PDA

Zobacz pełną wersję : c50 czy 7xx?



patrixjer
30.08.03, 20:30
mój kumpel ma dylemat, posiadaczy c50 i serii c 7xx prosze o argumenty za jednym z nich,
ja sam mam 740 i uwazam ze przewaga matrycy dla c50 czyli 5 Mp nad c740 czy 750 to troche za malo by ocenic c50 jako aparat o klase wyzszy od c7xx, a moze ktoś z uzytkowników c50 nie zgadza sie z tym, prosze o rade

Haakon
30.08.03, 21:02
No i znow sie rozpocznie ciekawa dyskusja, ktora byla kilkanascie postow wczesniej :x Moze od razu skopiowac te posty co byly i bedzie odpowiedz na pytanie.

patrixjer
30.08.03, 22:23
jak tak to bardzo prosze o namiary na te dyskusje, bo przegladalem cale archiwum i konkretnego porownania tych dwoch modeli nie znalazlem a chodzi mi dokladnie o opinie uzytkowników tego i tego, zwlaszca moze jednak c50, bo 740 mam sam, w poprzednich dyskusjach poruszano glownie problem rozdzielczosc a duzy zoom- nie o to mi tu akurat chodzi, jesli uwazasz ze skopiiowanie odpowiedzi z poprzednich postow pasuje to bardzo prosze to zrobić Panie Mądralo! pozdrawiam

Haakon
31.08.03, 11:45
Mysle ze wybor aparatu to sprawa indywidualnych zapotrzebowan, wiec kolejna dyskusja z serii:"... ten jest dobry, bo to i to" , "ale ten ma to i to ...." i tak Ciebie, badz tez Twojego kolege, niczego nowego nie nauczy, bo te informacje mozesz poszukac na stronkach Olympusa. A skoro jestes juz tyle na forum i tyle postow popisales, wiec pewnie masz wystarczajaca wiedze by doradzic koledze.

Haakon
31.08.03, 11:54
Jesli to Ci cos pomoze to wejdz na http://www.aparaty-cyfrowe.com.pl/aparaty/aparat_opis.php?id=18 i wybierz porownanie. Przynajmniej bedziesz mial zestawienie podstawowych funkcji.
Pozdrawiam.

Siro
31.08.03, 14:49
hm no cos moze nie jestem zainteresowany zakupem ale ciekawi mnie fakt czy roznica matrycy w c-50 i powiedzmy c-750 jest zauwazalna lub czy przy wydrukach ponizej formatu A4 robi to jakakolwiek roznice.
Osobiscie uwazam ze ciezko porownac dwa modele bo mamy tu do czynienia z troche innymi zastosowaniami. c-50 jest maly etc natomiast c-750 pozwala na wieksza (chyba) kontrole nad aparatem (czyli recze ustawienia oraz mozliwosc podlaczenia lampy etc) oraz nieporownywalnie wiekszy zoom optyczny. 3x zoom to jednak nie jest zbyt wiele. Robiac zdjecia normalnymi aparatami kompaktowymi (full automatyka) obiekty znajdujace sie daleko nie wychodza zbyt dobrze lub sa niewielkie. W c-50 mamy 3x zoom co rekompensuje nam troche to i mozemy calkiem ladnie juz wykadrowac zdjecie. w c-750 mamy do czynienia z 10x zoomem czyli tyle co maja przecietnie lornetki !!!! wykorzystanie zoomu wiaze sie owszem ze zwiekszeniem zapotrzebowania na wiatlo etc ale w normalych warunkach, w dzien, na jakiejs wycieczce albo cos takiego, wykorzystanie zoomu tak duzoego pozwala na zrobienie naprawde ciekawych zdjec. Takze roznica jest gdy robimy fotki w trybie macro - c-50 to chyba 20 cm a w c-750 to tylko 7 !!! No ale to juz zaleznie od potrzeb.
Jesli ktos poszukuje aparatu aby robic zdjecia podczas wycieczek, imprez jakis i dotychczas starczal mu zwykly full automatyczny aparat to lepszym rozwiazaniem jest c-50, gdyz jesli nigdy nie bylo komus potrzebne 10x zoom albo inne takie zaawansowane dodatki to po co wydawac pieniadze na cos czego nie bedzie sie uzywac.

No to chyba tyle wywodow ;) Jesli ktos ma jakies uwagi to jestem ich bardzo ciekaw gdyz zastanawiam sie nad c-750 a mam znajomych ktorzy maja c-50 :)

Grzesiu
1.09.03, 01:01
"hm no cos moze nie jestem zainteresowany zakupem ale ciekawi mnie fakt czy roznica matrycy w c-50 i powiedzmy c-750 jest zauwazalna lub czy przy wydrukach ponizej formatu A4 robi to jakakolwiek roznice. "

matryca jest wazna jak cholera ale c 7XX posiada na tyle duza ze naprawde wystarczy. Zadnej roznicy pomiedzy c50 a c7xx nie wychwycisz ani na monitorze ani na zdjeciu

na monitorze bo poki co mamy monitory malutkie wiec te piksele sa niewykorzystane

na papierze bo predzej lab spapra ci zdjecie, a nawet jesli lab jest supermegalabem to i tak nie zobaczysz roznicy. Posiadam c740 i zrobilem 2 foty w formacie A4, pod lupa ich nie ogladalem ale z bardzo bliska, kropelki tuszu zobaczylem ale zadnych niedoskonalosci c740 nie widzialem. Zdjecie jest niesamowite aczkolwiek same laby pozbawiaja w pewien sposob kolorystyki, moze warto poprosic pana aby zwiekszyl kontrast za dodatkową opłatą

Siro
3.09.03, 23:10
wiem ze matryca jest wazna ale zakladam ze rozmawiamy tu o c50 vs od 730 w gore. Tak ze juz przy nawet tej najnizejszej w 730 majacej chyba 3Mp zdjecia wydrukowane w formacie 10x15cm beda wygladaly zadowalajaco.

Poprostu trzeba sobie uswiadomic co nam jest potrzebne. Osobiscie polecalbym chyba c-750 zdyz cena porownywalna do c-50 a jednak aparacik daje wieksze mozliwosci. Jesli natomiast ktos chce miec maly aparat no to c-50 jest napewno mniejszy choc kazda miniaturyzacja odbija sie pewna utrata w stosunku do "wiekszych" modeli

Grzesiu
8.09.03, 03:11
zgadzam sie z siro

ale to zdanie:

"zdjecia wydrukowane w formacie 10x15cm beda wygladaly zadowalajaco"


mnie przerazilo

bo nie mozna byloby go zastosowac wobec nawet formatu A4 a co dopiero 10x15 cm

zdjecia 10 na 15 sa super tak samo jak te w formacie a4

SzymonP
8.09.03, 15:29
Może jeszce jednen aspekt porównania:
Gdyby łatwo było zrobić dobry zoom 10x, to już dawno wymarłyby obiektywy 3-4x zoom w aparatach "z trochę wyższej półki". 10x zoom dostaje się niestety kosztem pewnej utraty jakości - przeważnie aberacji chromatycznej i zniekształceń geometrycznych ew. gorszej ostrości. Na ile ta utrata jakości jest akceptowalna? - trzeba porównać i przekalkulować.

patrixjer
12.09.03, 20:53
Może jeszce jednen aspekt porównania:
Gdyby łatwo było zrobić dobry zoom 10x, to już dawno wymarłyby obiektywy 3-4x zoom w aparatach "z trochę wyższej półki". 10x zoom dostaje się niestety kosztem pewnej utraty jakości - przeważnie aberacji chromatycznej i zniekształceń geometrycznych ew. gorszej ostrości. Na ile ta utrata jakości jest akceptowalna? - trzeba porównać i przekalkulować.
pogorszenie jakości nie jest tu jednak rezultatem gorszego ukladu optycznego, wrecz przeciwnie - w 10x zoomie uklad ten jest jeszcze bardziej skomplikowany, a pozwstajace aberacje dzialaniem ubocznym dużej dyspersji swiatla ktora wiąze sie z przechodzeniem wiazki przez wieksza liczbe ukladów optycznych i w przypadku aparatow z "górnej półki" tez miala by miejsce, w praktyce ja osobiscie nie natknąlem sie na aberacje- choc zdjec w tym ukladzie robie dużo, aberacje znam z opisow i zdjec innych osób, może zatem chodzi tez o sposób cykania zdjęć