PDA

Zobacz pełną wersję : Ładowarka do akumulatorków AA (R6) NiMH.



Grisza011
18.01.06, 15:44
1.Jaki jest optymalny prąd ładowania akumulatorków NiMH AA(R6) na przykład o pojemności 2500mAh? (wbrew pozorom nie ma tej informacji na opakowaniach akumulatorków) Na rynku dostepne są ładowarki ładujące prądami od 250mA do nawet 2000mA. Wiem ,że ładowanie dużymi prądami skraca żywotność akumulatorków nawet klikakrotnie. Jaki prąd jest jeszcze bezpieczny to znaczy jaki prąd najwyższy jeszcze znacząco nie skróci żywotności akumulatorka (znacząco czyli np. zmniejszy ją maksymalnie o 5%- powiedzmy jeśli w warunkach idealnych akumulatorek "przeżyłby" 1000 cykli, to w wyniku uzywania tego prądu przezyłby conajmniej 950 cykli).

2.Jaką ładowarkę lepiej kupić :

a) ładującą małym prądem ( jakim konkretnie odpowiecie w punkcie 1 ),mającą opcję rozładowania akumulatorków ,ale nie ma 4-rech NIEZALEŻNYCH kanałów ładowania.

b)też ładującą małym prądem,posiadającą 4-ry NIEZALEZNE kanały ładowania ,ale NIE ma tu opcji rozładowywania akumulatorków.

Oczywiście powie ktoś - najlepiej mieć ładowarkę z czterema niezaleznymi kanałami i z opcja rozładowania i ładujacą małym pradem -kłopot w tym ,że nie mogę znaleźć takiej na rynku(no chyba ,że za 300zł )- większość ładowarek z 4-rema niezaleznymi kanałami i opcją rozładowania ma niestety bardzo wysokie prądy ładowania ,które skracaja znacznie żywotność akumulatorków.

Tak więc pozostaje mi wybór między opcją a) i opcją b).

W opcji a) tracę na tym że jak włożę doładowarki np. 2 aku AA(R6) o róznym stopniu rozładowania (wystarczy że będę ich używał do innych urządzeń) -to nawet jak je rozładuję przed ponownym naładowaniem to mogą być problemy ,bo ładowarki mierzą tu delta V z dwóch aku(uśrednione) i jesli jeden aku jest już rozładowany a drugi jeszcze nie to prąd rozładowujący dalej leci aż do pełnego spadku napięcia do odpowiedniej wartości i skraca żywotność akumulatorka ,który już jest rozładowany do odpowiedniego napięcia .

W opcji b) łądowarka jest 4-ro kanałowa więc każdy akumulatorek mogę oddzielnie ładować ,ale za to nie mogę akumulatorków rozładować do końca(nie zawsze akumulatorek ,który juz nie działa w jakimś urządzeniu np.aparacie jest do końca rozładowany) . Niby nie powinno być z tym problemu bo teoretycznie akumulaorki NiMH (AA) R6 nie mają efektu pamięci ,ale w praktyce ten efekt niestety występuje na poziomie około 20% -więc rozładowywanie co jakiś czas się przydaje a w opcji b) nie ma takiej możliwości.

Zatem proszę o odpowiedź . Która ładowarka a) czy b) MNIEJ skróci żywotniość akumulatorków -czy bardziej znaczące jest wspólne ładowanie w opcji a) czy tez bardziej skróci żywotność akumulatorków efekt pamięci z opcji b)?
Bardzo proszę o odpowiedzi.

cra3y
18.01.06, 16:36
hej

najlepszy prad ladowania to c/10 czyli 1/10 pojemnosci
najlepiej jak ladowarka umie ladowac uzywajac tzw "delta V" (chodzi o wymodelowanie przebiegu tak, zeby najwiecej upchnac jednoczesnie obserwujac zachowanie accu - zeby np nie przeladowac itp)

uzywalem roznych ladowarek, w tym slawnej 8868 czy jak jej tam jest (na allegro za 33 - 40 zl, laduje po 2 i 4 sztuki na raz)

obecnie przesiadlem sie na TechnoLine iCharger IC 8800, kupilem u tego goscia:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=81645651

dzieki funkcji DISCHARGE REFRESH odnowilem sobie kazdy zestaw, np posiadalem komplet Sanyo 2100, ktorego pojemnosci po 20 - 25 ladowaniu poprzednia ladowarka mialy odpowiednio 1800, 1952, 2009, 1924, to obecnie wyrownaly mi sie do okolo 2040 - wszystkie !

cena jest powalajaca, ale warto :)

Grisza011
18.01.06, 17:26
Serdecznie dziękuję za odpowiedź na pytanie 1.

Bardzo bym jednak prosił żeby odpowiedział Pan też na pytanie 2.
Znam mniej więcej ładowarkę IC8800 Techno Line -ale nawet 179 zł to za dużo jak dla mnie.Chcę kupić łądowarkę z 4 -rema akumulatorkami R6 (AA) 2500mAh za maxymalnie 120zł. Techno Line nie spełnia kryterium ceny dlatego proszę o ustosunkowanie się do pytania 2 -czyli czy lepsza jest opcja a) czy opcja b) ?
3.A i jeszcze czy funkcja DISCHARGE REFRESCH w IC 8800 to coś więcej niż 3-krotne rozładowanie i naładowanie?
Pozdrawiam i dziękuję.
4.Przypuśćmy ,że jeden zestaw 2 akumulatorków NiMH 2500mAh tej samej firmy ładujemy za każdym razem prądem 250mA ,a drugi taki sam zestaw ładujemy za każdym razem prądem 500mA. Mniej więcej ile więcej cykli rozładowanie-naładowanie zrobimy na prądzie 250mA ? Przypuśćmy ,że przy prądzie 250mA zrobilismy 1000 cykli. Jak państwo myślicie ,czy przy prądzie 500mA będzie tych cykli 900 , 800 a może jeszcze mniej?

5.Czy ładowanie wyższym prądem sprawia tylko ,że zmniejsza się ilość cykli akumulatorka czy też wpływa ono również na jego pojemność i jeśli tak to w jakim stopniu(też proszę porównać prądy 250 mA i 500mA).

6.Czy efekt pamięci zmniejsza tylko pojemność akumulatorka czy także ilość cykli rozładowanie-ładowanie?


7.Czy długotrwałe ładowanie razem akumulatorków rózniących się stopniem rozładowania -zmniejsza TYLKO ich żywotność (ilość cykli) czy również ich pojemność?

8.Czy rozładowywanie np. 2-ch akumulatorków 2500 mAh NiMH tej samej firmy ale o róznym stopniu naładowania w ładowarce nie mającej oddzielnych kanałów rozładowywania sprawia że skraca się ich zywotność lub pojemność -a może oba te parametry?

cra3y
18.01.06, 22:55
ad2)
wybralbym ta, ktora laduje niezaleznie, poniewaz w lepszym stopniu kontroluje to ladowanie poszczegolnych ogniw

rozladowarke mozna zrobic samemu, najlepiej poszukac w archiwum polskiej grupy dyskusyjnej elektronika lub poszukac tutaj:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/

ad3
u mnie najslabsze ogniwo Sanyo 1800 (ktore mialo 1400 z groszem) cyklicznie rozladowywalo i ladowalo w trybie refresh 5 razy
moze ktos tez potwierdzic dzialanie tego trybu ?

ad4
z tego co wiem, to ilosc ta zalezy od konkretnego producenta i spada mocniej wraz z wrostem pradu ladowania: jedyny przyklad z zycia to accu GP 900mAh (AAA) wytrzymaly okolo 230 cykli - ladowane byly pradem 0.6A

ad5, podobnie jak ad4 + to, ze czesciej cykl ladowania jest ciut wczesniej niz ladowanie malym pradem (sprawdzone i przetestowane)

ad6 nie stwierdzilem doswiadczalnie, niech sie wypowie ktos bardziej kumaty w elektronice

ad7 tak, zdecydowanie poprzez niedoladowanie tych "lepszych" powstaje efekt pamieci

ad8 - zazwyczaj jest tak, ze ten slabszy jest rozladowany tyle, ile potrzeba, ten mocniejszy cos jeszcze ma (dalo sie zauwazyc po przejsciu na technoline)

Grisza011
18.01.06, 23:36
Dziękuje bardzo za odpowiedzi.

Nie zrozumiałem tylko ad.5 -czy chodzi o to ,że ładowanie wyższym prądem zmniejsza jednak pojemność akumulatorka (oprócz tego, że zmniejsza ilość cykli ładowanie-rozładowanie) czy nie?

Co do ad.8 -bardzo mnie Pan zaskoczył zawsze myślałem ,że w ładowarkach które nie mają niezaleznych kanałów ładowania i trzeba ładować po 2 lub 4ry akumulatorki AA(LR6) -akumulatorki są podłączone razem więc ładowarka rozładowując mierzy delta V na obu akumulatorkach razem -i jesli wyjdzie standartowo 0.9V konczy rozładowanie-a wiec jeśli aku miały wyjściowo różny poziom naładowania to pod koniec rozładowywania logiczne wydaje się że mniej naładowany pierwotnie akumulatorek będzie miał delta V poniżej 0.9 a pierwotnie lepiej naładowany powyzej 0.9 deltaV - wypadkowo tylko wtedy uzyskamy delta V 0.9. Ale może to jakoś inaczej działa...

I może jeszcze -czy optymalny prąd rozładowywania akumulatorka AA(LR6) jest również c/10 - a jeżeli tak to dlaczego rozładowanie przebiega przeważnie znacznie dłużej niż ładowanie?

Jeżeli ktoś jesscze miałby cenne uwagi do moich pytań zapraszam do dyskusji.

cra3y
19.01.06, 12:14
witam

co do ad5, to ladowanie wyzszym pradem nieznacznie zmniejsza pojemnosc accu - wyczytalem to kiedys na anglojezycznej grupie poswieconej elektronice - opisywany byl jakis niekorzystny proces, ktory zachodzi szybciej, kiedy laduje sie accu wiekszym pradem - a ten proces mial niby umniejszac pojemosc
jak znajde, gdzie to bylo, to podlinkuje

ad8) z tego co wiem, to jak laduje sie accu parami lub po 4 to mierzone napiecie jest wielokrotnoscia celi (w przypadku pary 1.8V, w przypadku 4 - 3.6V)
i jezeli teraz jeden accu mac 0.9 a drugi 1.02, to dalej trwa rozladowanie (w tanich ladowarkach) i przekracza sie bezpieczny prog 0.9 dla ogniwa Ni-Mh