PDA

Zobacz pełną wersję : Jak uzywac Bulb'a [e-300]



marwit
12.10.05, 00:38
Jak dziala wiem, naswietla tak dlugo jak dlugo wcisniety jest spust migawki ale jak trzymac wcisniety spust migawki nie ruszajac aparatem?

Czy w pilocie RM-1 wyzwalanie spustu migawki dziala tak jak w aparacie tj. jesli trzymam wcisniety guzik na pilocie to migawka jest otwarta i zamyka sie dopiero gdy go puszcze?

Kordek
12.10.05, 20:40
Przy długich czasach naświetlania trzeba ustabilizować aparat (statyw albo jakiś murek). Ostatnio robiłem nocne fotki i na ciemnym tle widać różne kolorowe kropki, ty też tak masz? :?:

marwit
12.10.05, 22:10
zdjecia przy dlugich czasach to umiem robic:) tylko jak ustabilizowac apart z wcisnieta migawka przez 15 minut? :)

Nie mialem zadnych kropek w nocy.

Jeronimo
13.10.05, 00:07
o ile dobrze pamietam to e300 ma ograniczenie do 8minut!

pozdrawiam

marwit
13.10.05, 02:12
tak se palnalem te 15 min:) ale pytanie dalej aktualne czy pilotem mozna trzymac caly czas otwarta migawke? Bo innego rozwiazania nie widze.

aranek
13.10.05, 19:50
Nie wiem jak w e300 ale w 750 zdjęcia seryjne można wykonywać z użyciem pilota, czyli trzymając cały czas wciśnięty przycisk na pilocie. W związku z tyym myślę, że z B w e300 jest podobnie.

(A)rturo
13.10.05, 21:29
gdzies na sieci sa zdjecia ksiezyca - chlopaki naswietlaja je po kilkadziesiat minut :)

marwit
14.10.05, 00:11
No wszystko fajnie tylko jak trzymac wcisniety spust migawki przez te kilkanascie minut, nikt nie ma pilota? :)

(A)rturo
14.10.05, 02:14
Bez pilota sie nie obejdzie sadze :)

Joki
14.10.05, 10:50
Witam serdecznie.

Mam pilota, ale zapominam sprawdzić, jak tylko to zrobię to dam znać.

Joki
14.10.05, 20:02
Lypa...
Kiedy się przełączy na "BULB", "DRIVE" zmienia się automatycznie na jednokrotny i wyłącza się kontrola z pilota. Kiedy jest ustawiony "BULB", "DRIVE" w MENU jest nieaktywne! Można kontrolować tylko przez wciśnięcie i trzymanie spustu. Przy braku mozliwości podpięcia wężyka, bezużyteczne...
Chyba, trzeba se wężyk dorobić?

szwedowski
14.10.05, 23:08
podejdż do tego inaczej.Ustaw potrzebną przesłone,czas na A oraz
ustaw wstępne podniesienie lustra.Naciśnij spust migawki i po problemie,
jak się naświetli to się zamknie.Nie trzeba trzymać,a ewentualne korekty
zawsze można wprowadzić przez korekcje na + czy -

marwit
15.10.05, 00:06
mozna i tak:)

motoko
20.05.06, 00:34
podejdż do tego inaczej.Ustaw potrzebną przesłone,czas na A oraz
ustaw wstępne podniesienie lustra.Naciśnij spust migawki i po problemie,
jak się naświetli to się zamknie.Nie trzeba trzymać,a ewentualne korekty
zawsze można wprowadzić przez korekcje na + czy -

Taaaa, żeby nie było za łatwo, maksymalny czas w trybie "A" to jak się nie mylę 30s. Troszkę mało jak na zabawę w nocy. Właśnie zmieniłem C-5050 na E-300 i w momencie w którym doczytałem sobie sposób obsługi czasu "B" ręce mi na moment opadły! Po co komu "B" który można używać tylko "z ręki"? Wiem, wiem: grip + kabelek (pewnie "elektroniczny" więc znowu droższy!). Ale to dodatkowa kasa! Co stoi na przeszkodzie aby w oprogramowaniu aparatu wprowadzić funkcję ustawiania dowolnego czasu w trybie Manual? Skoro może odmierzyć 30s. dlaczego ma mieć problem z 10 minutami?

chomsky
20.05.06, 08:25
gdzies na sieci sa zdjecia ksiezyca - chlopaki naswietlaja je po kilkadziesiat minut :)

Cos Ci sie pomylilo Arturro, ksiezyc naswietla sie ulamkami sekund, nie minutami. Zapewne chodzilo o gwiazdy.
czesc.ch.

dka
20.05.06, 11:49
nawet celowanie pilotem przez 15 minut dla mnie troche nie teges:/

Joki
20.05.06, 12:10
Na przeszkodzie stoi grip. Jest dodatkowa motywacja by go kupić. Dla E-500 grip-a nie ma więc musiała być obsługa z pilota. "Marketing".
BTW: przycisku się nie trzyma, tylko wciska raz na poczatku a później drugi raz na końcu wymaganego czasu...

dka
20.05.06, 13:42
BTW: przycisku się nie trzyma, tylko wciska raz na poczatku a później drugi raz na końcu wymaganego czasu...

eee.. u mnie na c5060 sie nie dalo. gdy probowalem, bulb 'pracowal' tylko na wcisnietym batonie pilota. nie wiem jak jest w 'e'.

WUJEK MARO
20.05.06, 17:41
Ja jeszcze w sprawie Księżyca... Długie naświetlanie podczas fotografowania ciał niebieskich sprawia, że rejestrujemy tory ich ruchu, nawet w wypadku Gwiazdy Polarnej, która wbrew pozorom nie wyznacza idealnie niebieskiego bieguna północnego. A ruch Księżyca widać już podczas kilkusekundowego otwarcia migawki. Chyba, że chodziło Ci Arturo o fotografowanie z ruchomych statywów orientujących ciągle aparat zgodnie z ruchem obiektów na sferze niebieksiej. Nie wiem tylko czy ktoś się w ten sposób bawi. Trzeba byłoby zasiągnąć opinii znawców tematu.

Wracając do dyskusji i wątpliwości autora postu - czy naprawdę użyjesz kiedykolwiek naświetlania w czasie 15 czy tez 8 minut? Wątpliwe. Jeśli tak, to proponuję zbierać na wężyk spustowy (że jest on za drogi, to oczywiście się zgadzam). Innym rozwiązaniem jest fotografowanie aparatem podłączonym do komputera, na którym zainstalowano program Olympus Studio. Pozdrawiam.

Joki
22.05.06, 20:36
eee.. u mnie na c5060 sie nie dalo...
Piszęo serii E. Z pilota Bulb działa tylko w E-500, w opisany sposób. Dokładniej wciska się chyba "+" w celu otwarcia i "-" w celu zamkniecia migawki (obsługa tylko z pilota RM-1). Niech ktoś z posiadaczy poprawi jeśli pomyliłem przyciski.

motoko
25.05.06, 00:07
Znalazłem coś takiego: http://www.jessops.com/Products/ProductDetail.aspx?SkuId=18789#Bundles
Urządzenie pasuje do większości lustrzanek (proszę nie sugerować się zdjęciem, widziałem zamontowane w sklepie na Penaxie *istD) i pozwala na używanie zwykłego wężyka spustowego. Całe to kombiowanie z pilotami, gripami i elektronicznymi wężykami to jedno wielkie wyciąganie kasy. Czemu ŻADEN z producentów cyfrowych lustrzanek nie nagwintuje spustu migawki pod zwykłe mechaniczne węzyki?

dzemski
25.05.06, 08:27
WUJEK MARO, bawia sie bawia, w moim Lublinie jest chlopak ktory zbudowal wlasnorecznie statw z paralaksa i foci ciala niebieskie Canonem 300D z obiektywami: Tair 300, Jupiter 200, Rubinar 500 i innymi, efekty ma niesamowite (strasznie mu zazdroszcze). Z podpisow pod jego fotkami mozna zobaczyc jak fotografowal, zazwyczaj (w przypadku ciemnych obiektow), korzysta z czasu B i wykonuje kilk(kilkanascie) zdjec tego samego obiektu, tak ze czas calkowity wynosi nawet 60 minut (sic!). Zdjecia sa sliczne.

Oto link do jego www: http://astrofoto.astronomia.pl/

WUJEK MARO
26.05.06, 15:30
Bardzo ciekawe zdjęcia... Czytałem kiedyś, że miłośnicy astrofotografii cenią sobie szczególnie canona 20D (małe szumy)... Pozdrawiam