PDA

Zobacz pełną wersję : e-500 a opóźnienie migawki (shuter lag)



blady
25.11.05, 19:50
Mam! mam opóźnienie migawki. szukałem i znalazłem. sprawa jest powtarzalna 8)
Ustawiłem e-500 na P, pliki SHQ, i zacząłem pstrykać jedno zdjęcie za drugim, af ustawiony na jednym punkcie. Po 10 - 12 zdjęciu, po zapełnieniu sie buforu aparatu, wyzwolenie migawki wyraźnie zwalnia nawet do 1 sek. i zależy od szybkości zapisu zdjęć na kartę.
jak to zrobiłem: przycisk wyzwolenia migawki do połowy --> łapie AF ---> piknięcie ---> wciskam do końca i nic się nie dzieje. Upływa 1 s. i jest mlaśnięcie migawki (tak dzieje się u mnie po zrobieniu kilkunastu zdjęć i wtedy kiedy aparat jednocześnie robi i zapisuje zdjęcia)
Przy normalnej pracy aparatu nie ma opóźnień w wyzwalaniu migawki. Za normalną pracę uznaję pracę kiedy spokojnie aparat ma czas na zapisanie zdjęcia na kartę czyli od zrobienia 1 zdjęcia do 2 upływa przynajmniej 1-2 sek.

Czy uważacie, że można to uznać za opóźnienie w wyzwoleniu migawki? (tłum na ang. shuter lag) Jak jest w Waszych modelach, zarówno e-300/e-500?

robin102
25.11.05, 20:14
W moim E-300 tego nie stwierdziłem . może za malo zdjeć robie. Ale jest to sprzęt amatorski wiec chyba może tak być ???
Sprawa akceptowalna.

blady
25.11.05, 20:22
oczywiście, że sprawa jest akceptowalna. nie sądzę żeby było dużo takich sytuacji, że trzeba robić jedno zdjęcie po drugim przez powiedzmy 3 minuty. Już prędzej przydałaby się większ ilość zdjeć w serii.
Może w e-300 nie ma związku między zapisywaniem a zrobieniem kolejnego zdjęcia?

I ciekawe jak wygląda robienie zdjęć u konkurencji np. d50 czy 350d. Podejrzewam, że podobnie nie ma mocnych na zapchany bufor.

jacek2004
25.11.05, 20:33
Jest to typowa sytuacja zapełnienia bufora. Np w e-1 po strzeleniu serii 12 zdięć w tempie 3kl/sek trzeba czekać jakiś czas az opróżni się bufor na tyle aby się tam zmieściło następne zdięcie. i pomimo naciskania spustu migawki zdięcie się nie robi :wink: Podobnie jest tez z lampą zew, jak błyśnie pełną mocą i się ładuje to też nie można zrobić zdięcia.

blady
25.11.05, 20:47
no tak ale ręczne robienie jednego zdjęcia po drugim to nie dokońca to samo co seria - nie zrobi się w ciągu 1 sek, trzech klatek. Za każdym razem odczekałem aż AF potwierdzi ostrość. Moim zdaniem ten zapis na kartę mógłby być lepiej rozwiązany.

jacek2004
25.11.05, 20:52
blady zobacz ile sekund e-500 zapisuje jedno zdięcie. Np jeśli robi to w ciągu 1,1 sek, to po 10 zdięciu robionym co 1 sek zostaje ci nadmiarowa sekunda czyli musisz odczekać 1 sek aby zrobic następne zdięcie.

blady
25.11.05, 21:31
Masz rację Jacku co do tych sekund.
A mój e-500 swobodnie zapisuje sobie jedno zdjęcie w jpg, w najniższej kompresji, w 2.8 sek :)

robin102
25.11.05, 22:59
No i ja sprawdziłem w E300. Poniżej 2 sekund , ale mam najszybszą kartę preteca która nawet nie chciała chodzić z softem załadowanym fabrycznie . Zmieniłem soft na 1.3 i śmiga jak trzeba. Irytuje mnie w moim aparacie zrzut fotek bezpośrednio do kompa . Okropnie mozolnie idzie nawet na tej szybkiej karcie . Można iść na piwko.

CZy E-500 ma "prawdziwe" USB 2 ?????

plwk
26.11.05, 11:38
robin102 - E-500 ma USB 2.0 full speed czyli praktycznie jest to USB 1.1. Trzeba kupić czytnik do zrzucania zdjęć z karty.

RasteR
26.11.05, 12:02
blady a jakiej karty pamięci używasz? Bo ja próbowałem zapychać mój aparat fotami ale mi się nie udało.

robin102
26.11.05, 12:37
No to fajny chłyt martetindowy zrobiła moja ulubiona firma z tym USB 2
normalnie ściema jak się patrzy.

blady
26.11.05, 16:08
RasteR używana przeze mnie karta to CF 80x Pretec, moża za wolno naciskasz kolejne zdjęcie albo masz użytą dużą kompresję jpg dlatego ?

Przy kompresji jpg 1/8 mój aparat robi zdjęcia w serii do zapchania karty.

Co do zrzucania zdjęć to bez czytnika ani rusz niby 2.0 a działa jak 1.0.

RasteR
26.11.05, 17:05
nie zrozumiałeś mnie :)

nie udało mi się zapchać tzn pomimo usilnego katowania go i próby uzyskania tego opóźnienia nie miałem opóźnienia migawki :) - mam kartę Extreme III

ale jeszcze go pomęczę :twisted:

blady
26.11.05, 17:46
no jak usilnie katowałeś i nic, to pewnie karta extreme III lepsiejsza jest i radzi sobie z zrzucaniem :)
ciekawe, że na CF extreme III nie ma zapchania to chyba jakiś szatan nie karta pamięci :wink:

RasteR
26.11.05, 19:00
ona jest niby 133x

Rick van Dyke
26.11.05, 20:43
U konkurencji jest tak 8)

Mam karte SanDisk Ultra II 66x i D50 w najlepszym JPGu robi z pełną prędkością 19-20 fotek potem nieco zwalnia ale nadal robi fotki. Mam też kingstona high speed ale tam po zrobieniu tych 20 fotek blokował się spust, wiec lag w dużej mierze zależy od szybkości zapisu na kartę. Na szczęście Kingston był tani :D
W każdym razie warto kupić b. szybką karte.

blady
28.11.05, 21:59
Niestety potwierdzam, nie jest najlepiej w e-500 z szybkością klatek/sek w porównaniu z konkurencją, ale to chyba istotne jest w filmach animowanych... :wink:

Właśnie sobie przepstrykałem swój sprzęt i jakiekolwiek opóźnienie z migawką wynika z kiepskiej współpracy aparatu z kartą. Poprostu wyjąłem kartę, ustawiłem aparat na robienie zdjęć w serii, i co się okazuje?
BRAK jakichkolwiek opóźnień w wyzwalaniu migawki. E-500 wyzwala migawkę non-stop, żadnych zatorów.

W związku z tym jedynym mankamentem jest współpraca na lini aparat-pamięć zewnętrzna. Może kolejna wersja oprogramowania rozwiąże problem? Chyba, że pamięć wewnętrzna jest taka mała, że tutaj nic nie pomoże nawet najlepszy program...

dzemski
30.11.05, 22:42
w E300 nie ma opoznienia migawki. zrobilem na airshow ponad 1000 zdjec, wiekszosc robilem seriami po nawet 20-30 zdjec w serii w jakosci HQ i max rozdzielczosci. przetestowalem tez robienie max ilosci zdjec w serii (tryb sport, jakosc HQ max rozdzielczosc). w tym tescie zrobilem 120 zdjec i nadal mial ochte pstrykac i nadazal z zapisem (CF Kingston 50x),

dziwne ze E500 ma jakies klopoty, wszak jest nowszy.

blady
30.11.05, 23:04
dzemski powiedz mi, a jaką kompresję plików jpg miałeś ustawioną w swoim e-300? 1/8 , 1/4, 1/2.7 ?

Jak ustawiam sobie na HQ i kompresję na 1/8 przy max rozdzielczości to w E-500 też nie ma żadnych opóźnień.

Jak mam SHQ, kompresja na 1/2.7 i 3200x2400 to dopiero wtedy pojawia się problem z wyzwalaniem.
Jak pisałem już problem jest z współpracą na lini aparat-pamięć, a nie opóźnieniem migawki rozumianym w taki sposób jak w kiepskich aparatch kompaktowych - taki typ opóźnienia nie ma miejsca.

RasteR
30.11.05, 23:15
jest tak, ponieważ E500 tylko przy jpgu HQ 1/8 może strzelać do końca karty. Każdy większy plik to według instrukcji 4 strzały i przerwa. Mi udało się wyciągnąć chyba 6 rawów w serii ale 2 ostatnie dostrzelał nieco wolniej.

EDIT: później przerwa 4-5 sekund i dawwwaj dalej :)

dzemski
30.11.05, 23:38
no i masz racje, 1/8, przy innych tylko po 4 w serii.

blady
30.11.05, 23:39
tiaaa... tylko, nie chodzi o serię tylko o w miarę "normalne" robienie zdjęć czyli piknięcie AF i zdjęcie, natychmiast następne piknięcie AF i zdjęcie. W ten sposób po jakiś 12-14 zdjęciach, efekt jest taki:
- piknięcie AF i nie ma zdjęcia. I to zależy tylko od współpracy karty z aparatem.