PDA

Zobacz pełną wersję : ciemne zdjęcia Olymp. c-500



Malgi
30.08.05, 09:08
Witam
dopiero kupiłam aparat i mam pytanie:
Jak robię zdjęcia to na ekranie jest ok: jasne, ładne ale jak wrzucam je do komputera to wychodzi ciemne zdjęcie :cry:
czy coś jest nie tak z moim komputerem czy może z aparatem?
Malgi

aranek
30.08.05, 09:10
wywołaj i zobacz jak wychodzą na papierze

kerry
31.08.05, 09:25
Sprawdź na innym komputerze - podejrzewam, że Twój monitor jest zbyt przyciemniony lub nie jest już w stanie wyświetlać jasnego obrazu (jest stary lub zepsuty)

No-shadow Kick
31.08.05, 10:16
Sprawdź jeszcze w ustawieniach aparatu, czy nie masz za bardzo rozjaśnionego panelu LCD.

Pozdrawiam

qwerty
31.08.05, 11:01
a moze wrzucisz tu przykładowe? łatwiej bedzie cos powiedziec...

gofer111
6.09.05, 18:20
Też mam niekiedy taki problem
używam aparatu Olympus c-765 UZ
Tu są przykładowe fotki:

http://www.gofer.worldfreeweb.com/P9020005.JPG
http://www.gofer.worldfreeweb.com/P9030045.JPG
http://www.gofer.worldfreeweb.com/P9020023.JPG

Mam pare fotek na stronie www.gofer.za.pl w dziale zdjęcia
Pozdrawiam
8)

sebastan
6.09.05, 20:09
gofer111 te zdjęcia są przede wszystkim źle zrobione i to nie wina aparatu. Na pierwszym zdjęciu ustawiłeś obiekt na jasnym tle a ekspozycję zapewne masz ustawiona na ESP. W takim przypadku zawsze tak będzie. Nie każda sytuacja nadaje się do tego by tylko pstryknąć.

marecki
6.09.05, 21:47
Fotka nr 1 faktycznie źle zrobiona, tzn w takim przypadku najlepiej dopalić lampą bo tło jasne było i ustawienia poszły na nie, i słusznie bo fajnie widać to tło, za to plan pierwszy niestety będzie ciemny i na to cudów nie ma.
Fotka 2-ga może odrobinkę za ciemna, a nr 3 to wygląda OK.

qwerty
7.09.05, 06:59
fotka nr 1: Albo softem rozjasnic pierwszy plan na obecnej fotce albo w przypadku nowej fotki pomiar punktowy swiatła na dziewczynę - wtedy jednakze tło moze wyjsc zbyt jasne ale softem sciemnisz i bedzie ok. Powodzenia

gofer111
7.09.05, 12:43
Dzięki za wasze porady na pewno się przydadzą. :D

Pozdrawiam

AMFI
11.09.05, 20:45
Też mam kłopot z ciemnymi fotkami w moim C5060. Zdjecia bardzo czesto wychodzą ciemne, najczęściej gdy robie na śniegu albo w pozornie dobrych warunkach, jak np w linku pierwsza fotka, słońce, druga gorsze warunki, bo w hali, ale na tej to juz kompletnie nic nie widać. Dleczegoooo????
http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/g/7/6/6/10595589_d.jpg
http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/g/6/5/0/10595590_d.jpg

sebastan
12.09.05, 00:47
Widać tylko tyle, że ciemne. Zdjęcia są bez exif'a - przez co utrudniaja jakąś poradę. W jakim trybie je robiłeś? Nie zaplątał Ci się przypadkiem jakis manual i nie zwróciłeś uwagi? Albo zwróciłeś niepoprawnie? Spróbuj dorzucić exifa, lub choć takie parametry jak migawka, przysłona, ISO

yacek
12.09.05, 09:37
AMFI , na jakich ustawieniach robisz ? Tzn. jaki pomiar masz ustawiony ESP , czy czasem robisz np. punktowy czy multi ?

AMFI
12.09.05, 21:57
na jakich ustawieniach robisz ? Tzn. jaki pomiar masz ustawiony ESP , czy czasem robisz np. punktowy czy multi ?
Hmm, robię zazwyczaj punktowy - to taki nawyk z lustrzanki.... dobrze czy nie dobrze??? :(


Zdjęcia są bez exif'a - przez co utrudniaja jakąś poradę. W jakim trybie je robiłeś? Nie zaplątał Ci się przypadkiem jakis manual i nie zwróciłeś uwagi? Albo zwróciłeś niepoprawnie? Spróbuj dorzucić exifa, lub choć takie parametry jak migawka, przysłona, ISO

Hmmm, więc jestem dziewczynką, tą biegająca z pieskiem :D a fotki to akurat robił mój małżonek, jak znam życie na full auto.

pierwsze (na słonku):
23 mm, F/8, 1/1250s, ISO 400
drugie (na hali):
23 mm, F/4,8, 1/100 s, ISO 400 - czy to jest exif??? Bo ja się nie znam, sorry...

AMFI
12.09.05, 21:59
na jakich ustawieniach robisz ? Tzn. jaki pomiar masz ustawiony ESP , czy czasem robisz np. punktowy czy multi ?
Hmm, robię zazwyczaj punktowy - to taki nawyk z lustrzanki.... dobrze czy nie dobrze??? :(


sorki, sprawdziłam, był ustawiony na ESP :roll:

sebastan
13.09.05, 09:07
Wybacz dziewczynko, że niepoprawnymi formami gramatycznymi zamieniłem CIę w chłopca. Wybacz również małzonkowi to full auto.

Otóż w przypadku 1 zdjęcia to nie wiem czy nie pomyliłas się przy wpysywaniu czasu 1/1250? Czy chodziło Ci o 1/250? Jeśli to było auto to aparat przyjął ustawienia moim zdaniem co najmniej dziwne. Zamknieta przysłona ( f8 ), krótki czas i ISO aż 400? Nie wiem, może ktoś zna lepiej tryb auto, ale mnie się to nie podoba. Natomiast co do drugiego to to jest pomieszczenie jakieś, jak widzę?
Uczciwie przyznam, ze faktycznie nie jest dobrze. Spróbuj może przełączyć w tryb P. Jest on zblizony do auto daje mozliwości ustawiania ISO i kilku innych rzeczy, ale chodzi mi o obserwowanie doboru czasów i przysłony, które wtedy będziesz miała widoczne na wyświetlaczu.
Napisz jakieś swobodne wnioski, może ktoś czegos się dopatrzy

AMFI
13.09.05, 18:47
Otóż w przypadku 1 zdjęcia to nie wiem czy nie pomyliłas się przy wpysywaniu czasu 1/1250? Czy chodziło Ci o 1/250?
We właściwościach fotki jest wyraźnie 1/1250...
No właśnie, dziwnie jakoś sobie dobrał :roll:
Czyli Twoim zdaniem jedyna rada to zrezygnować z automatu? Zaraz zaraz, ale u mnie nie ma innego automatu, tylko P i to na nim zazwyczaj robie fotki... czyli trzeba przestawić sie na full manual :twisted:

yacek
13.09.05, 20:52
okey , masz na P , ale jak wejdziesz do menu , ustaw " sztywno " ISO na 80 , następnie aby ci się ustawienia ne resetowały po każdym wyłaczeniu aparatu , wejdż do menu , zakładka setup i pierwsza od góry All Reset weż na off . Resztę ustawień co to rozdziałki , kompresji itp. to już wg. upodobań :)

yacek
13.09.05, 20:54
a tak zapytam jak długo ten aparat masz , bo chyba jakiś czas masz , jak fociłaś na Krecie ?

sebastan
13.09.05, 23:17
Absolutnie jedyną moja radą nie jest "rezygnować z automatu". Tym bardziej w przypadku fotek sytuacyjnych czy też innych ujęć "uwieczniających".
Trudno mi coś krótko powiedzieć, bo wydaje mi się że zacząłbym od nauczenia się co do czego służy w sprzęcie który się posiada. Nie ma powodu by pozwalać aparatowi używać ISO 400, nie ma też powodu "nieświadomie" przymykać przysłony do F8.
Ale z drugiej strony patrząc tryb P powinien zapewnić dobre zdjęcie, a już na pewno w dziennym świetle.
Chcąc korzystać właściwie z aparatu o takim stopniu zaawansowania jak 5060 trzeba go poznać, oraz poznać troszkę teorii. Masz tam 4 tryby pomiaru światła np.
Może coś więcej doradzą posiadacze 5060.,

AMFI
14.09.05, 20:00
...
Ale z drugiej strony patrząc tryb P powinien zapewnić dobre zdjęcie, a już na pewno w dziennym świetle.


Dokładnie o to mi chodzi, w sytuacjach kiedy nie ma czasu na zabawę i naukę (jak te fotki z wystawy psów, sama jestem w nerwach bo zaraz wychodzimy na ring, daje komus do łapy aparat nastawiony na P i mówię rób) i do tego są dobre warunki świetlne, fotki powinny wyjść ok, a tu taka kaszana.
Wychodzę z założenia, że jak nie mam czasu na ustawienia, to nastawiam P i aparat robi wszystko git, w końcu chodzi tylko o relację. A jak mam ochotę i czas się pobawić to rzeźbię.
Inna sprawa, że muszę mu w końcu poświęcic trochę czasu. Myślałam, że jak sobie kupie cyfrówke, to wszystko bedzie już tylko prostsze i ładniejsze, a tu :roll:
yacek,
mam skubańca już z pół roku, ale oczywiście nie mam czasu żeby go poznać, więc: P i pstrykamy, jak widać skutki zazwyczaj marne.
Tak więc dziękuję wam panowie za chęć pomocy i cierpliwość.
A w nagrode moja Buniaczka ;-)))

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img3.imageshack.us/img3/6702/0598cj.jpg)

yacek
18.09.05, 18:29
o kurna !! niezły " morderca " :arrow: !! no , ale trochę ma orderów :)

AMFI
18.09.05, 19:41
o kurna !! niezły " morderca " :arrow: !!

Owszem, z pewnościa zalizałaby Cię na smierć :P