PDA

Zobacz pełną wersję : c-8080 za jasne zdjęcia



szurkas
13.10.05, 11:42
Witam!!
Mam [/b]Oly c-8080 WZ[/b]Robię sporo zdjęć,amatorsko :D .Fotki w pomieszczeniu są ok.Za to w plenerze nie mogę sobie poradzić z tą bielą :cry: Często niebo jest białe, ja marzę o niebieskim :D Ostatnio miałam okazje fotografować górskie plenery i co :? góry czarne i białe niebo.Nie wszytkie zdjęcia są złe :lol: ,ale i tak jest ich sporo.
Zapoznałam sie dokładnie z rozszerzoną instrukcją do tego aparatu.Balans bieli wiem jak regulować,ale wtedy kolory nie takie :wink: .Co trzeba zmienić aby kolory nabrały barwy?i żeby fotki nie były prześwietlone.A zapomniałabym mam na obiektywie założony filtr HOYA SUPER HMC UV i czasami PC.Czy to dobre filtry?Jakie polecacie? Czekam na wieści...
Pozdrawiam

(A)rturo
13.10.05, 11:46
A co to jest filtr PC?
Polaryzacyjny?
Moze warto poeksperymentowac z pomiarem swiatlem?

szurkas
13.10.05, 12:18
Tak polaryzacyjny :lol: CIR-Polarizing

Dzięki

KaarooL
4.11.05, 09:53
zabawne. miałem 8080, walnąłem kilka tysięcy fotek i nie narzekałem na jasność nieba. fakt, łatwo nim przepalić (z racji naświetlania na cienie i jasnego szkła), ale po 200-300 fotkach wiadomo o co chodzi.

jest takie coś jak kontrola ekspozycji, można sobie przepchnąć naświetlanie w dowolną stronę. jest też takie coś jak manual...

jeśli masz polarka kołowego, to w ogóle nie ma tematu.

szurkas
4.11.05, 11:03
dziękuję za informacje.Mieszkam we Włoszech tutaj nadal sloneczna pogoda.Zdjęc robie coraz więcej i poznaje tajemnice mojego sprzętu :)

jacek2004
4.11.05, 12:59
szurkas kup sobie filtr tzw. szarą połówkę, ona przyciemni ci niebo będziesz miał kadr o mniejszej rozpiętości tonalnej. Poza tym niebo wychodzi niebieskie jak masz słońce za plecami lub z boku. Jak robisz pod słońce to zazwyczaj niebo jest wypalone. Popróbuj również z różnymi trybami pomiaru światła.
Przy matrycowym nie powinieneś przepalać nieba, ale w tym trybie aparat decyduje o ekspozycji.
Przy CW centralnym ważonym, zazwyczaj dobrze wychodzi naświetlenie środkowej części kadru (albo innej jeśli przekadrowujesz).
Poeksperymentuj na punktowym, ustawiaj na obiekty dobrze oświetkone przez słońce, potem blokuj ekspzycję, kadruj i rób fotki.

Jak się uporasz to wklej jakieś fotki na forum. :wink:

Próbuj również np w trybie A zmieniać czas, lub w M przesłonę i czas. Na LCD lub EVF masz przecież realny podgląd tego co ci wyjdzie, jak będziesz widział niebieskie niebo to na zdięciu na bank tez będzie niebeskie.

zdrip
4.11.05, 13:48
Powtórzę po raz kolejny - trochę pomoże ustawienie kontrastu na minus 5, chyba że zapisujesz w RAW.
Domyślne ustawienie kontrastu dodatkowo obcina i tak niewielką rozpiętość tonalną matrycy.

Pozdr!

szurkas
7.11.05, 17:01
dziękuję wszystkim za ważne wskazówki,chętnie je wypróbuje
Pozdrawiam wszystkich 8)