PDA

Zobacz pełną wersję : E300 double kit - gdzie korzystnie kupić



Jola
8.07.05, 22:24
Witam,
Kusi mnie bardzo E300 w zestawie z dwoma obiektywami. Oczywiście chodzi o nówkę z FVAT i gwarancją Olympus Polska. Znalazłam taka ofertę za 3490zł - mogłabym odebrac osobiście więc koszty transportu = zero. Czy naprawde nie da sie taniej? Wydaje mi sie że czytając archiwalne wątki dotyczące tego modelu parę osób chwaliło sie dużo niższą ceną za ten zestawik....A może to magia wakacji? Sprzedawcy ceny podnieśli jak przed Bożym Narodzeniem?
Musze mierzyć siły na zamiary i cena jest dla mnie istotna - mam C8080, który musiałabym sprzedać i dołozyc do E300 - pytanie czy mam tyle ile trzeba by dołożyć? Jeśli ktoś może polecic jakieś tanie źródełko z aparatami (pewne!), proszę o linki.

A na koniec takie mam jeszcze lamerskie pytanie. Czy obiektyw o maksymalnej ogniskowej 150mm (ten z zestawu) ma w rzeczywistości taką ogniskową czy też należy zastosować odpowiedni mnożnik (np w Canonie 1,6 a w Nikonie 1,5)

Z góry dziękuje za info i pozdrawiam

Słoń
9.07.05, 13:04
A na koniec takie mam jeszcze lamerskie pytanie. Czy obiektyw o maksymalnej ogniskowej 150mm (ten z zestawu) ma w rzeczywistości taką ogniskową [...]

Odpowiadając dokładnie na Twoje pytanie: TAK.


[...] czy też należy zastosować odpowiedni mnożnik (np w Canonie 1,6 a w Nikonie 1,5)

Jednak wnioskuję z dalszej części pytania, że nie o to chciałaś zapytać. ;-)
Na to jaki wycinek obserwowanego pleneru zostanie zarejestrowany ma wpływ nie tylko ogniskowa obiektywu, ale także fizyczny rozmiar matrycy (nie chodzi tu o megapiksele, tylko o powierzchnię matrycy).
Ponieważ matryce w apatatach cyfrowych są zwykle mniejsze od rozmiaru klatki filmu małoobrazkowego, dlatego stosując ten sam obiektyw przy robieniu zdjęć lustrzanką cyfrową odnosimy wrażenie, że obiektyw ten bardziej "przybliża" obraz.
Aby się w tym wszystkim połapać wymyślono te, wsponiane przez Ciebie, mnożniki. Mnożąc ogniskową obiektywu uzyskujemy wartość ogniskowej potrzebną do zarejestrowania tej samej ekspozycji za pomocą lustrzanki analogowej.
W systemie cztery trzecie, na bazie którego wyprodukowany jest E-300, mnożnik ten wynosi 2. Stosowanie wiec ogniskowej 150 mm. w tym aparacie daje taki obszar ekspozycji jak przy zastosowaniu obiektywu o ogniskowej 300 mm. w aparacie na film 35 mm., lub 187.5 mm. w lustrzance cyfrowej Cannon'a.

Jola
9.07.05, 14:23
Dzięki słoniu za odpowiedź. Zatem wynika, że matryca w E300 jest fizycznie mniejsza niż w Canonie i Nikonie? Czy można w prosty sposób przełożyć to na wieksze zaszumienie fotek przy wyższym ISO w Olku? Biorąc to na logikę wynika, że własnie mniejsza matryca (fizyczny rozmiar) jest powodem tej bolączki? Ale z kolei przy tym mnożniku obiektyw tele z wspomnianego zestawu ma bardo imponujacy zakres ogniskowych?
Szkoda, że dalej nie wiem gdzie się za tym cackiem rozglądać żeby było tanio...

Jola
9.07.05, 14:31
Trochę skoczę w bok ale nie chcę mnożyć wątków. Wiem, że E300 ma niespotykany w innych lustarch format 4/3 (obiektywu). Pytanie lamerskie: czy przy robieniu odbitek w labie należy coś przycinać ( usuwać z kadru ) lub ewentualnie zostawiać białe paski po bokach? W C8080 zapisuję zdjęcia w formacie 3:2 i nie mam przy wywoływaniu w labie zadnych komplikacji z kadrem. Czy w wypadku E300 jest inaczej? Byłby to chyba krok w tył? A może ja po prostu mylę pojęcia? Proszę usystematyzujcie moją wiedzą.

Słoń
9.07.05, 21:27
[...]Zatem wynika, że matryca w E300 jest fizycznie mniejsza niż w Canonie i Nikonie? Czy można w prosty sposób przełożyć to na wieksze zaszumienie fotek przy wyższym ISO w Olku? Biorąc to na logikę wynika, że własnie mniejsza matryca (fizyczny rozmiar) jest powodem tej bolączki?[...]
Dobrze kombinujesz. ;-) Jednak nie jest tak źle, jak by można było sądzić z czystego porównywania rozmiarów matryc. Matryca zastosowana w Olku jest typu FFT (Full Frame Tranfer). Oznacza to, że paski przesyłu danych są ułożone pod elementami światłoczułymi, a nie, jak dotychczas, obok. Dzięki temu zwiększa się powierzchnia aktywna matrycy. Biorąc to pod uwagę i porównując tylko część aktywną matrycy, różnice już nie są takie duże.
Fakt jednak pozostaje faktem, E-300 ma, jak na lustrzankę, dosyć duży poziom szumów. Jednak i tak jest on o niebo lepszy niż w kompaktach.
Więcej szczegółów o E-300 możesz przeczytać tutaj: http://www.benchmark.pl/artykuly/aparaty/Olympus_E300/strona-1.html.


[...]Trochę skoczę w bok ale nie chcę mnożyć wątków. Wiem, że E300 ma niespotykany w innych lustarch format 4/3 (obiektywu).[...]
Rzeczywiście w E-300 matryca ma proporcje 4:3 i robi fotki o proporcjach boków 4:3.
Nie należy jednak kojarzyć tych proporcji z nazwą systemu cztery trzecie. Cytat ze strony Olympus'a:

Four Thirds - cztery trzecie odnosi się do standardowej w systemie średnicy okręgu obrazu: 33.87mm lub 4/3 cala. Koło to stanowi obszar światła podającego przez obiektyw na płaszczyznę ogniskowej.
Więcej patrz: http://www.olympus-pro.com/eu/pl/technology/thename.html.


[...]W C8080 zapisuję zdjęcia w formacie 3:2 i nie mam przy wywoływaniu w labie zadnych komplikacji z kadrem. Czy w wypadku E300 jest inaczej? Byłby to chyba krok w tył? A może ja po prostu mylę pojęcia?[...]
Tymi proporcjami bym się bardzo nie przejmował. E-300 nie jest jedyną cyfrówką robiącą zdjęcia w proporcjach 4:3. Laby robiące odbitki z cyfrówek zwykle dają Ci wybór czy chcesz zrobić odbitkę o proporcjach 4:3, czy też ma być przycięta do proporcji 3:2. Jeśli składasz zamówienie przez internet, to często możesz sama przyciąć zdjęcie do proporcji 3:2 jeśli idalnie centralnie Ci nie odpowiada.


[...]Czy naprawde nie da sie taniej? Wydaje mi sie że czytając archiwalne wątki dotyczące tego modelu parę osób chwaliło sie dużo niższą ceną za ten zestawik....[...]
Tu niestety nie mogę Ci wiele pomóc. :-( Sam osobiście kupiłem niedawno podstawowy zestaw E-300 za 2500 zł. na Allegro. Jedynie co mogę Ci sugerować, to śledzenie aukcji, może uda Ci się ustrzelić jakąś okazję. Jak gość daje dobrą cenę, gwarancję Olympusa i ma dużo pozytywów, to myślę, że możesz w to wchodzić. Może uda Ci się znaleźć ofertę z Twojej okolicy. Wtedy możesz odebrać osobiście i większa pewność transakcji.

Jedno co mogę dodać na koniec, to napradę polecam E-300. Ma naprawdę przyzwoity stosunek jakości do ceny. 8)
Pozdrawiam

west73
14.07.05, 15:06
Jolu mam ten sam problem z zakupem Olympusa co ty i znalezłem z podwójnym obiektywem najtaniej u Grosmana za 3380 jutro będzie wiadomo ile trzeba czekać na dostawę

Jola
14.07.05, 19:47
west73,
Grosmana też badałam ale niestety nie potrafi zagwarantować żadnego terminu dostawy. Poza tym musiałabym dopłacić 50 za dowóz i odbiór osobisty i w tej sytuacji cena robi się 60 zł niższa niz w eltkomie - a tam jest gwarancja Olympus Polska. Poza tym ta ostatnia cena E1 mocno zamieszała;).3333zł!!!
Czy ktos kupował u Grosmana - i wie jak funkcjonuje w Olympus Polska tzw gwarancja międzynarodowa? Czy Olympus to honoruje czy tez niechętnie? trochę się tego boję.
Tak czy owak dzięki za odzew.
Jola

ralff
14.07.05, 20:30
Jola, dobrze Ci radzę przetestuj jeszcze E1 jeśli masz taką możliwość. Za 3333 możesz mieć sprzęt znacznie lepszy od swojego 8080. E 300 to dobry aparat ale przy E1 wysiada. I problem z gwarancją Grosmana bedziesz mieć z głowy :-)