PDA

Zobacz pełną wersję : E-1 i Metz 54 MZ-3



felix_lw
12.08.05, 12:14
Witam wszystkich.
Mam mały problem. Wymieniłem aparat Olympus E-10 na E-1. Od poprzedniego aparatu pozostała mi lampa błyskowa Metz 54 MZ-3 wraz z kostką dedykacyjną. Jednakże obecnie nie chce współpracować z nowym aparatem. Czy to może być spowodowane przez kostkę dedykacyjną?
Z E-10 lampa współpracowała idealnie.

Z góry dziękuję za pomoc

Azazel
12.08.05, 13:53
Do pracy z e-1 stworzone są FL-50 , FL-36 , Metz 54 Mz-4 z kostką.
Zadzwoń do Olympus Polska poproś z servisem - wszystko wyjaśnią.

AREKER1
3.11.07, 01:52
Witam wszystkich.
Mam mały problem. Wymieniłem aparat Olympus E-10 na E-1. Od poprzedniego aparatu pozostała mi lampa błyskowa Metz 54 MZ-3 wraz z kostką dedykacyjną. Jednakże obecnie nie chce współpracować z nowym aparatem. Czy to może być spowodowane przez kostkę dedykacyjną?
Z E-10 lampa współpracowała idealnie.

Z góry dziękuję za pomoc
W żadnym wypadku nie kupujcie METZA!
Kiedyś to była marka , ale dzisiaj niewiele ją różni od produktów „Made in china”.
Kiepskie wykonanie, marne plastiki – owszem światła sporo, ale bez STOFENA kompletnie nie przydatne.
Jeżeli wam się (odpukać) METZ zepsuje to macie pecha totalnego – tak jak ja, bo w Polsce jedynym serwisem gwarancyjnym jest: FOTO-TECHNIKA w Gdańsku. Gość odbierający telefon w tej firmie najpierw was opier… że dzwonicie, a potem poinformuje Was , że takie sprawy jak naprawa to minimum 6 tygodni.
Ja czekam już ponad 3 miesiące i za każdym razem słyszę że „części już idą”
Nie kupujcie METZA bo FL-36, nie wspominając FL-50 to naprawdę świetne lampy, to prawdziwe OLYMPUSY

01
4.11.07, 00:32
Cześć

Najprawdopodobniej masz starą kostkę sca. Do E1 powinna być sca SCA 3202 M4. Używałem E1 z 54MZ4, ale nie za bardzo byłem zadowolony. Wspomagacz AF działał w/g mnie gorzej niż wbudowany w E1 - podejrzewam, że ze względu na paralaksę w lampie. TTL chodził jak chciał, ale tryb auto był w miarę.

Jeśli masz SCA 3202 M .. i cyfrą wcześniejszą to ponoć jest możliwe przeprogramowanie kostki do nowszej wersji. Gdzieś wyczytałem, że W Niemczech Metz robi to nawet za darmo.

konukera
4.11.07, 21:44
54-mz3 nie bedzie chodzil z e-1 w ttlu, chodzi tylko i wylacznie 54-mz4 (moze musi byz z literka i).
przeprogramowanie kostki nic nie da.
przerabialem ten temat, kup fl-50 jest naprawde git.

przemur
5.11.07, 14:58
54-mz3 nie bedzie chodzil z e-1 w ttlu, chodzi tylko i wylacznie 54-mz4 (moze musi byz z literka i).
przeprogramowanie kostki nic nie da.
przerabialem ten temat, kup fl-50 jest naprawde git.

Jak ktos pisal wyzej, trzeba przeprogramowac kostke, to lampa bedzie wspolpracowala w trybie Auto (ale TTL juz nie). W Polsce trudni sie tym bodajze Foto-Technika. Jesli dobrze pamietam to jest to koszt ~50 zl. Wsplprace z TTL zapewni dopiero MZ4i.

Co do jakosci lamp Metza - ja mam dosc dobre doswiadczenia... Moze dlatego ze mi sie jeszcze zaden nie zepsul... Uzywam obecnie 54MZ3 (w trybie auto, nie TTL) i nie mam nic do zarzucenia. Zreszta moim zdaniem "auto" zwykle dobiera swiatlo tak samo dobrze albo i lepiej jak TTL - przynajmniej dopoki obiekt nie jest dalej niz kilka metrow. No i Metz 54MZ3/4 to model przeznaczony dla profesjonalistow = posiada palnik ktory moze w miare bezpiecznie intensywnie blyskac.

Co do Olympusow, to IMHO:
- FL-36 to fajna lampa, ale naped w postaci dwoch akumulatorkow dyskwalifikuje ja do praktycznego uzywania. Na wprost jest jeszcze OK, ale przy odbijaniu swiatla od scian trzeba zbyt dlugo czekac miedzy kolejnymi zdjeciami... :-(
- FL-50 ma troche wolniejszy czas ladowania z akumulatorkow niz Metze (roznica jest rzedu kilkudziesieciu procent - zapewne kolo 30-40%). Opieram sie to na porownaniu, ktore gdzies widzialem. Wygral o ile dobrze pamietam (a tfu) Canon 580 EX II. ;)

Z drugiej strony Metze sa jednak sporo tansze (od FL-50)... Gdyby nie FL50R to pewno polowalbym teraz na Metza 58. :)

Pozdrawiam,
Przemek

ziemia01
9.11.07, 12:46
W Polsce trudni sie tym bodajze Foto-Technika. Jesli dobrze pamietam to jest to koszt ~50 zl.
niestety robiłem to miesiąc temu i niestety już 100 zł + koszty przesyłki.