -> "Rozmycie gaussowskie" (z parametrem 1.0).

6. I moim skromnym zdaniem tera jest gitara. Ale jak pójdę z tym do labu i zrobię odbitki A4, to podzielę się spostrzeżeniami.

Pozdr.

blady
21.01.06, 11:25
a mógłbyś wrzucić efekty Twojej pracy na forum do tego wątku? Ja słabym jestem w poprawianiu zdjęć, ale jak zobaczę efekt to może się skuszę.... :)

I tak teraz wpadłem na myśl, jakby zrobić zdjęcie w kolorze ale z większym ISO, a później na cz-b, to nie prościej by było?

pozdrowka
blady

Rafał Czarny
21.01.06, 12:11
Ale cyfrowe szumy to nie to samo co prawdziwe ziarno błony foto. Inaczej wyglądają. Przed laty bawiłem się w ciemni, dlatego mam porównanie. A PS ładnie imituje ziarno, można je zwiększać, zmniejszać, zmieniać intensywność, ostrość samego ziarna itp. Myślę, że wrzucę jakiś przykład, ale jeszcze nie wiem jak to zrobić (technika). Muszę doczytać.

Ja też nie mam biegłości w obróbce zdjęć w PS. W poprzednim poście dlatego tak się mądrzyłem, bo znalazłem gdzieś te informacje. A potem testowałem.

Pozdrawiam