PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia w nocy



vendro
27.10.05, 18:30
Witam wszystkich,

Niedługo będę miał okazje robić zdjęcia w nocy i chciałbym się dowiedzieć jak optymalnie skonfigurować mój aparat (Olympus C725UZ).
Chodzi mi o uzyskanie ajk najmniejszej ilości szumów itd.
Chciałbym się jeszcze zapytać, czy 'korekcja czerwonych oczu' włącza się w apracie automatycznie, czy trzeba ją włączyć ręczniea (niestety nie znam jeszcze wszystkich opcji mojego aparatu) a także to samo pytanie tylko dotyczące trybu nocnego - w instrukcji jest coś o tym wspomniane, lecz nic więcej nie napisano.

Serdecznie pozdrawiam,
Vendro

dolby
27.10.05, 22:57
Mała ilość szumów = mała wartość ISO.

Jeśli masz statyw, to polecam zarzucić 100 i na niej sobie śmigać :)

Redukcję masz pod przyciskiem trybów pracy lampy błyskowej (ikonka błyskawicy i oczka)... musisz ją w ten sposób aktywować (pytanie, czy jest sens?)

Do trybu nocnego proponuję Tryb P/A/S ew. M. Nie wiem co chcesz robić, w jakich okolicznościach...a to właściwie jest kluczowe dla doboru trybu.

Pamiętaj, by dobrze ustawić WB (White Balance) :!:

Prawdopodobnie trudnością, którą napotkasz, to ostrzenie. Broń Boże ostrzyć na obiektach emitujących światło (np.: świeca, lampa) bo AF zaprotestuje. Najlepiej na "nieskończoność" (celujesz tak aparatem, by na LCD nie było żadnego przedmiotu...zup. ciemność), lub szukasz jakichś obiektów jako-tako oświetlonych, najlepiej posiadających w swym konturze pionową linie... na nia celujesz i ostrzysz. Proponuję poćwiczyć przed samą "akcją bojową".

vendro
28.10.05, 14:47
dziekuje za porady :)
mam nadzieje, ze sie wszystko uda mam jeszcze pytanie, co trzeba zmienic - keidys probowalem robic zdjecia w nocy ale tylko tak dla testu, gdy mialem jakis obiekt swiecacy to sie rozmazywal, czy trzeba ustawic mniejszy czas naswietlania zdjecia, czy jest an to jakis inny spsoosb?

pozdrawiam.

No-shadow Kick
28.10.05, 14:57
Można zmniejszyć czas naświetlania, ale w nocy raczej niewiele się wtedy zarejestruje na obrazie. Jedyne wyjście to użycie długich czasów i postawienie aparatu na statywie, ew. na jakimś stabilnym podłożu.
Jeśli chodzi o światła na zdjęciu nocnym to w zależności od tego jaką przesłonę zastosujesz uzyskasz inny efekt. Na przykładzie ulicznej lampy :) : przy dużym otworze (małe wartości F) światło będzie jasną rozmytą plamą, przy małym otworze (duże wartości F) latarnia utworzy ostrzejszy punkt z chrakterystyczną 'gwiazdką'.

Pozdrawiam

Marzena
29.10.05, 22:20
Tryb nocny ma ten mankament,że większośc opcji jest nieaktywna..(auto)
Czas naświetlania jest dłuższy i efekt nie zawsze jest taki jakiego byśmy sobie życzyli.... ( np.podgrzewacz-świeczka koloru białego, na zdjęciu okazuje się byc- żółty )
Rozmazywanie się spowodowane jest brakiem stabilizatora obrazu, dlatego dobrze jest robic je przy pomocy statywu lub ustawiając na twardym podłożu..
Korekcję czerwonych oczu trzeba ustawic (red -eye reduction ) ..można to zredukowac również "po fakcie" w oprogramowaniu dołączonym do aparatu ( Camedia Master )

qwerty
30.10.05, 18:01
nie wiem co macie na mysli uzywajac terminu "tryb nocny". W moim aparacie oznacza on jeden z gotowych programow. Czasem go uzywam ale jako ze kolorki wychodzą w nim nieco zywsze i inne niz w rzeczywistosci najczesciej robię to fotografując okazje bardziej "kolorowe" (np. o tematyce karnawałowej). Pozostałe zdjecia nocne (lub w ciemnych pomieszczeniach) wykonuję wyłącznie na manualu - w zaleznosci od ilosci czasu w którym mogę wykonac fotkę (czasem przeganiają mnie porządkowi w obiektach gdzie fotografowanie nie jest mile widziane :lol: ) uzywajac jak najmniejszego iso i zawsze co najmniej podporki (jesli nie statywu). Oczywiscie im większe iso tym krótszy czas wykonania fotki (przy danej przysłonie) a zatem tym mniej poruszone obiekty (te nie całkowicie nieruchome) ale tez tym wieksze szumy...

Marzena
31.10.05, 12:07
Tryb nocny ma automatycznie ustawiony długi czas naświetlania, można w nim ustawic iso i wb...nie mozna natomiast przysłony, czasu naświetlania...jak dla mnie efekt niezbyt zadawalający.....strasznie żółto i bez statywu wychodzą rozmazane ( długi czas naświetlania )
Dużo lepsze wychodzą zdjęcia ustawiane manualnie
Redukcja czerwonych oczu-ustawia się w trybie lampy błyskowej-rys.oka, błyskawicy SLOW