PDA

Zobacz pełną wersję : E-500 i wątpliwości



ewamo
4.11.05, 11:04
Nie znam się ani na lustrzankach ani na obiektywach. Zamówiłam już E-500 z 14-45 i 50 -150 .
Moje pytanie : Jakim obiektywem Zuiko najlepiej robić portrety ? Czy w przypadku posiadania tych dwóch kitowych obiektywów i tego body jest sens dokupić ten lepszy obiektyw 14-54 ?
Co tak na prawdę sądzicie o tym E-500 ?Mam nadzieję że to nie jest totalna klapa.Czy ten wizjer będzie na prawdę taki tragiczny ?Z różnych opisów w internecie wynika że jest to najgorszy wizjer ze wszystkich lustrzanek i że ciężko się ostrzy manualnie. Będę wdzięczna za wszelkie opinie odnośnie tego aparatu, bo nadal mam dużo wątpliwości co do słuszności mojego wyboru ( Nikon D50 był drugim, który brałam pod uwagę).
Pozdrwiam

jacek2004
4.11.05, 11:40
Moim zdaniem wybrałaś dobrze. :D

Mając 14-45 i 40-150 portrety możesz robić jednym i drugim. Ja 40-150 najczęściej używam do robienia portretów w plenerze. Na tzw krótkim końcu jest on nawet jasny f3.5, dodatkowo daje ostry kontrastowy obraz bez koniecznoći przymykania przesłony, po lekkim przymknięciu do 4.5 jest naprawdę super (jak na taki rodzaj obiektywu), u konkurencji nie uzyskasz takiej jakości np nikonowski 70-300 trzeba przymykać do f8 aby uzyskać dobry rezultat.

14-45 też możesz używać do portretu ale na końcu jest ciemny f5.6 więc po dodatkowym przymknięciu nie będziesz mogłą uzyskać wystarczająco małej GO, więc tło za obiektem może nie być dostatecznie rozmyte. Ale jeśli ustawisz obiekt wystarczająco daleko od tła to będzie wszystko ok.

Czy wymieniać 14-45 na 14-54 :?: Wszystko zależy od ceny, ja na twoim miejszci raczej zainwestowałbym w ZD50mmf2 macro, chyba najlepsze wyjście do portretu. Można również nabyć dużo tańszy 35mmf3.5 macro. Ma co prawda gorsze światło, ale znając podejście Zuiko do budowy obiektywóe, to od f3.5 będzie żyletą, więc portreciki bowinny być przednie (cena około 230$ czyli do zgryzienia)

Trzecim wyjściem do robienia portretów jest przelotka 4/3 na M42 lub OM i zakup jasnej 50mm (przelotka w granicach 100zł, dobry obiektyw 50mm od 100zł w górę).

Co do nikona D50.
kit 18-55mm wg mnie duzo gorszy od 14-45, alternatywa wymiana go na 18-70 lub sigmę 18-50f2.8 ale to koszt około 2000zł.
O tanim tele 70-300 pisałem 600 -700zł a jakośc kiepska w stosunku do ZD40-150mm.
Jedynie portretówkę 50mm mogłabyś kupić taniej (coś w okolicy 600-800zł)

Koniecznie podziel się z nami fotkami z E-500 i wrażeniami z jego użytkowania, jeśli wolno to za ile kupiłaś ten zestawik i gdzie, też się rozglądam za rezerwową puszką.

ewamo
4.11.05, 12:00
W Foto Raju zamówiłam za 3350zł. Jeszcze fizycznie ich nie mają, są na razie te zestawy z jednym 14-45. Za ok2 tygodnie będą DK.
Dzięki , faktycznie nad tą pięćdziesiątką będę musiała się w przyszłości zastanowić.

KaarooL
4.11.05, 12:11
ewamo:

1. na Twoim miejscu chwytałbym E-1 zamiast E-500. nie bój się 5 megapixeli, bo rekompensuje Ci to kolorystyka fotek i szybkość pracy. ten sprzęt to taki powrót do korzeni. niesamowity komfort działania.
2. największe możliwości i najlepszą ostrość przy portretach uzyskasz z Zuiko 50-200 (gdzieś na forum leżą sample porównawcze)
3. obecnie możesz kupić na allegro oddzielnie E-500 za 2650 i 40-150 za 699. bez czekania.
4. ktoś to musi napisać: manualnie to można ostrzyć E-1 - widać co i jak, E-300 jest już ciężko ale wciąż zjadliwie, jeśli E-500 ma gorszy wizjerek to boję się pomyśleć jak to wygląda. z drugiej strony ludzie ostrzą Trabantami (300D) i żyją.
5. czekamy na sample z nowego sprzętu.

jacek2004
4.11.05, 12:19
Zeby Ci namącić to dodam jeszcze, że 14-54 wychodzą naprawdę niezłe fotki portretowe :wink: Na tyle zadawalające, że bardzo często nie chce mi się zmieniać obiektywu na 50mm (na razie OM).

Według mnie, takim niezbyt tanim ale chyba niezłym wyjściem w kwestii portretu jest zakup 35-100mmf2 :shock: ale to już wydatek 2000$ :cry: Rezultay daje rewelacyjne, uniwersalne szkło i do studia i na plener. Tu jest lin na przykładowe fotki z 35-100mm http://digi.163.com/05/0923/18/1UBT5G4K001618EI.html

KaarooL
4.11.05, 12:22
jacek2004:

pliz, nie proponuj ludziom obiektywu za 7000 pln (u nas pewnie z 10000)... biorąc pod uwagę światło, to jest niedrogi, ale to nie ta półka... chciałbyć używać E-500 z taką lufą?

jacek2004
4.11.05, 12:26
KaarooL E-1 w dual kicie to jednak 4200zł, no i lampa w zasadzie do kupienia od razu, czyli + 800zł i mamy 5000zł, A do tego filtry, CF, Torba

Myślę, ze E-500 DK za 3350 to nieżle jak na początek, po świetach zejdzie poniżej 3000zł i to będzie hit nie do pobicia.
A na wiosnę pojawi się następca E-1 i wtedzy ożywi się rynek wtórny z E-1, oj będzie ciekawie w systyemie 4/3. Szkiełek coraz więcej. 50-200 coraz bardziej popularny i ceny na niego będą spadać.

jacek2004
4.11.05, 12:31
jacek2004:

pliz, nie proponuj ludziom obiektywu za 7000 pln (u nas pewnie z 10000)... biorąc pod uwagę światło, to jest niedrogi, ale to nie ta półka... chciałbyć używać E-500 z taką lufą?
Jak najbardziej :wink: Fotki będą załamujące, wyżej zamieściłem linki do fotek z 35-100 jakiegoś japońca, plastyka fotek jest fantastyczna, a jak widać strzały były od niechcenia. Pewnie długo jeszcze nie kupię 35-100 (chyba zę jakiś nieprzewidziany przyływ gotówki), poza tym ja uważam że wcześniej lepiej jest zaopatrzyć się w 50-200 i 11-22.

ewamo
4.11.05, 12:51
Nad E-1 długo się zastanawiałam. Nie przeszkadza mi te 5 megapixeli,szumy też . To co mnie zniechęca to brak lampy, waga, wielkość. To ma dla mnie duże znaczenie.W ogóle uważam że jestem zbyt kiepska na razie do taaakiej maszyny.Poćwiczę na czymś gorszym, E-500 zawsze można sprzedać (mam nadzieję)i wtedy kto wie...może E-1 albo jego następca :wink:
Na razie nie mogę sobie pozwolić na inwestycje w tak drogie obiektywy.
W przyszłym roku poważnie zastanowię się nad tym Zuiko 50 Makro (albo 50-200).To będzie chyba dobre rozwiązanie.
Zdjęcia z E-500 oczywiście wrzucę jak go trochę opanuję :oops:
Jeszcze tylko jedno pytanie, wybacznie mój brak profesjonalizmu ! :oops:
Czy ostrzenie ręczne trzeba często stosować , czy wogóle jest to konieczne jeżeli aparat ma dobry AF, w jakich sytuacjach najczęściej się stosuje, mnie się to wydaje odpowiednie w zdjęciach makro, ale może się mylę.

Magus
4.11.05, 12:55
Czy wymieniać 14-45 na 14-54 Question Wszystko zależy od ceny, ja na twoim miejszci raczej zainwestowałbym w ZD50mmf2 macro, chyba najlepsze wyjście do portretu

Amen - jestem za a nawet bardzo za.

marwit
4.11.05, 12:58
Ja narazie zrobilem swoja 300tka dopiera niecale 3000zdj i recznie ostrosc ustawialem moze kilka razy:) AF zarowno w 14-45 jak i 40-150 sprawuje sie bardzo dobrze.

ewamo
4.11.05, 13:01
Ja narazie zrobilem swoja 300tka dopiera niecale 3000zdj i recznie ostrosc ustawialem moze kilka razy:) AF zarowno w 14-45 jak i 40-150 sprawuje sie bardzo dobrze.

UFFF!

RasteR
4.11.05, 13:03
:) Witam

Ja też wczoraj zamówiłem w foto-raj Dual Kit e-500

To jest nas już dwoje... :twisted:

ewamo
4.11.05, 13:06
:) Witam

Ja też wczoraj zamówiłem w foto-raj Dual Kit e-500

To jest nas już dwoje... :twisted:

Taa, mam nadzieję że nie dwoje idiotów.
Foto Raj mógłby się trochę pośpieszyć,bo mnie się ten aparat już po nocach śni.

Wszystkim dziękuję za cenne informacje, z przyjemnością stwierdzam, że to bardzo fajne forum.

jacek2004
4.11.05, 13:11
Czy ostrzenie ręczne trzeba często stosować , czy wogóle jest to konieczne jeżeli aparat ma dobry AF, w jakich sytuacjach najczęściej się stosuje, mnie się to wydaje odpowiednie w zdjęciach makro, ale może się mylę.
Jeśli masz obiektyw z AF to w 99,9% przypadków wystarczy używanie AF. Mogą być problemy z b. szybko przemieszczającymi się obiektami bo 14-45 i 40-150 demonami szybkości AF nie są , ale spokojnie wystarczają.

E-1 ma taki tryb AF że po ustawieniu AF można dostrzyć ręcznie, pewnie E-500 ma go też.

Ja używam MF jedynie jak mam aparat na statywie, a punkt ostrości wypada poza jednym z trzech pkt. ustawiania ostrości, E-500 ma chyba 7 takich punktów więc możliwości więcej. (macro, krajobraz, architektura).

MF używam również z obiektywami M42 lub OM.

ewamo
4.11.05, 13:14
Zgadza się , jest tryb AF+MF, ale punkty 3.

jacek2004
4.11.05, 13:16
Taa, mam nadzieję że nie dwoje idiotów.

Na pewno nie, Olki z systemu 4/3 dają fantastycznie plastyczne obrazy, o naprawdę dużej rozpiętości tonalnej. Kolory są fantastyczne. WB działą dużobardziej niż poprawnie. W E-500 na pewno poprawiono wiele zauważonych mankamentów w E-300, zapewne ma dużo lepszy frmware i udoskonaloną elektronikę. Już z E-300 podobały mi się fotki i byłem bliski jego zakupu. Więc z niepokojem czekam na fotki z E-500.

ewamo
4.11.05, 13:29
Coraz bardziej cieszę się ze swojego wyboru, a nie ukrywam, był spowodowany bardziej intuicją i sentymentem niż konkretną więdzą.

jacek2004
4.11.05, 13:37
Aby jeszcze bardziej utwiedzić Ciebie w słuszności wyboru, to powiem że na innych forach często słychać o awariach Nikonów D70, D50 - a serwis Nikona do najlepszych nie należy. O awariach Olków słychać zdecydowanie mniej.

ewamo
4.11.05, 13:49
No i ten kosmiczny wybór obiektywów w innych systemach-dla wszystkich to zaleta, dla mnie to przekleństwo. jestem za leniwa na to aby szukać informacji na temat który warto a który nie. W Olympusie jest łatwo. Mały, ale wystarczający wybór (dla mnie), może drogo ale jest pewność że konkretnie.

jacek2004
4.11.05, 13:55
Ten mega wybór jest bardzo pozorny, bo co mi z tego że mam do wyboru 50 obiektywów, skoro kilka jest dobrych ale b. drogich, reszta jest po prostu słaba do cyfrowych DSLR i ostatecznie i tak zostaje jeden obiektyw na końcu :wink:

ewamo
4.11.05, 14:17
:lol: Masz rację.

luc4s
4.11.05, 16:12
Ja też się zastanawiałem czy e500 czy e1, postawiłem na e1 ze względu na body uszczelnione i w kicie zuiko 14-54. Mam aparacik dopiero drugi dzien, wiec obsługiwać jeszcze go nie umiem, no ale pierwsze zdjęcia mnie powalają. Ciekawi mnie tez bardzo jaki będzie ten e500....

chomsky
4.11.05, 18:08
Luc4s- napisz jakie wrażenia.
Cześć.Ch.

west73
4.11.05, 20:08
ewamo witaj w sytemie 4/3 a i dziekuje za reklamę tzn odnośnik w Twojej stopce prowadzi do moich zdjęć na onephoto :)

robin102
4.11.05, 22:06
No to przybywa użytkowników E systemu i bardzo dobrze . W takich cenach na dzień dzisiejszy nie da sie kupic innych dobrych lustrzanek z przyzwoitymi szkłami w zestawie co trzeba je po trzech dniach wymieniać.
Ja ze swego E-300 jestem zadowolony coraz brdziej z dnia na dzien utwierdzam się w przekonaniu że dobrze zrobiłem ,ze nie kupilem 300D bo w tym czasie tyle samo kosztowały.

ewamo
5.11.05, 09:16
ewamo witaj w sytemie 4/3 a i dziekuje za reklamę tzn odnośnik w Twojej stopce prowadzi do moich zdjęć na onephoto :)

Nie mam pojęcia jak to się stało, to nie ja,to nie ja ! Mam nadzieję że teraz wszystko działa poprawnie. U mnie przynajmniej działa.
Pozdrawiam :D

robin102
5.11.05, 12:22
Gdzieś wyczytałem ,że jak wskazuje statystyka właściciele olympusów najbardziej są przywiazani do marki i nie zmieniają na inną . Ile w tym prawdy i dlaczego tak jest ?? U mnie to już trzeci olympus. Szkoda tylko że taki duży producent nie oferuje sprzetu z półki naprawdę profesjonalnej . Nagonił by sobie wiecej klientów tak jak to robi Canon i Nikon. A tak istnieją tylko na rynku amatorskich aparatów. Powinni zacząć "jeździć w formule 1" to by obiegowe opinnie o olkach były znacznie lepsze. A tak ludzie powielaja jakieś bzdury o szumach. he he he

marwit
5.11.05, 22:59
[...] Powinni zacząć "jeździć w formule 1" to by obiegowe opinnie o olkach były znacznie lepsze.[...]

Ale po co? Kto sie poznal na Olku ten przy nim zostaje i mysle ze to duzy sukces firmy. Mnie nie obchodzi to co pisza inni na temat Olków ja wiedzialem co kupuje i jestem w 100% zadowolony :)

drosera_spathulata
5.11.05, 23:22
Do tej pory korzystałem z Olympusów OM ( mam ich zresztą 4 :D i dużo szkieł ) i jestem zadowolony. Długo zastanawiałem się na którą wersje Olka E sie zdecydować. Wybór padł na E-1 szukałem tylko dobrej oferty. I po sprawdzeniu plotek o wyczerpujących się w Polsce zapasach E-1 (potwierdzają się !!) postanowiłem -- ZAMÓWIŁEM DZIŚ OLYMPUSA E-1 Z PODWÓJNYMI SZKŁAMI !!!! Z niecierpliwością czekam na dostawę !

Silwe
6.11.05, 14:33
A gdzie można jeszcze kupić E1 z kitowym szkłem 14-54 ?? Tak się właśnie nad nim głowię, można go godzieś dostać w Warszawie??

pozdrawiam
Daniel

RasteR
7.11.05, 11:44
ewamo czy foto-raj potwierdził Ci jakiś konkretny termin dostawy?

ewamo
7.11.05, 12:13
ewamo czy foto-raj potwierdził Ci jakiś konkretny termin dostawy?

Niestety nie, oni sami dokładnie nie wiedzą kiedy ten zestaw będzie.Parę dni temu do nich dzwoniłam, to powiedzieli że do 2 tygodni powinien być.Ale są już te z obiektywem 14-45.
Jest już także test w najnowszym foto-video. Nie jest rewelacyjny.

RasteR
7.11.05, 12:59
Nie jest rewelacyjny.

test czy aparat :)

czytałaś test na dpreview?

jacek2004
7.11.05, 13:46
Jest już także test w najnowszym foto-video. Nie jest rewelacyjny. A co tam znowu "spece" od testów mają do zarzuczenia E-500? Czasami jak czytam Chip FV to żałuję że pampersów nie noszę :wink:

ewamo
7.11.05, 15:26
" Podczas fotografowania wyczuwalne jest dokuczliwe, podobnie jak w E-300 opóźnienie migawki po wciśnięciu spustu.Korpus ten, nawet z wyczyszczonym buforem i wyłączonym AF, wykonuje zdjęcie dopiero po chwili, co pod tymwzględem stawia go w jednym rzędzie z kompaktami,a nie konkurencyjnymi lustrzankami."

"O E-500 z jednej strony dzięki znakomitej funkcjonalności i zadowalającej ergonomii aspiruje do bycia znaczącym konkurentem dla lustrzanek, z drugiej przez ślamzarność bardziej pasuje do grupy zaawansowanych kompaktów. Opcja wymiany obiektywów to za mało, by skusić niezdecydowanych fotoamatorów , skłaniających się raczej ku zwartemu kompaktowemu cyfrakowi.Argumentem za zakupem może być tylko cena."

" + wysoka funkcjonalność, zadowalająca( jakość zdjęć, uproszczone sterowanie z okna statusu
- wyraźne opóźnienie migawki,niedopracowany podwójny interfejs kart pamięci"

"....zapewniając akceptowalną jakość obrazu..."

"Opracowany przez Olympusa system 4/3 ciągle nie zyskał popularności wśród fotografujących, a jego przyszłość jest niejasna.Dziwićmoże zatem upór, z jakim producent wprowadza nowe modele korpusów i obiektywów."

W teście brały udział:
Canon 350 D -zwycięzca- jakość zdjęć -89
funkcjonalność i ergonomia -84
budowa i wyposażenie-81

o E-500 j.z-85
f. i e. -84
b. i w. - 77

Minolta 5D drugi zwycięzca j.z.- 84
f. i e. - 77.
b.i w. - 81

Pentax isdl j.z. - 88
f.ie. - 66
b. i w. - 75

Nikon D-50 j.z. - 80
f. i.e. - 82
b. i w. - 69

ewamo
7.11.05, 15:31
Nie jest rewelacyjny.

test czy aparat :)

czytałaś test na dpreview?

Czytałam na dpreview, ale nie jestem bardzo biegła w angielskim, odniosłam jednak wrażenie że aparat wypadł całkiem całkiem.

P
7.11.05, 15:42
" Podczas fotografowania wyczuwalne jest dokuczliwe, podobnie jak w E-300 opóźnienie migawki po wciśnięciu spustu.Korpus ten, nawet z wyczyszczonym buforem i wyłączonym AF, wykonuje zdjęcie dopiero po chwili, co pod tymwzględem stawia go w jednym rzędzie z kompaktami,a nie konkurencyjnymi lustrzankami."...
Test na dpreview, który BTW nie jest bardzo pochlebny, mówi, że:
Auto focus felt fast and responsive, shutter lag was very short and the E-500 always felt 'keen' to shoot
Czyli albo w Anglii kłamią, albo redaktorom foto-video się coś popierdzieliło. Pozostanę przy tej ocenie i nie będę snuł teorii o celowym przeinaczaniu faktów... :?

ewamo
7.11.05, 15:51
no to ciekwie się zrobiło :)

jps
7.11.05, 16:52
"Opracowany przez Olympusa system 4/3 ciągle nie zyskał popularności wśród fotografujących, a jego przyszłość jest niejasna.Dziwićmoże zatem upór, z jakim producent wprowadza nowe modele korpusów i obiektywów."




chyba kupie gazete i napisze list do redakcji :lol:

dorian
7.11.05, 18:33
Ja prenumeruje fvd i potwierdzam o e500 piszą te bzdury o opóźnieniu migawki. Mało tego sample z innych tanich luster testu dane na płycie są robione w słoneczku a e500 przy chmurze i mimo to jakość fotek na drugim miejscu oczywiście za mocno przereklamowanym eos350 :evil: Wszystkie sample robione z 50f2 w jpg w iso 100-1600 moim zdaniem b.dobre. No ale jak się nie płaci gazetom to się przegrywa choć moim zdaniem nikt nie powinien wybierać aparatu na podstawie takich testów.

KaarooL
7.11.05, 18:47
hehe, jak dobrze że tych gówien nie kupuję, bo tylko by mnie trzęsło.

chociaż, jakiś czas temu widziałem pozycję, w której z testu E-300 i 350D zwycięsko wyszedł E-300. kopara mi spadła, że ktoś tak otwarcie przyznał wyższość konstrukcji OLKA nad badziewnym 350D.


a ten pismak tak plujący na OLKA udowadnia że ma ciasny światopogląd. nawet jeśli jest maniakiem kamunia, to konkurencji ignorować nie powinien. no, chyba że grubo mu się to opłaciło, zrobić dobrą prasę jednemu, gorszą drugiemu. kto to wie...

ewamo
7.11.05, 18:57
Ja prenumeruje fvd i potwierdzam o e500 piszą te bzdury o opóźnieniu migawki. Mało tego sample z innych tanich luster testu dane na płycie są robione w słoneczku a e500 przy chmurze i mimo to jakość fotek na drugim miejscu oczywiście za mocno przereklamowanym eos350 :evil: Wszystkie sample robione z 50f2 w jpg w iso 100-1600 moim zdaniem b.dobre. No ale jak się nie płaci gazetom to się przegrywa choć moim zdaniem nikt nie powinien wybierać aparatu na podstawie takich testów.

Też to od razu zauważyłam. Na zdjęciach z E-500 niebo było wypalone,na wszystkich innych niebieściutkie.

Miejmy nadzieję że na Fotopolis coś obiektywnego napiszą.

dorian
7.11.05, 19:37
A ja czytam wybiórczo porady wiele mi pomogły na początku.Czasem piszą ciekawie rzeczy, dadzą jakiś program do testowania ale najwięcej wyniosłem z szkoły national geographic na ostatnich 8 płytach fvd.

Baltazar
7.11.05, 19:40
Testy fvd są zwykle...nieco tendencyjne, delikatnie rzecz ujmując ;-) Ewentualnie piszący te bzdury postanowił mierzyć czas od włączenia aparatu do zrobienia zdjęcia :-). Nie sądzę, aby AF w E-500 był krokiem wstecz w stosunku do E-300, którym można robić bez problemu zdjęcia sportowe, nawet obiektywem 14-45.

Spróbuję ukraść topic: wie ktoś o jakichś przeciekach/spekulacjach co do ceny obiektywu 14-35 ? Spodziewam się niemałej kwoty ale szkło ma być również przednie...

RasteR
7.11.05, 19:47
ewamo

jaką kartę pamięci planujesz kupić?

ja myślę o 2GB Extreme III

RasteR
7.11.05, 19:48
Baltazar

albo "shutter lag" wyszedł mu bo policzył czas razem z ustawianiem ostrości (bo i takie przypadki się zdarzają, że ludzie nie kumają, że najpierw trzeba ustawić ostrość, a dopiero potem "nacisnąć guziczek do końca" :lol: )

robin102
7.11.05, 22:02
O JENY nie czytajcie tych szmatławców fvd i inny VIDEO czy tam CHIP to poziom periodyków porównywalny do kolorowych gazet dla blondynek typu Tina , hallo itd.
Jednym sensownym periodykiem jest Fotokurier - chłopaki w miarę rzetelnie piszą i robią sensowne testy i oceniają to co trzeba. Np według ludzi z Fotokuriera E-300 jest lepszy od 350D i co Wy na to . Wygrał teścik. Jam ma takiego e-300 i jestem coraz bardziej zadowolony. Pierwsze dni to rzeczywiście było zgrzytanie zębami ,ale teraz jest OKi.
Ja nawet już do ręki nie biore tych gazetek.
A prawda jest taka ,ż eolympus ma słabe notowania w polskiej prasie bo miał dotąd słabego dystrybutora na polski rynek i niestety jak wspominałem wcześniej "nie jeździ w pierwszej lidze" Ludzie myśla że jak kupią taki canon350d lub 300D lu nikon D50 to to samo co najdrozsze aparaty canona . H he he.
Ja już do tej pory mialem dwa olki i koniecznie naprawdę koniecznie chcialem tak z ciekawości zmienić markę sprzętu ,, ale się nie dało. nic mi poprostu z tej plastikowej tandety nie podpasowało a na prawdziwe aparaty canona lub nikona za z-9 tys zł mnie nie stać.
Ole Ole

ewamo
7.11.05, 22:24
ewamo

jaką kartę pamięci planujesz kupić?

ja myślę o 2GB Extreme III


Na razie zostanę przy XD bo je mam, a w zamian za to zainwestuję w filtry : polaryzacyjny i może jeszcze połówkowe.

ewamo
7.11.05, 23:01
Dzięki za przypomnienie o tym teście, gdzie O E-300 wygrywa (minimalnie ale wygrywa) z Canonem 350D. ( Foto Kurier Nr 6/2005)

Jest jeszcze inny test ( FK 8/2005) "Tanie obiektywy dla lustrzanek cyfrowych" gdzie zwycięzcą został E-300 + 14-45, 40-150...ale to nie jest żadne zaskoczenie.

Pozdrawiam wszystkich :D

KaarooL
8.11.05, 09:17
napalonym na Sandisk Extreme III zwrócę uwagę że te karty są jedynie o jakieś 5-7% szybsze od wariantu Ultra II a cenowo to troche grubiej niż kilka % różnicy...

RasteR
8.11.05, 09:55
KaarooL
taaak??

o... to byłoby miło gdybym nie musiał wydawać tych 700 na extreme III... muszę poszukać czegoś w sieci n/t tych kart...

EDIT: właśnie poczytałem dpreview.com i z testów prędkości III i II w e-500 wynika, że II jest dużo wolniejsza (ale testowano III - 1 GB, a II - 4 GB - być może to ma znaczenie...??)

KaarooL
8.11.05, 13:45
znaczenie ma i to kluczowe - im większa karta, tym wolniejszy przesył. ja widziałem porównanie II i III o takiej samej pojemności - nie warto dopłacać aż tyle.

RasteR
8.11.05, 16:13
to tylko 130 zł różnicy... czy ja wiem...

robin102
8.11.05, 18:49
UWAGA testowałem rózne karty w swoim E-300 i mimo wymiany softu uważam że nie ma sensu wchodzic w drogie szybkie karty bo aparat ich nie wykorzysta . Szkoda kasy

jacek2004
10.11.05, 13:07
Właśnie przeczytałem test z Chip FV 11/2005, jadą po E-500 bo niestety Olympus nie zamieścił swojej reklamy w przeciwieństwie do innych marek :wink:
Kilka uwag:
1. E-500 ma histogram dla każdego koloru. Takie cudo ma dopiero Canon 5d z kilkanaście tys. zł. Ale oczywiście komentatorzy zdyskredytowali to, ze histogramy są tak malutkie że ich nie widać :wink:
2. Wygrał Canon 350D, który ma najmniejszy ze wszystkich testowanych LCD jedynie 1.8". Nie ma pomiaru punktowego (1-2%kadru), ma tylko jego namiastkę czyli 9% kadru :shock: To przecież wszystkie hybrydy i niektóre kompakty to mają :D O wspaniałej obudowie niezdatniej dotrzymania bez gripa i "doskonałym" kicie nie wspomnę.
3. E-500 jako jedyny ma zmianę czułości z krokiem 1/3EV
4. Na dpreview napisali "Auto focus felt fast and responsive, shutter lag was very short and the E-500 always felt 'keen' to shoot" a "znakomici" testerzy z FV kilka razy piszą o opóźnieniu migawki na poziomie hybrydy czy kompaktu. :shock:
5. E-500 jako jedyny ma braketing ostrości, czyli robi fotki z różnym nastawieniem ostrości, uważam coś wspaniałego na ruchliwe dzieciaczki, czy też na niepozowane fotki.
6. E-500 jako jedyny ma slot na karty pamięci dwóch typów, ale w ocenie testerów to wada :shock:

Znalazły by się i inne "kwiatki" ale tylko powyższe pamiętam, jak się coś komuś przypomi to niech dopisze. A może byśmy tak napisali do Chip FV z prośbą o wyjaśnienia :wink:

Na uwagę zasługuje fakt, że i przy takiej tendencyjnej ocenie E-500 zdobył w punktacji drugie miejsce, wyprzedzając minoltę, nikona i pentaxa.

PS
Jeśli ktoś znajdzie w necie jaki jest shutter lag w E-500, to niech napisze, bo ja się nie natknełem (ale szukałem tylko na dpreview).

ewamo
10.11.05, 15:04
"Znalazły by się i inne "kwiatki" ale tylko powyższe pamiętam, jak się coś komuś przypomi to niech dopisze. A może byśmy tak napisali do Chip FV z prośbą o wyjaśnienia "

Jestem jak najbardziej za i to całkiem serio.

dorian
10.11.05, 19:42
O samplach podczas zachmórzonego nieba nie wspomnę. Wszyscy mieli słonko a olympus chmóry, no i na podsumowaniu artykułu to drugie miejsce wcale nie jest takie oczywiste gdyby nie punkty.

robin102
11.11.05, 10:29
Kochani nie bierzmy do głowy tego co wypisuja w tych kolorowych gazetach dla blondynek. Nie trzeba się dowartosciowywać artykułami z gazet ,że ma sie dobry aparat. Ważne żeby być zadowolonym. A np podwójny slot na dwie karty to wspaniała sprawa . Mam to w C-5050 w E-300 mi tego brakuje . Można sobie przerzucać foty miedzy kartami i jedną traktować jako bank, można koledze coś pomóc i coś przeniesć z jego karty. Wreszcie jak jedna karta padnie to mamy drugą co sie czasem zdarza.

dzemski
17.11.05, 15:15
witam (to moj pierwszy post na tym forum)

Mam e300, kazdy sie ze mnie nasmiewal ze chce kupic "to badziewie". towarzystwo od "niebadziewia" posiadalo 300d i 350d oraz d70.

Okazalo sie ze moj sprzet jest najlepszy z nich wszystkich. Szkla kitowe najlepsze, matryca wieksza, a mozliwosci kontroli obrazu wprost powalaja. Same fotografie kolorystycznie przewyzszaja konkurentow. No i ta solidnosc wykonania. Niestety "znawcy" nie moga sie pochwalic tym samym ;)

Zrobilem juz ponad 3000 zdjec i nie zamienilnbym tego aparatu na inny.

A to opoznienie strzalu to poprostu jajo, na tyle zdjec jeszcze mie sie nie trafilo. Szybkosc AF tez jest niezla, zrobilem 1000 zdjec na airshow w radomiu, ponad 900 jest ostra.

zdrip
17.11.05, 15:29
Gratuluję zakupu! :D
Ale nie dajmy się zbytnio ponieść emocjom.
Matrycę jednak ma mniejszą. :wink:

Nie przejmuj się towarzystwem, które mówi "badziewie". Przeważnie mówią wtedy o sobie, choć nie zdają z tego sprawy. :twisted:

Pozdrawiam!

dzemski
17.11.05, 15:31
rzeczywiscie, jesli chodzi o rozmiar rzeczywisty to mniejsza ;) Dzieki :)

robin102
18.11.05, 13:08
No i tu jest wyjaśnienie dlaczego właściciele olympusów najbardziej niechętnie rozstają sie ze swoja marką. Dla mnie prócz trochę wyższych szumów ( ale wyższa ostrosć i dynamika) to aparty prawie bez wad. To już mój 3 olympus !!!
Koniecznie chcialem kupić cos innego ale jak porobiłem sam próbne foty na swoją kartę różnymi lustrzankami w sklepach to "niestety" musiałem zostać przy OLKU i jestem zadowolony ,że Hej.