PDA

Zobacz pełną wersję : C-5050 - ziarno na zdjęciu



Dasio
23.08.03, 22:24
Pytanie do uzytkowników C5050Z. Jak ustawić; aparat żeby pozbyć się denerwującego ziarna dla zdjęć wykonywanych w pomieszczeniach i o zmierzchu (czy to wina ustawienia ISO - Auto?) czy może wina oświetlenia? A moze to wada aparatu? Będę wdzięczny za odpowiedź.

bazi
23.08.03, 23:25
Ten tego... Po pierwsze zapraszam kolege do uzycia opcji "Zmien" i 'naprawienia' posta :mrgreen:

Po drugie im wieksze ISO, tym szumy sa bardziej dokuczliwe. Proponuje przejsc na reczne ustawienia ISO, przynajmniej bedziesz wiedzial co masz ustawione... a jak lubisz 'Auto' to po zrobieniu fotki wlacz przegladanie zdjec, wcisnij OK i wybierz INFO, tam zobaczysz z jakim ISO zostalo zrobione, a jak nie, to otwierasz fotke jakimkolwiek programem, ktory obsluguje EXIF i tam masz zapisane wszystkie parametry zdjecia.

rekin
24.08.03, 14:21
Mam pytanie do wszystkich użytkowników c5050z, którzy mieli okazję porównać fotki z tego aparatu z innymi fotkami ze starszych modeli np.c4040z - Czy zauważyliście, że ziarnistość w c5050z jest dużo większa niż we wcześniejszych modelach? Dla mnie jest to efekt szczególnie denerwujący. Tłumaczę to sobie zmniejszeniem powierzchni matrycy przy większej ilości pikseli - który to fakt ma miejsce w c5050z. Moim zdaniem to nieporozumienie - gdyż w lustrzankach cyfrowych z wyższej półki dąży się do zwiększenia formatu matrycy do poziomu klatki filmu małoobrazkowego nie bez powodu. Matryca lubi się grzać przy większym upakowaniu pikseli - co powoduje właśnie efekt szumów, czy ziarna.
Jeśli ktoś z was również to zaobserwował niech dorzuci swój komentarz.
Pozdrawiam

Esperak
24.08.03, 20:58
zabij mnie ale ja u siebie niezauwazyłem efektu duzego ziarna... a pstrykam juz troche czasu C5050. moze masz zoom cyfrowy wlaczony.???

jak na moje oko to c5050 nieodbiega od normy pod tym wzgledem...

rekin
24.08.03, 22:51
Takim neptykiem nie jestem. Zoom cyfrowy jest wyłączony. Niestety jest tak jak się obawiam - aparacik nie działa jak trzeba, lub czepiam się za bardzo. Ziarnistość widać dopiero w powiększeniu - niestety dla dwóch aparacików c4040z i c5050z przy tym samym powiększeniu - lepiej wypada c4040z. Testuję oba aparaty na tych samych ujęciach i pomaga jedynie w niewielkim stopniu zmiękczenie zdjęcia na ustawieniu soft +3. Jednak cierpi na tym zdjęcie jako całość. Szczególnie wyraźny jest ten efekt na dużych płaszczyznach o jednolitej barwie np. szarej.
Na odbitce 10x15 z labu nie widać tego efektu, jednak w 13x18 jak się bardziej uważnie przypatrzeć to da się coś już niestety dostrzec :(
Byłbym wdzięczny za przesłanie zdjątka z c5050z w maksymalnej rozdzielczości, gdzie byłaby duża powierzchnia jednolitego koloru (najlepiej przy naturalnym oświetleniu)
Pozdrawiam i z góry dziękuję

Lasota
29.08.03, 23:37
C5050 jest znany z dużego ziarna, nawet sprzedawca mnie o tym uprzedzał. Niestety przy słabszym oświetleniu trzeba robić z lampą lub ustawić najmniejsze ISO. Przez zabawę z ISO popsułem kilka fotek. Musiałem robić zdięcia natychmiast a nie miałem czasu na przestawienie-wyszło wielkie ziarno, lampa błyskała i nie wyszły fotki tylko jakieś płaskie grafiki