PDA

Zobacz pełną wersję : W kwestii E1-pomoc.



chomsky
10.07.05, 16:12
Sporo przeczytalem informacji na temat Olympusa E1,aparat ten mnie interesuje mocno.Jednak pomny rozczarowań z 350d i d70 postanowilem szukac dalej.Być może na tym forum sa uzytkownicy Oliego E1,którzy chcieliby się podzielić swoją wiedzą na temat walorów uzytkowych tego aparatu.Interesuje mnie szeroko pojęta jakość obrazu,oraz praca z blyskiem,zarowno przy dopalaniu cieni w dzień jak i w pomieszczeniach.
Aparat zamierzam często wykorzystywac własnie z lampą.Także i bez.Wszelkie dane techniczne znam.Niestety na Podkarpaciu nie moge utrafic żadnego egzemplarza do wyprobowania.
Serdeczne dzięki za ewentualna pomoc.
Czesc.Ch.

grizz
10.07.05, 18:07
Ty tak na serio czy kazika szukasz?

chomsky
10.07.05, 19:30
Grizz-jak najbardziej serio a Kaziq by się przydal jak nigdy,rzeczywiście.Traumatyczne przeżycia z lustrami cyfrowymi powodują,takie stany.Temat jak najbardziej serio,bez wesołych pogaduszek.
Cześć.Ch.

Jola
10.07.05, 23:42
Chomsky,
To może tak dla utwierdzenia mnie ( a może i innych) zapodaj jakieś fakty z tych traumatycznych doświadczeń z Canonem i Nikonem. Tak żebym miała 100% pewnośc i jasnośc że tylko Olek. Jestem na 99% zdecydowana ale tak mi potrzeba żeby mi ktoś ostatecznie obrzydził konkurencję.. :lol:

chomsky
11.07.05, 08:21
Jolu-nie chcialbym niczego obrzydzać,nie mam ku temu podstaw ani rzetelnej wiedzy,jedynie wlasne doświadczenie i wiedzę.Mniemam(a niech to nie zabrzmi jako przechwałka),zę doswiadczenie jakieś mam,trochę sprzętu i szkieł podotykałem w życiu.Jestem uzytkownikiem systemu Canona AF od wielu lat,mam analogowe body i trochę szkieł,lamp,osprzętu.Lubię ten system i rozumiem-nawet pomiar światla zastanego i błysku powiązany z punktem AF polubiłem.Ostatnio dostałem od przyjaciół do porównania 350d Canona i D70 Nikona na kilka dni.Efekt był dla mnie conajmniej dziwny.D70 znalem poniekąd ze zdjęć,miałem kontakt z 10d Canona.Nie spodziewałem się jednak takiej jakości zdjęć-nienajlepszej.marketing nakrecił moje zmysly i kazał oczekiwać na znacznie więcej.
Muszę Cię jednak przeprosić, dalszą część relacji zdam popołudniu.
cześć.Ch.

chomsky
12.07.05, 09:07
Tak wiec wykonalem wiele fotek(okolo 1300) D70-350d,fuji s7000,f710,na wielu obiektywach,przysłonach.ogniskowych i róznych nastawach w aparatach.Próbowalem później niewielki procent zdjęć obrabiać w PS.
Wnioski-Canon nie daje ostrych fotek-są one mało kontrastowe,barwy nie są żywe.Lepiej pracuje w świetle zastanym .Z lampą jest mała kotastrofa(zarówno wbudowana jak i zewnętrzną-380ex)barwy są nie do ustawienia,efekt zawsze podobny,twarze pomarańczowo-brzoskwiniowe z małą iloscią szczegółów.Ekspozycja z lampa jest trudna do ustawienia-lampa chetnie przepala kadr.
Nikon daje moim zdaniem ostrejsze fotki-twarze-bo dalsze plany tak sobie.Lepsze kolory twarzy-mniej ciepłe.Natomiast masowo niedoświetla i kisi balans bieli-doslownie zdjecia maja dominantę jak kiszone ogórki.Są wtedy cięzkie od barw(pewnie RAW to polubi). W sloneczku 350D daje żywsze lżejsze barwy.
Nikon pokazuje pazury w swietle błyskowym-lampa(zewnetrzna sb600) naswietla w punkt,kolory jak trzeba -chociaz takie wyprane-naturalistyczne-to i owo można dodać (tryb vivid)z poziomu aparatu.
Obydwa aparaty sa niesłychanie szybkie,szybko ostrzą.mam wrazenie ,że Nokon pracuje szybciej i pewniej-ale to tylko wrażenie.Ergonomia to wygrana Nikona,absolutna.
Obydwa aparaty a właściwie ich matryce rejestruja fotki o niewielkiej rozpietosci tonalnej,niebo zawsze biale,lubmotyw za ciemny-do wyboru.
Rozpiętosc ta jest niewiele większa niż w kompaktach-myślalem,że bedzie lepiej.
Teraz zaskoczenie-bardzo fajnie wypadają kompakty-żywe kolory,ostre fotki,dobre zdjęcia z lampami.Takze sony f717.Oczywista mają swoje wady wynikajace z konstrukcji.Taki Olympus 5050/6060/7070/8080 da fotki naprawde ostrzejsze o niebo z lepszymi barwami przy swoich ograniczeniach.
Moje wnioski.do pracy zawodowej -lustro-jakie?
Tu czekam na wasza pomoc.
Do powaznych zastosowan -analog-ze wzgledu na rozpietosc tonalna rejestrowanej sceny.

Do hobby w dobrym Swietle kompakty z jasnymi dobrymi szklami.
Cześc.Ch.

Magus
12.07.05, 11:03
Witam.

Dobra, od czego by tu zacząć, no to pojadę tak:

1. Rozpiętośc tonalna, cyfry maja dużo słabsza RT niż slajdy czy negatywy, ale jest już co raz lepiej. Okazuje się, że E-300 (bo dla E-300 był ten test) rejestruje wszystko co jest w swiatłach i cieniach, ale widac to dopiero po zmniejszeniu ustawienia kontrast w aparacie i na odbitce, Autor testu gmatwa się w wyjasnieniach dlaczego na monitorze nie ma a na zdjęciu jest, ale to inna bajka. Mnie zadowala rozpiętość tonalna. Wcześniej a canonie przy portrecie w plenerze niebo zawsze miałem białe, szare. W weeken robiłem zdjęcia na "zaglach" i "mam" portret z godziny 13stej w południe na łódce w pełnym słońcu z pięknym niebieskim niebem i białymi chmurkami w tle. Okazuje się, że cyfra tez może. Jeden koleś na forum Olympusa w USA pisał, że taka duża rozpiętośc tonalna jest osiagnięta kosztem większych szumów matrycy. mnie bardzo pasi RT w E-1.

2. balans bieli. Olek ustawia bardzo dobrze o ile jest cos białego, szarego w kadrze. jak nie ma bieli w kadrze to ustawic trzeba samemu by było w punkt. Ale to chyba we wszystkich dobrych cyfrach tak jest.

3. jakośc obrazu - bezkonkurencyjna w tej klasie cenowej - wrażenie 3d jest takie jak przy ogladaniu slajdów na ekranie z dobrego rzutnika, tak jak i kultura i wygoda pracy z apratem. Tak z biznesu, podobno Olek dostał kilka miliardów yenów dofinansowania od rzadu japoni by mógł sprzedawac DSLR poniżej kosztów produkcji i wciagnąc jak największa liczbę uzytkowników w system 4/3.

4. Współpraca z lampami Olympusa - nie wypowiem się bo uzywam zewnętrznego światła ciągłego.

Pozdrawiam, mam nadzieję, że pomogłem.

chomsky
12.07.05, 13:11
Magus-dzięki,slyszałem wiele opinii dobrych na temat tego sprzętu.Czy porównywałeś do innych luster ,lub hybryd?Np. zaawansowanych kompaktow Oliego-8080?.Jak wizjer-wiem ,że 100%, ale czy jasny?Wiekszy niż u konkurencji?Jak accu-ile trzyma w rzeczywistości?Jeszcze raz dzięki.
czesć.Ch.

Magus
12.07.05, 15:08
Porównywałem do luster - nawet tu na forum zkładałem posty E-300 vs. E-1. Przede wszystkim wybierałem z trójki - E-1, E-300, D70. Canon 350 D odpadł w przedbiegu z powodu szkla w kicie i wielkości ("małości" raczej).

Co do jasności wizjera, to o wiele jasniejszy niż u wymienionej konkurencji, ale to kwestia budowy pryzmatu i luster. Oly tu kosi konkurencję modelem E-1. Jednak jak sie przesiadasz z Lustra Analogowego to wrażenie jest takie, że obraz w wizjerze jest dużo mniejszy, taki jakby w tunelu, ale po 1 dniu juz sie tego nie zauważa.

Porównanie do hybryd nie ma dla mnie sensu bo E-1 jest dla innych użytkowników, jest DSLRem. Hybrydą możesz robić świetne zdjęcia, ale trudniej się je robi, zoom ma skoki, na ogół sterowany jest jakąś dźwigienką, w canonie pro 1 co prawda sterowany pierścieniem na obiektywie, ale też ma pozycje (chyba aż 80, ale to nigdy nie tak jak sobie sam pokręcisz). Wygoda obsługi i inne cechy zawsze na kozyść E-1 dużo by pisać, wiekszość zalet E-1 doskonale juz znasz.

W porównaniu do 70D - lepsze wykonanie, w zasadzie wykonanie porównywalne do najdroższych Canonów i Nikonów, tylko cena 5 razy mniejsza ;-) No i ta matówka w 70d - doprowadzała mnie do szału w ten dzień w który pstrykałem tym aparatem, ale to indywidualna kwestia, jednym pasuje drugim nie.

W porównaniu do E-300 - oj duzo się na tym forum pisało, sa posty z 4 podstronami więc odsyłam Cię tam 50% uważa, że E-300 lepsze 50%, że E-1.

Akku - mnie starcza na dwie pełne sesje fotograficzne. na taka sesję potrzebuję 1h. Więc na 2 h pstrykania wystarcza, ale zamienny akku kosztuje 40zł -za te pieniądze możesz sobie spokojnie kupic i nie ma problemu.

A tak na koniec, uważam, że E-1 to swietny aparat, lepszy od konkurencji, ale nie doskonały, oto moje "ale" do niego i systemy 4/3:
1. 5mpx - wystarcza mi spokojnie do 22 na 30 cm, ale wolałbym 8, a najlepiej 10! lecz o tej samej dynamice i RT matrycy. podobno nie wstawiono do niego większej matrycy bo w 2003 nie dało się uzyskac takiej łębi koloru i RT z mniejszych fotocell.
2. By uzyskac w systemie 4/3 bardzo małą głębie Ostrości potrzebne jest kozystanie z jaśniejszych obiektywów, dla przykładu f 2 w olku daje taki efekt jak f 2,8 w nikonie D70 czy canonie 350D. To moze byc wada, lub zaleta w zależności od tego co sie fotografuje. W związku z tym uważam za wade systemu 4/3 brak obiektywów stałoogniskowych, krótkich (odpowiedników 50 z małego obrazka) o jasności f 1,4.
Nie zrozum mnie, żle - nie ma jakiegos wielkiego problemu, nawet z kitowym obiektywem spokojnie mozna robic portret, ale brakuje takiego szkła ja ZUIKO DIGITAL 25 f 1,4 za cene max 399 Euro.
To zdjęcie http://onephoto.net/info.php3?id=156213 to przy ogniskowej kitowego obiektywu 50 i f 4. Z odłegłości około 1,5 metra.

Mam nadzieję, że bedziesz zadowolony z dokonanego zakupu, ja bardzo jestem (dodam, że miałem wcześniej 5 Canonów, w tym 4 lustra).

Pozdrawiam.

chomsky
12.07.05, 17:16
Magus-jeszcze raz dzięki,D70 Nikona całkiem fajnie sie trzyma.Docenię zapewne wykonanie E1 a szczególnie jego szczelność.Musze jednak przyznać,że jedyne co mnie rusza to jakość obrazu a nie pancernośc body.Zdaję sobie sprawę z tego ,iż to aparat na 4 lata,może mniej.Szybko czas leci i technologie nie śpią.Aparaty innych firm kusza systemami antywstrzasowymi+wysokimi ISO+jasnymi tanimi szkłami(kilka mam pod Canona).Taka konkurencja i takie zalety to nowy wymiar fotografii-bez blysku.Tak więc jedyne czego oczekuję od Oliego to jakość fotek,możesz jakos odnieść się do Nikona?
Jeszcze-czy ISO 800 jest użyteczne?Czy trzeba je odszumiać?
Czy robisz fotki na papierze,w labie?Jak wtedy wyglada kolor skóry ludzkiej,czy jest sztucznie plastikowy jak u konkurencji?Dzięki.
cześc.Ch.

fotomic
13.07.05, 08:18
Witam wszystkich..

Ja mam inne pytanie dotyczące E-1. Otóż czy może mi ktoś napisać jak się am współpraca E-1 z lamami błyskowymi ? Jak się sprawuje sysem pomiary światła. Szukam szukam i nigdzie naleźć nie mogę :(

KaarooL
13.07.05, 08:30
chomsky:

nie analizuj, tylko kup w końcu ten aparat, wtedy Kaziq może powróci...

chomsky
13.07.05, 15:39
Kaarool-myślalem ,że analizuje sie przed zakupem a nie po,przynajmniej ja tak robię,zawsze kiedy wydaję wlasne pieniądze.Kaziq by coś polecil.
Cześć.Ch.

KaarooL
13.07.05, 16:22
chomsky:

dłuższa analiza nie przyniesie nowych wniosków w tym przedziale cenowym króluje E-1, wyżej S3PRO, wyżej 1ds. kupisz OLKA to nie pożałujesz i przestaniesz się bujać po labach z rolkami kliszy.

zauważ że wszyscy psioczą na cyfrę, ale jak na nią wsiądą, to już zejść nie chcą i to nie od dziś a przecież przez ostatnie 2-3 lata technika przebyła lata świetlne.

chomsky
13.07.05, 17:30
Kaarool-od dawna technika cyfrowa mi towarzyszy,kamery i aparaty.W kwestii aparatu nie kupię byle czego,bo nie zamierzam budować systemow co 2 lata.Zreszta szkoda gadac aparat już zamówiony.
Cześć.Ch.

jps
13.07.05, 19:41
jaki?

Jola
13.07.05, 22:02
Skoro zamówiony , to po tej powyższej wymianie zakładam że E1. Zatem pytam gdzie i za ile (juz nie wspomnę dlaczego tak drogo?:))). Dzisiaj badałam E300 " w naturze" i sprzedawca powiedział że w tej chwili trudno dostać jedynke od dystrybutora...

chomsky
14.07.05, 00:35
Dzis rano,E1,cena 3333zl,nówka,gwarancja Olympus Polska, 2 lata,w pudełku jak nalezy,żadne powystawowe,czy ponaprawowe.Tyle wiem ze sklepu internetowego-reszta po przesyłce..Aparat ma być w ciagu doby-dwóch.Nie ma lamp w tym sklepie.Nie ma E1 w podwójnym kicie natomiast w kilku sklepach jest w cenach 3333.3650,3799,3800,3999zł.Nic tylko wybierać.Myślę ,że Olympus jest w nienajlepszej kondycji finansowej.Sprzedają poniżej kosztów.To i dobrze.Padł Eurokolor,jedyny dystrybutor Oliego.Kupiłem na pałę,czego nigdy nie robię.
Cześć.Ch.

Jola
14.07.05, 08:14
Chomsky,
Proszę zapodaj adres tego sklepu internetowego, gdzie można E1 w takiej cenie (3333) nabyć. Jestem zainteresowana a myślę, że nie ja jedna! Podziel sie wiedzą.

Condor
14.07.05, 08:55
Cena niezle poszla w dol, chyba szykuja rynek pod nowe body, za ta cene grzech nie kupic :-) Mozna powiedziec ze masz body prawie za darmo ;-)

Jola za 3555zł jest tutaj: http://pasaz.wp.pl/rsklep.html?orgURL=http%3A%2F%2Fwww.fotozakupy.pl% 2Fsklep%2Fpage%2Fproduct%2Fproduct%2F1042%2Fzet%2F wp

A za 3333zł tutaj :
http://aparaty.interia.pl/produkt.php?id=76

luc4s
14.07.05, 09:13
Zebym miał kase to nie zastanawiałbym się ani minuty, tylko coż zrobić :( Trzeba poczekać do października, mam nadzieję, że ceny się utrzymają i nie wycofają go jeszcze. Bo na niższa chyba nie ma juz co liczyć.

Jola
14.07.05, 09:48
Dzięki za namiary. Taka cena jest nie do pogardzenia. Jednak coś mnie wewnetrznie niepokoi - MM wyprzedaje Olympusa, Fotojoker wyprzedaje Olympusa ( rozmawiałam z obeznanymi w temacie), sklepy inetrnetowe robią to samo. Eurokoloru juz nie ma. Nie jest moim celem wszczynanie paniki ale tak myślę czy to nie jest aby sytuacja typu "ostatni gasi swiatło"? Co w takiej sytuacji z naszymi kartami gwarancyjnymi??? Co z serwisem. Wczoraj jak byłam na oględzinach E300 - sprzedawca (żadna duża sieć) potwierdzał problemy Olympusa - niepewność dostaw sprzetu od dystrybutora. Może nie mam racji a może...? Jak myślicie?

grizz
14.07.05, 09:55
Dystrybutor się zmienia... spokojnie raczej nikt o zdrowych zmysłach nie myśli, że w 40 milionowym karaju nie będzie dystrybutora tak popularnej marki...

Też zamawiam e-1 jak będzie dostepna to dzisiaj już :)

chomsky
14.07.05, 10:42
Jola-przepraszam nie podałem linka-to interia-drugi link Kondora.Własnie mialem telefon,że do 12 będzie w domu.Przesyłka 25zł-bez względu czy na przelew czy za pobraniem.Napiszę czy wszystko Ok.
Tak problemy Oliego są krajowe-padaczka Eurokoloru-który miał duże udziały w Olympusie i problemy samego Olympusa.Szczególnie ponoć działu foto.Nawet jak firma padnie to serwis dziala kilka lat-takie sa gwarancje-miedzynaroowe.Teraz na dystrybutora Oliego szykuje się sieć Foto-Hurt.I goście z Zielonej Gory.Tyle plotek.Nie sądzę by ta firma padła.
W tej cenie to nie znajdę nic lepszego.Zapasy ponoć się kończą i dystrybucja jest nieregularna.Zapewne to chwilowe?Aparatu i tak potrzebuję.
cześc.ch.

Jola
14.07.05, 10:59
No to mam zagwózdkę... Chomsky napisz jak sie wszystko odbyło no i oczywiście jakies testy/opinie fotki na gorąco poproszę. Mysle że nie tylko ja chętnie poczytam i pooglądam; zwłaszcza że przypuszczam że odniesiesz swoje opinie w porównaniu do znanych Ci Canonów i Nikonów. Zagwózdka u mnie dlatego że jednak ten E300 double kit mnie nęci (ze względu na badrzo przyzwoite tele - no ale cena E1 jest teraz niższa niz E300 double kit.... Z drugiej strony E300 macałam na żywo robiłam jakieś tam sklepowe fotki (są wątku poniżej E300vs8080). E1 w rękach nie miałam i lekko obawiam się takiego zakupu - a jak się okaże za duży/za ciężki/za jakiś...?
Na szczęście pozbyłam sie złudzeń co do canona... dlaczego? odpowiedź również w wątku poniżej!
Pozdrawiam i czekam na relację.

Condor
14.07.05, 11:07
Najlepiej jakbys wczesniej obmacala aparat przed kupnem, moja druga połowa ma małe raczki a bardzo dobrze jej sie trzyma mojego E-1 ;-)

Jola
14.07.05, 12:24
Wiem, że najlepiej pomacać, pooglądać, pokręcić. Niestety w realnym sklepie, w którym oglądałam E300, E1 nie mieli (mówili o trudnościach w dostawie tego modelu:(). Nawiasem mówiąc to był jedyny sklep, w którym którykolwiek z tych modeli występował w naturze:) Niewykluczone że będą tam miec E1 za tydzień lub dwa - tyle się wstrzymam. Do tego czasu Chomsky napisze pewnie parę ciekawych spostrzeżeń...?

Chomsky,
nawet nie wiesz ile osób u mnie na roku, płakało przez "pierwowzór" Twojego nicka :?: :roll:

grizz
14.07.05, 13:01
e-1 bardzo często mają w FJ

Jola
14.07.05, 13:50
Jeśli FJ to fotojoker to niestety nie mają go już nawet w cenniku:( Ostatni raz widziano go w okolicach świąt wielkanocnych;) I tak jak juz pisałam wyżej wyprzedają Olympusy a nowych dostaw nie ma - dotyczy to oczywiście wszystkich modeli, tak samo zachowuje się MM.

chomsky
14.07.05, 15:14
Jola-aparat jest w domu,bateria naładowana.przeczytalem za ten czas skróconą instrukcje-jest trzy instrukcje-płachta,obrazkowa,skrócona w książeczce i pełna w pdf ale nie patrzyłem.Pierwsze wrażenie-miałem parę aparatów w łapach, ten przypomina mi Canona eos1n,taki pewny jakiś.Uchwyt duży,nie wymaga gripa a łapę mam wielką naprawdę.Jak się pobawię to napiszę ale pewnie wieczorem albo jutro-tylko będą to pierwsze wrażenia,bo zdjęcia chcę popstrykać mądrzej, po zastanowieniu się dogłębnym.
Czesć.Ch.
Ps.to Noam Chomsky,czy inny Marvin?

Jola
14.07.05, 19:37
Chomsky,
gratuluję cacuszka! Jak ja lubię takie momenty, kiedy rozpakowuję paczkę a tam .... swieży pachnący fabryka aparat. Te instrukcje to Olympus daje smieszne - mam to samo w C8080 - papierowa po polsku to żart - chyba żelazko ma obszerniejszą. No a ta na Cd 600 stron! No ale skoro Noama Chomskiego się w oryginale czytało, to taka instrukcja, to pikuś po prostu.
Z niecierpliwością czekam na dalsze sprawozdanie.
pozdr Jola

chomsky
15.07.05, 09:03
Jola-nie jestem pewien,czy dostaniesz ostrzejsze i bardziej kontrastowe fotki z Olego E1 niż z 8080,choć wydaje się ,że bardziej analogowe.Ćwiczę wysokie czułości-nie jest tak żle.
Cześć.ch.

Jola
15.07.05, 14:15
Jola-nie jestem pewien,czy dostaniesz ostrzejsze i bardziej kontrastowe fotki z Olego E1 niż z 8080,choć wydaje się ,że bardziej analogowe

Hmmm czyli trochę zaczynam wracać do punktu wyjścia - przy przesiadce na lustro doczuję DUŻY skok w szybkości ale juz niekoniecznie w jakości samych zdjęć??? No ale jest jeszcze kwestia zdjęć w ruchu gdzie C8080 nawet nie stanie do walki z żadnym z luster. Przeanalizuj co możesz i podeślij jakieś jeszcze spostrzeżenia. Twoje reakcje i spostrzeżenia są bardzo wyważone ( zero "hurrra optymizmu"!). Ja po zrobieniu tych kilku fotek E300 w sklepie stwierdzam: żeby poznać możliwości/słabości aparatu trzeba z nim pobyć dłużej i wzajemnie się dotrzeć :?

KaarooL
15.07.05, 15:05
Jola:

Jako posiadaczka - co by nie pisać grubego aparatu - 8080 nie powinnaś pisać takich rzeczy, bo to przecież oczywiste, że z dobrej hybrydy dostaniesz ostrzejrze zdjęcie (przy świetle dziennym), niż z lustra. Ale tylko ostrzejsze, bo jakościowo w większości przypadków będzie gorsze.

Poczytaj sobie gdzieś o tym, że E-1 naświetla na światła, C-8080 na cienie, wskutek czego przy 8080 na auto tracisz szczegóły w światłach a w E-1 światła są oki a szczegóły z cieni możesz sobie podciągnąć.

Poczytaj sobie o tym jak wyższe ISO pomaga w robieniu fotek przy słabym świetle.

Poczytaj sobie o uszczelnieniach, trzech niezależnych procach E-1, które dają ognia.

Jeśli 8080 masz obcykanego, przesiadka na E-300 czy E-1 to żaden ból.


W ogóle nad czym się tu zastanawiać, analizować. Jeśli masz kesz na dopłatę, to opylaj sprzęt i zaklep sobie gdzieś E-1 póki można je normalnie dostać. Za jakiś czas może to nie być takie proste. Jeśli Ty lub portfel nie czujecie się na siłach, kup E-300, w którym programy tematyczne olejesz po kilku tygodniach i znowu zaczniesz spoglądać w stronę E-1.

Jola
15.07.05, 15:38
Kaarool,
Widzisz to co ty radzisz trzyma się kupy zwłaszcza, że C8080 mam jakieś 2 miesiące - i w tym czasie ani razu nie korzystałam z trybów "obrazkowych" (portret itp...), ze dwa razy z preselekcji przysłony a poza tym cały czas ciągne na manualu. To dla mnie jest frajda i prawdziwa fotografia - czyli wynika że połowa tego kółeczka z trybami jest mi zbędna (w 99% sytuacji!). Wpływ zmiany Iso na resztę parametrów oczywiście znam i wiem, że gdy mozna ISO rozsądnie podnieść to lepiej. W sytuacjach kontrastowych kadrów zawsze mierzę światło w różnych punktach kadru i potem staram się dobrać optymalne parametry dla danego ujęcia - czasem wychodzi OK , choć nie powiem że zawsze :idea: . Natomiast zupełnie nie znam się na tym co elektronicznie siedzi w aparacie cyfowym - kompakty (w tym hybrydy) mają ponoć jakieś algorytmy wyostrzania podkręcone i stąd fotka z byle pstrykawki jest ostrzejsza niż z lustra. Jeśli bredzę ( to jest możliwe!) to mnie poprawcie. W lustrze bardzo dużo zależy od szkiełka i kupując KIT dostajemy to co dała fabryka - i na logikę biorąc do E300 i E1 Olympus moim zdaniem powinien włożyć lepszą optykę - stąd moje pytania i wątpliwości.
Gdy kupowałam C8080 rozważałam zakup lustra (Canon) ale wygrało dobre jasne szkło w C8080 ale skoro teraz znów rozważam zmianę to chyba jednak nienajlepiej to wtedy rozegrałam?
Pozdrawiam wszystkich Jola

Marek J
15.07.05, 15:52
Dokładnie. Nie myl ostrości z jakością zdjęć.
Ponadto chybryda daje ostrzejsze foty ponieważ parametry tejże są podśrubowane. E 1 jako lustrzanka PRO ma wszystkie nastawy wyzerowane, w tym także ostrość po to abyś miała większy wpływ na efekt ostateczny zdjęcia. Polecam foty z E1 przeglądać w Olympus Viewer, wyglądają o niebo lepiej niż w przeglądarce windowsa, ja osobiście robiąc zdjęcia E1 mam z góry w menu aparatu ustawioną ostrość na + 2, +3 ale ja jestem zwolennikiem tak zwanej żylety.

Marek J
15.07.05, 16:01
Chciałem jeszcze dodać że tak niska cena E 1 utrzymuje się w Polsce i może ogólnie w Europie ponieważ nie sprawdzałem. Natomiast w Azji i Australii nadal jest wysoka. Wczoraj rozmawiałem z kolegą z Melbourne i sprawdził mi że, cena body E1 wynosi 2079 $, lens 14-54 699$ Australijskich, czyli przy średnim kursie 2,50pln cena wynosi 0k. 7000pln. Kwota prawie 3000 $ Aus. to nawet na ich warunki duży wydatek. Dziwił się skąd taka cena na E1 w Polsce i nie wie czym to jest podyktowane, a facet jest z branży foto.

chomsky
15.07.05, 16:56
Istnieje przekonanie,że to soft podbija ostrość fotek w hybrydach.Pewnie po części tak.Hybrydy mają jednak jedną przewagę-malutką matrycę.Ta zaś pozwala skonstruować w miarę tani,za to ostry i jasny obiektyw o względnie długiej rozpiętości ogniskowych.Obiektywy te posiadaja i inne walory optyczne-zresztą sa i lepsze,są i gorsze.Ten w 8080 jest b.dobrej jakości.Dlatego daje tak piękne obrazy.Wadą wynikajaca z tego rozwiązania jest szum na wyzszych iso-trudno trzeba używać niskich+statywu.W latach mojej młodości uzywano metalowych puszek,nie bylo zoomów a czułość użyteczna filmow kończyla się na ISO 100,przeźroczy na iso50.Wykonano mnóstwo pięknych fotek.Przeciez dawniej także wykonywano fotki w ruchu bez AF z lampa manualna(tabelka do odczytu)nawet bez tzw.komputera z tyrystorem.Dasz sobie radę i z 8080.
Faktem komfort pracy z lustrem jest wysoki.Ale fotki są takie jakie są,mniej żyletowate.Przy wymianie sprzętu stracisz.Może poszukaj kogoś na Śląsku,kto pozwoli Ci pobawić się E1,zobaczyc efekty.Niestety mieszkam na południe od Rzeszowa.Postaram się podać Ci jakies spostrzeżenia.
Cześć.Ch.

Draxan
15.07.05, 20:47
W lustrze bardzo dużo zależy od szkiełka i kupując KIT dostajemy to co dała fabryka - i na logikę biorąc do E300 i E1 Olympus moim zdaniem powinien włożyć lepszą optykę - stąd moje pytania i wątpliwości.

Ojoj ale do E-1 jest "HighEnd/Top" (<- zwal jak zwal) szklo czyli 14-54mm 2,8-3,5f do E-300 jest dane gorsze szklo "gorsze" bo ciemniejsze 14-45mm 3,5-5,6f. Obiektywy Zuiko sa wysokiej klasy obiektywami, a Zuiko Digital sa porownywane do Canon`owskich L`ek

Jola
15.07.05, 22:00
do E-300 jest dane gorsze szklo "gorsze" bo ciemniejsze 14-45mm 3,5-5,6f

Gorsze jak rozumiem od szkła w E1 ale czy mam rozumieć, że gorsze od obiektywu w C8080 f2,4-3,5??? Z samego faktu, że ciemniejsze wynikałoby, że gorsze ale czy aby tylko i wyłącznie jasność decysuje o jakości szkła i jego możliwościach? Chyba nie? :idea: A może się mylę? Przypuszczam, że takie porównanie obiektywów lustrzankowych z obiektywami na stałe zamontowanymi w lustrzankach nie bardzo ma sens choćby z powodu, który opisał powyżej Chomsky - kompakt i lustro różnią się wielkością matrycy i wszystkim co to pociąga za sobą. Tak sobie myślę, że to właśnie z tego powodu takie porównanie nie ma sensu:(
Natomast ciekawi mnie jak Chomsky (tak traumatycznie doświadczony przez Nikona i Canona) "oceni" zakupionego niedawno E1?

emc2
15.07.05, 22:43
Czytam tę ciekawą dyskusję i też czekam niecierpliwie na "Ultra-kompetentną Chomsky'ego relację" z użytkowania i fotografowania E-1:-) Dajmy mu jedna czas, by mógł ochłonąć i zrobić miarodajne (czyli dobre) zdjęcia.

Natomiast co do różnic hybryda-DSLR - te słowa wiele mówią:

Hybrydy mają jednak jedną przewagę-malutką matrycę.Ta zaś pozwala skonstruować w miarę tani,za to ostry i jasny obiektyw o względnie długiej rozpiętości ogniskowych.

Do hybrydy 8080 dało się w danej cenie skonstruować i odpowiednio skorygować do matrycy obiektyw o takich a nie innych parametrach.
Do 4/3 udało się stworzyć 14-54/2.8-3.5 - ale już nie udało się osiągnąć w tym zakresie np. stałej jasności 2.8 - bo zapewne ucierpieć by musiały inne parametry (ostrość, kontrast?).Im większa klatka formatu, tym trudniej utrzymać wysokie parametry obiektywu - patrz wyżej słowa Chomsky'ego.
Obiektyw w 8080 należy rozpatrywać w kontekście całego aparatu, a ten ma np. ogromnie dużą głębię ostrości, że tak naprawdę nie wiadomo czy to obiektyw taki ostry, czy soft, czy to głębia ostrości...
14-54 daje w połączeniu z E-1 niesamowitą plastykę, bardzo dobrą ostrość, wierność barw, pięknie oddaje odcienie skóry. Tego zapewne nie ma w 8080. A nawet jeśli, to trzeba się pewnie bardziej namęczyć, by to uzyskać. Np. zdjęcie kilku mężczyzn w ciemnych marynarkach. E-1 rozróżnił tony tych marynarek, oddał ich "trójwymiarowość" nie zlewając ich w jedno. Nie wiem, czy 8080 tak potrafi. To są istotne różnice, a nie tylko wartości liczbowe. Chcąc mieć idealne zdjęcie, trzeba mu poświęcić czas. Lepiej w komputerze podostrzać niż biedzić się z plamami barw, z których już nic nie da się wydobyć.
--
emc2

chomsky
15.07.05, 22:58
Tak nie da się porównać bezpośrednio szkieł pod różne systemy.Np.szkła ze średniego obrazka,są teoretycznie gorsze(mniejsza rozdzielczość) od szkiel z małego obrazka,lecz w połączeniu z filmem 6x6,6x7,6x8,czy6x9 dają potężną ilośc zapisanej informacji gotowej do powiększeń.powiększenie takie liniowo będzie mniejsze niż z filmu 135, ale w konsekwencji uzyskamy i tak większa odbitkę -bo film wyjściowy jest o wiele większy.
W granicach tego samego systemu nie zawsze szkła ciemne musza byc optycznie gorsze od jasnych.Łatwiej skonstruowac szkło ciemne od jasnego.Mniej waży,jest mniejsze i wielokrotnie tańsze.Wymaga mniej egzotycznych gatunków szkła.Jednakże prawie zawsze szkła jasne sa lepsze bo nakłady na ich projektowanie,konstrukcja,rodzaj szkieł,daje im wieksze szanse.Kosztem ciężaru,wielkości ,ceny.
Malutkie stałki sa bardzo fajne,leciutkie i doskonałej jakości.Stare z systemu gwintu M39-są malutkie-tessary,sonnary.
W takiej analogowej Yashice t4*jest 35mm/3,5 wspaniały obiektywik wielkosci palca a bije wielkie konstrukcje na pysk.Przykładów maciopeństw z kompaktów analogowych jest wiele.Dzis sie o tym zapomina.
E1 jest fajnie zaprojektowany.Nie robiłem żadnych bezpośrednich porównań ale robiłem dziś twarze kolegów tych samych(straszne gęby)co 350d i d70 odnoszę wrazenie ,żeOlek jest lepszy.Kolorki na pewno.Co do funkcjonalnosci to przebogaty aparat,zaprojektowany ze znawstwem,zaledwie 1-2 błędy konstrukcyjne udało mi się znaleść na gorąco.

emc2
15.07.05, 23:24
Portrety, kolor skóry - w tej konkurencji E-1 nie ma sobie równych. Rzeczywiście konstrukcyjnie bardzo przemyślany - niewielki,a uchwyt tak zrobiony, że nawet mając wielkie dłonie trzyma się go wygodnie i pewnie - wszystkimi palcami. Ergonomia niesamowita.
A z wad masz zapewne na myśli np. konieczność dopychania klapką baterii przy jej wkładaniu do aparatu...
--
emc2

Condor
15.07.05, 23:28
Wada konstrukcyjna, o ktorej czytalem jest guma gripa, ktora wielu ludziom sie odrywa w miejscu czujnika pilota.

irek50
15.07.05, 23:32
Ja powyższe wypowiedzi skomentuję tak: (nie zaprzeczając przydatności C-8080 przy określonych motywach)----Nie da ci żona, nawet kochanka, tego co może dać ci lustrzanka!:)--pozdrawiam

Marek J
16.07.05, 09:33
emc 2, osobiście w życiu nie spotkałem się z optyką o rozpiętośći 28 - 108/ ekwiwalent/ o stałej f/2,8.
24/28 - 70 f/2,8 , 70 - 200 f/2,8 tak, dlatego odpowiednikiem dla tych są w systemie 4/3 dwa nowe obiektywy o jasności f/2 !!! Nie ma drugich takich na rynku pośród konkurencji.

chomsky
16.07.05, 09:56
Tak ta klapka stwarza wrazenie,że pokrętełko odpanie-bo ma taki opór.inna to guziczek korekcji ekspozycji schowany za kołem zmiany trybów pracy.naduszenie go i jednoczesne krecenie jednym z kółek to mały cyrkowy numer,musi sie oderwać oko od wizjera.
Tak chwalony za jasność wizjer nie jest aż taki jasny-jasniejszy jak w D70 ale chyba ciemniejszy(sprawdzę) od 350d.No-za to 100%-troszkę w tunelu ale zawsze.
Wysokie iso szumi-noise filter częściowo pomaga.Myślę ,że na papierze iso 1600 jakos będzie wyglądac.Nie powiększane iso1600-3200-ot ta na cały ekran wygląda ciekawie-plastycznie a niepowiekszany szum nie razi,pozostaje spora dynamika i ostrość takiej fotki.
Wieczorem po 1800 męczyłem córkę i robiłem jej portrety,porównywalem do fotek jednocześnie pstrykanych na fuji s7000.Powiem tak, Fuji nie ma sie czego wstydzić,fotki sa baaaaardzo podobne w barwie,plastyce,ostrosci.Trochę tylko mnie to zdumialo.W konfrontacji z 350d i d70 Fuji bylo znacznie lepsze.Fakt dokladna analiza listków brzozy i gałęzi potwierdza ostre kontury na fuji(soft)Olek daje analogowe kontury-naturalnie rozmyte.Dziś idzie sobie popracować,jako rezerwowy.Na pewno coś napiszę, ale nie mam podstaw żadnych by wyciągać wnioski.Muszę zobaczyć fotki na papierze i to różne, w różnych warunkach zrobione.W trudnych światłach.Na razie go nie czuje i ciagle myślę co zmienic a nie co focic.Zapominam zmienić czułość!Korekcję.Bo w Canonach sygnalizowane bylo to inaczej, w Fuji także.Pójdzie to szybciutko(nauka nastaw,automatyzacja pracy) bo niejednego gada męczyłem.
cześc.ch.

Marek J
16.07.05, 10:13
Widzisz chomsky, ja osobiście chwalę umiejscowienie przycisku głębi ostrości i nie stwarza on dla mnie problemu, wciskam go kciukiem, a palcem wskazującym zmieniam parametry. Kwestia przyzwyczajeń, nawyków i upodobań. Natomiast co do wysokich czułości rzędu 1600 - 3200 Iso, to nie praktykuję bo za ciekawie to nie wygląda niestety.

chomsky
16.07.05, 10:49
Marek 3-jest 28-105/2,8 Tamrona,bardzo przeciętna konstrukcja.jakim kciukiem to robisz?Lewej reki?Bo mi wychodzi krecić wskazującym a wduszać podgląd serdecznym prawej ręki.
cześć.Ch.

Marek J
16.07.05, 10:53
Chomsky, piszemy o korekcji czy podglądzie głębi ostrości?

Marek J
16.07.05, 10:56
Chyba już Ciebie kumam, ja używam do zmiany przedniego pokrętła.

chomsky
18.07.05, 11:41
Marek-pisałes o przycisku głebi ostrości jak go chcesz włączyć kciukiem/Owszem korekcję sie da. :D pomylka.Trzeba mocno popracować głową by wydobyć a aparatu to co najlepsze.Ale uzyskać to i owo sie da.
cześć.ch.

dorian
18.07.05, 12:02
Jestem urzytkownikiem olympusa 5060 od jutra jeśli dojdzie szybka paczka będę testował E1. Polowałem na niego od miesiąca na e-bay UK,USA,GERMANY. Dzięki dla człowieka który zamieścił link do www.aparaty.interia.pl. Zadzwoniłem ponieważ nie było go w ofercie facet powiedział ze są i wystawił mi go od ręki. Czy to nie dziwne taka ukryta sprzedaz, powiedział ze maja dwa więc się spieszcie bo został jeden za 3333pln. W krajach które wymieniłem mam kumpli więc mogli mi zamówić przez e-bay, ale najniższa upolowama cena to w przeliczeniu 4100pln. Znalazłem za to obiektyw za 185$. Jeszcze raz dzięki za dobrą cenę. Telefon do sprzedawcy 0801503040, ciekawe czy rzeczywiście jest ostatni.

Jola
18.07.05, 12:32
Dorian,
wziąłeś ostatnią sztukę! Nie mam refleksu, zbyt długo się zastanawiam nie mam e1! Może w ten sposób ułatwiłam sobie wybór i będzie E300 double kit? Czas pokaże.
pozdrawiam bez zawiści Jola

chomsky
18.07.05, 12:32
Nie martw się do mnie doszło wszystko w jak najlepszym porządku.Ceny-szalone spowodowane sa upadkiem-plajta eurokoloru,który byl jedynym przedstewicielem Olympusa na Polskę.Zapewne wyprzedaje się zapasy-syndyk?Warto kupic w tej cenie.Jako ciekawostkę podam ceny rzędu 8000-7000 zl w sklepach w Polsce.
cześc.ch.

grizz
18.07.05, 12:42
hih ja też czekam na paczkę z inrterii... ehhh mam już kartę, obiektyw, akku, a puszki z kitem nadal brak :D

cierpliwość mi się kończy

Draxan
18.07.05, 13:14
Eulocolor nie byl jedynym przedstawicielem, bo jest Olympus Polska od ktorej Eurocolor bral sprzet, ale jak im narobil dlugow to ichpociagnol za soba.

KaarooL
18.07.05, 14:45
Grizz:

zamówiłem twardo w czwartek (a ch, raz się żyje) i dzisiaj (poniedziałek) odebrałem od kuriera. daj znać jak Twój dojdzie... a jak nie dojdzie to będziesz miał żyda na 40-150...

muszę napisać, że jeszcze się nie oswoiłem z myślą, że mam takie cudo na chacie - ostrzy szybciej niż jestem w stanie pomyśleć "to już?".


Jola:

nie słuchałaś starych maniaków to (nie) masz. przymierz się jeszcze do ofert typu 35xx czy 36xx bo potem i one znikną... a żałować będziesz na pewno - nie ma bata, bo E300 to nieco inna półka co by nie mówić.


Draxan:

jak to jest, że wszystko co kozackie i przystępne cenowo na tym świecie ma nieudolny albo słaby marketing?

Amigę zakopano, mimo że twardo szarpała się w trumnie i mimo że była kilkakrotnie wydajniejsza od pecetów przy podobnym zegarze proca, Apple co jakiś czas pada na cyce, ale się podnosi, ostatnio nawet grubo.

OLKI to sprzęt niepowtarzalny, innowacyjny a główny dystrybutor wyciąga kopyta...

Marek J
18.07.05, 15:02
Marek-pisałes o przycisku głebi ostrości jak go chcesz włączyć kciukiem/Owszem korekcję sie da. :D pomylka.Trzeba mocno popracować głową by wydobyć a aparatu to co najlepsze.Ale uzyskać to i owo sie da.
cześć.ch. Tak, powinienem pezeczytać to co napisałem przed wysłaniem. Naturalnie chodziło mi o korekcję i to że, dla mnie jest w odpowiednim miejscu.

chomsky
18.07.05, 15:08
No to Interia zrobila na nas interes.dziś kupilem lampe Fl36 za 800zł ,nówka,z papierami i 2-letnia gwarancją Oly.Polsk.
Niestety fl50 jest śmiertelnie droga.Ta jest nizsza-mogą być oczka czerwone ale wyposażenie podobne sądząc ze specyfikacji jakie znalazłem w necie.Z cyfrą i jasnym szkłem bedzie w porządku.
Czesc.ch.

Jola
18.07.05, 15:36
Do wszystkich którzy kupili, i tych którzy marudzili i nie kupili - E1 oczywiście.
Właśnie dzwoniłam żeby sprawdzić ofertę E1 za 35xx i okazuje się że oni nie mają tych aparatów - mają nadzieję mieć. Mam takie podskórne przeczucie, że ktoś przejął większą ilość tych aparatów od Eurokolor i po chwili przerwy pojawią się tu i ówdzie - tyle że nie wiadomo z jaką ceną??? To samo dotyczy E300.
pozdrawiam wszystkich posiadających i oczekujących na kuriera. 8)

KaarooL
18.07.05, 16:08
Chomsky:

widzę, że grubo rządzisz. E-1 po kosztach, FL-36 za grosze. jak śmigasz na zakupy to tylko wióry lecą.

Jola:

sytuacja jak w okopach, niezły zamęt zafundował nam Eurocolor. jeśli dalej jesteś za E-300, to obadaj:

http://www.foto-net.pl/sklep/pokaz_karte_dzial.php?

http://www.lab-net.pl/sklep.php

może tu...

chomsky
18.07.05, 18:01
Kaarool-nie chcałbym by zabrzmialo to fałszywie i jak przechwałka(bo groszem nie śmierdzę jak i wszyscy :D ) ale sprzęt ten wartuje swoje(spełni swoje zadanie) a do zabawy to mam ze dwie inne cyfróweczki i parę analogów ze szklami.
Chętnie na wyjazdy i spacery zabieralem dawniej Yachicę T4* a dziś fuji s7000 i od niedawna fuji f710-bardzo pięknie zaprojektowany kompakcik-wyposarzony jak lustrzaneczka.Daje bardzo fajne fotki.Nie zamierzam ciągnac swoich pancernych analogów ani tym bardziej Olka e1.Mam aparaciki z jasnymi szkiełkami malutkie wygodne,leciutkie,robiące świetne fotki.Mam nawet wlasną teorie spiskową,wg.której kompakciki focą lepiej niz lustra cyfrowe.Jak się ma fioła na punkcie focenia to trudno.Wiesz ile szpanerzy wydają przy kazdej zmianie autka na lepsze?Mnie autka wisza i powiewają,jeżdze starym Fodem Transitem na 9 osób-coś jak Canon F1,a co tam wchodzi na wyprawy,a jak się w nim śpi na podłodze we dwoje albo i troje.Słowem pojazd,namiot i baza foto w jednym.Za trzy lata będzie pełnoletni.Polecam taki pojazd wszystkim wyjeżdżającym na wyprawy foto.Szkoda,że dzisiejsza technika się tak szybko starzeje i fajne rzeczy nie pozostaja z nami długo-tak jak dawniej.
Cześc.ch.

Magus
19.07.05, 09:12
Chomsky
O mało sie nie rozpłakałem jak czytałem twoją sentymentalną wypowiedź ;-)
Chyba będę płaka za moim starym Fiatem Uno ;-)

chomsky
19.07.05, 09:39
Płacz Magus,płacz.Takiego grata stawiasz byle gdzie i pies ze złamaną nogą się go nie czepi.Idealny na wypady w dzicz i gdziekolwiek.toleruje instalacje gazowe.Jest jak stary analog,pewny i daje dobre efekty w niewysokiej cenie.
Czesc.Ch.

Condor
19.07.05, 10:09
Ja mialem Audi z 1979r i mi ukradli ;-( Autko bylo super.

dorian
19.07.05, 19:24
Właśnie otrzymałem paczkę czekałem cały dzień nawet dzwoniłem do kuriera i wreszcie jest piękny E1 :D :D Teraz noc czytania i macania a jutro pierwsze fotki we Wrocławiu. Czy ktoś wie gdzie i za ile można nabyć przejściówkę do M-42 bo mam 300mmf4 od swojego starego Zenita. Pozdrawiam wszystkich z tematu dzięki wam przechodzę z 5060 na E1, właściwie to będę urzywał obu. Jola więcej zdecydowania jak jest super okazja.

emc2
19.07.05, 20:03
Tutaj są przejściówki do E1/E300 (M42 kosztuje 70 zł):

http://www.foto-akcesoria.com.pl/index.php?i=produkt&nr=1

Taka 300 to będzie 600/4 na E-1 - nieźle.
Chomsky - lampę kupiłeś też przez aparaty.interia.pl? Nie umiem znaleźć nigdzie w ofercie, a cena bardzo zachęcająca.

--
emc2

chomsky
19.07.05, 20:35
Lampę kupilem w sklepie w Lubaniu.Nowa ,gwarancja,były jakoś w kompletach z e300 i gosciowi została,czy jedna???
To lampa z allegro wyleżała sie tam ze dwa tygodnie wystawiłem 800zł na 2 minuty przed końcem aukcji.Podam Ci telefon.(0-75)7222624.
Czesc.Ch.

Oatl
19.07.05, 22:22
Zamówiłem E-1. Jednak. Za 3649zł tutaj:

http://www.fotoexpert.pl/katalog.php?act=produkt&id=564

ale potem znalazłem taniej, za 3555zł, tutaj:

http://www.fotozakupy.pl/sklep/page/product/product/1042

Może Jola skorzysta?
W tym drugim miejscu podają czas realizacji 2-7 dni, a tam gdzie zamówiłem
jest od ręki i przesyłka kurierem za darmo.

na razie, Oatl

P
20.07.05, 10:20
Toż to jakieś szaleństwo! :arrow: Wychodzi na to, że kupuje się obiektyw a puszkę dostaje w cenie najmarniejszego komparkta! Miesiąc temu kupiłem E-1 double kit'a za 4490... W sumie też dobra cena :) Niemniej sprzęt jest wart każdej złotówki a w obecnej sytuacji nie ma już chyba dylematu E-1 czy E-300 :wink:

luc4s
20.07.05, 12:24
A ja zmuszony względami finansowymi i tak muszę poczekać, ciekawe czy wyjdzie mi to na dobre, ale cóż innego wyjścia nie ma :(

chomsky
20.07.05, 12:38
Luc4s-focisz fajne macro-te robale są ok.Ciesz sie życiem a nie martw brakiem czegokolwiek.
cześc.ch.

luc4s
20.07.05, 13:12
Tak do makro to E1 na wiele by mi sie nie zdał z tylko tym standardowym Zuiko, ale oprócz makro jeszcze inne zdjęcia robię i tam niestety mój olek wymięka :( Szczególnie przy reporterce, a dużo fotografuję rożnego rodzaju uroczystości.

P
20.07.05, 16:08
Tak do makro to E1 na wiele by mi sie nie zdał z tylko tym standardowym Zuiko,...

Opcja przejściówka + pierścienie M42 + ruska 50-tka jest nie do pogardzenia :)

luc4s
20.07.05, 18:50
Pozostaje jeszcze kwestia lampy i wymiarów, z takim duzym aparatem chyba nie tak łatwo do owadów podchodzić. Najlepiej to przydał by mi się e300 do makro i E1 do zdjęć reporterskich oraz w trudnych warunkach.

Marek J
20.07.05, 18:56
Pozostaje jeszcze kwestia lampy i wymiarów, z takim duzym aparatem chyba nie tak łatwo do owadów podchodzić. Najlepiej to przydał by mi się e300 do makro i E1 do zdjęć reporterskich oraz w trudnych warunkach.
Tak i E 20 do robienia w domu... :)

luc4s
20.07.05, 19:23
nie w domu to mój poczciwy c740 wystarczy, przynajmniej mogę go bez obaw dac komuś z domowników, bo nie wiem czy z E1 bym się odważył :wink:

Ale dobra Panowie bo robimy OT.

Jak nie zabraknie ich do września to E1 będzie mój.

dorian
20.07.05, 19:40
Witam już po pierwszych testach instrukcja od deski do deski i zaczynam się oswajać ,po 5060 z obsługą nie jest żle. Szkoda że przycisk ok. nie jest między strzałkami, po za tym kawał aparatu mimo to pewnie się go trzyma , a mam małe grabie. Fotki cudowne i wreszcie sterujesz głębią ostrości.Fotki źyleta, rozmywasz tło jak chcesz. Niespodzianką było gdy zaczął pstrykać fotki z pilota od 5060 niestety zasilacz nie pasi. Podłączyłem też lampę zwykłą chińszczyznę bez TTL kupioną we fansporcie w Łodzi do5060 z którym już pstrykałem i po dopracowaniu jej ustawień byłem zadowolony. Liczba przewodnia to 33, a kosztowała 199pln. Zobaczcie na www.funsports.pl Odezwą się teraz "zawodowcy" ze to ujma dla sprzętu, ale na razie musi wystarczyć ta lampa. Mam tylko wielki problem z zapisem na kartę 26sekund w trybie hq a w ravie 3-4 co jest grane.Pstrykam 12 i czekam 6min az się zapiszą powiedzcie ze to karta kingston high speed 256. W 5060 shq hq to chwila rav wieczność tu odwrotnie. Na koniec dodam że E1 daje nieopisaną radość gdy przewiesisz go przez szyję i weżmiesz w dłoń czujesz że masz władzę nad zatrzymaniem chwili w taki sposób jaki chcesz.

Draxan
20.07.05, 20:32
wylacz NR i temu podobne

P
20.07.05, 20:32
Mam tylko wielki problem z zapisem na kartę 26sekund w trybie hq a w ravie 3-4 co jest grane.Pstrykam 12 i czekam 6min az się zapiszą powiedzcie ze to karta kingston high speed 256. W 5060 shq hq to chwila rav wieczność tu odwrotnie.

:roll: Conajmniej dziwne... E-1 jest znany z tego, że wszystkie formaty zapisuje w tym samym czasie przynajmniej w serii. U mnie jest jak w teście na dpreview: bełen burst (12 zdjęć) na zwykłą kartę to ponad 50 sekund po wymianie na Pretec Cheetach połowę mniej. U Ciebie jedo zdjęcia to 26 sekund? :arrow: Koniecznie sprawdź z inną (jakąkolwiek) kartą i miejmy nadzieję, że to pomoże...

P
20.07.05, 20:34
wylacz NR i temu podobne

Problem w tym, że z włączonym NR nie zrobisz serii a dorian robił... :idea:

chomsky
20.07.05, 21:20
No doszła lampa fl36-bardzo fajna sztuka,fajnie wyposażona.Super korekcja na kóleczku-wprowadzana natychmiast z poziomu lampy.TTl,auto(działa nieźle)manual i szybkie czasy w ttl i manualu,co daje pracę lampy w pełnym zakresie czasow a nie tylko w czasach synchronizacji.W kazdym trybie korekcja.Manuale i auto wypasione w ustawianie przysłony i liczby przewodniej albo podziały błysku do 1/128-możliwe użytkowanie w całym systemie Olego,bez ttl-flash a nawet z innymi aparatami jak Fuji f7000.Ładuje sie szybko,jest malutka i na dwa paluszki,jednak proces gromadzenia i wykorzystywania energii jest fajny.Zrobilem troche zdjęć w pomieszczeniach i w słońcu.Pracuje dobrze ale całośc jest wrażliwa na motywy ciemne i jasne a nawet umiarkowanie ciemni i jasne.Coś jak slajd.Tak,że korekcja pracuje non stop by było wszystko w porządku.Nie jest to bardzo mocna lampa ale na FL50 mnie nie stać z powodu takiego,iż nie jestem pewien czy będe budował system Olympusa.Jeśli tak to w przyszlosci nowe body,silna lampa i jasny dlugi zoom to konieczność.Mam rok na podjęcie decyzji.
Tak naprawdę to zaczne próby jutro.
cześć.Ch.

Oatl
20.07.05, 21:23
P, dorian napisał "pstrykam 12", a to wcale nie musiało lecieć serią. Ten długi czas jest pewnie przez włączone NR i usuwanie winietowania, tak jak pisze DraXan.

chomsky
20.07.05, 21:24
Zapomnialem-kolega wgrał mi nowy firmware w wesji 1.4.Weszlo bez problemów.W ten sposób mam zmiany z wersji 1.1/1.2/1.3 i 1.4.Daje to kilka bzdur ale i kilka użytecznych zmian.
cześć.ch.

P
21.07.05, 14:32
...dorian napisał "pstrykam 12", a to wcale nie musiało lecieć serią...

A jak inaczej? Przy włączonym NR bufor przyjmuje jedną klatkę. Dopóki go nie opróżni nie przyjmie nowych danych. Nie ma więc możliwość wrzcenia na kartę burst'a z 12 zdjęć, tylko po sztuce Skoro jednak zapisywal 12 zdjęć przez ileś tam długich minut no NR nie mogło być włączone. Co do kompensacji winiety so się nie wypowiadam, bo nie wiem... Niemniej wydaj się to i tak dramatycznie długo :idea: ... Dorian, próbowałeś z innymi kartami?

P
21.07.05, 14:35
Zapomnialem-kolega wgrał mi nowy firmware w wesji 1.4.Weszlo bez problemów.W ten sposób mam zmiany z wersji 1.1/1.2/1.3 i 1.4.Daje to kilka bzdur ale i kilka użytecznych zmian.
cześć.ch.

Np. dramatycznie poprawił się AF po ciemku...

dorian
21.07.05, 17:43
Faktycznie przy NR nie pstryka seri i bufor nie przyjmuje więcej niż jednej klatki nad tym zeby robić serie męczyłem się z 30min po rozpakowaniu. Jak sobie powłączałem te wszystkie bajery. Wracając do waszych podpowiedzi NR wyłączyłem wcześniej i robiłem z buforem12. Po podpowiedzi wyłączyłem jeszcze nois filter choć nie wiem czym rózni się od nois reducion i pomogło choć i tak wolno bo z 26 na 12-13sek. Dlaczego szybciej zapisuje ravy od shq hq . Powiem jeszcze o zalecie wagi E1 łatwość panoramowani żona biegła po łące a ja ćwiczyłem :D Wcześniej na większych obiektach TIR.Trochę ruchu jej nie zaszkodzi, przed tym jednak mała seria w brzuskach faktycznie E1 mierzy na światłach ja próbowałem punktowo na cieniach twarzy. Fotki super każdy szczegół widać , tło pięknie rozmyte . Z panoramowaniem fajnie jest mieć f większą niż 8 przy dłuższym czasie. Po za jedną zawieszką aparatu i czasem zapisu jestem bardzo zadowolony jak kupię szybszą kartę i wgram nowsze oprogramowani może będzie szybciej.

dorian
21.07.05, 17:54
P. Z jaką kartą te 50sekund Bo teraz seria około trzech minut. Czy mogła się zjechać karta na olympuszie 5060, czy może pomóc oprogramowanie i czy od razu wgrać wersję 1.4.

Oatl
21.07.05, 18:27
dorian, oprócz dwóch NR, pozostała Ci jeszcze do ewentualnego wyłączenia kompensacja winietowania, czyli "shading compensation". Może masz włączone?

dorian
21.07.05, 18:44
Wyłączyłem wszystko wczoraj.

emc2
21.07.05, 18:59
Dziś byłem w sklepie aparaty.interia.pl w Zabrzu. Rzeczowa obsługa, miła rozmowa. Pan z obsługi twierdzi, że E-1 "chyba są na stanie" - jemu nic nie wiadomo o końcu dostaw - co najwyżej chwilowa przerwa. Ale podkreślił, że to szef decyduje o dostawach i E-1 może być teraz niedostępny, ale jak stwierdził - "na pewno chwilowo". Czyli jest duża szansa, że znowu będą. Sam sklep porządnie zrobiony, widać że w miarę nowy, przy głównej ulicy. Sprzedają tylko zestawy - czyli nie mają samych obiektywów ani lamp. Dają tydzień na sprawdzenie sprzętu, wystawiają faktury - słowem normalny, porządny sklep.
A propos lamp - dziękuję Chomsky'emu za numer telefonu. Dzwoniłem dziś, ale niestety nie mają już FL36 w tak niskiej cenie - trudno...
Na koniec wstąpiłem też do M1 w Zabrzu. Trwa tam prawdziwa wojna (nie waham się użyć tego określenia) fotograficzna pomiędzy MediaMarktem a FotoJokerem. W ostatni weekend przebijali się w cenach czarnego Canona 300D+18-55USM. W FJ za 2399 a w MM za 2280! Do tego przy wejściu ogroma płachta antyreklamowa MM: "Niskie ceny w Foto Joker [zamiast słowa joker karta do gry z jokerem] - BZDURA". Z kolei cała wystawa FJ oblepiona hasłami: "Niskie ceny w M-Markcie są bzdurą - sprawdź nasze ceny". Poszli na całość... A swoją drogą, to ceny ładnie spadają ;-)
--
emc2

dorian
21.07.05, 22:57
Sprawdziłem wszystko jeszcze raz. Jednak nie wyłaczyłem "shading compensation". Teraz wszystko działa jak błyskawica (w hq 1 klatka na sekundę). Dziękuję za pomoc.

P
21.07.05, 23:38
A jednak! Dobrze wiedzieć czy grozi programowe usuwanie winiety... :o

BTW: coś w tym jest, co tu i ówdzie mówią o zdjęciach z E-1. Niektórzy twierdzą mianowicie, że są one praiwe 3D... Faktycznie jest w tym ziarno prawdy... Drobny przykład jest tutaj: http://plfoto.com/zdjecie.php?picture=686407
Żadnych manipujacji na oryginalnym JPGu za wyjątkiem silniejszej kompresji i zmiany rozmiaru.

Życzę dobrego światła!

chomsky
22.07.05, 07:20
Z jakiego oprogramowania korzystacie?Firmowego?Na czym obrabiacie RAW.
Czesc.Ch.

jacek2004
22.07.05, 14:26
RAWy obrabiam Olympus Viewer'em i PhaseOne, restę PSem.

Magus
22.07.05, 15:22
Ja olympus viever lub Olympus Studio w zalezności od tego co chce zrobic. Pozdro.

Draxan
22.07.05, 19:48
olympus viewer

Marek J
22.07.05, 20:53
[quote="chomsky"]Z jakiego oprogramowania korzystacie?Firmowego?Na czym obrabiacie RAW.
Czesc.Ch.[/quote
Widzę kolego Chomsky że nie jestem dla Ciebie wiarygodny, pisałem że Olympus Veiwer jest bardzo dobrym programem nie tylko do RAW, ale i do przeglądania wykonanych fotek.
Cześć. M.

chomsky
22.07.05, 23:03
Marek J-jestes dla mnie absolutnie wiarygodny,ale czasem ludziska dokonują niesamowitych wynalazków i nawet tak wiarygodny facet jak Ty może coś przegapić na rynku oprogramowania.Zdaniem mojej żony jestem absolutnie niewiarygodny,z czym się zgadzam.A o oprogramowaniu nie mam pojęcia.Nawet fotki na forum wkłada mi kolega,lub syn,jak jest w domu.Dlatego nie mam na forach żadnych fotek.
Cześć.Ch.

willow32
23.07.05, 12:38
a ja tam PS RAW-converter 2.4 a do przeglądania RAWów Adobe Bridge od kilku dni wcześniej Olympus viewer...

dorian
26.07.05, 18:25
Robiłem wczoraj fotki na starówce w Oleśnicy i nie mogłem uwierzyć że arhitektura w E1 wali się z obiektywem 14-54 na szerokim kącie .Znacznie lepiej robił to stary 5060. Jakie szkło dokupić aby budowle stały na baczność a nie kłaniały się do środka.

jacek2004
26.07.05, 18:43
dorian, najlepiej taki ze zmienną osią optyczną :wink:

zdrip
26.07.05, 19:26
dorian, najlepiej taki ze zmienną osią optyczną :wink: :D :D :!:
Poco od razu takie drastyczne środki?
Wystarczy ogniskowa powyżej 25mm.

Pozdr!

Marek J
26.07.05, 22:08
dorian, najlepiej taki ze zmienną osią optyczną :wink: :D :D :!:
Poco od razu takie drastyczne środki?
Wystarczy ogniskowa powyżej 25mm.

Pozdr!
Niestety tak jak napisał Jacek tylko i wyłącznie optyka ze zmienną osią optyczną.

jacek2004
26.07.05, 23:27
Ewentualnie odpowiednio wysoka drabina :wink: Co do obiektywu ze zmienną osią, to Leica ma taki w ofercie, a ponieważ pojawiła się przejściówka 4/3 Leica więc architekturę można robić, że palce lizać.

P
26.07.05, 23:29
Robiłem wczoraj fotki na starówce w Oleśnicy i nie mogłem uwierzyć że arhitektura w E1 wali się z obiektywem 14-54 na szerokim kącie .Znacznie lepiej robił to stary 5060. Jakie szkło dokupić aby budowle stały na baczność a nie kłaniały się do środka.

Na allegro łatwo upolować W.Dederko "Fotografowanie architektury". Cieniutka, malutka książeczka a ile wiedzy w niej zawartej... Gorrrąco polecam :!:

KaarooL
27.07.05, 07:34
dorian:

dopisz jeszcze "sorry za to co napisałem, ale jestem łosiem i tylko cud cenowy sprawił, że wsiadłem na prom kosmiczny zwany E-1".

bez komentarza, pokaż mi jakieś (bez shift'a) 28 mm, które nie krzywi...

patrząc po Twojemu, najlepiej kupić jakiegoś UZ... tam przy 36-38 praktycznie w ogóle nie krzywi i może to właśnie powinieneś zrobic.

zdrip
27.07.05, 09:41
No nie wiem, ja na swoich 38mm widzę jak budynki też walą się do środka.
Na 50mm to wygląda już naturalnie.

Pozdr!

dorian
27.07.05, 19:51
Karol

Nie kupiłem E1 tylko dlatego że jest dobra cena .Po roku robienia zdjęć C-5060 konieczna była przesiadka na lustro ze względu na temat portretu i reportażu a E1 w tej kategorii (i teraz cenie) nie ma równych. Lubię korzystać z okazji cenowych jak każdy, a ty chyba nie doczytałeś pytania w moim poście albo za coś słono przepłaciłeś. Nigdy nie żałuję zakupu czegokolwiek , za E1 dałbym i tak więcej jakbym musiał . Za zaoszczędzoną kasę zamierzam dokupić kilka obiektywów. Prosiłem o radę w sprawie obiektywu, a ty wyjerzdrzasz z jakimiś promami. Dzięki tym którzy mi udzielili sugestii sprawdzam teraz temat obiektywów do arhitektury.

chomsky
27.07.05, 20:20
Dorian-tak naprawdę do focenia architektury nie służą lustrzanki maloobrazkowe.Nawet obiektywy z shiftem i tiltem są tylko namiastką dla podróżujących amatorów.architekture focą zawodowcy kamerami wielkoformatowymi na ławie opt. z poklonami we wszelkie strony.Aparat taki wije się we wszelkie strony jak wąż i jest gotowy robić zdjęcia do tyłu.
Można zastosować kilka trików by uprzyjemnić sobie robienie zdjęć architektury.
Szekokie kąty jak nie ma wyjscia-miejsca,duża odleglośc od budowli z jednoczesnym zastosowaniem jak najdluższych możliwych ogniskowych.robienie fotek z pięter lub dachów sąsiednich budynków na wysokosci 1/2 foconej budowli.Focenie detali.Kupowanie widokówek.Najwłaściwsze jest kupowanie albumów mistrzów fotografii.
Cześć.ch.

zdrip
27.07.05, 20:28
...robienie fotek z pięter lub dachów sąsiednich budynków na wysokosci 1/2 foconej budowli.Tyle że z bliska i na szerokim kącie wieżowiec będzie nie powalony, tylko wygięty. :D

Zresztą, jak niema wyjścia, perspektywę można poprawiać w PS, kosztem utraty części zdjęcia, oczywiście.

Pozdr!

chomsky
27.07.05, 21:13
Zdrip-no wyjdą ale przecież są widokówki.Zresztą moja 24/2,8 nie gnie linii i do takich celów jest ok.Jednak robie zdjęcia architektury raczej pamiątkowe, by zatrzymac w pamięci jakieś miejsca lub związane z nimi wydarzenia a nie kunsztowne fotki budowli.

cześć.ch.

maryo
23.07.08, 09:38
przejrzałem forum i nie znalazlem.
szykam porównanie/test e-1 do e-300
w szególności jakość zdjęć, iso, możliwości body

może wiecie gdzie?

tymczasowy_
26.07.08, 11:22
szykam porównanie/test e-1 do e-300
w szególności jakość zdjęć, iso, możliwości body
Ot, tak w wielkim skrócie.

Jakość zdięć:
praktycznie się nie różnią, jakbyś zobaczył odbitki tego samego kadru z obu body nie zobaczysz różnicy. Z E-300 można kadrować, z E-1 nie bardzo, trzeba od razu ustrzelić dobry kadr, ale 100% temu pomaga. Można się nauczyć.

ISO:
Szumią podobnie, może E-1 ciut mniej, ale wg. mnie E-300 lepiej się odszumia.
Jak się dobrze naświetlisz to iso 400/800 jest akceptowalne z E-1,
w E-300 do iso 400, można spokojnie robić o działkę więcej i potem nieco odszumiać.
Na odbitkach i tak szumu nie widać nawet na dużych odbitkach np. 20x30cm

Możliwości body:
E-1 zdecydowanie większe.
W E-300 denerwuje mnie jego powolnośc zapisu na kartę, i późno osiągalna gotowość do strzelenia następnej fotki (w stosunku do E-1).
Jak robisz fotki typu reportażowego to zdecydowanie E-1.
AF zbliżony (szybkość, celność).
Wspomaganie AF w trudnych warunkach lepsze w E-1 (czerwone światło), w E-300 wspmaganie mam wyłączone bo "spawa", chyba, że mam zapiętą zewnętrzną lampę.

Generalnie do amatorskiego pykania lepszy wg. mnie jest E-300

Obowiązkowo do obu - podstawowy obiektyw to 14-54mm2.8-3.5, broń Boże nic gorszego.