PDA

Zobacz pełną wersję : test E500



szwedowski
10.11.05, 23:57
http://www.wrotniak.net/photo/oly-e/e500-samp.html

P
14.11.05, 10:47
Jest na fotopolis http://www.fotopolis.pl/index.php?gora=4&lewa=3&e=3572
Generalnie, pochwalili :)

MaBri
15.11.05, 15:32
Ostatnio czytałem dwa testy e-500, Fotopolis i Chip foto. W podsumowaniu Fotopolis cytuję"... wrażenie robi możliwość zrobienia serii zdjęć do zapełnienia karty". Wg Chipa zapis serii zdjęć to największa wada aparatu i szybkość jest porównywala z zaawansowanymi kompaktami???

RasteR
15.11.05, 15:43
Poczytaj dogłębnie te testy :)

W E-500 jpegów z kompresją 1/8 możesz nastrzelać do oporu
Jeśli chodzi o większe pliki to są ograniczenia długości serii (ich upierdliwość zależy od prędkości karty - dlatego kupiłem sobie extreme III :) )

Dodatkową upierdliwością w E-500 jest fakt, że po zapchaniu bufora aparat się zatrzymuje i trzeba jeszcze raz nacisnąć spust migawki - w 350D np jest tak, że nie trzeba "odpuszczać" spustu.

EDIT: wszystkie te "upierdliwości" E-500 nie przeszkodziły mi w zamówieniu go :twisted:

chomsky
15.11.05, 18:31
Do walenia takich serii lepsza jest kamera wideo!
Że też sie ludziska- amatorzyska martwią takimi duperelami! Co krajobrazy uciekają? A moze dla gazet pracujecie i każde ujecie jest na wage złota? Jesli tak to warto podarowac sobie e500 i kupic cos profi. Testy w Chipie pisza balwany jakies a nie uzytkownicy amatorskich luster.
Czesć.Ch.

robin102
15.11.05, 22:30
Najzwyczajniej trzeba omijać testy w kolorowych gazetach bo mam wrażenie , że panowie redaktorzy-testerzy to raczej po forach internetowych buszują i na ich podstawie wypisują potem recenzje. Np w ostatniej Fotografi Cyfrowej że canon 300D ma solidnie idobrze wykonaną obudowę i powierzchnia plastiku jest super. Koń by sie przewrócił . Wszystko można by dobrze napisać o tym znanym i cenionym aparacie dobrego ,ale nie takie dyrdymały o obudowie.

MaBri
16.11.05, 00:00
Testy w Chipie pisza balwany jakies a nie uzytkownicy amatorskich luster.
Czesć.Ch.

Chomsky - absolutnie zdjęcia seryjne nie są dla mnie wyznacznikiem jakości aparatu. ja tylko pokazuję jak różnie można oceniać ten sam aparat.
Co do fachowości chipa, to też mam własną opinię. Śledzę trochę ich testy i widzę wielkie przywiązanie ich testerów do pewnych firm (np KM). Pamiętam jak w testach wychwalano ostrość zdjęć z A2, a teraz powtarza się ta sama sprawa z d5d. Wszyscy mówią o miękkości zdjęć z KM, a oni co innego.

Ciekawe jak ma się w praktyce opisywane przez chip spore opóźnienie migawki w e-500. piszą, że jest ono na poziomie kompaktów. Mam nadzieję, że ten defekt zauważają tylko panowie z chipa!

Pozdrawiam

chomsky
16.11.05, 00:17
Ma Bri- rozumiem Cie doskonale tylko, że potem użytkownicy na wszystkich forach biadolą, że te czy ów aparat jest kiepski bo foci tylko 5kl/sek.Zawsze unikalem walenia seriami. Po prostu żal mi bylo filmu, by walic bez opamietania, choc zawsze mialem te 5 kl /sek pod reka i to w czasach gdy nie bylo to takie proste. Dzis także uzywając cyfry nie tłukę seriami bo i po co? Zawsze zdażę pojedynczymi. Ma to sens w fotografii sportowej i reportażu prasowym. Dla amatora to czy sie zdaży sfocic koszykarza, czy nie nie ma znaczenia, nikt nam za to nie placi. Jak kotek, czy dzieciak umknie nam sprzed obiektywu to takze nie ma tragedii- zdjecie sie zrobi przy innej okazji.. A tu taki Chip biadoli, że najwiekszą wada najtańszej w dziejach dslr jest niewielka szybkosc i maly bufor pamieci. Jak tacy fachowcy z Chipa wyobrazaja sobie focenie w latach 70-tych albo 50- tych albo przed wojna? Jakos zawsze zdażylem naciągnąć film ustawic ostrość i parametry naswietlania.
Zaczyna mnie to meczyc- przepraszam.
Cześć.Ch.

blady
16.11.05, 00:46
szybkość uważam za element porządany ale nawet bufor do 4 klatek na ujęcie jest zadowalający. Wystarczy żeby wybrać właściwe ujęcie.
Mnie jednak męczą szumy w E-500... wiem wiem.... tak jestem szumofobem... Mając Canona G5 robiłem zdjęcia tylko przy ISO 50, bo reszta czułości była dla mnie nie do zaakceptowania ze względu na kaszę.
Z e-500 będzie pewnie podobnie.... z tym że będę miał max ISO 400. Ale konkurencja ma max 800... a to jest zawsze jeden poziom więcej... i to mnie denerwuje.

jacek2004
16.11.05, 10:42
szybkość uważam za element porządany ale nawet bufor do 4 klatek na ujęcie jest zadowalający. Wystarczy żeby wybrać właściwe ujęcie.
Mnie jednak męczą szumy w E-500... wiem wiem.... tak jestem szumofobem... Mając Canona G5 robiłem zdjęcia tylko przy ISO 50, bo reszta czułości była dla mnie nie do zaakceptowania ze względu na kaszę.
Z e-500 będzie pewnie podobnie.... z tym że będę miał max ISO 400. Ale konkurencja ma max 800... a to jest zawsze jeden poziom więcej... i to mnie denerwuje. tyle że mając E-500 bedziesz mógł na obu kitach maksymalnie otwierać przesłonę, i dalej dostaniesz ostrze i kontrastowe fotki. A w przypadku konkurencji ich kitowe obiektywy trzeba przymykać o kilka działek przesłony i tu masz zysk 1EV. Czyli tobie w danych warunkach w zupełności wystarczy ISO 400 a kunkurenci w tych samych warunkach będą musieli włączyć ISO 800. Oczywiście konkurenci mogą maksymalnie otworzyć przesłonę i mają przewagę owego 1EV ale będą mieli problem z jakością fotki.

Jeśli do tej pory większość fotek robiłeś kompaktem na ISO 50 to te ISO 400 będzie w zupełności wystarczające. Jeśli natomiast nagminnie potrzebujesz wysokich niezaszumionych ISO to musisz się przerzucić na pełną klatke czyli do wyboru Canon 5d lub któryś z 1d.

blady
16.11.05, 11:07
Jeśli natomiast nagminnie potrzebujesz wysokich niezaszumionych ISO to musisz się przerzucić na pełną klatke czyli do wyboru Canon 5d lub któryś z 1d.

Jasne, zawsze jest jakieś wyjście, z tym że testowany E-500 ma jedną zaletę w porównaniu z 5d - cenę. Niestety cena 5d to jest około 4 razy cena e-500, więc tak jakby wybor ograniczony. Co do kwesti jasności obiektywów to rzeczywiście jest to dla E-500 plus który pominąłem, co prawda przy max otwartej przysłonie będzie mała głębia, no ale zawsze można ratować się czasem do jakiś rozsądnych wartości.

MaBri
16.11.05, 11:25
Ciekawe ceny ustalono na e-500 (na pstryk.pl):
Camedia E-500 Digital Set#1 cena 2599.00 zł zestaw z obiektywem Zuiko 17-45

Camedia E-500 Digital SLR cena 2799.00 zł zestaw z obiektywem Zuiko 14-45

Camedia E-500 Digital SLR cena 3099.00 zł zestaw z obiektywem Zuiko 14-45 i 40-150

Szkoda tylko, że nie ma zestawu z 14-54

blady
16.11.05, 11:49
a to są akurat moim zdaniem normalne ceny. Czyli cena sugerowana przez producenta plus nie wielka marża. I już nie opłaca się sprowadzać sprzętu z uSA.... :)

jps
16.11.05, 11:51
cytat ze skąpca (opinia canoniarza o E-500)


szumy POWYZEJ ISO400
wieksze niz ISO1600 u canona 350d.. nie wierzysz? zapraszam na
dpreview.com Co do czyszczenia matrycy to zbedny gadzet, bo od 2lat
czyszcze matryce gruszka i nie mam zadnych problemow.. Juz bardziej
przydatna funkcje na Minolta czyli Anti-shake.. Jedyny plus to cena
Dualkita.. ale pozniej przy zakupie innego obiektywu zrozumiesz co to
sa drogie szkla.. I nie wciskaj ludziom ze 350d jest podobny
jakosciowo, bo jest lepszy (moze poza obudowa, ale nie obudowa wplywa
na jakosc zdjec ;-) ).. a ten 3-polowy AF to poprostu kompromitacja..

aranek
16.11.05, 11:58
No przecierz muszą się jakoś dowarościować

jacek2004
16.11.05, 12:07
Ciekawe co ten canoniarz powie na 9% pomiar punktowy w 350D. O drogich szkłach to on dowie się jak bedzie chciał zamienić kita 350D na coś lepszego. 350D ma może 7 (czy nawet 9) polowy AF ale co stego jeśli środkowy AF (najczęściej używany) często mylnie ustawia ostrośc (opinie z canon board) i użytkownicy często używają górnego lub dolnego pola AF bo są one najmniej błędne.
No ale jeśli ktoś robi fotki wyłącznie w kopalni i bez ISO 1600 nie może żyć ..... :wink:

blady
16.11.05, 12:33
nie bardzo wiem o czym ma świadczyć ten cytat ze skąpca. szumy są faktem w Olympusie i to nie podlega dyskusji. Co do reszty to żadna argumentacja. A co do Canona to na dwa testowane modele przeze mnie w sklepie jeden ustawił focus na tablicę zamiasta na osobę przed tablicą, a wszystkie punkty były akurat skupione na osobie. Jeśli mogę to dziękuję za 50 % skuteczność i z Canona wyleczyłem się dawno mimo że się na nim wychowałem. Ostatnio wywołałem zdjęcia z EOS 300 i kurde nie wiedzieć czemu wszystkie były zbyt ciemne....

jps
16.11.05, 13:03
to moze ktos mu zgrabnie odpowie :twisted: i przy okazji zapyta co go tak ceny E-500 interesuja?

blady
16.11.05, 14:17
no jeśli mogę spróbować odpowiedzić sobie sam to myślę, że wypowiedź canoniera świadczy o wielkiej ignorancji tego osobnika

przy okazji zapyta co go tak ceny E-500 interesuja?
a to śmiało mogłeś sam się zapytać. Interesuję się E-500 bo to mój typ na najbliższy zakup :) chyba, że E-500 jeszcze nie będzie w sklepach 2 tygodnie to się :evil: zdenerwuję i kupię konkurencję N D50...

jps
16.11.05, 14:37
blady mialem na mysli "speca" ze skapca!

blady
16.11.05, 14:50
a nic nie szkodzi. Może spec ze skapca tez sie przymierza do zmiany systemu i dlatego tak jest dobrze zorientowany :D [/b]