PDA

Zobacz pełną wersję : Rośnie konkurencja dla 4/3



P
8.09.05, 10:10
Sony DSC-R1: kompakt/hybryda z sensorem 10.3MPix... APS-C. Jest to ponoć nieco pomniejszona wersja sensora z... D2X. Nieco pomniejszona, ale i tak większa od naszego 4/3 FFT :idea:

Wiem, wiem, że to nie lustrzanka i nie da się do niej założyć jakiegoś odpowiednika 35-100/2 albo chociaż 40-150/3.5-4.5 a na dodatek póki co będzie droga, ale ma jednak pewne niepodwarzalne zalety. Jestem sobie w stanie wyobrazić rzesze potencjalnych nabywców rezygnujących z naszego E-300 albo 300D na rzecz takiej hybrydy.
http://www.dpreview.com/articles/sonydscr1/

fotomic
8.09.05, 10:31
Powiem tak. TO co robi olek zaczyna mnie zatrważać. Zero zapowiedzi oficjalnych o jakim kolwiek lustrze. Obiektywy drogie jak cholera. Obiektywów brak. WYchodzi jedne max dwa do roku(i to są daleko, daleko poza zasiegiem). System mial sie szybko rozwijać, narazie kisi sie jak kapusta w beczce.

Jak mówi przysłowie

Obiecanki cacanki a ...........................

Niestety taka jest prawda narazie to ja czarno widze przyszłość 4/3.

Azazel
8.09.05, 11:20
Konkurencja sprzedaje więcej a więc i więcej zarabia, w konsekwencji może więcej inwestować, posida stabilizacje w szkłach korpusach itd.
Cena e-1 w Polsce jest ceną po kosztach.
Niemcy sprzedają e-1 za 1500 euro , Amerykanie 1500 dolarów.
Wyniki na sprzedaży e-1 na świecie nie są jednak dobre, e-300 także nie poprawił sprzedaży Oly , wciąż w tym segmencie rządzi 350D i D70.
W segmencie profi najlepiej sprzedaje się D2X i 1dMKII.
1ds i 1dsMkII sprzedają się gorzej niż e-1 dlatego wprowadzono 5D. ( sprzęt do studia zatem wąskie grono odbiorców ).
Po entuzjastycznie przyjętej premierze oczekiwania były wielkie , szumne zapowiedzi nowych tanich doskonałych szkieł. Rzeczywistość jest jednak brutalna i rządzi nią dolar.
Wiec tanio i dobrze kupić się nie da.
Każdy z nas zainwestował w system 4/3 większe czy mniejsze pieniądze.
Wierze, że sytuacja ta zmusi Olympusa do zaprezentowania w dobrej cenie , dobrego body w cenie 2000 - 3000 dolarów i tańszych profesjonalnych jasnych szkieł.
Cena obecnego systemu w jego teraźniejszej formie poprostu jest za droga.
Akcesoria jak konwertery ( 2x droższe jak konkurencja ), gripy są ( 3x droższe jak konkurencja ).
No i koniecznie jasne tanie , lekkie stałoogniskowe szkła od (24mm do 85mm dla małego obrazka).
Czytając zachodnie fora utwierdzam się w przekonaniu iż 2006 będzie decydujący dla Olympusa i systemu 4/3 , który z założenia i obiecnic miał być rewolucją w cyfrze, miał umożliwiać stosowanie szkieł innych producentów , miał stać się wiodącym standardem - stał się jednak niszowym systemem dla entuzjastów kultowego już na świecie E-1.

ADAM12
8.09.05, 11:20
fotomic - ja też tak uważam, pora na nową lustrzanke następce już starawej E1, a tu nic oficjalnie nie słychać

irek50
8.09.05, 11:32
Do fotomic : Czyżby zdjęcia z E1 nie dawały Ci możliwości wykazania się w zakresie twórczości fotograficznej? -- To jest bredzenie z zakresu onanizmu sprzętowego!!! :)--Fotografia zaczyna się w momencie, gdy zapominasz o sprzęcie, a skupiasz na formie i treści zdjęcia --Olek E1 jest wystarczająco dobrym narzędziem do robienia zdjęć --pozdrawiam
---warto przeczytać:
http://www.fotopolis.pl/index.php?gora=4&lewa=6

KaarooL
8.09.05, 11:35
Myślę, że to cisza przed ostatnim zrywem w temacie 4/3. Albo naprawdę pokażą mordercę (morderców), albo za 2-3 latka system ten zniknie z rynku.

Szanuję to, że nie wypuszczają co chwila modeli po lekkim liftingu, tylko walą rzadko i porządnie. Powoduje to niestety - jak już napisano, dalsze zacieśnianie pasa.

Nie żałuję żadnej złotówki wydanej na system E, bo zarówno w chwili obecnej, jak i za rok mój wybór byłby taki sam. I - niezależnie od dalszych losów systemu 4/3 - człowiek ma świadomość że wsparł naprawdę dobrą inicjatywę a sprzęt jest pewny.

Myślę że gdyby zjechali z cenami, wzorem E-300 czy tele 40-150, puścili taniej obiektywy, byłaby szansa na umocnienie się w średnim segmencie rynku, bo jednak przy rozdzielczościach 10 MPIX czy więcej i wysokim ISO system 4/3 nie dorówna pełnej klatce, która ma powiedzmy 4x większą powierzchnię...

Nie uprzedzajmy jednak faktów, trzeba robić swoje i... czekać na hiciora.

irek50:

racja, więcej uwagi dla fotek, mniej dla sprzętu


ADAM12:

jakbyś pobawił się tym "dziadkiem" kwadransik, to jedynym Twoim odruchem byłaby sprzedaż 5060... to jest ZUPEŁNIE inna bajka, zauważ że sprzęt ma 2 latka a wciąż walczy na rynku a po przecenie schodzi jak woda. na początku roku tylko Kaziq i może kilka innych osób miało E-1, teraz ma go po kilkanaście osób na każdym forum i ekipa nadal rośnie.

po dwóch dniach od pierwszego kontaktu z E-1 mój 8080 poszedł "do żyda". wrażenie jest piorunujące i trzyma dłuuugo - nie mogłem skumać jak udało Im się zrobić coś tak szybkiego i o takiej budowie?

P
8.09.05, 11:40
Bądźmy jednak szczerzy... E-1 wystarczy nam na lata :) O ile ktoś nie robi regularnie powiększeń 30x40 z nocnych koncertów i jaskiń nietoperzy przy świetle zastanym nie może mieć powodów do narzekań. Ciekawe, że kiedy jestem w plenerze i szum migawki pieści moje uszy nie zastanawiam się na przyszłością rynku foto. Wiem, że moje zdjęcia o ile sam ich nie spapram dadzą mi dużo radości :!:

Azazel
8.09.05, 11:51
Irku masz racje - wiemy gdzie zaczyna się fotografia gdzie onanizm sprzętowy.
E-1 jest wystarczająco dobry co do tego nikt nie ma wątpliwośći jak i do tego że mógłby być lepszy - konkurencja i dążenie do doskonałośći prowadzi w świat jaki 5 lat temy nam się nie śnił.
Rynek foto jest warty milriardy dolarów i obecni na nim są ci co sprzedają i zarabiają - w ekonomi nie jest sztuką wyprodukować to potrafi każdy , sztuką jest opłacalnie sprzedać a to potrafią najlepsi których wybierają klienci i tu jest pies pogrzebany bo E-1 i cały system 4/3 sprzedaje się źle.
A założenie że 1dMkII czy D2X kupują tylko onaniśći było by za dalekie i niestosowne.

KaarooL
8.09.05, 11:55
aaa, wracając do tematu, skumajcie gdzie ten soniak ma sanki - może i ciekawe, ale to się mija z ergonomią... cena za nietypowo wmontowany "telewizor".

widzę tu również patent z wysuwaniem lampy, jakby żywcem wyjęty z E-300.

irek50
8.09.05, 12:04
Azazel--Też uważam, że 1dMk2 to dobry sprzęt (ale co do D2x mam wątpliwości ze względu na dynamikę)---Chodzi o to, że Olek E1 jest tani i dobry!!!---pozdrawiam

fotomic
8.09.05, 12:41
irek50 : pewnie nie wiesz ale nie mam wogóle olka. bardzo mnie interesuje zakup E-1 i obchodiz mnie czy on ma 4 5 czy 6 lat. Chodziło mi o brak szkieł nie tak brak co ich ogromna cena. A normalnego kowalskiego na nie nie stać a miało być inaczej ;)

irek50
8.09.05, 13:17
fotomic: 40-150 Zuiko to nie majątek --W kicie jest doskonały 14-54mm pro--...Jest na dodatek przejściówka na M42 na wszelkie ruskie i niemieckie szkła manualne... Czego trzeba więcej??? --Tylko chęci do robienia zdjęć potrzeba...

ADAM12
8.09.05, 13:44
KaarooL - dokładnie właśnie pared dni temu się nim bawiłem to jest super sprzęcik- jak by było mnie stać to bym od razy zmienił ale dyskwalifikuje go dla mnie brak wbudowanej lamy bo nie stać by było mnie na pewno na zakup zewnętrznej.

Poza tym jest to super aparat - byłem w szoku.

KaarooL
8.09.05, 13:50
ADAM12:

spróbuj kiedyś walnąć parę fotek z dużą lampą skierowaną do góry a potem zrób podobne kadry z wbudowaną... ZUPEŁNIE INNE FOTKI.

lampa wbudowana nadaje się tylko do lekkiego rozjaśniania cieni w plenerze a i to na krótkim dystansie. właśnie wtedy jej brakuje, w pozostałych sytuacjach i tak nie spełnia oczekiwań. jeszcze inaczej jest z E-300, tam można walić na dwie lampy...

ADAM12
8.09.05, 13:58
no tak w zasadzie masz racje ale jak nie będę miał lampy do E1 to co ze zdjęciami w domu? Wiem ż eżadna wbudowana lampa nie daje tego co zewnetrzna - mam zresztą przykład w swoim - mam tulejke i jak jest nakręcoana a nigdy jej nie zdejmuje to mam na fotach z lampa w domu np perfidny cień u dołu zdjęcia co prawda wystarczy dać 1 x zoom i już tego nie obejmuje zdjęcie 9cienia rzucanego przez obiektyw obydowany tuleją. Chciał bym miec lampe do swojego ale cóż - koszty przynajmniej 800zł albo i więcej.

Azazel
8.09.05, 14:12
NIe aparatu doskonałego ani takiego co w 100% zaspokajał by potrzeby fotografików co i sprzętowych onanistów , nie zmienia to jednak faktu iż jeden sprzęt pal licho czy najlepszy czy nie się doskonale sprzedaje i pozwala twórcom zarabiać krocie a inny poprostu zalega na półkach.
Każda firma powołana jest do funcjonowania na rynku w jakimś celu - jeden cel przyświeca firmą wszystkim bez wyjątku a jest nim zysk - jak go nie ma to firmę się zamyka.

Kiedyś jak wyszedł 10d Canona czy d100 nikona biły rekordy sprzedarzy a świat się zachwycał jakością - dzis krytykuje szumy przy iso 1600, ktrytykuje rozpiętość tonalna 1ds czy d2x ( oba aparaty kosztują krocie - roczy dochód przeciętny w Polsce , ale nie tylko w Polsce słychać głosy krytyki), twierdzi iż e-1 ma tylko 3 pkt AF , i co z tego jak kowalski połowy funkcji nie wykorzysta a fotograf każdym z nich zrobi doskonałe zdjęcie, są doskonałe programy do odszumiania jak neat image , czy pełna wersja Olympus Studio która jest doskonała i z raw pozwala cuda robić, problem z naświetlaniem - żaden problem podnieść o działke czy dwie lub obniżyć to nie problem dla softu i zdjęcie będzie oki - powoli sama fotografia odchodzi w cień fps mani , pixel mani - a to nie jest sensem fotografi.

irek50
8.09.05, 14:19
Adam12--Możesz śmiało coś takiego lub podobnego kupić ok.200 zł -- LCD w aparacie informuje wystarczająco o prawidłowości ekspozycji --ewentualne poprawki przysłoną są proste...
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=62860249

KaarooL
8.09.05, 16:16
irek50:

nie, no teraz to pojechałeś po majtach. czujesz 5060 albo E-1 z nałożonym takim dzikiem? to już lepiej zarzucić jakiegoś Soligora z ruchomą głowicą...

irek50
8.09.05, 16:27
Kaarool--pewnie młody jesteś skoro Metza nie doceniasz --ale może być i Soliter na błyskanie w domu...--czuję tu znowu jakiś swąd--to raczej Ty pojechałeś po pończochach :) Lampa ma błyskać, nieważne jak wyglada...---moja porada była skierowana do Adama12----ktoś kto używa lampy w bardziej zaawansowanych zadaniach wie sam, co ma kupić ...

grizz
8.09.05, 23:05
Hmm zobaczymy, zobaczymy...
w sumie z plotek wynika, ze jeszcze w tym półroczu ma pojawić się e-3 i e-500...
Jednak chyba najwięcej zrobiła by lustrzanka panasonica...

co do wielkości matrycy to nie ma co jej porównywać z FF, bo to inne systemy...
10mpix na takiej powierzchni wcale nie musi szumieć... matryce są coraz lepsze.. vide fuji

P
8.09.05, 23:35
...co do wielkości matrycy to nie ma co jej porównywać z FF, bo to inne systemy...
10mpix na takiej powierzchni wcale nie musi szumieć... matryce są coraz lepsze.. vide fuji

Jeśli masz na myśli termin "4/3 FFT" z pierwszego posta to nie chodziło mi o matrycę pełnoklatkową, ale naszą (Kodakowską) z E-1 i E-300 FullFrameTransfer :D

grizz
8.09.05, 23:43
@P nie mam namyśli Pełną klatkę 35mm... pojawiło się gdzieś stwierdzenie, że 4/3 nie dorówna pełnej klatce... i było zupełnie słuszne... nei dorówna bo jest inne ;) ale to samo mozna powiedzieć o FF

ADAM12
9.09.05, 07:31
irek50 :D będe myślał ale raczej o zmianie sprzętu chyba na E300 niz na razie zakupie lampy ale w tej chwili ani to ani tamto nie wchodzi w gre - brak funduszy, w pierwszej kolejności mam zakup kompa bo fotek nie mam w tej chwili na czym obrabiać

jps
9.09.05, 11:03
No jak kazdy uzytkownik mam watpliwosci :cry: ale wtedy rodza sie pytania:

- czy ja czegos jeszcze oczekuje od systemu 4/3? czy czegos mi brak? i nawet jesli system nie przetrwa to jaki to bedzie mialo negatywny wplyw dla mnie?

- firma Olympus to nie firma krzak ktora wczoraj powstala a jutro upadnie! i nie bez powodu inwestowala miliony w nowy projekt razem z innymi znanymi firmami Fuji, Panasonic czy Sigma zeby teraz z tego zrezygnowac!

Azazel
9.09.05, 11:46
Sigma nie wspiera 4/3 poza kiepskimi amatorskimi szkłami , fuji najnowsza swoją lustrzanke wypuściło z bagnetem nikona - na Panasonica trzeba będzie zaczekać - stosunkowo nie dawno zawarli umowy. Tamron zaniechał prac , Tokina także .

P
9.09.05, 12:18
E tam... Zabieram rodzinę i sprzęt na 3 dni do Łeby a przyszłość rynku foto a w szczególności 4/3 nie odbierze mi przyjemności z pleneru. Wam radzę to samo :!:

KaarooL
9.09.05, 13:48
ADAM12:

a tak w ogóle co po co chcesz zmieniać aparat, przecież 5060 to lustrzanka cyfrowa (przynajmniej wg. sklepu nie dla idiotów) - http://www.mediamarkt.pl/produkty_foto.html

pomyłka, to 7070 został lustrem, ale w sumie podobny...

Kordek
10.09.05, 09:53
Moim zdaniem kupno aparatu zależy od reklamy. Jak kupowałemE-300 to wszędzie (prasa, internet) były nikony czy canony, że to doskonałe aparaty. To jak się ktoś naogląda tych reklam to wiadomo co kupi. A E-300 musiałem w necie sam znaleźć. I kupiłem i nie narzekam. :D

Hal
10.09.05, 18:01
Jeśli z systemem 4/3 będzie podobnie jak z systemem OM to raczej długo będzie się czekać na nowe elementy składowe systemu no ale za to wszystko jest w miarę dopracowane.

Odnoszę wrażenie że wiele osób ma problem z akceptacją utraty wartości sprzętu...niestety takie czasy kupuje się coś za 4ry koła a za dwa lata to jest warte 2wa (jak dobrze się uda sprzedać ).

Ktoś wspominał o lampie do E1 ja dzwoniłem do Olympusa i zapytałem w dziale technicznym (jakoś inaczej się to tam nazywa) czy można bez problemu stosować zwykłą lampę z najprostrzą gorącą stopką i automatyką tyrystorową,i powiedzieli mi że tak więc podpiołem i fakt... działa wszystko cacy. trzeba się podszkolić fakt no ale za to mam na razie lampę za psie grosze która działa poprawnie i jest niedroga.

Co do przyszłości systemu 4/3 to mnie nic nie martwi i tak 70% fotek robie 14-54 i nic innego nie jest mi potrzebne.

Pozdro

irek50
10.09.05, 22:49
Do Hal: Twoją wypowiedź "uzupełniam" zdjęciem z 14-54mm. Ten chłopczyk właśnie zastanawia się nad przyszłością systemu 4/3 :) --pozdrawiam
http://arturo.serv01.net/olympus/upload/pliki/dziecko.jpg