PDA

Zobacz pełną wersję : FL-36 i dyfuzor Stofen



wierzba
17.11.05, 00:29
Witam !
Mam pytanie do wszystkich używających dyfuzorów. Jaką ogniskową ustawiacie na lampie w momencie robienia zdjęć z palnikiem uniesionym do góry o 45 stopni. Czy ogniskowa na lampie ma jakiekolwiek znaczenie ? Przysuwacie palnik (najmniejsza ogniskowa) czy odsuwacie (najwieksza)? Czy ma to jakiekolwiek znaczenie w momencie używania dyfuzora, czy zmiana ogniskowej zmienia moc błysku ? Przepraszam za być może głupie pytanie ale FL 36 to moja pierwsza lampa z ustawianiem ogniskowej obiektywu na lampie, przedtem były tylko rozpraszacze nakładane na palnik do szerokiego kąta.

pozdrawiam
wierzba

Raptor
17.11.05, 03:44
Albo mam jakiś inny model Fl-36 :) albo nie używasz tryby TTL Auto . Bo u mnie w normalnym położeniu lampy, lampa automatycznie zmienia ogniskową wraz ze zmiany ogniskowej pierścieniem na obiektywie. Natomiast kiedy bierzesz palnik do góry (obojętnie na 45 czy 90 stopni), to lampa ustawia się automatycznie na ogniskową do błysku odbitego, czyli bodajże 35mm, ale głowy sobie za tą wartość nie dam uciąć (musisz zerknąć do instrukcji). W każdym razie jest to jak najbardziej dobra ogniskowa. Jestem mimo wszystko zdziwiony pytaniem, bo nigdy nie ustawiałem ogniskowej na Fl-36, zawsze ustawia się sama.

Co do wpływu ogniskowej na lampie na siłę błysku, to tak, logicznie im szerszy kąt rozbłysku, tym mniejszy zasięg lampy. A do zdjęć z błyskiem odbitym szerokie kąty błysku są niepotrzebne, bo nic nie zmieniają, natomiast niewątpliwie w błysku odbitym ma znaczenie zasięg (siła) błysku. Gwoli ścisłości: mówiąc o błysku odbitym mam także na myśli stofen+palnik na 45 stopni.

wierzba
17.11.05, 10:41
Dzięki ! Rozwiałeś moje wątpliwości. A do studiowania instrukcji do FL36 faktycznie się nie przyłozyłem. Wątpliwości powstały w momencie kiedy podnosząc palnik do góry nie słyszałem dzwięku silnika pozycjonującego palnik więc wydawało mi się że palnik zostaje w pozycji jaką miał ustawioną przed poniesieniem. Moja FL36 też automatycznie zmienia ogniskową w zależności od ogniskowej obiektywu, to tak żeby rozwiać wątpliwości.

Dziękuję i pozdrawiam
wierzba

Magus
17.11.05, 15:45
Jaki masz dyfuzor?

Model, cena i miejsce zakupu??
Jak na spowiedzi, proszę.

Własnie miałem kupić dyfuzor do FL-36, a jak sam używasz to najlepiej kupic sprawdzony.

wierzba
17.11.05, 15:54
Na razie samoróbę - niestety nietrwałą, czekam na Stofena - bezproblemowy w transporcie.

pozdr
wierzba

Raptor
17.11.05, 22:29
Magus ja używam Stofena - efekt bardzo zadowalający, a dyfuzor bardzo poręczny (na dobrą sprawę, to w ogóle nie zdejmuję go z lampy). Kupiłem na allegro od kogoś, kto je wysyła prosto z USA (było najtaniej)

Draxan
17.11.05, 23:02
Fajne gadgety :D
http://www.lumiquest.com/

Pl dystrybutor
Poland
Rays Foto s.c.
48-618-480-656
ray@raysfoto.pl

http://www.raysfoto.pl/

jeszcze nie dzwonilem ale sie przymierzam do zakupu jakiegos bounca :D lumiquest`a albo mini softbox`a

cos kolo 150zl kosztuja, na targach w lodzi u kogos tam widzialem

Raptor
18.11.05, 00:22
http://www.toddwalker.net/e20/flashtest/ - na tej stronce jest ciekawe porównanie jednego kadru zrobionego z różnymi dyfuzorami i ich konfiguracjami.