PDA

Zobacz pełną wersję : Co lepiej kupić E-300 czy E-500?



jacek2004
14.11.05, 16:11
W zestawach dual kit. Nie wiem czy pytanie nie jest zadane zbyt wcześnie, bo jeszcze nie mamy userów E-500 ani nie wiemy jak to będzie z jakością fotek pomiędzy E-300 i E-500. Ale mam nadzieję, że jak się pojawi w końcu E-500 to temat odżyje.
Aparatem na co dzień będzie posługiwała się kobieta, no i bedzie to zapasowe body dla mnie. Przyznam zależy mi jak na najniższej cenie.

irek50
14.11.05, 16:23
Sens kupna E-500 jest przy niezbyt intensywnej eksploatacji. To model oszczędnościowy produkcyjnie i z pewnością komponenty są wybrane bardziej pod kątem taniości niż trwałości...

blady
14.11.05, 16:42
chyba jednak trochę za wcześnie na takie porównanie ale na podstawie informacji jakie posiadam to (biorąc pod uwagę kobietę - moją przede wszystkim :) wybrałbym e-500 bo:
- ma pełną automatykę
- jest mniejszy i lżejszy
- ma bardziej ludzki wygląd
- jest to jednak ulepszona wersja e-300

Jeśli chodzi o mnie to zaczynam się zastanawiać jednak nad e-300 bo:
- ma większy wizjer.

Cenowo wychodzi jakieś 500 pln różnicy, więc kwestia czy to dużo za nowe body czy nie i czy warto zapłacić za 4 zalety i jedną wadę - moim zdaniem jeśli chodzi o cenę - warto.
Z czasem pewnie różnica w cenie będzie się jednak pogłębiać na korzyść e-300.

Mam w tej chwili w domu analogową Practice ME albo ML-1 i muszę powiedzieć, że tam jest wizjer jak okno - ja nie sięgam okiem od jednej krawędzi do drugiej ;) I wcześniej tego nie brałem pod uwagę ale teraz poważnie się zastanawiam... dlatego wstrzymam się póki nie pomacam i jak przeżyję ten wizjer to jednak e-500.

blady
14.11.05, 16:48
Jacek właśnie doczytałem Twoją wypowiedź i powiedz mi po co Ci zestaw z dwoma obiektywami skoro możesz wykorzystać obiektywy z E-1 :?:

W tej chwili E-300 + 14-45mm mogę mieć za 2380 pln więc cenowo jest najkorzystniej ale bez drugiego obiektywu...

jacek2004
14.11.05, 17:03
blady czasami 40-150 w dualkicie kosztuje 200-300zł, więc sam za 600zł można by sprzedać na allegro :wink: Ale faktycznie jakby się trafił E-300/500 tylko z 14-45 w dobrej cenie to też byłoby interesujące.

Mi osobiście się podoba w E-300 możliwość jednoczesnej pracy z lampą wbudowaną i zewnętrzną. Ergonomia E-300 jest dobra (musiałbym pomacać E-500). Solidność budowy E-300 też jest fajna.

W E-500 kusi wyświetlacz, ja raczej rzadko podglądam fotki na LCD po zrobieniu, ale początkująca :wink: kobieta będzie zapewne częściej.

blady
14.11.05, 17:39
Jacek2004 powiem Ci tak, przejrzałem po raz 150 opis e500 na dpreview gdzie jest ładne porównanie między e-300 a e-500 w tabelce i wyszło mi:
- ze względu na siebie oraz cenę brałbym e-300, ze względu na siebie oraz kobietę wziąłbym e-500. To jednak są różne aparaty.

Jeśli to ma być głównie zapas a druga połówka będzie sporadycznie korzystała to jednak E-300 (może się nauczy nie korzystać z zielonego prostokącika) a jak odwrotnie to E-500. Ale i tak na obniżenie cen na E-300 trzeba będzie jeszcze poczekać. Jak rozumiem masz czym focić więc możesz sobie spokojnie poczekać.... (chyba, że E-500 nie znajdzie uznania wtedy można się nie doczekać :wink: )

irek50
14.11.05, 17:54
blady: Zdecydowanie odpuść sobie tę jedną z Twoich "zalet",że niby E-500 to ulepszona wersja!!!---To jest zdecydowanie najniższa półka z lustrzanek OLKA (to nie znaczy, że jest zły, ale on jest pogorszony, a nie ulepszony!!!)

chomsky
14.11.05, 19:41
Widziałem e500 ale nie e300 więc porownanai nie mam .Wydaje sie z opisów i porownań tabelek, że e500 ma wiecej cech pozytywnych niz e300- chocby mniejsze szumy i lcd, 49 polowa matryce, pryzmat, ale czy to zaleta?, lekki. Może e300 jest zbudowany solidniej? Ta 500 jest jednak swietnie wyprofilowana i plastiki ma ok.
Cześc.ch

robin102
14.11.05, 21:00
A mi się bardzo podoba "dziwaczna" obudowa E-300 jest trochę inna i bardzo ergonomiczna nie mówiąc już o solidności jej wykonania niespotykanej w tanich aparattach. Co do funkcji to niby 500 ma coś więce ale czy to ma znaczenie. Tak z pół roku wstecz czytałem gdzieś w zachodniej prasie ,że olympus ma wypuścić tania lustrzanke pod strzech i słowa dotrzymal. Nie bylo ze to nic że to następca E300 albo że ma być lepszy . Mial być tanszy i tak jest. Ale czy foci lepiej bo to chyba najważniejsze to za wczesnie to oceniać. Fakt jest ważny żw w najtanszej wersji ma być sprzedawany z jakimś badziewnym szkielkiem 17-45 Admin naszego forum sam ma 300 , a 500 mial dostać do testów . Obaczymy co z tego wyjdzie.

chomsky
14.11.05, 23:08
Na pewno e500 troche mniej szumi, tak wywnioskowalem analizujac różne zdjęcia.Mniej wiecej e500 szumi troche jak e1. Sam szukam drugiego body do e1 pod dlugiego zooma i myśle o e300/500 lub nawet e1 jako drugi- lubie ten aparat. Jednak rozsadek każe czekać na następcę e1.
Cześc.Ch.

ewamo
15.11.05, 10:07
W zestawach dual kit. Nie wiem czy pytanie nie jest zadane zbyt wcześnie, bo jeszcze nie mamy userów E-500 ani nie wiemy jak to będzie z jakością fotek pomiędzy E-300 i E-500. Ale mam nadzieję, że jak się pojawi w końcu E-500 to temat odżyje.
Aparatem na co dzień będzie posługiwała się kobieta, no i bedzie to zapasowe body dla mnie. Przyznam zależy mi jak na najniższej cenie.

No tak. W takim wypadku zapytać należy kobietę który bardziej się podoba.Wielkich różnic w jakości zdjęć pewnie nie będzie. Z punktu widzenia kobiety - wybieram E-500- duży bardzo dobrej jakości wyświetlacz (kobiety to lubią), tradycyjny lustrzankowy kształt, lekki plastik (mimo to dobrze wykonany wg. Fotopolis), automatyczne programy tematyczne ( ja nie korzystam, ale kobiety raczej to lubią ).

Następna sprawa :
"Przyznam zależy mi jak na najniższej cenie"

No wiesz , kobiecie aparat, byle najtańszy! Na kobietach się nie oszczędza !

Joki
15.11.05, 11:28
Witam serdecznie. Tak naporawdę jedyną istotną przewagą E-500 na d E-300 jest podgląd histogramu w trybie record view. Pozostałe bajery są albo naciągane jak rzekomy pryzmat (a wizjer mniejszy i ciemniejszy), albo mniejsze szumy, które w rzeczywistości są dokładnie takie same a po włączeniu noise filter jedynie "rozmydlają" nieco zdjęcie a więc i szumy.
Jeśli E-300 dałoby się w dodatku kupić taniej to w ogóle nie ma się nad czym zastanawiać. Jego budowa niewiele ustępuje E-1. Ma metalowe chasis, prawie takie same jak w E-1. Nie jest tylko uszczelniony.

robin102
15.11.05, 19:10
EWAMO to Ty jeszcze nie masz tego olka E-500 nie dotarł jeszcze do Ciebie. Miałem nadziej ,że napiszesz jakieś pierwsze emocjonalne wrażenia.

ewamo
15.11.05, 22:15
EWAMO to Ty jeszcze nie masz tego olka E-500 nie dotarł jeszcze do Ciebie. Miałem nadziej ,że napiszesz jakieś pierwsze emocjonalne wrażenia.

No niestety Foto Raj trochę zawodzi. Gdy aparat zamówiłam,jeszcze go nie było. Gdy już był ,okazało się że jest "kolejka" :?: i nie załapałam się na pierwsze wysyłki. Podobno zamówień na ten zestaw jest znacznie więcej niż Olympus jest w stanie dostarczyć.
Aparat podobno wysłano do mnie wczoraj - uparcie tak twierdzi FotoRaj. Firma kurierska -uparcie twierdzi, że takiej przesyłki nie ma :shock: . Ktoś chyba jaja sobie robi. Mam nadzieję że jutro się to wyjaśni.
Nie zapomnę się oczywiście pochwalić :D .
Pozdrawiam.

robin102
15.11.05, 22:31
Olej ten sklep i kup za 2650 na allegro widzialem jeszcze jedna sztukę. Szkoda nerwów

RasteR
15.11.05, 22:35
ja też czekam... ale nie mówili, że wysłali tylko, że czekają na dostawę...

ewamo
15.11.05, 23:15
Olej ten sklep i kup za 2650 na allegro widzialem jeszcze jedna sztukę. Szkoda nerwów

Za 2600 + 2xkit ?????
Ja mam pecha trochę, na allegro się boję.
Zaczekam do końca tygodnia, a jak nie przyślą to biorę 350D :wink: :lol:

Wkurzona jestem, bo myślałam że jesieni jeszcze trochę pofocę, a tu wszystkie drzewa już gołe są.

ewamo
15.11.05, 23:21
ja też czekam... ale nie mówili, że wysłali tylko, że czekają na dostawę...

Może tak mi tylko powiedzieli że wysłali :? , bo wydzwaniałam do nich co 2 dni, i już mieli mnie pewnie dosyć... :lol: :lol: