PDA

Zobacz pełną wersję : spóźniona reakcja



krecik
8.11.05, 15:35
mam Olympusa C-5500, kupiłem go ponieważ chciałem robić zdjęcia na meczu lokalnej drużyny. Ale po naciśnieciu spustu migawki zdjęcie robi sie dopiero po jakiś 3 sekundach i najczęściej akcja którą chcę uchwycić w ostatniej chwili umyka mi. Albo gdy chcę uchwycić ulotną chwilę np. ptaka na gałęzi to wiem że zdjęcie może się nie udać bo ptak odleci, czy wie ktoś czy da się w ogóle ustawić opcję robienia zdjęć od razu?? czy w aparatach cyfr. da się w ogóle robić zdjęcia od razu bez utraty ostrości???
mam niby tryb sprtowy ale po co mi on skoro najciwekawszych momentów nigdy nie mogę złapać??? wiem że napiszecie żebym robił zdjęcie trochę wcześniej, ale skąd mam wiedzić kiedy będzie sie działo coś ciekawego??
proszę o odp.
dzięki

(A)rturo
8.11.05, 16:13
to sie nazywa shutter lag - w aparatach kompaktowych to norma.
W lustrznkach juz nie doswiadczysz
tez dlugos ostrzenia zalezy np. od kiepskiego oswietlenia

krecik
8.11.05, 17:49
dzięki :( czyli nieda się tego zmienić?
ponawiam pytanie które zdałem w wątku ,,robię panoramę'' dot. robienia panoramy w photoshopie

sebastan
13.11.05, 11:47
To nie jest takie opóźnienie, które se ustawiasz w menu i jak chcesz to możesz wyłączyć. To opóźnienie jest spowodowane koniecznością ustawienia ostrości zanim aparat "strzeli" zdjęcie. Z tego wniosek, że czym aparat lepiej i szybciej łapie ostrość tym szybciej robi zdjęcie. Czas jest zalezny głównie od warunków oświetleniowych, u Ciebie sądząc po długim czasie są one nie najlepsze (pamieszczenia, hala, półmrok).

Ja bym widział tu jedno rozwiązanie. Otóż standardem przy robieniu zdjęć cyfrowym kompaktem są dwa etapy pstrykania - 1. spust migawki do połowy wcisnąć-aparat wtedy ustawia ostrość - i później do końca - wtedy robi zdjęcie. Czas po ustawieniu ostrości do zrobienia zdjęcie to będzie już ułamek sekundy - zaleznie od modelu.
Jesli fotografujesz zawody sportowe proponuję uchwycić obiekt, który jest w odległości pozwalającej na prawidłowe złapanie ostrości (margines jest dość spory wbrew pozorom)i do połówy spust oraz dociśnięcie do końca w tym momencie który chcesz.

P.S. Możesz też używać funkcji AF Lock, czyli blokada ostrości. Będąc we w miarę stałej odległosci od obiektu możesz ustawić ostrość na obiekt będący w odległości takiej jak mniej więcj te obiekty którym zechcesz zrobic fotkę - zastosować AF Lock i wtedy już przy kolejnych zdjęciach czasochłonny AF nie będzie pracował i marnował czasu za każdym razem. Z tym że zakres prawidłowej ostrości będziesz miał stały, czyli musisz chwytac te obiekty które będą się w nim mieścic-inaczej zdjęcie będzie nieostre.
Podam taki przykład - jeśli jesteś 20 metrów od obiektu i masz max zoom to ostrość będzie już dla obiektów ok 7 m od Ciebie, aż praktycznie do nieskończoności, czyli fotografując np. mecz piłkarski kiedy siedzisz na ławce i ustawisz ostrość na słupek bramki to praktycznie pewne jest że akcję w polu karnym będą na pewno ostre.