PDA

Zobacz pełną wersję : kadrowanie w PS



Nowart
19.07.05, 01:58
witam. zabawe w PS CS2 rozpocząłem niedawno i mam wydaje mi sie dość laickie pytania:
- jak poprawnie wykadrowac zdjęcie aby zachowane byly proporcje 3:2 ? Kiedy uzywam funkcji crop 4inch * 6 inch po wykadrowaniu automatycznie obcina mi rozdzielczosc do 1800*1200 i do 1.0 MB objętości - dlaczego? co robie nie tak?
- dziwna sprawa - zdjecia z dysku f, ktore obrabiam mam skopiowane na pulpit - czyli dysk c (oryginały zostają na f) - po jakiejkolwiek zabawie w PS na jakimkolwiek z nich wszelkie zmiany sa zapisywane na plikach na pulpicie i rowniez na zdjeciach macierzystych na dysku f. To mnie naprawde doprowadza do szału gdyz trace oryginały!! Co robie źle??
z gory dziekuje za porade...

qwerty
19.07.05, 07:46
ad.1. nie uzywam
ad.2. wygląda na to ze na pulpicie masz skróty do fotek oryginalnych i to tamte obrabiasz a nie ich kopie. Utworz na C folder (roboczy) do którego skopiujesz fotki z F no i potem otwieraj fotki bezposrednio z tego foldera. Inna metoda to otwieranie fotek bezposreednio na F ale uzywanie funkcji "Zapisz jako" z zapisem albo pod zmienioną nazwą albo w innym miejscu jak oryginały. Ta druga metoda jest mniej bezpieczna bo w ferworze walki mozna omyłkowo nadpisac pliki oryginalne.
Pzdr.

Nowart
19.07.05, 10:26
dziekuje bardzo. ale ze mnie amator... :? po zmianie lokalizacji z pulpitu do innego katalogu juz nie nadpisuje oryginałów - ale mimo wszystko wydaje mi sie to dziwne, ze pracujac na fotkach na dysku c (pulpit) zmienia równiez oryginaly na innym dysku...

qwerty
19.07.05, 11:29
nie stresuj sie, komp to miejsce czasem zadziwiająco tajemne takze dla osob które teoretycznie powinny go znac ;) Powodzenia

Nowart
19.07.05, 15:29
Zdaża sie nawet najlepszym... :wink:
Może ktos miałby jednak dobrą radę jak wykorzystać PS do kadrowania z zachowaniem proporcji 3:2? I dlaczego obcina mi rozdzielczosć i wagę zdjęcia?

luc4s
19.07.05, 15:37
W Ps wciskasz "M", w style ustawiasz "Fixed Aspect Ratio" i ustawiasz proporcje wysokosci do szerokosci 3 :4